ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.08.2011
DIN: BUCURESTI
ÎNSCRIS: 16.01.10
AUG-2011

Locatie buna si sea-view in Nisipurile de Aur

Am fost la hotelul Marina Grand Beach cateva zile vara asta, un fel de weekend prelungit.

Hotelul are ca punct forte camerele spatioase cu sea-view, curatenia si vederea la mare.

Statiunea Nisipurile de Aur este frumoasa, mi-a placut plaja, si faptul ca apa marii era limpede.

Despre hotel, as putea sa notez ca este cotat cu 5 stele, desi aceasta cotatie este discutabila.

Prin comparatie, pot sa va zic ca hotelul de 4 stele din Mallorca-Calla Millor-Hipotel Flamenco era mai bun decat Marina Grand Beach de 5 stele din Bulgaria, si o spun fara nici un pic de rautate.

Hotelul este bun, repet, totusi nu va asteptati la un 5 stele ca in filme.

De ce?

In primul rand cu Bulgaria nu este o destinatie de top, nu este nici Riviera Franceza, nici Maldive si nici Cancun sau Dubai!!!

Bulgaria este destinatia turistului de clasa medie, asa ca nu va asteptati sa vedeti in hotelurile bulgaresti lume din high life sau celebritati.

5 stele pline sunt hotelurile din Monte Carlo unde platesti 1000 EURO/Noapte si este servit "a la carte", unde se canta la pian, se fumeaza trabucuri fine, se bea sampanie de cea ma buna calitate, si dai nas in nas cu Cavalli sau Donatela Versace!!!

Am deschis acest subiect, referitor la cotatia de fapt si de drept a hotelurilor de acest gen, ptr ca si printre prietenii nostri cu care am fost, s-a creat un fel de rumoare si de dezamagire referitor la acest aspect, ca hotelul nu ar fi de fapt, de 5 stele... lucru adevarat daca diseci la "rece", dar oarecum exagerat daca te gandesti ca esti in Bulgaria si nu pe Riviera Franceza.

Prin urmare, 5 stele cel putin la acest hotel sunt cotate de fapt, mai putin.

Sunt 5 stele destintate turismului de clasa medie, dar atat.

Obtii cat platesti, nici mai mult, nici mai putin, asa ca in primul rand pretul reflecta cotatia hotelului, si nu stelele alocate.

Si referitor la pret, hotelul Marina Grand Beach are un pret bun, un pret acceptabil, ptr turistul de clasa medie care merge in vacanta singur sau cu familia, fara a avea pretentii de lux care "sa va dea gata".

Repet, este o destinatie perfecta ptr omul care o cauta o oaza de relaxare si liniste, la un pret decent intr-o locatie decenta, dar atat.

E de ajuns sa compari de exemplu pretul acestui hotel de 5 stele din Bulgaria cu pretul unui hotel de 5 stele din Cancun sau Monte Carlo, si in momentul acela vezi ce fel de locatie este, ce fel de hotel este... !!!

In concluzie, hotelul Marina Grand Beach are un pret corect si reflecta realitatea, desi stelele sunt "supraevaluate".

Este adevarul gol-golut si daca va impacati cu ideea asta, atunci nimeni nu va fi nemultumit ca nu este un hotel de 5 stele " ca in filme"!

Punctele forte ale hotelului sunt si balcoanele generoase si vederea catre mare. Constructia este destul de moderna, camere, balcoane, bai, toate mari.

Hotelul are 8 etaje, noi am stat la etajul 7 si vederea de la balcon era superba.

Este cert ca cu cat stati mai sus, vederea este mai ampla.

Nu ratati barul de la etajul 8 care are o panorama asupra statiunii, asta daca nu aveti rau de inaltime,

Se vede frumos de la acest bar de pe acoperis.

Curatenia in camera este de apreciat. Menajerele sunt foarte harnice si dragute, caci confectioneaza diverse "jucarii" din perne, prosoape, si este o supriza placuta.

Mobilierul este intretinut iar marimea camerei este intr-adevar un punct pozitiv, la fel, baia, carea este spatioasa, curata.

Camera si baia merita aprecierea.

Restaurantul este destul de spatios, mi-a placut ca are geamuri foarte mari, catre exterior, cu vedere spre piscina.

Mancarea nu mi s-a parut de 5 stele, dar nici nu ma asteptam la altceva, sa degust caviar sau ficat de rata, avand in vedere pretul platit.

Noi am avut demipensiune, eu nu sunt de acord cu conceptul "all inclusive" pe nicaieri.

Sincer, ar fi fost suficient micul dejun, si sa mancam unde vrem noi masa de seara.

Detest "all inclusive-ul" in general, si fug de ideea asta, mi se pare ca creaza dependenta si te determina sa iei" proportii ".

In Turcia unde au acele mari resorturi merita sa iei all-inclusive ptr ca acolo hotelurile sunt construite ca niste mici "sateliti,", mici orasele.

Tot despre mancare ce sa zic....Am stat la hoteluri de 4 stele in Europa de Vest care au avut mancarea mai buna, decat aici la 5 stele, sau ma rog, poate ca asa mi s-a parut mie !!. 5 stele la acest capitol sunt discutabile..cel putin asa am vazut eu lucrurile!

Cu parcarea noi nu am avut probleme, desi nu prea era incapatoare.

Am observat ca celor cu masini scumpe le dadeau automat un loc in parcare.

Intr-adevar capitolul mancare si parcare, cam discutabile stelele, iar parcarea cam mica.

Se face turism in masa in Bulgaria, lumea este destul de pestrita, si sincer majoritatea turistilor sunt de clasa medie, nu au prea abundente resurse financiare.

Turistii sunt oameni normali de clasa medie, nu sunt nici latifundiari, sau industriasi, sau vedete de film. Sunt oameni normali, si atunci si locatia nu este exclusivista, ci este o destinatie decenta dar nu iesita din comun.

Unii mai rautaciosi ar numi Bulgaria destinatie modesta, dar este discutabil si nu este chiar corect, depinde cu ce compari, si ce te astepti de la o vacanta, daca esti obisnuit sa mergi in Cuba sau Mauritius, probabil asa ti se va parea.

Per total, eu insa zic ca aceasta destinatie din Bulgaria merita, eu insami am fost placut surprinsa, mi-a placut linistea, briza, verdeata, sunetul marii.

Eu zic ca merita o vacanta aici, este diferit de litoralul nostru, are un aer de vacanta, si te simti bine.

Sunt multi romani, dar mai multi decat turistii romani, sunt rusii, si de asemenea sunt si ceva nemti.

Este o destinatie decenta si frumoasa, si o spun 100% ca am fost placut impresionata de statiunea Nisipurile de Aur, este perfecta ptr weekend si ptr sejururi cu familia.

Ptr romani este indicata , mai ales ca este aproape.

Preturile sunt rezonabile.

Nu este insa o destinatie exclusivista: Si atunci nici oferta nu este pretentioasa, daca nici cererea nu este pretentioasa, prin urmare preturile sunt mici, asa ca nu trebuie sa te astepti la ceva mai mult.

Spun asta, ptr ca multi vin cu mari asteptari in Bulgaria, si da, este adevarat, un sejur in Bulgaria merita ptr turistul de clasa medie.

Nu aveti ce regreta daca mergeti.

Statiunea Nisipurile de Aur este frumoasa si animata, plaja frumoasa, nisip fin, auriu-rosiatic, marea foarte curata. La plaja sezlongurile sunt cam scumpe, dar am observat ca multi stau in anumite zone pe prosoape.

La capitolul distractie aveti ce face atat in hotel cat si in imprejurimi, deci nu este problema, gasiti si animatie si distractie in jur.

In concluzie, nu am fost dezamgita de Bulgaria, chiar mi-a placut si as recomanda un sejur la vecinii nostri. Recomand statiunea Nisipurile de Aur, ptr ca este aproape, este verde si au plaja foarte buna.

Plaja este frumoasa, apa foarte curata, statiunea in sine foarte verde, si cu un aer mediteranean.

Si sincer, apreciez ca bulgarii au reusit sa faca un turism peste cel romanesc, imi pare rau sa spun asta, dar merita sa dati o fuga la bulgari, ptr ca o sa fiti un pic "zdruncinati", desi la o distanta de doar 150 km de litoralul romanesc, cel bulgaresc este mai prietenos, mai verde, mai "mediteranean".

Staiunea Nisipurile de Aur este situata intr-o zona deluroasa si pitoreasca care o sa va placa cu siguranta.

Trimis de Alb in 06.08.11 02:50:52
Validat / Publicat: 06.08.11 07:16:14

VIZUALIZĂRI: 5267 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alb); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 hotel marina beach nisipuri

daniel_72
    [25.08.11 16:33:38]

pentru Alb: sunt de acord ca la masa nu se pot servi caviar si fois gras, dar totusi paine veche la un hotel de 5* (chiar daca sunt doar declarate si vorbim de Bulgaria) nu se face.

AlbAUTOR REVIEW
    [20.09.11 14:25:30]

da, ai dreptate daniel

nici eu nu am zis ca este un hotel de 5 stelee un 4 stele maxim dar nu uita ca esti in bulgaria nu in Monaco (unii mai pretentiosi ar zice chiar 3 stele superior)

nelik
    [17.03.12 20:26:04]

Imi puteti spune si mie daca piscina interioara a hotelului Marina Grand Beach este calda? Dar cea exterioara?

Va multumesc anticipat.

daniel_72
    [19.03.12 14:09:08]

@nelik: Da, apa este calda atat la piscina interioara (dar miroase a clor), cat si la cea exterioara, depinde insa foarte mult de perioada in care vei merge (eu am fost in iulie).

Alb, daniel_72, nelik
    Alte impresii din această RUBRICĂMarina Grand Beach Hotel: