ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.07.2011
DIN: Buzău
ÎNSCRIS: 16.02.10
JUN-2011

Posibilitati de distractie si agrement

Didulya

Dupa ce am scris cateva despre pensiunea in care am stat pe parcursul sejurului nostru in Patara, cred ca este momentul sa scriu cate ceva despre localitatea in sine si despre ce se poate face in imprejurimi.

Patara este un sat, cu putini locuitori, nu stiu daca ajung la 1000, si care, din pacate, este ocolit de investitori. Din discutiile purtate cu Kazim Akay, am inteles ca politica guvernului a fost sa ofere posibilitati de investitii pentru Kalkan, localitatea invecinata, lucru care se poate vedea cu ochiul liber. In Patara sunt o gramada de hoteluri/pensiuni ale caror schelete lasate asa de cine stie cand uratesc aspectul localitatii, la fel si terasele si magazinele care si-au inchis afacerile si au fost lasate de izbeliste. Pacat pentru ca acest aspect de lucruri incepute si neterminate isi lasa amprenta asupra frumusetii localitatii. In Patara sunt putini turisti cazati, marea majoritate a celor care vin la plaja venind din Kalkan sau Kas, seara terasele si magazinele fiind aproape goale. Ca o paranteza, am inteles ca pe sezon in Patara vin foarte putini romani, maxim 20 pe sezon, si nu cred ca foarte multi stau cazati in localitate.

De vizitat, in primul rand, se poate vizita in drumul spre plaja, ruinele vechii cetati-port Patara, al doilea oras ca marime din regatul lycian si locul de nastere al Sf. Nicolae (care nu a fost cetatea roman ci lycian). Nu se percepe taxa de intrare la ruine, taxa de intrare la plaja fiind singura care se plateste.

La cca 10-15 minute, pe drumul care merge spre Antalya, este localitatea Kalkan, o localitate plina de viata, cu multe magazine, terase, hoteluri si pensiuni. O recomand pentru iubitorii de scuba-diving, fiind o multime de posibilitati in acest sens poate si datorita faptului ca plaja localitatii este reprezentata doar din pontoane puse deasupra apei. In fiecare joi se organizeaza un mare bazar unde se pot cumpara diferite suveniruri si amintiri. Am inteles ca intre Kalkan si Kas este o plaja foarte frumoasa, intr-un golf, unde nu am ajuns dar pentru eventualii doritori este bine de stiut. De asemeni, tot pentru iubitorii de scuba, se poate merge la Myra si Kekova, locurile unde si-a petrecut Sf. Nicolae o mare parte din viata si unde se pot inchiria diverse ambarcatiuni pentru scufundari.

Pentru iubitorii de sporturi nautice se organizeza excursii in canionul Saklikent unde se poate face rafting pe raul Xanthos care vine din munti si se varsa in delta de la Patara.

La cca 8 hm de Patara, pe drumul spre Fethyie, se afla Xanthos, fosta capitala a regatului lycian, iar in drum, urmand indicatoarele, se poate vizita Letoon, capitala religioasa. Noi am fost doar la Xanthos, intrarea este de 3 TL de persoana, si cred ca merita de vizitat macar si numai pentru privelistea care ti se ofera de sus asupra vaii raului Xanthos.

Cam atat imi aduc aminte in momentul de fata si daca este nevoie de mai multe detalii despre orice va rog sa mi le puneti, o sa incerc sa le raspund cat se poate de prompt.

Trimis de cristisch2003 in 31.07.11 10:14:22
Validat / Publicat: 31.07.11 11:55:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 3188 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristisch2003); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pensiuni vazute de pe strada principala

[31.07.11 15:08:53]

iata si propunerea muziala, sper sa placa!

cristisch2003AUTOR REVIEW
[31.07.11 16:23:01]

Faina melodia, chiar nu stiam ce sa propun ca tema muzicala.

balasa violeta
[02.08.11 10:38:09]

Felicitari!

Multe amanunte pentru o destinatie atat de frumoasa.

balasa violeta, cristisch2003
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Patara: