ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.08.2011
JUL-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 17 [ani]

Akrotiri Beach - un studiu la cald

Chariots of fire - Vangelis

Desi inca nu mi-am revenit din minunata vacanta de doua saptamani petrecute pe minunatele meleaguri ale Eladei, din respect pentru colegii de pe site, am sa incerc in aceasta seara explicarea rezolvarea unei dileme pe care, sincer, citind review-urile anterioare, am trait-o si eu pana in momentul in care am pasit in Hotelul Akrotiri Beach din Paleokastritsa.

Sa incepem cu inceputul.

Prin luna martie, o buna prietena ma viziteaza la birou, intrebandu-ma pe unde ne-am propus sa ne petrecem vacanta de vara. Sincer vorbind, eram aproape convins ca vara aceasta ma va gasi pe meleagurile Istrei, in Croatia, tara de care m-am indragostit iremediabil. La cele spuse de mine, prietena noastra mi-a spus ca are un pont de la niste prieteni din Bucuresti, si anume Akrotiri Beach- Paleokastritsa. Imediat, am intrat pe Google si, instantaneu am gasit pagina hotelului. Din momentul in care am vazut imaginile, ca sa parafrazez alti colegi de pe site, mi s-a taiat rasuflarea! Ce sa o mai lungesc: in doua zile m-am / ne-am hotarat, iar dupa cateva alte doua-trei zile, am luat decizia care avea sa se dovedeasca decisiva in reusita sejurului: am facut rezervarea DIRECT pe site-ul hotelului, am luat 10 zile la pretul de 136 EUR/noapte, pentru 3 persoane cu mic dejun inclus. Precizez ca, luand 10 zile, am beneficiat de reducere de tarif, altfel, probabil ca pretul era pe undeva pe la 160-170 EUR/noapte.

Rezervarea a fost confirmata (am uitat sa spun, in acelasi timp cu noi au rezervat si prietenii nostri, tot o familie de 3 persoane), hotelul a retinut de pe cardurile noastre contravaloarea a doua zile de cazare (dar cu mentiunea ca puteam anula rezervarile cu 14 zile inainte de sejur) si totul parea ok. Ce sa spun: am inceput sa citesc pe AFA si au inceput framantarile: ca romanii sunt tratati discriminatoriu, ca nu sunt conditii, etc, etc, etc. Mai mult, chiar bunul nostru @ionescunic facea odata o atentionare, la modul general, de a avea grija unde ne cazam, ca sa nu ratam un sejur frumos in Grecia.

Ca sa nu o mai lungesc, ne-am luat inima in dinti, ne-am setat pe doua cuvinte: distractie si relaxare, am listat 4 (patru) dosare cu informatii despre Corfu (multumesc @ionescunic and comp. !), iar in dimineata zilei de sambata, 16 iulie, am plecat spre marea provocare numita Corfu! Cum sejurul incepea de-abia marti, am facut o escala la Salonic (doua nopti) si una la Kerkira (o noapte). Despre aceste doua escale sper sa va povestesc insa cu alta ocazie.

In dimineata zilei de marti, am intrat la receptia hotelului, m-am adresat unui domn ceva mai in varsta si i-am spus ca doresc sa stau la etajele superioare (din informatiile de pe AFA, etajele superioare erau numai pentru vestici). Surpriza: mi s-a spus ca deja camerele sunt pregatite (la a noastra au mai avut cam 10 minute de aranjat patul suplimentar) si stam la etajul patru!

O mica paranteza : hotelul se afla de fapt pe o stanca, receptia (nivelul zero) e de fapt etajul trei .Sub receptie se aflau acele etaje atat de hulite de alti colegi de pe site, iar deasupra receptiei se aflau cele doua etaje, 4 si 5 destinate - cel putin pana acum - turistilor straini.E adevarat, vecini am avut numai straini, dar asta nu m-a deranjat deloc .

Ulterior, aveam sa aflu de la o receptionera care vorbea perfect romaneste ca turistii care au rezervat pe internet primesc camerele superioare (atat ca etaj cat si conditii)! Deja, pretul (mare/mic?) platit de noi facea diferenta. Tot de la ea am aflat ca turistii veniti prin agentii au conditii ceva mai slabe exact datorita pretului platit (unii chiar fusesera redirectionati catre Hotel Paleokastritsa, aproape de hotelul nostru, insa la conditii mai slabe. Sunt convins ca vor fi numeroase pareri pro si contra a celor spuse de mine mai sus, dar, hai sa fim corecti: nu poti sta la 4 stele daca platesti pretul de doua sau trei! Iar grecii (ca si orice alta natie care face turism, doresc sa aiba si profit de pe urma acestora).

Fotografiile pe care le-am facut sper sa fie destul de graitoare si sa confirme notele pe care am sa le dau:

Cazare: 3 stele plus. Intr-adevar, am stat si in conditii mai bune (chiar in Romania), insa, daca esti incarcat pozitiv, nu-ti vei rata concediul. Camera mare, la doua zile se schimba prosoapele, alternativ si asternuturile, gelurile si sampoanele schimbate zilnic, femeile de serviciu foarte amabile (intr-o zi i-am dat doi EUR la o doamna - pentru ca asa am dorit eu, si saraca ma intreba daca am vreo problema!). Chestia cu intreruptul curentului am rezolvat-o rapid: atentie, informatia costa: un card de METRO pus in locasul respectiv mentine cureniul pornit, asa ca... se poate cand vii seara tarziu in camera sa gasesti si racoare, si ceva rece la frigider. ca si minus (luati-o ca si gluma, dar e reala): hartia igienica cam... transparenta... (sper ca v-am facut sa radeti!)

Mic dejun: 3 stele minus: doua-trei feluri de mezeluri, omlete, oua fierte, oua ochiuri, branza feta-cheese - super!, carnaciori, MASLINE (nu au nici o legatura cu ceea ce se comercializeaza in Romania!), cascaval, iaurt (cu miere e delicios), ceaiuri (nu am gustat), biscuitei, alte nimicuri, fructe proaspete (atentie pentru carcotasi: cele mai gustoase portocale erau cele un pic lovite, pentru ca de coapte, cadeau jos!). Cafeaua in schimb, era slaba, am baut decat de doua ori si m-am reorientat la barul de pe plaja. Cu toate acestea, eu consider ca era suficientpentru un mic dejun: in fond, mergem sa ne relaxam, nu venim cu foamea dupa noi!

Personalul: clar de 4 stele: orice problema aveai, ti se acorda un sfat, o indrumare.

Piscina: Cred ca 4 stele, eu mai repede cotez barul si personalul de acolo, intrucat AmFostAcolo in calitate de consumator, nu ca sa fac baie la piscina, insa erau conditii bune, cu dusuri, cu vestiar

Atmosfera: pentru noi am fost super bine. dau 3 stele plus si cred ca si pentru turistii care aveau demipensiune: in fiecare dimineata erau anuntati (chiar in lift era pus anunt, inclusiv in limba romana, cu meniurile la alegere, plus cu programe de muzica si dans). Din pacate, noi n-am servit nimic seara la hotel, aveam cu totul si cu totul alte obiective! Sa nu uit: puteai beneficia de acesta cina la pretul de 12,5 EUR/persoana, un pret rezonabil cred eu.

Cred ca falsa a fost si ideea ca numai strainii putea sta la mesele de la geam / terasa. Ori de cate ori m-am asezat, nu ma intreba nimeni de sanatate

Amplasamentul hotelului si privelistea: 7 stele fara comentarii!

Apa marii : 7 stele !

Plaja : pietris si nisip,insa,la asa apa,mai conteaza.Am compensat cu terasa Poseidon,care era locul meu de plaja.

Ca o concluzie: in orice vacanta mergi, trebuie sa ai asteptarile si in functie de bugetul alocat. Si, mai important de atat, sa ignori micile neplaceri si sa te bucuri ca Ai Fost Acolo!

PS 1: Multumesc tuturor care mi-au facut misiunea mai usoara in ceea ce priveste descoperirea minunatei insule (nu vreau sa mai nominalizez pe nimeni pentru ca as putea sa omit din greseala pe cineva), prin sfaturile si informatiile pe care mi le-au furnizat

PS. 2. Pentru Cornel: ti-am promis acum ceva timp o surpriza (atunci cand mergeai spre Constanta). Sper sa nu fii dezamagit, dar surpriza consta in unele fotografii ce le voi atasa la prezentul review! Sunt convins ca vei sti tu care!

PS. 3 Rog webmaster sa ataseze melodia Chariots of Fire a lui Vanghelis.

Seara buna la toti!

Trimis de johnnyredlabel † in 01.08.11 21:50:56
Validat / Publicat: 01.08.11 23:07:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Atena

VIZUALIZĂRI: 6827 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (johnnyredlabel †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 Prezenta fotografie reprezinta un cadou special pentru un om special ! Orice reproducere este strict interzisa !

[01.08.11 22:12:11]

Am atasat melodia solicitata, auditie placuta.

[01.08.11 22:28:07]

Multumesc pentru melodie si o seara excelenta iti doresc!

[01.08.11 23:23:52]

Fain review, placut la citit, bogat in info utile. Multumsc si pentru dedicatia din poza, simt ca am ajuns si eu pe acolo - si stiu ca mi-ar fi placut...

georgiana
    [02.08.11 11:51:49]

Oauu, am fost in Corfu in aceeasi perioada cu tine! Mai stii, poate am si trecut unul pe langa celalalt! Am fost in Paleokastrita de 2 ori, mi-a placut mult, dar indeosebi excursia cu submarinul yelow

Superbe fotografiile tale, iar imaginea din balcon pe care o vedeai zilnic, cred ca te face sa oftezi tot anul, de dor, nu-i asa? Ma bucur ca si tu porti cu mandrie tricolul AmFostAcolo, noi nu plecam in nici o vacanta fara el, chiar daca trezeste anumite banuieli culoarea lui , pe mine nu ma intereseaza! Astept cu nerabdare alte impresii din insula.

[02.08.11 12:13:50]

@georgiana: Chiar e foarte posibil sa fi trecut unul pe langa altul! Pacat ca nu ne-am si intalnit! Daca ma vedeai cu acel tricou (sau eu pe tine), in mod sigur am fi sarbatorit si am fi stropit intalnirea la un pahar de vin de Corfu la taverna lui Spiros sau la Nereids! (dar despre aceste localuri precum si altele iti promit sa vorbesc intr-un revioew separarat).

In ceea ce priveste imaginile din balcon, pot sa-ti spun ca dimineata aveam acea priveliste chiar din pat! M-am incarcat-sper - pozitiv pentru tot anul, dar... mai vreau!

mirmicu
    [17.08.11 18:59:48]

@johnnyredlabel,

poti sa-mi spui, te rog, daca este vreo benzinarie in Igoumenitsa?

Multumesc.

[18.08.11 08:24:16]

@mirmicu: Nu am intrat in oras, atat la dus cat si la intors am fost exclusiv in portul de ferry.

Daca treci prin zona Salonic te sfatuiesc sa alimentezi de pe acolo, pentru ca de la Salonic mai mergi catre Atena cam 30 km dupa care faci dreapta catre Igoumenitsa. De aici, parcarile si statiile sunt ceva mai rare (si te scot din autostrada cativa km). Totusi, si pe drumul catre Igoumenitsa exista o parcare mare (n-ai cum sa o ratezi), unde e si benzinarie si local de servit cafeaua (si e chiar pe autostrada). Eu am oprit acolo, am alimentat (platesti si cu cardul) si am baut cate o cafea.

De asemenea, poti alimenta si in Corfu, sunt statii suficiente si nu mi s-a parut ca ar fi diferenta la pret (ba chiar sotia mi-a atras atentia la un moment dat ca motorina era un pic mai ieftina decat pe continent la o statie).

Oricum, daca alimentezi de pe autostrada, din locatia unde ti-am zis eu, iti ajunge sa te plimbi pe insula si chiar sa te intorci. Succes!

[18.08.11 09:09:28]

... cred ca 10 zile este dimensiunea corecta a unui sejur pentru a simti ceva relaxare'n oase!... in general, eu sunt adeptul lu' "doua saptamani", tocmai pentru a intelege ceva din relax-ul cu pricina. Daca mai ai si distante lungi de parcurs cu motorizare proprie... oricum ia o zi jumate, pana-ti revii... inc-o zi cu "dezmeticirea", in privinta destinatiei... si iaca cum se duc zilele!!

In rest... buna berea, Johnny??? ...

Deh... important e ca v-ati simtit bine... ca d'aia'i "conced"!!

[18.08.11 09:15:37]

@alex_macedo: Sincer sa fiu, greul l-am dus cu vinul alb sec de Corfu, care e minunat si cu batranul Jack (... Daniels). Berea de la ei nu e chiar pe gustul meu, asa ca m-am orientat la ce e traditional; peste, lamb, vitel si vinoase!

mirmicu
    [18.08.11 09:31:10]

@johnnyredlabel,

multumesc mult pentru sfaturi!

[18.08.11 09:40:53]

..... sec de Corfu..... sec de Corfu..... Moamaaaa, ce bun trebuie sa fie, brumat la un apus cu priveliste ca'n P17!!

[18.08.11 10:00:59]

@alex_macedo: hai sa-ti spun una buna de tot (si reala):

m-am aprovizionat de la un nene din Corfu cu niste sec alb imbuteliat de el cu niste dopuri ca cele de sampanie (inclusiv cu sarmulita de rigoare) ! Totodata, de la distileria de qumquat am luat si un vin imbuteliat (de fabrica) sec, pe care scria 11,5 grade. Intors acasa, intr-o seara am atacat impreuna cu un prieten ultimele doua sticle (luate de la nenea ala) si cum setea era mare, am desfacut si sticla cea frumoasa de la distilerie (cu efigia lui Ahile!). Vreau sa-ti spun ca vinul lui Ahile parea botezat fata de vinul original baut inainte! Deci, ca grade... iti inchipui cat de bun era!

[18.08.11 10:40:55]

... las' ca odata si odata tot iti voi cere adresa lu' nenea-de-Corfu!... in Grecia, mai corect in Athena cand am fost, acum multi ani... of, of, ... cum se duce viata asta... Asa, sa continui, era o batranica (m-a dus un amic d'al meu, grec-neaos, original de la mama lui!), avea bujori in obrajori si putin adusa de spate si arata ca cea de pe sticla de ulei... ala cu bunica pe el... si cu manute mici si lovite de vreme, cu mers incet si usor leganat dar, cu un zambet cuceritor si dulce ne-a condus catre o pivnita din curtea ei... p'undeva prin marginea orasului era chestia asta... si cu o grija deosebita, de parca tinea un bebelus in brate, mi-a intins o sticla de vin alb, sec, imbuteliata de EA din multitudinea de sticle, aflate si asezate meticulos pe rastelul, binecunoscut!... si azi... dup'atatia ani, realizez ca nu am mai gustat ceva care macar sa aduca cu licoarea'n cauza! Azi sper, ca acea dulce batranica sa mai traiasca si daca nu (efemerul este cert cand e vorba de viata!), ... a ajuns sigur, intr-un singur loc: in Rai!!!

Alex_Macedo, georgiana, johnnyredlabel, mirmicu
    Alte impresii din această RUBRICĂAkrotiri Beach Hotel: