ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.08.2011
ÎNSCRIS: 30.09.10
JUL-2011

Pensiunea Miruna - Complexul Sambata de Sus

Am gasit pensiunea pe internet si in baza fotografiilor, a informatiilor primite de la proprietari si recomandarea unui prieten am decis sa petrecem acolo 5 zile.

3 adulti si 1 copil cu varsta de un.

Traseul parcurs: Bucuresti-Predeal- multe sate fara indicatoare - Sambata de Sus - Complex Sambata de Sus (aprox 10 km dupa satul SdS)

De la manastirea Brancoveanu pana la pensiune drumul nu era asfaltat (iulie 2011). La pensiune am gasit usor loc de parcare dar numai la soare si datorita drumului neasfaltat masina era plina de praf.

Am rezervat un apartament cu 2 camere, baie proprie si 2 balcoane. Dragute camerele, curatele (totusi, pe sub pat si prin spatele noptierelor nu trecuse aspiratorul iar copila mea era la stadiul de mers in patru labe si bagat orice in gura asa ca am fost atent la asemenea detalii). Intr-una din camere am avut destul spatiu pt a instala patutul copilului.

Nu am avut frigider in camera. Era unul mare pe hol. Nu ne-a disparut nimic din ce depozitasem.

Baia a fost destul de curata, cabina de dus era dotata cu duze pt hidromasaj, apa sa iasa prin 3 locuri, etc. As prefera o para de sus si un robinet pe bila sa pot potrivi corect temperatura apei.

Angajatii pensiunii au fost amabili. Cazarea s-a facut rapid, invitatia la zmeurata din partea casei a fost lansata, instalarea in camera fara probleme.

Restaurantul:

Dintre angajatii pensiunii, Costel – ospatarul a iesit in evidenta prin amabilitate si informatii oferite despre zona. M-a ajutat de fiecare data cu tot ce l-am rugat. Nu mai deschideam meniul, primeam recomandarile lui.

Preparatele bucatariei au fost gustoase (nota 8 spre 9) si facute destul de repede.

Copila mi-a racit si avea nevoie sa consume o supa de pui. Costel a convins-o pe doamna de la bucatarie si a facut o supa excelenta cu ingredientele cerute. Multumesc.

Micul dejun: Bufet cald si rece. Preparate gustoase. Branzeturi si lapte de la stana. Excelente. Aveau si un scaun pt copil in restaurant. Foarte util.

Manastirea Brancoveanu este f aproape. Merita vizitata, mai ales biserica veche din centrul ei. Are o energie frumoasa. Si moastele din biserica noua. Treceti si pe la ele.

Neplaceri:

In spatele pensiunii initiale (prezentata pe site) s-am mai construit doua cladiri ce apartin complexului Miruna. Le-am vizitat si sunt frumos aranjate. Accesul in camere se face pe baza de cartela, piscina, etc.

Din pacate, zgomotul era foarte mare. Excavator, tractoare, camioane, masini de batatorit pamantul – se amenaja aleea de acces si se puneau pavele. Se taia cu flexul (probabil bucati de gresie si alte chestii). FOARTE NEPLACUT. M-am simtit ca in Bucuresti. Activitatea muncitorilor dura pana pe la 8 seara. Inteleg ca vroiau sa termine cat mai repede dar au facut-o pe nervii mei.

Consider ca proprietarii trebuiau sa ma anunte de aceste lucrari. Nu era o teava sparta ci santier in toata regula.

In curtea din spatele pensiunii au instalat niste „casute” pt servit masa. Nu exista copaci in preajma lor. Chiar si la munte in iulie este cald.

In aceasi perioada au fost cazati si copii de scoala generala. Cam 30 de pitici urlatori, veseli, topaitori. Erau frumosi dar bosorogul din mine vroia liniste sa doarma fi-mea si sa ne putem odihni si noi. Oricum, mai bine copii decat un grup de batrani ursuzi.

Zona e frumoasa de vizitat mai ales pentru pasionatii de ciclism, MTB. Ai si asfalt si drum forestier. Mergi si te rogi, iti iei lumina, apoi iesi la drum. :)

La pastravarii nu am ajuns deoarece garda masinii e joasa iar drumul e denivelat.

Restaurantele din zona sunt acceptabile. Vegetarienii vor gasi mai greu preparate. Carnea este de baza acolo.

Oamenii mi-au placut. Sunt mai linistiti si mai altfel. Poate e din cauza aerului curat.

In final: sigur voi mai merge in acea zona. Chiar si la Miruna daca primaria amenajeaza drumul de acces si proprietarii vor face o pajiste sau ceva pt cei ca mine care tanjesc sa stea desculti in iarba.

Trimis de crazyduck in 02.08.11 10:58:37
Validat / Publicat: 02.08.11 11:59:46

VIZUALIZĂRI: 2958 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (crazyduck); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

mony23
[31.08.11 22:59:46]

Foarte neseriosi. Proprietari fara caracter!!! Am facut rezervare prin telefon. A stabilit un tarif care era negociabil pentru o cazare de minim 3 zile. Dupa rezervare, am mers la banca si am achitat un avans. In fine... ajuns in locatie am dat peste niste oameni foarte reci iar camerele sunt pentru pitici, tv cu 7 posturi, internet nu exista, frigider nu, baie foarte mica iar la dus te rogi sa curga apa mai repede altfel se usuca sapunul pe tine, loc de joaca pentru copii nu are, spa - nici gand, sala de tenis si biliard nu am vazut, iar drumul (de la bifurcatia cu Manastirea Brancoveanu), 1 km este plin de gropi... Camerele amplasate pe spatele pensiunii au miros de mancare de la bucatarie. Inital in una din aceste camere ne cazase si am cerut sa ne mutam intr-o alta camera. Asa am ajuns sa stam de la o camera tripla la un apartament (de lux zic ei). Hai ca vine si bomboana pe coliva. La plecare solicit factura iar sefa zice, "ok, hai sa facem socoteala" ceea ce stiam ca ar trebui sa achit pentru sejurul petrecut (4 nopti) s-a marit cu 300 ron pe motiv ca nu am stat 6 nopti. Habar nu avea de avansul primit, noroc ca am avut chitanta la mine, altfel mai plateam 300 lei in plus... Nu ma asteptam la asa ceva. Pacat de peisaj! Aaaa apropo! Meniul e sarac, de forma. Nu servesti ce ai pofta, numa ce au ei, iar comanda... trebuie s-o dai cu o ora inainte de a ti se face foame!!! Dureaza! Se misca in reluare, iar comenzile sunt primite pe rand, pentru ca uita ospatarul de ele...

[31.08.11 23:17:02]

@mony23, asteptam impresiile tale de acolo scrise ca review nou. Procedand astfel, ai ocazia ca prin notele si evaluarile proprii sa contribui la o medie mai reprezentativa a acestei destinatii. Daca doresti, copiaza textul de mai sus si reincarca-l folosind linkul ADAUGA IMPRESII NOI (vezi imediat mai jos)

mony23
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Miruna: