ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.08.2011
ÎNSCRIS: 16.06.11
JUL-2011
3 AD. + 1 COPII -- v: 18 luni

Pur si simplu: Minunat

Ne-am intors de ceva vreme din concediul din Turcia, unde am petrecut 7 nopti la Botanik si 3 la Mukarnas. Mare greseala...

Va zic din start ca nu se pot compara cele 2 resorturi... desi la Botanik aveai AI iar la Mukarnas UAI, diferentele sunt enorme, in sensul ca Mukarnas e 10 clase sub Botanik. Pretul la fel. Noi am luat biletele cu early booking din februarie, parca 30% nu mai retin sigur. Ma opresc aici cu aceste comparatii, voi scrie un review si despre Mukarnas.

Am plecat in vacanta cu masina, pentru ca suntem mari amatori de astfel de plimbari si urma sa vizitam mai intai Adaland din Kusadasi. Desi e mai greu putin de cand a venit bebe pe lume, am indraznit totusi sa plecam la un drum foarte lung si se pare ca fetita ne seamana... a fost incantata. Tot cu masina am fost si anul trecut cu bebe. Drumul a decurs uimitor de bine si atunci si acum.

Am ajuns in jurul orei 15 la hotel Botanik, nu a durat 20 de minute pana ne-am cazat. Foarte draguti cei de la receptie. Intrucat eram 3 adulti si un bebe, ne-au oferit o camera ceva mai mare in corpul Mimoza. Camera absolut superba (dupa gustul meu). Mobilierul de un mare bun gust, eu zic ca era destul de nou... nimic nu mi se parea vechi in camera aia. Am vazut pe site ca multi dau un minus camerei, nu prea inteleg de ce, mie mi-a placut chiar foarte mult, insa e posibil sa fie altfel mobilierul in celelalte corpuri.

Cand am ajuns in camera, am simtit un miros destul de puternic, care ma deranja. Am intrebat pe baiatul ce ne-a condus in camera de ce miroase asa si ne-a indrumat sa vorbim la receptie. Acolo ne-au spus ca se da in camera si pe coridor cu concentrat de parfum si ca o sa zica menajerelor sa de-a mai putin in camera noastra. Noi i-am rugat sa renunte de tot la parfum pentru ca nu suporta fetita si asa au facut. De a doua zi nu a mai mirosit in camera si totul a fost asa cum ne-am dorit.

Curatenia in camera... exemplara. Atat in camera cat si in tot resortul. Spalau seara aleile cu detergent, talpile de la papuci erau perfect curate. Mai ales daca ai copil mic, e forte important acest aspect.

Minibarul era umplut zilnic cu apa plata, apa minerala, pepsi, mirinda, bere, alune, ciocolata. Adica cam tot ce ai fi avut nevoie.

Prosoapele le schimbau zilnic, menajerele ne-au facut mici surprize cu prosoapele... diferite forme pe care asezau flori cu miros placut.

Corpul mimoza era situat intre Park si Lobby, eu fiind foarte mutumita de acest aspect, mai ales ca era liniste si umbra in camera. Stateam la etajul 3 iar copacii depaseau etajul patru. Nu era nevoie sa folosim aerul conditionat foarte mult mai ales ca menajerele dupa ce curatau camera lasau aerul pornit si se racorea camera exact cat trebuie.

Daca puneai pe usa semnul cu "do not disturb"nu te deranja nimeni.

Masa, tot ce iti poti dori. Diversificata, extrem de multa carne in special gratare, peste, fructe de mare, mancare pentru copii, clatite excelente, multe feluri de paine, cafea buna, suc natural de portocale etc... de toate pentru toti. Personalul desi munceste pe branci, are puterea sa iti zambeasca, sa si intre in vorba cu tine, sa te si serveasca cu ce doresti. Chiar daca tu nu ceri ceva in mod special, ei vin si te intreaba... rup si cateva cuvinte in romana. Foarte amabili toti!

Piscinele: era 1 principala -animata, 1 ceva mai mica langa restaurantul principal care avea si un jacuzzi cam de 8-10 persoane, 1 de relaxare cu jacuzzi in ea unde mergeam noi... si evident cele mici pentru copii langa parcul de distractii si cele de la topogane. Apa foarte curata si calda. Ceva mai rece era cea din piscina mare-animata. Si la piscine veneau ospatarii sa te intrebe daca doresti ceva... bauturile se serveau la pahar de sticla.

Intre mesele principale, aveai tot felul de gustari... cartofi copti, pizza, hot dog, prajituri, gozleme cu carne, branza si cascaval. etc. Toate foarte bune...

Baruri peste tot, la fiecare piscina... cam unde te uiti vezi un bar :).

Seara erau tot felul de petreceri. Muzica live in 2-3 locuri... pe alese. Era muzica turceasca la secret garden, la Island bar muzica internationala, iar la piscina principala veneau diferite formatii cu muzica diversa. Cand nu era muzica live la piscina principala, organizau petreceri. Noi am prins Gala hotelului, unde ne-au fost prezentati managerii... a fost foarte frumos, cu sampanie, tort iar la urma s-au aruncat imbracati in apa. Deasemenea erau petreceri si concursuri in amfiteatru. Cel mai frumos cuplu din hotel, miss Botanik unde evident a castigat rusoaica etc. Animatie atat ziua cat si seara... nu te plictisesti.

Plaja - un minus din cauza pietrelor, dar exista pontonul mochetat de unde poti cobora lejer in apa si uite asa se rezolva si aspectul acesta. Pe plaja seara se amenaja cu perne si masute unde puteai sa te relaxezi si sa fumezi narghilea.

SPA-ul excelent. Nu ratati! Am facut hamam cu masaj de relexare, unde mi-au facut discount. Pentru ca mi-a placut si nu am fost foarte greu de convins :) m-au invitat si a doua zi sa mai fac un masaj medical cu pietre incinse... care a fost mai bun ca cel de relaxare. E minunat! La sauna poti merge cand doresti. Sunt 2 saune.

Am uitat sa precizez, cand ajungi la hotel te primesc cu sampanie, limonada si prajituri iar in camera iti trimit un platou cu fructe.

Topoganele super, pentru cei curajosi. Deasemenea topogane pentru copii.

Minidisco si animatie pentru copii la maxim.

Luna park-exceptional, mergeam cu fetita in fiecare seara... greu o mai luam de acolo. Era un trenulet unde incapeau cam 10 copii, daca acesta era prea mic, te lasa sa urci cu el. Tot acolo era un animator care era iubit de cei mici. Mai era pista pentru masinute, roata, o barca etc. Era amenajat si un loc cu nisip unde se jucau copiii atat pe plaja cat si la luna park.

Superb resort pentru familiile cu copii dar nu numai

Seara se mai servea pop corn si vata de zahar pe bat.

Sunt multe lucruri frumoase de zis despre Botanik.

Mergeti cu incredere acolo, nu va faceti griji in privinta camerei. Va zic cu sinceritate ca a fost minunat si la anul sper ca tot acolo vom poposi.

Daca va pot ajuta cu ceva raspunsuri nu ezitati sa ma intrebati. Voi atasa si ceva poze...

Vacanta placuta lipsita de probleme celor care urmeaza sa plece indiferent de destinatie.

Trimis de claudian in 01.08.11 17:54:28
Validat / Publicat: 01.08.11 19:21:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Side hotel Silence Beach 5* AI Alanya Mukarnas 5* UAI

VIZUALIZĂRI: 2855 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (claudian); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 piscina pentru copii
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 20 voturi)

gianimary [01.08.11 23:27:12] »

Buna, fff bun reviul si la obiect, am cateva mici mentiuni: gala hotelului este organizata in asa fel incat fiecare turist sa o prinda o data intr-un sejur, adica saptamanal, iar cand am fost noi miss a iesit o romanca asa ca nu e evident ca trebuie sa iasa rusoaiaca, depinde cum e ajutata de conationali. In rest de acord pe deplin cu cele de mai sus...

claudian [02.08.11 00:25:44] »

Buna, multumesc foarte frumos pentru apreciere, ar mai fi fost cate ceva de completat dar mi-a scapat.

Asa este in legatura cu gala, am vazut ca a mai scris cineva despre asta si au fost in alta perioada.

La concursul de miss, cand am fost noi, din pacate Romania nu a avut reprezentanta, insa in juriu era un roman. Am zis ca "evident" a castigat rusoaica datorita faptului ca a avut mare sustinere de la public. Rusii erau pe primul loc ca numar de turisti. Cand a fost proba cu numarul de barbati care sar in apa pentru fiecare participanta, la rusoaica sareau rusii in piscina din toate partile... era o ploaie de rusi acolo Poate daca era o romanca am fi castigat si acum... dar nu a fost sa fie.

Si acum fie vorba intre noi, rusoaica nu era chiar o frumusete. Nemtoaica era mai draguta si mai charismatica (dupa gustul meu).

Multumesc inca odata pentru apreciere.

RossoNerro [02.08.11 12:22:51] »

Multumim pentru rewiew si bine ati venit (sanatosi) in tara.

Am o rugaminte si anume: Poti detalia traseul din Romania pana in Alanya si care este starea asfaltului. Eventual si pretul carburantilor in Turcia.

Multumesc.

P. S. O sa plec peste cateva zile la DBW, cu familia si nu stiu starea drumurilor din Bulgaria si Turcia. Am inteles ca s-a lucrat foarte mult fata de anul trecut, in Turcia.

claudian [02.08.11 13:45:16] »

Buna,

Noi la plecare am trecut prin Kusadasi, drumul mai lung si ceva mai greoi. Prin Bulgaria a fost nasol ca am prins un acident si a trebuit sa ocolim.

La intoarcere am venit prin Istambul, drumul mai scurt si mai liber... , zic eu ca cel mai bun pana in Antalya. Iti dau traseul pe care am mers noi dar il scriu invers sa iti fie mai usor:

Am trecut prin vama Giurgiu Ruse - Razgrad -Targovishte - Omurtag - Kotel -Yambol - drumul 7 pana la Elhovo - tot pe 7 pana la granita la Hamzabely. - la turci ai indicatoare, nu ai cum sa te ratacesti. Urmeaza Edirne - Istambul (ai grija sa iti cumperi cardul de la intrarea pe autostrada la bariere. Am platit parca 10 euro si aveai cu el 5 intrari. Atentie, daca mergi noaptea pe autostrada nu folosi cardul... e gratis. Treci prin partea unde barierile sunt ridicate fara grija, nu te speria daca tipa aparatul, asa face. Dupa Istambul - Izmit - Pamukova - Osmaneli - Sandikli - Isparta - Antalya - Serik - Manavgat -dar deja vei vedea semnele spre Antalya... inca de la Istambul. Dupa Manavgat sa te uiti dupa hotel ca nu ajungi pana in Alanya. Noi credeam ca mai avem vreo 40 de km cand am dat cu nasul de hotel . Aveam impresia ca trebuie sa ajungem in Alanya si nu a fost asa. Zarisem Delphin Palace si asa ne-am dat seama ca am ajuns la hotel. Botanik e imediat dupa Palace si Mukarnas.

Asta a fost traseul nostru, nu stiu daca e cel mai bun... insa noi asa am ales.

Ar fi foarte bine sa ai harta Bulgariei la tine, pe noi ne-a ajutat enorm cand a fost faza cu accidentul. Daca nu aveam harta nu am fi stiut pe unde sa facem ocol, ca nu ai semne. Ar fi trebuit sa asteptamn cam 4 ore pana venea o macara sa ridice tirul din mijlocul drumului.

Sper sa fi fost de ajutor, daca mai ai intrebari, in masura in care pot sa iti raspund o voi face cu placere.

Drum bun fara probleme, sa aveti o vacanta minunata si sa va intoarceti sanatosi acasa.

Am uitat sa scriu de pretul combusatibilului.

Fa plinul la iesirea din Romania, apoi la granita Bulgaria-Turcia, inainte sa intri in Turcia, e un Lukoil pe dreapta. Fa plinul iar ca in Turcia e foarte scump combustibilul. Cand gasesti cate un peco USPET la turci si ai nevoie de combustibil, pune ca e cel mai ieftin. Cu cat te apropii mai mult de Alanya gasesti foarte rar Uspet. Cel putin la motorina, noi avem masina diesel.

Drumurile la Bulgari nu cat de cat bun dac sunt portiuni mai proaste. In Turcia e ok.

RossoNerro [02.08.11 15:25:55] »

Salutare,

In primul rand iti multumesc pentru amabilitate si promptitudine, raman dator pentru informatiile afisate.

Unde se "merita" sa te cazezi, din cele 4 corpuri ale hotelului/complexului? Toata lumea recomanda Mimoza, de ce?

Se mai da (se pune 10 euro in pasaport) "spaga" la receptie? Nu ma deranjeaza acest lucru dar nici ridicol nu vreau sa fiu. Recomanzi restaurantele a la carte sau nu se merita?

Cat faci, la intoarcere (ca timp) pana la Instambul? Ce traseu ai folosit la intoarcere?

Acum m-am lamurit cu traseul si costul combustibilului (eu folosesc benzina).

Multumesc inca o data.

Sa auzim numai de bine si TCB.

claudian [02.08.11 15:58:02] »

In corpul mimoza din cate am inteles camerele sunt ceva mai mari si se pare ca si mobilierul e mai ok.

Sincera sa fiu noi am preferat sa punem 10 euro in pasaport... dar cred ca si daca nu am fi pus tot ok ar fi fost. Sunt super oameni angajatii hotelului, chiar si cei de la receptie.

In legatura cu restaurantele a la carte, noi nu suntem adepti. Am fost doar la Otoman, unde a fost foarte bine, dar nu mult diferit de ce gaseai in restaurantul principal. Pe restul nu le-am incercat. Am fost anul trecut in a la carte la alt hotel si nu mi-a placut.

Noi am plecat de la hotel la pranz in jurul orei 12 si am ajuns in Istambul la 10,30 seara. Mentionez ca am facut destul de multe opriri ca bebe trebuia sa manance, sa se plimbe si mai trebuia si schimbat scutecul.

Daca vrei sa dormi in Istambul e bine sa iti faci rezervare din timp. Noi nu am facut si ne-am plimbat 2 ore pana am gasit cazare. Am iesit pana la urma din Istambul ca nu gaseam nimic si ne-am cazat in primul orasel.

Pe traseul pe care ti l-am dat ne-am intors noi spre casa.

Cand am plecat a fost diferit drumul decat cel pe care ti l-am scris eu, pt ca voiam sa mergem la Adaland in Kusadasi si am facut ocol. Nu are rost sa mergi pe acolo daca vrei sa ajungi cat mai repede in Antalya. Traseul care l-am scris e cel mai scurt.

Nu stiu la benzina cum e, nu am fost atenta.

Bafta

lidiadanaila [02.08.11 17:26:41] »

Cu cita placere am citit review-ul tau!!! Bine ca v-ati intors sanatosi si a fost fain!!... ma si inchipui la piscina de relaxare la narghilea!!... apropos, narghileaua este in fiecare seara la piscina si ponton???

Suntem 5 familii si avem bilete la botanik din 20 august, 10 nopti!! Spune-mi te rog la ce ora ati plecat din bucuresti, si unde ati dormit prima noapte?? Noi vrem sa dormim prima noapte la ayvalik si a doua la pamukalee, iar la intoarcere 3 nopti in istambul [acolo avem rezervare], dar in prima zi am avea de facut vreo 800 km si nu stiu daca ne reuseste asta. Merci.

rentea [02.08.11 17:41:13] »

Uneori e la ponton narghileaua (mai rar, cred ca este cam de 2 ori pe sejur, in rest la piscina. Aici e atmosfera mai galagioasa pentru ca e chiar langa restaurante si nu prea poti savura asa, in tihna. La ponton e superb... e si acompaniata de o muzica live la saxofon.

Concediu placut. E f frumos la Delphinul botanic.

claudian [02.08.11 18:23:14] »

Multumesc pentru apreciere Lidia!

Noi am plecat din Bucuresti la 5 dimineata si am mers direct la Kusadasi. Am ajuns in jur de 22.00 acolo, unde am si ramas 2 nopti. Aveam rezervare din Romania.

Narghilea gasesti in fiecare seara, fie la piscina fie pe ponton.

Asa cum zicea si Rentea, la ponton e grozav... e un domn care canta muzica live, dar nu e urat deloc nici la piscina.

Eu cred ca puteti face 800 de km fara probleme, noi am facut cam 1000 si cu destule opriri.

La bulgari e mai aiurea drumul, la turci se merge foarte bine. Noi de exemplu am facut 500 km in 4 ore. Eu zic ca e bine.

O sa va simtiti super la Botanik mai ales ca sunteti in gasca...

Sa aveti un concediu placut, lipsit de griji si probleme si sa va intoarceti sanatosi, daca aveti timp poate ne povestiti cum a fost.

lidiadanaila [02.08.11 18:44:01] »

Saru'mina!!

EMIO [02.08.11 20:34:36] »

Noi avem bilet la Mukarnas. Poti sa ne dai cateva detalii??

Multumesc.

claudian [02.08.11 20:55:13] »

Emio, o sa scriu maine seara un review despre Mukarnas la pagina hotelului, insa iti zic sincer ca nu vreau sa te supar inainte de plecare mai ales ca ti-ai cumparat deja biletul. O sa incerc sa fiu cat se poate de obiectiva, sa scriu la obiect. Cert e ca nu se poate compara cu Delphin Botanik

Ai mai fost in Turcia pana acum sau e prima data?

EMIO [02.08.11 21:06:44] »

Da am mai fost. Copiii au ales acest hotel dupa marimea toboganelor cred. Nu au vrut la botanic ca au vazut trenulete ptr copii mici iar ei au 18 si 20. Asa ca nu-mi chiar fac probleme ca ei stiu sa se distreze oriunde. Anul trecut i-am tarat dupa noi doua saptamani intr-un tur al europei si de data aceasta au vrut ceva mai lejer. Am mai fost in Turcia si pe Costa de sol. Au ales Turcia - Mukarnas. Oricum astept reviewul tau. Iti multumesc pentru raspunsul prompt.

ionela [05.08.11 12:03:05] »

o singura intrebare, pentru ca acest review este super. punctat tot ce te poate interesa la un hotel la care urmeaza sa pleci.

trenuletele si tot ce este pentru copii, sunt cu plata, sau intra in costul biletului?

rentea [05.08.11 19:17:42] »

Totul, absolut totul e gratis. Inclusiv narghilele, popcornul, vata de zahar.

claudian [05.08.11 19:31:53] »

Multumesc pentru apreciere, cu scuzele de rigoare ca am uitat sa precizez acest lucru. Tot luna park e absolut gratuit... trenuletul, masinutele etc.

Cu plata sunt doar pachetele de la SPA, masajele, tratamente corporale etc.

deni_denisa [12.08.11 01:20:36] »

Buna. In 23 aug voi merge si eu pt prima data la acest hotel. As vrea sa te intreb care dintre corpurile cladirii este cel mai ok si daca cel pe care l-ati ales voi, Mimoza, are camere cu vedere spre mare? Mersi.

lucsim [12.08.11 21:34:20] »

@claudian

Bun review-ul, drept pentru care ti-ai primit din partea noastra meritatele puncte. Am si eu o intrebare: Imi poti spune care sunt preturile pentru SPA, masaj si tratamentele corporale?

Astept raspuns si multumesc anticipat!

claudian [12.08.11 22:29:51] »

Denisa, corpul Mimoza are vedere la gradina. Noua ne-a convenit pentru ca era umbra. Daca te uiti pe fotografii o sa vezi ca e o poza de pe terasa unde copacii depaseau in inaltime etajul nostru... si noi stateam la 3. In legatura cu corpul cel mai ok, cred ca e o chestiune de gusturi. Mie personal mi-a placut foarte tare camera in care am stat. Cauta prin pozele atasate de cei care au scris aici si compara.

Lucsim, multumesc frumos pentru apreciere! La SPA poti negocia. Eu am platit pentru Hamam (baie turceasca-masca faciala cu ciocolata-masaj de relaxare) 60 euro. Pretul din catalog era 75. Am mai facut un masaj medical cu pietre fierbinti, pe care vi-l recomand din suflet si a fost tot 50 euro. In catalog acesta era tot 75.

Cred ca oferta e valabila la toata lumea, desi domnul ala de la SPA cu care discutasem imi spunea "only for you" ). Evident nu l-am crezut. Mi-ar fi placut o combinatie de baie turceasca cu masaj medical in locul celui de relaxare... dar nu stiam de el. Poate voi veti reusi sa negociati pachetul in forma asta. Merita!

Vacanta frumoasa

danielab [14.08.11 23:57:45] »

buna!! si eu o sa plec pe 20 august, adica in cateva zile abia astept...

o intrebare sau mai multe... cat costau sa te dai cu aceea parasuta... ? sau sauna, sau baia turceasca, sau masajul? da mi te rog un mesaj, ca sunt noua pe sit si nu ma prea pricep... mersi.

danielab [15.08.11 00:38:44] »

o alta intrebare ce banii ati folosit? euro, dolarii? ca sunt indecisa, in ce sa schimb in euro sau in dolari. multumesc

claudian [15.08.11 10:10:25] »

Noi am folosit euro in cea mai mare parte dar am avut si ceva lire la noi si a fost foarte bine.

Sauna, baia turceasca e gratuita. Costa masajul dar pretul e in functie de pachetul pe care il doresti, eu am platit 60 de euro. Vezi ca poti negocia. Cu parasuta era 25 e/persoana dar trebuia sa fie cam 5 persoane... e in functie de cate kg aveti, nu mai stiu exact cate kg era maxim. Poti negocia si aici ca peste tot

Vacanta frumoasa!

danielab [15.08.11 23:34:31] »

multumesc frumos!! sper sa ma accepte, ca o sa fiu singura curajoasa cred si singura... : D mersi si abia astept sa plec: D

ionela [16.08.11 09:31:33] »

Buna ziua

Multumesc mult pt raspunsul legat de prosoape. mai in schimb o intrebare: daca vrem sa mergem la cumparaturi, avem unde? Si cam ce preturi sunt. Evident daca stiti. Si daca da, unde imi recomandati sa merg sa ne luam un suvenir.

Multumesc anticipat

claudian [16.08.11 09:50:39] »

Este un bazar la 2 km de hotel - grand bazar alara, preturi destul de mari dar evident se negociaza. In zilele de vineri se organizeaza cam la 1 km de hotel inca un bazar... am inteles ca asta are preturile mai bune, insa noi nu l-am vizitat.

Va inteleg ca abia asteptati sa plecati, nu o sa va para rau... si parintii mei pleaca pe 19 la Botanik si ii invidiez.

ionela [16.08.11 13:02:49] »

Multumesc mult

Asa este abia asteptam sa plecam, numai ca noi plecam pe 1 sept, si culmea si din aceeasi localitate (c-ta)

claudian, danielab, deni_denisa, EMIO, gianimary, ionela, lidiadanaila, lucsim, rentea, RossoNerro
    Alte impresii din această RUBRICĂBotanik Hotel & Resort (ex Delphin Botanik) [Okurcalar]:

• pagină generată în 0.073679208755493 sec