ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2011
ÎNSCRIS: 13.06.11
AUG-2010

Hotel Nikitas - decenta si bun simt

Dupa cum am mai scris, de regula fac doua miniconcedii (de 7 zile) si unul mai lung un pic. De cativa ani, in fiecare august petrec cateva zile la Olympic Beach. Pt cei de varsta noastra aceasta statiune se 'preteaza'' nefiind atat de galagioasa ca Paralia, din cate stiu, nefiind decat o discoteca. Hotelul la care merg de ani buni se numeste Nikitas, pana acum doi ani era de 2*, acum e de 3, insa sincer sa fiu, nu s-au facut modificari care sa-i ridice standardul, probabil ca era subapreciat...

Hotelul se afla cam la jumatatea statiunii, pe strada principala, langa parc.

Camerele sunt duble si triple, dotate cu AC (nu exista obiceiul "5 euro/zi") tv diagonala mica, la care poti viziona tvri, plus ale lor si bbc, gresie, baia cu cabina de dus si geam pt aerisire, racitor, un dulap suficient pt trei persoane, masuta de machiaj si oglinda (in camera) noptiere, racitor de dimensiuni obisnuite.

Are trei etaje, si fiind pe colt are balcoane de 3/2 pe o parte si pe cealalta cu vedere, unele la strada principala si celelalte la mare si parc. Camerele triple de pe colt cu terminatia'5' (105,205,305) au un balcon de 6/2,5 m care 'vede'si statiunea si marea. Mai exista in fiecare balcon cate un uscator pt prosoape.

Distanta fata de plaja este de cca 20 m. La parter exista un restaurant, un bar, o terasa si un magazin de souveniruri, toate acestea apartinand acestei familii.

Nikitas se ocupa de magazin si 'rupe'un pic de engleza, insa mai bine italiana, sotia acestuia la fel, insa fiica si ginerel stapanesc engleza binisor.

In fiecare zi se ia gunoiul, prosoapele, daca sunt lasate pe jos sunt schimbate, lenjeria la 2 zile se schimba. Toate aste le fac mama, fiica si o femeie de servici...

Intrucat am observat ca cei de acolo nu pun mare pret pe mancare, am evitat sa-i deranjez, lucru usor de facut, avand in vedere multitudinea terselor din zona. Am mancat cu placere, in fiecare an la terasa "White Rose' chiar langa hotelul Parthenon (sau Pantheon), unde patroana a invatat deja ceva romana, si e mai tot timpul 'bine dispusa'. Aici veti fi intampinati intotdeauna cu binecunoscutul ouzo din partea casei, iar la sfarsitul mesei cu un platou cu prajituri. Am mai mancat la o terasa al carei nume nu mi-l amintesc, stiu insa ca era la doua localuri distanta de discoteca, si nu o puteai rata deoarece este foarte populata, poate si pt faptul ca mai tot timpul, patronul si un ospatar roman (din galati) stau la intrare si invita trecatorii sa le treaca pragul.

Prima oara cand am intrat, pana sa comandam mancare am cerut cate o bere 'mythos' mare, si aveti cuvantul meu, am crezut ca fac glume cand au adus un fel de halbe, cat o vaza! Si era 2 euro!!!

Pentru cei care merg cu masina, este permisa intrarea in statiune pana la hotelul respectiv, doar pt a lasa bagajele, parcare facandu-se in capatul stariunii, unde este loc suficient (mai este o parcare in celalalt capat)

Pretul unei camere triple a fost, anul trecut 35 euro, iar pt una dubla (care avea insa tot trei paturi) cumnatul meu a platit 24 euro camera/zi. Nu stiu din ce motiv Nikitas nu vrea sa intre cu hotelul in ofertele agentiilor, (am vorbit mult, insa a evitat subiectul) insa gradul de ocupare este foarte mare. Pt cei care vor sa ajunga acolo, numarul de telefon este +302351062095.

Pt excursii, nu va recomand vreo agentie, pt ca e bine sa studiati singuri ofertele. Noi luam trei excursii si primeam doua gratis (nu numai noi!)

Magazine de unde puteti face cumparaturi sunt puzderie, gasiti orice, legume-fructe, alimente, etc.

La plaja, sezlongurile se pot lua facand consumatie de 6 euro. Intrarea in nmare e lina, pana la cca 50 m, apa ramanand la aprox 80-100 cm.

Inchei dorindu-va concedii placute, si reiterez faptul ca, din anul 1999 nu am mai fost la Marea Neagra, dar nici nu i-as putea duce lipsa chiar daca as merge in concedii numai aici

Trimis de iulian68 in 03.08.11 12:41:31
Validat / Publicat: 03.08.11 13:42:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Corfu, salonic, atena, creta, rhodos, asprovalta.

VIZUALIZĂRI: 2609 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

[03.08.11 12:52:23]

@iulian68, multumesc pentru promptitudinea cu care ai dat curs solicitarii mele de a scrie propriile impresii despre acest hotel.

adryana
[04.08.11 08:30:16]

frumos scris, felicitari!

iulian68AUTOR REVIEW
[04.08.11 11:38:48]

adryana, iti multumesc frumos pt apreciere, de la tine chiar 'face toti banii'! (asta avand in vedere experienta ta). Cand voi reveni din santa susana am sa incerc sa fac ceva mai deosebit.

georgiana
[18.08.11 23:09:05]

Foarte rentabila oferta voastra pentru excursii. Poti detalia putin, te rog frumos/?

iulian68AUTOR REVIEW
[19.08.11 06:36:07]

Sarut-mana din nou geogiana! Daca mie mi-a fost adresata intrebarea, pot sa-ti raspund ca nu erau oferite de mine aceste excursii! Insa erau pachete de 5, cuprinzand Meteora, Skyathos, Aqualand, Atena si Olimp, primeai gratuit Aqualand (oricum nu merita!) iar la alte doua se facea o reducere de cate 10 euro la doua dintre ele, asa se numea ca ai doua gratuite... Pt grupuri mai mari de 5 persoane se faceau alte reduceri, dar noi eram doar 4...

adryana, georgiana, iulian68