ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.07.2011
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 27.07.11
SEP-2009

Un sejur perfect

Am fost in Bodrum dupa o perioada foarte agitata din vietile noastre, deci asteptam acest concediu mai mult decat orice. Din pacate, inainte de plecare nu am mai sunat la agentie pentru a confirma detaliile zborului si am luat de bun ceea ce era trecut pe rezervare la momentul achizitionarii sejurului (bineinteles ca nici cei de la agentie nu s-au sinchisit sa ne sune). Surpriza a fost ca in loc de un zbor de pe Otopeni la 14:00 am plecat de pe Baneasa la 19:30. Foarte neplacut, si de aceea recomand tuturor sa sune cu o zi inainte la agentie si sa se asigure ca e totul ok. Am ajuns destul de tarziu la hotel, dupa 11:00 seara si vacanta parea compromisa.

Acest lucru s-a schimbat a doua zi de dimineata cand ne-am trezit. Hotelul este situat pe malul marii, intr-o zona linistita din Turgutreis, format din mai multe cladiri de 2 etaje vopsite in alb, ca toate constructiile din Bodrum de altfel. Spre deosebire de Antalya, aici nu veti gasi luxul marilor hoteluri si complexitatea lor, dar cu siguranta Bodrumul are farmecul lui aparte, iar clima este mai suportabila aici, datorita geografiei peninsulei si apropierii ei de insulele grecesti.

Camera curata, spatioasa, cu terasa, se schimba zilnic prosoapele si la mijlocul sejurului lenjeria. Personalul foarte prietenos, cu un plus pentru barmani si cei care asigurau entertainmentul toata ziua la piscina si seara la amfiteatrul hotelului. Dupa 11 seara se pornea discoteca, care este la subsolul hotelului si care se anima imediat datorita englezilor deja "incalziti" de la bar.

Spa-ul hotelului este super ok, am luat un pachet cu masaje, baie turceasca, scrub si toate nebuniile, s-a meritat, insa pot spune ca e destul de scump comparativ cu ceea ce poti gasi si acasa.

Mancarea buna si diversificata, bauturile locale, dar bune si bine mixate de barmani.

Exista 2 piscine, o plaja cu nisip, si doua pontoane de lemn unde se poate face plaja, sezloange peste tot, in plus pe unul din pontoane exista niste perne de toate marimile pe care te poti lafai la soare. Pernele din pacate se ocupa primele dis de dimineata, dar merita efortul sa va treziti :)

Distanta pana in centrul Bodrum-ului se face in aproximativ 30-45 minute, depinde de sofer si trafic, drept urmare am mers doar de 3 ori seara in oras, unde este zona agitata cu cluburi, restaurante si bazarul.

Am intalnit putini romani, majoritari erau englezi, olandezi, rusi, atmosfera relaxata si civilizata.

Se pot face excursii cu barca pe la mai multe plaje si insule, scuba diving, iar ceea ce va recomand este sa le achizitionati local si nu de la agentie, veti gasi preturi mai bune.

O vacanta foarte placuta, relaxarea a fost maxima si distractia suficienta! Recomand.

Trimis de Catalin_cos in 29.07.11 15:09:14
Validat / Publicat: 29.07.11 15:56:25

VIZUALIZĂRI: 3503 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Catalin_cos); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Marian Preda
[29.07.11 20:14:06]

Salut Catalin!

Felicitari pentru rw!

Orasul Turgutreis, unde ti-ai petrecut binemeritatul sejur, este orasul vestitului amiral turc - Turgut Reis, spaima Marii Egee si cuceritorul mai multor insule din Mediterana (incusiv a insulei Corsica).

Oficialitatile locale l-au omagiat cu o mare statuie din parcului oras-port, pe care sunt convins ca nu l-ai ratat!

In fiecare week-end, se organizeaza un targ, unde gasesti o gama diversificata de suveniruri, de produse traditionale turcesti, la preturi deosebit de atragatoare!

Din acest oras-port se organizeaza excursii in Insula KOS, din Grecia -aceste tari, chiar au un pact de reciprocitate turistica si de aceea nu intampini dificultati la vama.

Nu in ultimul rand, este cel mai seducator peisaj al peninsulei, cu ape limpezi de turcoaz, cu privelistea Insulelor Dodecanese, si fiind la confluenta Marilor Egee si Mediterana, confera amatorilor (datorita curentilor) de sporturi nautice, senzatii caracteristice, pline de adrenalina.

Vacante frumoase si-ti astept cu o usoara curiozitate fotografiile!

silvia tudoran
[18.02.12 20:19:30]

buna seara!

cautam un hotel bun in bodrum, pentru familie cu copii mici- 5-8 ani- si cu INTRARE LINA in apa. nu am putut observa, din pozele puse aici- daca acest hotel are plaja de acest gen.

daca aveti timp,

va rog sa-mi dati mai multe amanunte in acest sens.

vio kovacs
[07.08.12 18:23:18]

si noi suntem familie cu doi copii 10 si 7 ani... ce ne puteti spune despre plaja, animatie?

Marian Preda, silvia tudoran, vio kovacs
Alte impresii din această RUBRICĂKadikale Resort [HV-1] [Kadikale]:

• pagină generată în 0.049619197845459 sec