ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.08.2011
    DIN: bucuresti
    ÎNSCRIS: 19.07.11
    JUL-2011

Amintiri olfactive

Dupa experienta avuta anul trecut in insula Zakintos, am fost putin dezamagit, cand am ajuns in aeroportul din Kos. Parca totul parea la scara mai mica... Insa dupa putin timp, chiar in drum catre hotel, mi-am dat seama ca tocmai asta este farmecul acestei insule.

Apollon, este un hotel de 4 stele, pe care chiar le merita, din moment ce prosoapele se schimbau in fiecare zi, iar asternuturile din doua in doua zile.

Personalul hotelului de nota 10, mereu cu zambetul pe buze.

Mancarea foarte multa si variata, (peste, porc, oaie, vita, fructe de mare, pui), si de asemenea multa mancare traditionala greceasca, musaca, tzatzichi, vinete si rosii in toate felurile, foarte multe feluri de branza si iaurt, iar la fructe, pepene rosu, galben si piersici. Cafeaua cam lasa de dorit, poate nu eram noi invatati cu gustul.

Am avut privilegiul, ca fiind foarte aproape de capitala port KOS, in fiecare seara sa petrcem clipe frumoase pe strazile orasului, pline de magazine, si mici terase.

Mergeti si vedeti platanul lui Hipocrate, si daca veti sta atarnati de una din craci vi se va transfera prin aceasta o parte din intelepciunea lui, aveti grija ca vizita la castelul din apropierea portului se face doar pana la ora 19.

Autobuzul care mergea in oras, facea 10 min, din fata hotelului, iar biletul costa 1,20 eur.

Am scris la inceput, ca farmecu insulei l-am descoperit tocmai datorita faptului ca este o insula mai mica.

Pai, ce poti sa-ti doresti mai mult, decat faptul ca, in timpul unei singure zile sa explorezi toata insula, sa te scalzi in trei locatii, si sa iei pranzul in renumitul sat Zia, in virful muntelui, la taverna No Stres (nume mai mult decat predestinat), si asta numai inchiriind o masina, cu 35 eur (fara benzina). Apropo, nu uitati sa comandati coaste de miel si musaca.

Bineinteles ca in cursul acestei vizite, ne-am indragostit de plaja de la Tigaki, la care am fost in urmatoarele doua zile cu atv-ul, deasemenea inchiriat contra sumei de 35 eur (17,5/zi)

In afara activitatilor obisnuite, adica plaja, masa, plimbare de seara, am ales intru-na din zile, o croaziera pe trei insule cu vaporul. Face toti banii, insa mare atentie, sunteti expusi toata ziua la soare, asa ca mare grija cum va protejati.

V-as recomanda sa va faceti singuri rezervare, iesiti mai ieftin cu aproape 10 eur de persoana.

Cam asta a fost, si a meritat.

Ne-am intors mai odihniti, bronzati, si cu foarte multe condimente cumparate, din piata DHMOTICH, care imi amintesc de KOS, ori de cate ori intru in bucatarie si le simt mirosul.

Trimis de iulianb* in 04.08.11 17:41:30
    Validat / Publicat: 04.08.11 18:46:34
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: paralia katerini, zakintos

VIZUALIZĂRI: 4607 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iulianb*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P17 Plaja de la Tigaki
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

Marian Preda
    [04.08.11 20:19:23]

Salut Iulian!

Sunt convins ca n-ai ramas doar cu amintirile olfactive!

Ai avut privilegiul sa-ti petreci sejurul, unde s-a nascut ,,parintele medicinei '', Hypocrate.

De asemenea, in aceasta insula, cu o vegetatie luxurianta variata (ficusii, sunt enormi, in mod deosebit cel din port...), s-a nascut Ptolemeu al II lea - faraon al Egiptului.

Sper ca ai vizitat Cetatea Ioanitilor si aproape de ea, arborele lui Hypocrate de care in nici un caz nu ,,te poti atarna '' deoarece este ingradit si are totusi 2000 de ani (considerat cel mai vechi din lume).

Sanctuarul din Asclepsius, locul unde Hypocrate isi perpetua, asupra discipolilor, invataturile.

De vizitat era si Bodrum (Turcia) -locul de nastere al lui Herodot ( ,,parintele istoriei''), oportunitate realizabila cu feribotul, la mai putin de 30 de minute; cu vama nu-i nici o problema, intre cele doua tari exista un pact de reciprocitate turistica.

Felicitari pentru rw... si VACANTE FRUMOASE!!!

balasa violeta
    [13.03.12 16:30:55]

"Mergeti si vedeti platanul lui Hipocrate, si daca veti sta atarnati de una din craci vi se va transfera prin aceasta o parte din intelepciunea lui".

Imi pare atat de rau ca nu am dat peste review-ul tau pana in septembrie, cand am ajuns in Kos! M-as fi atarnat de toate cracile numai sa mi se transmita si mie un pic din intelepciunea lui Hipocrate. Totusi eu cred ca fara munca, nu poti deveni intelept. Intr-adevar Hipocrate avea si har, cu ala te nasti.

Vacante cat mai frumoase!

papadie
    [18.07.12 15:13:09]

Imi puteti spune va rog cum este plaja si cit este de departe de hotel? Daca este cu nisip sau pietre, daca intrarea in mare este lina, etc. Multumesc frumos.

simcris
    [09.08.12 13:09:19]

@papadie: plaja este foarte aproape de hotel, se aunge la ea traversind hotelul din fata care se numeste, parca, atlantis. Este o plaja destul de frumoasa si ingrijita, amenajata cu sezlonguri si terase, suficient de mare pentru toti turistii care, cel putin anul trecut, in septembrie, erau destul de numerosi. Din cite retin, este un amestec de nisip si pietricele, care insa nu este deranjant. Fundul marii nu este chiar atit de lin, in sensul ca, dupa citiva metri, apa devine destul de adinca.

In partea stinga a hotelului Apollon, la aprox. 300 de metri, acolo unde soseaua face o curba la stinga, mai exista o intrare pe o plaja, ceva mai ingusta, de asemenea cu amestec de nisip si pietricele, care anul trecut era amenajata cu 20-30 de sezlonguri. Aici intrarea in apa este mult mai lina, apa se adinceste treptat si te poti duce destul de mult in larg pina sa atinga o adincime de 1.50-1.60m. Iar dupa o portiune de aprox 2m, la mal, unde erau ceva pietricele, fundul marii este nisipos si placut. Tot de acolo se puteau vedea si apusurile de soare care erau foarte frumoase. De asemenea, pe aceasta plaja se simtea si briza mai puternic, fiind altfel amplasata decit cea din fata hotelului atlantis.

balasa violeta, Marian Preda, papadie, simcris
    Alte impresii din această RUBRICĂApollon Hotel [Lambi]: