ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2011
ÎNSCRIS: 02.08.10
JUL-2011
2(ad) AD. + 1(copil)-8 ani COPII

Pe masura asteptarilor

Iata-ma din nou aici... Am revenit cu impresii, asa cum am facut-o si anul trecut, dupa ce m-am intors din concediu.

Anul acesta am hotarat sa mergem in Bulgaria, la Hotel Grifid Arabella, Nisipurile de Aur, intrucat era mai aproape si am considerat ca este o varianta mult mai buna decat in Romania, pe litoral. Am ajuns la hotel in jur de ora 12,30, am gasit loc in parcare (pe care nu am platit-o, fiind inclusa in pachet), ne-au intampinat cu sampanie si suc pentru copii, dupa care am inceput formalitatile.

Am preluat camerele la ora 14,00, nu au acceptat mai devreme, pe motiv ca " nu sunt camere libere". Nu ne-a deranjat prea mult, pentru ca deja ne informasem cu privire la acest aspect. Apoi a inceput acomodarea...

Masa am servit-o la snack bar, (deschis intre orele 15-17) si a constat in hamburgeri de pui, hot dog, pizza. Dupa indestulare, am pornit catre plaja, care era, intr-adevar f. aproape de hotel, dar nu era cea privata, asa cum citisem si ni se spusese si de catre agentie.

Plaja privata este, de fapt, cam la circa 15 min. -20 min. de mers pe jos, in dreptul Hotelului Vistamar, la cabina salvamarului cu nr. 16. , scria pe umbrelutele albe "Grifid".

Am beneficiat de sezlonguri si umbrele gratuit, asa cum era stabilit in pachetul nostru, insa fara saltea, care costa 3 leva. Plaja a fost murdara, cam ca la noi, cu chistocuri de tigari, pahare de bere si hartii, probabil din aceeasi cauza: lipseau totalmente cosurile de gunoi sau le gaseai la nu stiu cate zeci de metri. Asta ar fi punctul minus acordat hotelului.

In rest, totul a fost frumos, cam pe masura asteptarilor, hotelul dragut, renovat, conditiile f. bune, personalul extraordinar de dragut si atent, tot timpul cu zambetul pe buze.

Mancarea a fost buna, destul de variata, gaseai la fiecare masa si carne de pui, de porc, de miel, paste fainoase, ciorbe. La capitolul prajituri- cam slabut, cu multe creme, gretoase, budinci si torturi asemenea. Fructe- nectarine, pepene rosu, pepene galben, mere.

Aaaa, era sa uit... inca un punct minus- scobitorile lipseau si ele cu desavarsire. N-am inteles motivul, dar adevarul e ca mereu am neglijat sa intreb.

Piscinele exterioare au fost ok, cea interioara super (cu apa calda), ideala pentru un sejur cu vreme urata (ceea ce n-a fost cazul nostru).

Ce mi-a lasat un gust amar, ca de fiecare data cand plec in concediu si dau peste romani sau nemti, la ora 6 dimineata ieseam pe balcon si vedeam disperatii (ca nu le pot zice altfel) cum ocupau sezlongurile cu prosoapele personale, desi in pliantul din camera se specifica destul de clar si se facea apel la bunul simt, cu privire la aceste aspecte.

Discoteca hotelului destul de draguta, muzica buna, dar slab populata, cativa pe ici pe colo, care beau un cocktail si plecau la culcare probabil sau in oras, la cluburi, care erau peste tot.

Ce vreau sa precizez si tin neaparat s-o fac este ca am fost foarte, foarte, foarte multumiti si satisfacuti de mancarea si servirea de la restaurantele cu specific bulgaresc (care a fost bestiala), asiatic (unde la fel, mancarea a fost delicioasa, daca stiai ce sa alegi, noi am ales pui cu sos dulce, orez cu legume (putin picant), salate traditionale, precum si la cel pescaresc (unde, pentru prima data am indraznit sa gust fructele de mare si nu numai ca le-am gustat, dar aproape le-am mancat pe toate, fiind gatite atat de bine... eu care numai cand le vedeam, mi se taia pofta definitiv).

In concluzie, sejurul a fost placut, fara prea multe de reprosat si daca ar fi ceva, sunt lucruri minore, pe care, sunt convinsa ca orice hotel le are.

Trimis de muli in 03.08.11 17:57:43
Validat / Publicat: 03.08.11 19:05:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Sf. Constantin si Elena, Hotel Aqua Azur

VIZUALIZĂRI: 3673 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (muli); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 piscina exterioara vazuta din balcon seara,dupa curatenie

Dragoș_MD
    [03.08.11 19:33:02]

am fost foarte, foarte, foarte multumiti si satisfacuti de mancarea si servirea de la restaurantele cu specific bulgaresc (...), asiatic (...), precum si la cel pescaresc

Să înţeleg de aici că au înlocuit restaurantul cu specific italian (de până anul trecut), cu acesta din urmă? Pare a fi o mişcare inspirată - ăla a fost singurul minus ce l-am găsit acolo acum un an, fără a fi însă insuportabil. Doar că nu se ridica de loc la standardele Grifid. (şi l-am trecut şi pe formularul lor de testare a clienţilor).

muliAUTOR REVIEW
    [03.08.11 22:35:54]

nu l-au inlocuit, cred ca l-au adaugat, ca sa zic asa, pentru ca mai era inca si cel cu specific italian. chiar a fost "o miscare inspirata", pentru ca preparatele au fost f. gustoase.

turcu_dan
    [05.08.11 11:34:28]

ce bilet ati avut? si ce camera? ma mir cum de nu ati platit parcare...

muliAUTOR REVIEW
    [05.08.11 13:51:10]

am avut camera dubla de luxe, in care a fost inclusa parcarea, sezlongurile si umbrelele

muli, turcu_dan
    Alte impresii din această RUBRICĂGrifid Arabella Hotel: