ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.08.2011
DIN: Braşov
ÎNSCRIS: 05.05.10
JUN-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 3----5

Vacanta in livada de maslini

Ne-am intors de ceva vreme din Grecia. A fost frumos, s-a potrivit foarte bine cu ceea ce cautam: liniste, relaxare, verdeata... plaja cu apa mica si limpede pentru copii. Am facut si turul Sithoniei, am vazut peisaje frumoase, dar nu am gasit o statiune sau o plaja mai potrivite pentru intentiile noastre decat acolo unde am stat. Asta inseamna probabil un concediu reusit, sa nu iti spui: uite, se putea mai bine... Adevarul e ca putine lucruri puteau fi mai bune decat au fost, primul ar fi sa fi stat mai mult de 2 saptamani 

La dus am mers pe Veliko Tarnovo, Nova Zagora, Svilengrad (la granita cu Turcia) si apoi la greci pe autostrada, ne-am apropiat din est, dar sunt f multe serpentine pe acolo. Atentie, am luat radar pe acest drum la bulgari (probabil singurul care era, pt ca nu e ruta clasica de Grecia), ne-a costat 20 euro ca aveam limitare la 50 cred si noi eram cu 130. Ne-a costat 20 euro. Era dupa combinatul chimic sau ce e, cine a fost pe acolo stie ca drumul trece la un moment dat chiar prin fata (as zice prin curtea) unui combinat. Eh, imediat dupa stateau la panda, cum s-a reparat drumul, pititi bine, hop si ei. Radeau, dadeau din umeri, asta e, va taxam, nu aveti incotro...

La intoarcere am venit pe Salonic-Sofia-Plevna, drumul clasic. A fost ok, dar f f f multe camioane duminica la pranz.

La dus am facut vreo 12 ore cred din Bucuresti ca ne-am asteptat cu alta masina prin Giurgiu, la intors 13 ore in cap pana la Brasov.

Am fost la Vourvourou, la Fllis House. A fost o alegere buna. E placut sa te trezesti intr-o livada de maslini, la stanga cu marea si la dreapta cu muntele...

La cateva minute de mers pe jos era plaja comuna din dreptul Katerina House si Anna Karra Studios, iar la 2 km cu masina era plaja Karidi. Fara indoiala, plaja Karidi este minunata pentru cei cu copii mici si nu numai.

Am fost de putine ori la carciuma, pentru ca programul copiilor nu prea ne permitea. Am fost o data la pizza in Vourvourou, la pizzeria de la Hotel Vergos, o pizza imensa, parca a fost 12-15 euro? Nu mai stiu dar era f mare, ajungea unei familii cu 2 adulti si 2 copii. Aperitiv si desert din partea casei. Am fost multumiti. Nu a fost ieftin, dar a fost ok.

La Pizza Top nu am ajuns si nici nu ne-a atras cazarea de acolo pentru la anul, deoarece, desi este f f aproape de plaja Karidi, nu are gard la curte si copiii mici sunt mai greu de supravegheat.

Am mai mancat de 2 ori in Sarti, intr-o seara pe faleza la un restaurant la care ne-a servit un ungur care vorbea romaneste. Am mancat bine, ne-a adus aperitiv si desert din partea casei, toata lumea a fost multumita (eu mai putin, fructele de mare erau prajite si nu au fost delicioase, doar bune). Dar altfel, portii mari si s-a iesit la un 10 euro de adult, ca medie. Copiii mici au ciugulit de la noi, dar au primit desert si ei.

A doua oara, la alta taverna, a doua de la locul de joaca de pe faleza din Sarti, unde nu recomand. Nimic din partea casei (nu ca sunt obligati, dar pana ne-a adus comanda, noi stiind ca vin ei cu ceva, nu am luat aperitiv si am stat cu copiii jumatate de ora cu apa si bere in fata). Din ce aveau in meniu, aveau numai 30%, servea un singur chelner care vorbea engleza, dar probabil la pranz nu isi dau osteneala. Tot la un 10 euro de adult am ajuns, dar mai slab ca la unguri 

In rest, am facut gratare, in mare parte din peste. Mergeam la cca 3 zile la Ormos Panagias si luam peste, uneori si pentru 2 zile. La taraba din stanga, e o tanti foarte chibzuita, care nu dadea o scoica pe degeaba, mi-a luat 12 euro pe jumatate de cap de peste (mare, e drept, a iesit o ciorbita pe cinste). La taraba din dreapta, de unde am cumparat mereu de sume intre 30 si 60 euro, iti rotunjea suma finala, nu se uita la un euro-doi, dadea mereu scoici din partea casei... Sa nu ma intelegeti gresit, nu suntem obisnuiti cu chestia asta “din partea casei”, dar oricui ii face placere sa vada ca e bagat in seama... Noi ii ceream un kg de scoici, ea ne dadea jumate pe gratis. La 52 euro mi-a facut semn ca ajung 50, nu zic, suma e mare, ii convenea, dar gestul conteaza, ca nici noi nu ne-am imbogatit din cei 2 euro. Dar rezultatul a fost ca numai de la ea am cumparat, desi uneori ceilalti aveau o diversitate mai mare de pesti. Am facut de fiecare data scoici la gratar: le speli, le scoti iarba care atarna, le pui intr-o oala cu capac, fara apa, 3 min pe foc sa se deschida, apoi asa deschise pe gratar, sunt minunate cu sare, lamaie, mujdei... dupa preferinte. Erau 3 euro kg.

Am luat creveti nedecorticati, se pun ca atare pe gratar, nefierti, sunt f buni, la fel, cu lamaie, mujdei... parca 13 euro kg.

Am luat dorada (tzipuro ii zice) de cultura la 8 euro/kg si dorada pescuita la 15 euro kg. Aia pescuita era muuult mai buna decat cealalta... ne-a dezechilibrat bugetul, dar aia stiu si au dreptate, ce e mai scump e si mult mai bun!

Am mai luat niste pesti rosii ca la 20 cm cu cap mare, nu au fost buni la gratar si dunt si 14 euro/kg.

Am luat biban de mare, nu mai stiu cat era dar era bun. Si alti pesti pe care eu nu i-am cunoscut si i-am tot degustat. Intr-o zi au avut crabi din aia cat o palma de barbat, dar nu am luat, vreo 6 euro kg. Nu am luat caracatita sau calamar, sa le fierbem nu stiu cat... poate data viitoare.

Sa va luati malai din Ro daca va trebuie, acolo e asa de fin ca faina! Nu e pt mamaliga.

In afara de peste, am luat mai tot timpul de la Supermarketul Dyonissos (aproape de plaja Karydi) carne proaspata. Au un singur fel de carnati dar buni, cu foarte multe ierburi. Micii erau tot din compozitia aia de carnati, nu ne-au impresionat. Puiul intreg e f convenabil (3-4 euro kg parca- faci si o supa), puiul pe bucati e exagerat de scump (12 euro kg? !) Sau ne-a pacalit pe noi 

In sat mai sunt doua supermarketuri, unul no name si unul Vourvourou scris pe greaca (Boypboypoy), lipite. Al doilea e mai mare si mai aproape de unde am stat noi.

Pentru cumparaturi mai serioase am mers in Nikiti, la Lidl, Masoutis si Galaxy. Cine o ia spre Nikiti le gaseste, primul pe dreapta si celelalte pe stanga. Preturi comparabile, mergeti in care vreti sa luati ce va trebuie.

Pentru paine, la Dyonissos e cea mai buna, cea impletita!

In Nikiti, vinerea, este piata de legume si haine. NUMAI vinerea. Piata mare, cu masline bune si tot ce poti dori in materie de fructe si legume, branza, carne, oua... E pe dreapta dupa Lidl destul de aproape, se vad oamenii cu carucioare de piata. Este pana la ora 13.

Mai e imediat pe drepata dupa Ormos Panagias cum mergi spre Nikiti un mic aprozar cu legume/fructe pe strada. Nu am oprit la el, nu stiu preturi, dar legumele din supermarket nu sunt prea de calitate si nici ieftine, iar fructele mai ok dar scumpe. Merita un drum la piata.

Din Ormos pleaca pe la 9,30-10 vapoare in croaziera la Muntele Athos. Nu am fost, nu stiu amanunte.

Am facut in schimb turul Sithoniei, ne-am oprit la Elia Beach, pe partea de est a peninsulei. O plaja mica, cu cateva umbrele, apa limpede parca cu pietricele, se coboara la plaja pe scari, prin tunnel de la hoteluri, hoteluri cochete, peisaj superb. Nu cred ca e pt copii.

Am oprit apoi la Lagomandra beach, plaja larga, mare, in apa ok... cred ca merge si pt copii. Peste tot ai unde sa lasi masina langa plaja pe sub pini. Am fost apoi in Neos Marmaras, in port, foarte placut, frumos, orasul e etajat, chiar frumos. Nu am vazut plaja.

La Porto Carras nu am intrat, dar era inconjurat cu garduri de sarma ghimpata pe km intregi, mi s-a parut exagerat!! ma rog, nu stiu ce o fi inauntru, dar chiar asa? !

Toroni mi s-a parut obisnuit, campinguri de rulote, plaja mare, dar nu am fost asa impresionati. Recunosc ca nu ne-am dat jos din masina, se facuse cald si incepusem sa cautam de mancare 

Am nimerit apoi in orasul neconstruit, Kryaritsi, apare si pe harti. Are toata infrastructura, strazi, poduri, alei, scari, canalizare, dar nu au mai construit orasul. E uimitor, fara GPS te umpli de nervi acolo si nici cu GPS nu a fost prea usor, sunt drumuri in toate directiile si unele nu tocmai bune. Sunt poduri suspendate catre care nu duce nici un drum... gasiti pe net povestea orasului daca il cautati dupa nume.

Am mancat in Sarti, care e un fel de Paralia Katerini, aglomerat, cazari mici, in schimb taverne si plaja lata. In dreptul tavernelor se intra brusc in apa. Animatie multa, de asemenea.

In alta zi am fost la Agios Nicolaos, un satuc placut. Merita plimbarea. Intr-o zi ne-am urcat pe dealul din dreptul vilei, pe un drum de pamant, am avut o perspectiva minunata.

In alta zi am inchiriat barca (nu de la Christaras, ca era departe, ci de la Anna cred), 60 euro barca cu motorina de 30 euro parca. A fost o idee buna, multumesc celor care au dat explicatii amanuntite, ne-au prins f bine. Este o experienta ce nu trebuie ratata! Am mercu in plimbari mici de cca o ora cu copii de 3 si 4 ani. Am stat in zona, am facut tutrul insulei Dyaporos in mai multe reprize, am pescuit, nu ne-am dus mai departe spre Ormos de ex. Recomand. Poate pretul pare mare, dar am fost 2 familii si ne-am plimbat pe rand sa zic asa.

Am fost si intr-un camping mare de tot, cu plaja mare, frumoasa, un nume pe care l-am uitat, ceva cu L, la putini km de Vv spre Sarti.

Am mai fost la o plaja, Bahia Beach (Bar), un golf mic, nu prea e pt copii, pe care ajungi dupa ce iti rupi masina vreo 2 km pe dealuri. Trebuie sa iti placa sa mergi acolo. Noi am fost intr-o zi cu vreme urata si era pustiu, dar probabil de obicei e plin.

Cei 1400 euro au inclus cazare, drum si cheltuieli de masa si mici suveniruri pentru fam noastra de 4 persoane.

Iaca, sper ca nu am uitat nimic. Vacante placute tuturor!

Trimis de adighh in 01.08.11 15:33:46
Validat / Publicat: 01.08.11 16:23:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Turul clasic al Greciei, sejur Paralia

VIZUALIZĂRI: 6696 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adighh); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P23 Corabia de pirati pleca in croaziera la muntele Athos

[01.08.11 16:27:59]

@adighh, multumim pentru impresii.

Ca recomandare generala, e bine sa se desparta impresiile de cazare de cele referitoare la orasul sau zona vizitata. Se obtine astfel o structurare mai buna a informatiilor (cine cauta doar info despre cazare o gaseste mai eficient) si, nu in ultimul rand, notele acordate reflecta mai bine recomandarile despre cele doua "obiective" distincte.

Din pacate, despre vila nu ne-ai spus nimic, poate revii cu niste detalii despre camere, chicineta, servicii.

aliantasudului
[01.08.11 19:20:20]

La pizzeria Vergos ai comandat doar pizza sau ai luat si bauturi? Cat erau preturile la acestea? Unde este situat hotelul Vergos? ...

miha_t
[01.08.11 22:03:08]

cel mai tare review pe care l-am citit pana acum despre partea asta a Greciei. Chiar am vrut sa mai votez o data din greseala cu gandul sa nu ratez sa dau puncte. Noi o sa ne intoarcem in Sithonia anul acesta si vreau sa spun ca mi-am notat multe din ce ai scris in review. Multumim pentru toate ponturile. E prima oara cand ma gandesc de ce nu exista si "ffff util"

PS: sa stii ca trebuie sa-mi platesti "drepturile de autor" pentru "orasul neconstruit". Am scris si eu acelasi lucru in descrierea pozei din review-ul meu vezi aici.

[02.08.11 13:49:03]

[@aliantasudului]: Am comandat si bauturi dar nu mai stiu pretul, 2 euro parca un suc entru copii, la vin nu mai stiu.

Hotel Vergos e in mijlocul "satului".

[02.08.11 13:51:07]

[@miha_t]: Da, am citit articolul acum un an si mi-am adus aminte de el la locul faptei. De fapt, nu ne-am prins din prima unde suntem si oricum nu am mers intentionat pe acolo. Celor care vor, le recomand sa faca acest detur. Merita, e o ciudatenie a "naturii" (umane). Nu mi-am dat seama ca folosesc aceeasi denumire, dar suna bine si cred ca ar trebui inregistrata

[02.08.11 13:59:01]

[@webmaster28]: Vila are 7 "camere", mai precis: la et 1 si 2 un ap de 3-4 persoane si unul de 4 persoane, la parter un studio 2 max 3 persoane, un apt 3-4 persoane si unul de 4 persoane. Apartament inseamna un dormitor de 9 mp si un "living" cu chicineta de cca 12 mp. Noi am ocupat un etaj si a fost binevenita terasa dintre apt. 3-4 pers inseamna ca in chicineta e un pat si al doilea se poate trage de sub el, 4 pers inseamna ca in chicineta sunt 2 paturi de 1 pers. Foarte bine dotata chicineta, in afara de plita, frigider, oale, multe ustensile de bucatarie (polonic, deschizator conserve si tirbuson, tot felul de nimicuri utile, lighenase, strecuratori samd. Recomand sa va luati un cutit bun de acasa si cam atat. Ah, si carpe de bucatarie, servetele, chestii din astea.

Balcon placut, aer conditionat. Nu am scris despre cazare pentru ca este exact cum scrie pe site, noi am fost multumiti. Ba chiar i-am spus ca ar merge ceva jucarii pt copii (nu avea pt copii mici, numai fileu, mingi...) si a cumparat leagane si un balansoar pana am plecat noi. Am apreciat foarte mult ca a tinut cont de sugestie.

[02.08.11 14:03:51]

@adighh, multumesc pentru completari.

adighh, aliantasudului, miha_t
Alte impresii din această RUBRICĂFillis House: