ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.08.2011
DIN: Pitesti
ÎNSCRIS: 03.06.11
JUL-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 14[ani]

O surpriza placuta a litoralului romanesc

Sejurul meu a fost perfect anul acesta pentru ca am ales aceasta locatie. Mai fusesem anul trecut in vizita, dar acum descopeream fiecare colt al resortului cu mare placere, si mai ales ca aveau o piscina in plus.

Curatenie exemplara, promtitudine, confort, delicatese culinare, entertainment pentru copii, piscine de nota 10.

Am ajuns la ora 11, si ne-am cazat in 10 min, o domnisoara draguta, ne-a condus la studioul rezervat. Precizez ca aceasta camera are 60mp, imensa, curata, bine armonizata coloristic, cu multe detalii puse bine la punct. Prize peste tot in camera si la indemana (, noi am avut laptopul cu noi), chibrite, scrumiera, vaza, servetele umede, vesela completa, detergent vase+burete, scaunel pentru suit la dulapurile din bucatarie, recipient de facut gheata in congelator, cuptor cu microunde, plita electrica, vase de gatit ,,masuta cu scaune pe balcon, suport de uscat rufe, matura cu faras, prosoape mari si medii (3+3), lenjerie suplimentara pentru canapea, si perne... multe perne exceptionale. Patul a fost atat de confortabil, incat de cand m-am intors acasa, imi vine sa schimb salteaua de la dormitor. Acolo am dormit la pranz cate 3 ore in liniste, trageam perdeaua si dormeam dusi.

Cazarea a fost foarte rapida si datorita unor baieti care iti carau bagajele din parcare (400 locuri-pazita) de la masina in camera, cu un fel de motoreta cu remorca, in care se suiau si clientii cateodata, spre bucuria copiilor, plimbati cu acesta. Baietii erau foarte serviabili, si nu strambau din nas, ca la alte hoteluri. Baia a fost cu cada cu jacuzi, foarte curata.

Femeile de servici desi cam putine pentru un hotel atat de mare, spalau si curatau zilnic, schimbau prosoapele zilnic, si lenjeria la 2-3 zile.

Piscinele foarte curate, cu sezlonguri comode, umbrele peste tot, prosoape de plaja 3 bucati (la schimb cu niste cupoane-ni s-a atras atentia ca daca le pierdem costa 100 lei un prosop), dar prosoapele se inlocuiau de cate ori voiai pe zi, foarte curate, frumos mirositoare. Aici la zona de schimb, erau 3 masini de spalat hundai, unde puteai sa-ti speli hainele proprii, si holul era special amenajat cu televizor suspendat lcd mare si reviste de citit, ca sa nu te plictisesti. Noi le-am lasat inainte de masa si le-am luat spalate dupa ce terminasem de mancat.

La masa, prima zi mi s-a parut cam aglomerat, dar avand in vedere ca erau aproape 1200 oameni in resort, deh...romanul se agita sa nu se termine mancarea... A fost mancare foarte variata pentru toate gusturile, cu specialitati libaneze, si delicatese. Painicile proaspete erau delicioase. Prajiturile bune, toate proaspete, pepene, inghetata, seminte, alune de tot soiul, clatite, sucuri, cafea la nisip, si ceaiuri diverse, narghilea, si spectacol pentru copii, foarte antrenant, si niste divane de pe care nu-ti venea se te mai scoli. Intr-o zii in restaurantul mare erau agatate de tavan jucarii mici de plus, si copii care mancau tot, primeau jucaria la final ca premiu.

Complexul mai dispune de farmacie, foarte utila, beautysalon contra cost, magazine mici, cu maruntisuri, cu loc de joaca pentru copii, teren de tenis, baschet, si o camera transformata in salina, un loc de fitness.

Plaja curata, dar ca minus ar mai trebui amenajata, cu mai multe tipuri de selonguri, si deh ceva de stopat algele.

Mi-ar fi placut ca la banii dati sa fie all-inclusive, vecini bulgari au preturi mai scazute la acelasi confort. Iar la bar preturile sunt cam piperate (12 lei limonada, 80lei 8lei cafeaua expresso, 80 8 lei berea, 80 8lei sucul), desi fetele sunt frumusele si amabile.

Per total a fost o surpriza placuta, si recomand macar odata), restul statiunii mamaia foarte aglomerata si murdara.

Trimis de drginasro in 04.08.11 01:11:47
Validat / Publicat: 04.08.11 07:26:50

VIZUALIZĂRI: 2223 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (drginasro); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 vedere de pe balcon

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [04.08.11 08:11:43]

la bar preturile sunt cam piperate (12 lei limonada, 80lei cafeaua expresso, 80 berea, 80 sucul

80 de lei cafeau/sucul/berea??? Da' ce Doamne iarta-ma, le vindeau cu tot cu barmanitele alea 'frumusele'?!?

Si cand ma gandesc ce expresso superb (nu am alt cuvant sa-l descriu!) puteam sa beau in fiecare dimineata la barul din campingul "Isola del paradiso" din Grado, cu numai 1 euro (~ 4,2 lei)...

TORA INGRID
    [04.08.11 08:48:24]

cred ca a vrut sa zica 8 (opt) lei sau 12 lei, adica 80000 in lei vechi respectiv 120000, ceea ce e mult mai aproape de realitate...

Mi-ar fi placut ca la banii dati sa fie all-inclusive...

in pretul afisat ati avut numai cazarea, si masa ati platit-o sau cum?

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [04.08.11 09:02:42]

@Tora, din cate cunosc, Phoenicia ofera demipensiune inclusa in pretul biletului cu mic dejun si pranz.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [04.08.11 09:21:46]

@TORA, si io cred la fel, da' mai stii? de aia am si intrebat...

Pe de alta parte, daca ma gandesc doar la faptul ca la bufetul altui camping (cel din Viena - click aici), plateam 1.9 euro (~ 8 lei!) pe o cafea (buna si aia, din fericire), chiar nu as spune ca au preturi mari. Problema la noi este alta - majoritatea concetatenilor nostri au lefuri prea mici pentru preturile astea...

DoreD
    [04.08.11 10:30:00]

In opinia mea, pretul reflecta calitatea mai buna a mesei si spatiilor de cazare, fata de ce poti gasi la bulgari. De luat in seama...

cathzel
    [04.08.11 11:06:19]

Cam scump pentru un sejur in Romania, chiar daca serviciile erau de calitate. E drept ca arata foarte bine, cu multe piscine, plaja mare; acum depinde de cata mancare este inclusa in pretul de mai sus, daca se platea separat bautura sau este inclusa in cei 1100 euro. Si eu sunt de parere ca o bere putea fi 8ron, nu 80... ca parca iti ramanea pe gat...

alinav.v
    [04.08.11 22:26:48]

da, s-a scris gresit, se refera la 8 lei, dar in rest totul e asa cum a fost descris... si da, e scump, insa arata super... eu am fost acolo anul trecut, iar anul acesta au imbunatatit...

drginasroAUTOR REVIEW
    [04.08.11 23:25:15]

scuze, rectific 8lei=2 euro cafeaua/suc/bere

- - - - -

Nota webmaster: modificat textul conform acestor precizari

drginasroAUTOR REVIEW
    [04.08.11 23:31:30]

sejurul a costat 480 euro/persoana=cazare+mese (mic dejun+pranz) bufet suedez, +acces piscine, plaja cu sezlonguri gratuite, parcare gratuita, loc de joaca pt. copii. Neincluse in pret consumatia la barurile de la piscine, si masa de seara era in sistem a la carte.

iriss27
    [03.01.12 00:57:14]

Cum era apa in piscina? Incalzita de soare sau pompau apa mai calduta (am citit in alt reviu ca ar fi fost apa foarte rece) ?

PhoeniciaHR
    [24.06.14 12:34:41]

Buna ziua!

Va multumim pentru review! Ne pare rau pentru eventualele neplaceri pe care le-ati intampinat. Recenziile dumneavoastra, ale tuturor turistilor care ne-au ales sa le fim gazde sunt foarte importante pentru noi. Cu ajutorul dumneavoastra am crescut, ne-ati ajutat sa imbunatatim serviciile si facilitatile resort-ului si sa ne mentinem standardele ridicate, iar acum putem spune ca alaturi de noi veti avea parte de vacanta la care ati visat mereu. Dorim sa va invitam anul acesta alaturi de noi pentru a va bucura de minunata lume Phoenicia Holiday Resort!

Cu stima,

A. Damian, Referent Marketing Phoenicia Holiday Resort