ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.07.2011
JUL-2011

Nici nemulțumit, nici mulțumit

ARTICOL ARHIVAT

Incantati si nu prea de Hotel Kompas

Anul acesta am vrut sa mergem la mare cu copilul, undeva aproape, asa incat sa nu stam mai mult de 4 ore in masina pe drum. Asta din cauza ca piciul nostru isi cam pierde rabdarea dupa 3-4 ore si drumul devine un calvar si pentru el si pentru noi. In conditiile astea, alternativele erau doar 2: litoralul romanesc sau cel bulgaresc. L-am ales pe cel bulgaresc dupa lungi cautari prin ofertele agentiilor de turism si pe site-urile de rezervari on-line. Intr-un final am ales Albena ca si statiune si am facut o rezervare on-line la Hotelul Kompas, care a intrunit majoritatea doleantelor mele si ale sotului. Sincer, am fost surprinsi sa gasim un hotel care oferea servicii all-inclusive, la sub 400 Eur/saptamana, pentru toti 3, care sa aiba si piscine si parcare inclusa si internet si animatie.

Pentru noi a fost prima calatorie in Bulgaria, in ultimii 5 ani preferand alte mari pentru plaja.

Am plecat la drum pe 10 iulie putin cu inima stransa, fiindca vremea pana atunci fusese proasta si prietenii proaspat intorsi de pe litoral avusesera parte de prea putine zile insorite si prea mult de ploi si apa rece.

La drum am ales varianta Giurgiu- Russe- Razgrad- Shumen- Varna-Albena. La dus a fost totul ok, cu exceptia faptului ca la iesirea de pe autostrada nu am vrut sa intram in Varna, fiindca harta ne indica si un drum care ocolea statiunile si ne-am invartit un pic pana l-am gasit, fiind semnalizat printr-un singur indicator, pe care de prima data il ratasem. La intors insa, am prins podul de la Russe blocat pe un sens pentru refacere si am asteptat 30 min pana s-a dat drumul pe sensul nostru. Daca am fi stiut, am fi mers prin Vama Veche.

Dar despre Hotelul Kompas...

La receptie, la check-in, totul a mers foarte repede si am primit camera in cateva minute. Mentionez ca era dupa ora 14, hotelul avand o politica tare stricta in privinta orelor de check-in/out.

Despre camera:

Odata ajunsi in camera am cam fost dezamagiti fiindca era foarte mica, mobilata cu un dulap, un pat mare, unul mai micut si o comoda cu un TV sport. Baia era si mai mica, efectiv 2 persoane nu aveau loc impreuna. Era insa curat, aerul conditionat functiona, iar dupa ce am despachetat si am pus totul in dulap, iar gentile si valizele la fel, camera parca nu mai parea atat de mica. Am fost insa profund nemultumiti de amplasarea camerei si de faptul ca era la parter. Balconul dadea inspre curtea interioara a hotelului, adica inspre locul unde era terasa restaurantului si un pic mai in spate grill-ul, locul de joaca pentru copii, barul si piscinele.

Pe langa faptul ca tot timpul a trebuit sa tinem draperiile trase, am indurat un zgomot crancen de dimineata si pana noaptea tarziu. Am incercat sa schimbam camera insa ni s-a zis ca hotelul este ocupat la capacitate maxima si ca se elibereaza o camera peste 5 zile numai. Dupa 5 zile nu ne mai ardea de mutat, asa ca am ramas in aceeasi camera, dar in seara respectiva am regretat enorm fiindca galagia a fost mai mare ca niciodata, fiind vineri si lumea mai pusa pe distractii.

Balcolnul camerei era si el foarte mic, jumatate fiind ocupat de o masuta si 2 scaune din plastic si cealalta jumatate de un suport pentru uscat hainele. Fiind la parter, intr-o noapte am avut parte si de niste vizitatori, niste animale asemanatoare veveritelor, noroc ca aveam plasa de la usa inchisa, fiindca altfel ar fi intrat in camera fara probleme.

Deci in privinta camerei nu pot decat sa ma plang cu atat mai mult cu cat era situata si la inceputul coridorului, toata lumea trecea prin fata usii, iar in camerele vecine era cazat un grup de adolescente bulgaroaice venite in tabara, cara faceau si ele o galagie infernala, de parca nu era de ajuns galagia de afara. In prima noapte, exasperata de rasetele si alergaturile lor de pe coridor si de muzica pe care o ascultau cu volumul deloc mic, am iesit de cateva ori sa le zic sa dea muzica mai incet si sa nu mai alerge pe coridor. Era dupa ora 11 iar copilul meu se chinuia sa adoarma fara succes. Nu am avut nici un succes cu ele, se prefaceau ca nu inteleg engleza. Asa ca m-am dus la receptie si m-am plans de zgomot si i-am rugat sa ia masuri. Am trezit-o pe una din supraveghetoarele grupului care le-a mai potolit, dar nebunia se repeta in fiecare noapte, iar cand ma vedeau ca ies pe hol fugeau repede in camere, tranteau usile si le auzeam razand in hohote. Oribil, ce sa mai zic. Dupa 5 zile tabara a plecat, atunci cei de la receptie ne-au propus sa schimbam camera dar am refuzat fiindca oricum nu mai conta pentru inca 2 nopti.

Ca o concluzie legata de camera, daca alegeti acest hotel ca si destinatie de vacanta, notati ca daca veti nimeri o camera cu balconul in curtea interioara veti avea parte de mult zgomot si chiar de fum pe alocuri, de la gratar, iar odihna va va fi probabil compromisa.

Ca si aspecte pozitive despre camera mentionez curatenia si faptul ca s-au schimbat prosoapele si lenjeria de 2 ori/saptamana.

Despre mancare:

Hotelul are la etajul 1 un restaurant mare pentru serviciile all-inclusive cat si unul mai mic, a la carte. Nu stiu daca cel a la carte functiona, nu am vazut niciodata pe nimeni acolo. Restaurantul principal era mare si avea si o terasa generoasa. O alta terasa era amenajata la parter, unde era grill-ul si unde se serveau pe stil bufet cateva feluri de garnituri.

Aspecte pozitive: era curat iar mancarea era diversa. Copilul meu este foarte pretentios la mancare, dar tot am gasit cu ce sa il hranesc. Aveau amenajat si un bufet cu mancare pentru copii unde gaseam dimineata 2-3 feluri de cereale, lapte (dar doar lapte rece), iaurt, croisante calde. La dejun aveau tot timpul 2 feluri de supe/ciorbe, 4 sau 5 feluri de mancare gatita, garnituri diverse, 4-5 feluri de salate, 2-3 feluri de prajituri si 2-3 feluri de fructe.

Sucurile la dozator nu le-am incercat, apa era doar din aceea la bidoane mari, iar vinurile destul de slabe. Bere sau alte bauturi nu se serveau in restaurant, ci doar la barul de la et. 1 sau la cel de afara.

Mai era inca un bar, vis-a-vis de receptie, dar mi s-a parut ca e mai prost aprovizionat decat cel de afara. Oricum, nu am baut decat vin, bere sau apa, nici eu nici sotul nefiind amatori de alcool tare si nici de sucuri la dozator. Aveau contra cost insa, la intrarea in restaurant si sucuri naturale, noi am luat pentru copil cateva cutii si au fost bune.

Aspecte negative: cozile foarte foarte mari care se formau in restaurant. Uneori a trebuit sa stam si cate jumatate de ora la coada iar intr-o seara, cand au deschis restaurantul cu intarziere de o ora, s-au format niste cozi infernale la care a trebuit sa mai stam inca o ora. Cozile se datoreaza poate si faptului ca restaurantul deservea si clientii hotelului Panorama, aflat langa Kompas.

Servicii/facilitati

Exista piscina pentru copii, cu topogan cu apa si piscina pentru adulti, ambele deservind si hotelul Panorama. Piscina pentru copii a fost ok, apa curata si tot timpul calda. Cea pentru adulti a fost tot timpul foarte aglomerata. Au fost zile in care cu greu am gasit un sezlong liber la piscina, iar piscina, chiar daca era adanca (adancimea minima 1.70m, cea maxima 2.00m) era plina mai ales de copii.

Au avut o echipa de animatori care a intretinut admosfera la piscina sau la alte activitati gen (darts, tenis de masa), a existat si spectacol pentru copii si in continuare pentru adulti, dar nu in fiecare seara.

Copiii aveau la dispozitie si un mic loc de joaca, cu nisip, cu un topogan si cateva leagane, dar foarte mic pentru capacitatea hotelului, asa ca era tot timpul arhiplin. Exista si un mic cort unde copiii puteau picta figurine din ceramica, dar astea erau contra cost.

Exista si un teren de volei dar nu am vazut acolo niciodata pe nimeni.

Plaja hotelului era privata, cu o umbrela si 2 sezlonguri incluse. Plaja era curata iar apa fara alge si atat de clara incat i se vedea fundul chiar si la zeci de metri de la tarm. Intrarea in apa era lina, si fundul marii se adancea la mare distanta, deci ideal pentru familiile cu copii mici. Pe plaja se puteau face diverse sporturi nautice, dar contra cost, bineinteles.

Aspecte negative: In primul rand plaja rezervata hotelului era foarte foarte departe, la capatul statiunii Albena si prea mica pentru oaspetii cumulati ai hotelurilor Kompas si Panorama.

Daca mergeai pe plaja dimineata dupa ora 9.30 riscai sa nu gasesti sezlonguri libere. In plus drumul pana la plaja includea si coboratul/urcatul a peste 160 de trepte. Pe noi nu ne-au deranjat treptele cat ne-a deranjat drumul pana la plaja de peste 15-20 min prin plin soare. Alternative la transportul la plaja: autobuzul gratuit al statiunii care insa era supraaglomerat, trenuletul care costa 3 leva/persoana/calatorie sau masina proprie daca aveai norocul sa gasesti unde sa o parchezi. Exista o parcare gratuita la capatul plajei, dar era arhiplina, noi nu am gasit loc in majoritatea zilelor.

In al doilea rand conceptul de all-inclusive nu a inclus nimic de consum pe plaja. Exista un bar, dar trebuia sa platesti totul.

Alte servicii: internet wireless, disponibil in holul hotelului, a fost ok, a functionat fara probleme; nu am avut nici un fel de probleme cu parcarea, chiar am facut 2 excursii la Varna si la Balcic si cand ne-am intors am gasit locul de parcare liber. Am platit cardul de 5 leva care asigura accesul in statiune si pe baza lui am putut iesi/intra de oricate ori am vrut.

Statiunea Albena ofera multe optiuni de petrecere a timpului, din cele multe noi am ales sa inchiriem un mobilet (o bicicleta cu 2 randuri de pedale) si sa ne plimbam seara, sau am mers pe faleza unde existau nenumarate atractii pentru copii.

Ca si concluzii despre hotelul Kompas: este un hotel care ofera servii bune si corecte la banii platiti, cu 2 mari minusuri: distanta pana la plaja si faptul ca imparte facilitatile: piscinele/barul exterior/restaurantul cu hotelul Panorama ceea ce face ca aglomeratia sa fie mare si complexul foarte zgomotos. Daca considerati ca puteti trece peste aceste lucruri, atunci aici se poate petrece o vacanta reusita, insa eu una nu cred ca voi mai reveni la acest hotel, tocmai din aceste considerente.

Trimis de danutza in 29.07.11 16:42:55
Validat / Publicat: 29.07.11 17:44:45
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 2886 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[29.07.11 17:53:23]

Foarte bun articol, multe amanunte si informatii interesante exprimate intr-un mod echilibrat si transparent.

• Alte impresii din această RUBRICĂKompas Hotel: