ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.07.2011
ÎNSCRIS: 24.05.11
STATUS: APOLLO
MAY-2007

Atena - Acropole

Cand vizitezi Grecia – pe care zeii au inzestrat-o cu cer albastru si mare limpede cu 3000 de insule mirifice, cu Muntele Olimp si atatea legende - nu poti sa ocolesti Atena.

Si cum, atunci cand spui Atena, spui Acropole, am dedicat o zi din cele trei ale sederii noastre in capitala Greciei, numai pentru Acropole.

Autocarul ne-a dus in apropiere, cu o singura oprire la Monumentul Soldatului Necunoscut pentru a asista la schimbarea garzii. Este un moment solemn, care se desfasoara dupa un ritual anume, in ritm perfect si cu scurte comenzi militaresti. Pentru ca imaginile vorbesc mai bine decat as putea s-o fac eu, va las sa apreciati singuri, privindu-le.

Numele Atenei era legat de numele zeitei Atena inca din antichitate. O veche legenda care a stat la baza sculpturii de pe frontispiciul vestic al Parthenonului, explica felul in care orasul si-a capatat numele. Se spune ca atat Atena cat si Poseidon au dorit sa fie patroni ai orasului si sa-i dea numele lor. Ajungand sa se intreaca in a obtine aceasta onoare, fiecare a oferit orasului cate un dar. Poseidon – lovind pamantul cu tridentul - a creat un izvor de apa sarata simbolizand puterea marii. Atena a creat maslinul, simbolizand pacea si prosperitatea. Atenienii, acceptand maslinul, au dat orasului numele zeitei.

Atena are o vechime de peste 7000 de ani, cea mai veche atestare datand din sec. IX – VII i. H. Prin anul 1400 i. H. asezarea devenise un important centru al civilizatiei miceniene, iar Acropola - parte fortificata a asezarii, situata pe o colina - a fost ridicata pe locul unei mari cetati miceniene ale carei ruine sunt identificate ca portiuni ale unor ziduri ciclopiene caracteristice acestei civilizatii.

Termenul provine din grecescul "akros" (ridicat) si "polis" (oras), insemnand deci "orasul de sus". Acropola cuprindea un ansamblu unitar de constructii: palate, temple, statui, altare si a fost construita in perioada "secolului de aur" al lui Pericle (sec. V i. H.). La realizarea ei au participat cei mai renumiti arhitecti si sculptori ai vremii, cele mai importante monumente fiind templele Parthenon si Erehteion, ambele dedicate zeitei Atena.

In anul 1987 Acropole din Atena a fost inclus pe lista patrimoniului mondial UNESCO.

La Acropole am intrat in colectiv, fiecare cu un bilet care permitea vizitarea mai multor obiective, iar pana la ora de intalnire, impartiti in grupuri mici, am pornit in explorarea vestigiilor antice.

Parthenonul – mareata constructie din marmura - era in renovare (inceputa in anul 2004). Cariatidele si Amfiteatrul Herod Attikos au impresionat cel mai mult.

Muzeul se situeaza pe partea de sud-est si expune lucrari de sculptura si basoreliefuri descoperite pe stanca Acropole care sunt fie parti ale decoratiunilor templelor, fie reprezentari ale zeitei Atena. Fresca de pe frontispiciul Parthenonului reprezentandu-i pe Apolon, Artemis si Poseidon este minunata. De asemenea, pe placa decorativa a templului zeitei Atena Nike impresioneaza zeita Atena legandu-si sandaua. Este atata naturalete in linia corpului usor inclinat spre dreapta si atata firesc in curgerea faldurilor din vesmant!

In partea laterala si de sud a Acropolei sunt cladiri si monumente datand din epoci diferite, pastrate mai bine sau mai putin bine.

Am facut poze, am privit cactusii galbeni infloriti, apoi, franti de oboseala si caldura, am coborat la un suc de portocale cu gheata.

Intorsi la hotel sa ne odihnim si sa ne pregatim pentru seara traditiona la Plaka, am adormit instantaneu.

Cu 30 de euro de persoana, am petrecut o seara traditionala la Plaka – Atena veche - langa Poarta lui Adrian. Construita de imparatul roman Hadrian la inc. sec. II d. H. , poarta separa orasul vechi Atena de noua Atena sau orasul lui Hadrian.

La taverna de la Plaka erau multi turisti, de multe natii, asezati la mese lungi. Preparatele se aduceau pe platouri, tavi si boluri, fiecare servind ceea ce il atragea. S-a oferit si cate o sticla de vin bun, grecesc, la 2 persoane.

Pe un podium amenajat pentru spectacol, artistii se straduiau sa mentina placuta ambianta din local. Muzica mi s-a parut cam galesa, dar dansurile traditionale grecesti au fost frumoase si au impresionat pe toata lumea.

Trimis de iulianic in 30.07.11 23:19:33
Validat / Publicat: 31.07.11 00:03:35
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 3243 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Atena - Schimbarea garzii la Monumentul Soldatului Necunoscut.

iulianic
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Acropole: