ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.07.2011
ÎNSCRIS: 27.07.11
JUL-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 3 [ani]

Excursie Halkidiki / Vourvourou

Pe ansamblu a fost catre foarte bine. Vourvourou, dupa parerea, mea este o statiune potrivita pentru familii cu copii, in special cu copii mai mici, deoarece nu sunt multe psibilitati de distractie pentru adulti si copiii mari. Pe langa pensiuni aici exista doar cateva super market-uri (scrie pe ele super market dar de fapt sunt mini market-uri, ca un fel de magazine de cartier de la noi), cateva restaurante, un magazin de suveniruri si unul cu articole de pescuit. In schimb pentru copii este forte bine: la vila loc de joaca bine utilat, plaje cu nisip fin, apa mica pe o distanta destul de mare de la linia tarmului si suficient de calda. Fetitei noastre de doi ani si opt luni ii placea foarte mult. De asemenea peisajul este foarte frumos, atat la vila si peste tot in imprejurimi, ceea ce pentru noi a contat foarte mult pentru alegerea statiunii.

Despre pensiunea Maria Village doar cuvinte de lauda iar d-na Vasiliki Hasapis care se ocupa de ea este foarte de treaba. Ceea ce vedeti pe internet la prezentare gasiti si acolo, poate doar curtea pare mai mare in poze. Spatiul este suficient pentru trei persoane. Bucataria a fost dotata cu de toate inclusiv detergent si burete de vase si o punga cu paie pentru baut. Pretul a fost de 45 euro/camera/noapte.

Pentru cei mai mari se pot face excursii de o zi la Nikiti (16km), care este statiune destul de mare, cu de toate (unde exista si trei super market-uri adevarate cu preturi cam ca pe la noi si vinerea se tine piata, targ in apropiere de centru), la Sarti (30 km), care tot la fel este statiune mare iar pe drumul catre aceasta sunt vreo patru plaje dintre care retin Armenistis si Zografu de care auzisem inainte de pe internet.

Doua obiective ne-au placut in mod deosebit si va recomand sa nu le ratati daca ajungeti la Vourvourou sau in zona: plaja Karidi care este deosebit de frumoasa, cu peisaj deosebit, nisip foarte fin, apa foarte curata si cu adancime mica, si satul (sau cartier al Nikiti, nu am inteles exact) Agios Nikitas, cu case vechi, din piatra, stradute inguste, cu rodii, portocali si o biserica frumoasa care din pacate am gasit-o inchisa. La acesta se ajunge de la intersectia din centru, cu semafor, pe strada care merge la deal.

Cat despre drumul pana acolo, daca mergeti cu masina si nu sunteti obisnuiti cu drumurile in strainatate va recomand sa folositi GPS-ul. Noi am mers prin Serbia si Macedonia pe unde este cel mai scurt si din cate am auzit mai sigur decat prin Bulgaria. Politia ne-a oprit odata la dus si odata la intors, de ambele dati aproape de Vrset, la granita cu Romania dar cand le-am spus ca mergem in vacanta ne-au lasat fara sa ne controleze macar actele. Totusi aveti grija in Serbia pentru ca am auzit ca ar fi probleme cu depasirile de viteza.

Trimis de andreih in 27.07.11 11:29:05
Validat / Publicat: 27.07.11 14:52:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Olimpic Beach - vila Ilias

VIZUALIZĂRI: 4247 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreih); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P41 Partea vilei cu terasele camerelor, a noastra era cea cu bolte

[27.07.11 12:29:38]

@andreih, multumim pentru impresii.

Ca recomandare generala, e bine sa se desparta impresiile de cazare de cele referitoare la orasul sau zona vizitata. Se obtine astfel o structurare mai buna a informatiilor (cine cauta doar info despre cazare o gaseste mai eficient) si, nu in ultimul rand, notele acordate reflecta mai bine recomandarile despre cele doua "obiective" distincte.

Pretul trecut in caseta tehnica, banuiesc ca reprezinta totalul cheltuielilor din acest sejur, nu?

Care a fost pretul pentru cazare si transport?

miha_t
[27.07.11 22:34:30]

merg si eu in Nikiti. Abia astept. O sa-mi foloseasca acest review cu siguranta

[28.07.11 13:23:28]

Pentru webmaster28: multumesc pentru indrumari, credeam ca relatarile trebuie sa se refere la intreaga excursie.

Pretul din caseta tehnica reprezinta intr-adevar totalul cheltuielilor din excursie. Pretul pentru cazare a fost 360 euro iar pentru transport cca. 160 euro.

[28.07.11 13:27:30]

Pentru miha_t: ma bucur daca poti folosi informatiile postate de mine, eventual daca mai ai nevoie de alte informatii, intreaba. S-ar putea sa nu-mi amintesc acum toate detaliile.

[28.07.11 13:37:55]

@andreih, multumesc pentru raspuns, am modificat pretul sejurului in caseta tehnica.

[28.07.11 14:59:32]

Am uitat un amanunt destul de important: de pe plaja de langa vila Maria Village se pot inchiria barci cu motor cu capacitate de maxim 6 persoane la pretul de 60-70 euro plus carburantul si cu ele se pot face excursii in jurul insulei Diaporos sau in imprejurimi. Nu am facut astfel de excursie pentru ca fetitei noastre ii este rau pe masina si nu am riscat

miha_t
[28.07.11 21:52:00]

si barca se putea inchiria cu sau fara barcagiu?

Adica eu as vrea sa inchiriez una dar nu stiu daca pot neavand permis de conducere barca (daca o exista asa ceva)

[29.07.11 13:32:14]

Pentru acele barci nu este necesar permis, am primit pliant de la cei care inchiriaza si acolo scrie asta. Am vazut cum explicau proprietarii unor turisti si nu cred ca este complicat de loc.

[09.03.12 18:36:30]

Cum aţi făcut rezervarea la această vilă? Aţi contactat proprietarul pe net folosind adresa din situl turistic al vilei? Cum aţi plătit avansul? Cum e mai bine? Am înţeles că omul vrea avansul prin transfer bancar. Nu e cam scump transferul bancar? Ce riscuri există la acest procedeu de plată? Ce garanţii avem că e totul OK?

[10.03.12 09:27:54]

@bose: Noi am purtat corespondenta prin e-mail cu proprietarul, pe adresa site-ului turistic rezervarea am facut-o trimitand 100 euro proprietarului prin BRD. Aici comisionul pentru aceasta suma a fost 45 euro, cu tot cu deschiderea contului. Nu cred ca exista riscuri prea mari deoarece suma pentru rezervare nu este foarte mare si prin banca ajunge sigur in contul proprietarului (noi i-am trimis si o poza a ordinului de plata prin e-mail). Daca socotesti comisionul la suma de 100 euro este foart scump, daca socotesti la 360 cat ne-a costat pe noi cazarea nu este exagerat. Nu stiu exact la ce va referiti prin ,,garantii ca totul e OK", dar pot sa va spun ca proprietarii sunt foarte OK, cand ajungi la vila gasesti exact ce vezi pe internet, noi chiar am avut senzatia ca spatiul este mai mare decat se vede in poze iar statiunea este potrivita pentru cei carora le place linistea (de exemplu noi anul acesta nu mai mergem acolo pentru ca sotiei mele ii place mai mult agitatia cam cum este la noi la mare). Daca amai aveti intrebari nu ezitati.

[10.03.12 13:43:14]

Mulţumesc foarte mult pentru răspunsul prompt. Da mai am nevoie de ajutor... mă interesează pe ce adresă de mail aţi corespondat pentru că pe siturile de profil au două adrese şi nu ştiu ce să cred. Scrieţi-mi vă rog adresa lor de mail, cea pe care aţi folosit-o pentru mesaje. Aşa voi fi sigur că treaba e OK şi scriu cui trebuie. Scrieţi-mi aici nu pe privat pentru că adresa turistică de mail e liberă la publicare pe acest site. Şi mai spuneţi-mi cu cine aţi vorbit, o doamnă, un domn, ... cine e Hasapi? După ce a primit banii, v-a trimis un voucher, ceva pe mail? Sau doar v-au confirmat de primire?

Toate cele bune!

[10.03.12 14:13:52]

@bose: Adresa de corespondenta este agourgunis@yahoo. gr, cu doamna Vasiliki Hasapis (cea trecuta in review). Dupa ce a primit banii ne-a trimis un e-mail de confirmare. Am avut si eu ceva emotii sa nu merg acolo si sa nu gasesc nimic dar totul a fost OK si din punctul asta de vedere nu am avut nici o problema.

[10.03.12 15:20:27]

agourgounis@yahoo. gr este adresa de pe situl turistic. Atunci e în regulă. Pe aceasta o voi folosi pentru discuţii şi negocieri.

Mrs. Hasapi Vasiliki apare pe site a fi numele corect scris. E corect aşa sau Chasapi Vasiliki sau HASAPIS Vasiliki... întreb asta pentru că va conta la transferul bancar. O literă contează foarte mult la bancă. Ei vor să fie foarte clar.

Această doamnă cum se descurcă cu limba engleză? O pot contacta telefonic? Că am iniţiat un prim contact pe mail şi mi-a trimis un număr de telefon diferit de cele 3 puse pe site.

Este la fel de valabilă şi adresa: mariavillage.studios@gmail.com?

[10.03.12 18:08:43]

@bose: Nu va faceti griji pentru nume pentru ca pentru trimiterea banilor va vor trimite ei datele corecte. Noi am trimis pe numele Apostolous Gourgounis si pe un nr. de cont (iban), mi-am pus intrebarea cine este cel de mai sus pe al carui nume este si e-mailul dar nu am mai intrebat (s-ar putea sa fie cumnatul d-nei Vasiliki). D-na Vasiliki nu se descurca foarte bine in engleza, dar are o sora care are vila Edra (cea de langa Maria Village) care stie mai bine engleza si de aceea cred ca mai bine corespondati pe e-mail unde pot sa participe amandoua. Nu am folosit adresa de e-mail ,,mariavillage. studios@gmail.com".

[13.03.12 19:20:23]

Ce nu am reuşit să înţeleg de la doamna Hasapi Vasiliki, ar fi numele de familie - eu bănuiesc că ar fi HASAPI dar ea nu mi-a răspuns la această întrebare. Şi pentru cei de la bancă este foarte important. Să sperăm că va fi bine! Fiind prima oară când rezerv direct la vilă este puţin cam stresant...

[13.03.12 22:40:29]

@bose: Da Hasapi este numele de familie, Vasiliki se traduce Vasilica

draghici_david
[01.11.12 09:48:53]

@andreih: Cat v-a costat masa pe zi, mic dejun, pranz si cina?

Cat de departe este plaja Karidi de Maria Village? Dar in apa de la plaja Karidi sunt pietre, iarba sau alte kestii?

ingph2000
[10.06.13 14:56:27]

Buna ziua,

Imi puteti spune va rog daca plaja si intrarea in mare de langa Maria Village este utilizabila? sau trebuie ajuns in alta locatie?

De unde se pot face cumparaturi la preturi rezonabile?

Multumesc,

[10.06.13 23:13:51]

Chiar în dreptul vilei nu este plajă dar este una mică puţin în dreapta, la câteva zeci de metri. În dreptul vilei sunt ,,parcate" la ancoră multe ambarcaţiuni mici.

Dar turiştii de aici merg în principal undeva la câteva sute de metri în stânga unde găsesc plaje micuţe cu nisip. Cei mai mulţi totuşi preferă să meargă la Karidi Beach. De la vilă faci cam 20 de minute pe jos până la Karidi.

Cumpărături la preţuri OK faceţi din Nikiti de la supermarketuri. Preţurile de la magazinele din staţiunea Vourvourou sunt puţin mai mari dar nu de speriat.

anaoi
[11.06.13 09:07:06]

Multumim pentru informatii! Noi vom ajunge pe 22 iunie la aceasta locatie! Imi doresc sa fit totul ok!

Cam care sunt preturile la taverne?

[11.06.13 21:50:15]

Am fost la pizzaria aceea de care am scris în postarea mea şi am fost mulţumit de calitatea pizzei şi de preţul acesteia.

Am mai mîncat la 2 restaurante şi de unul dintre ele nu am fost mulţumit. Sunt nişte ţepari şi nu era de mirare... unul dintre chelneri era un român şmecher cu mult tupeu şi se comporta dubios - cam cum se comportau muţi chelneri pe la noi prin anii 90 - nu că acum ar fi dispărut de tot astfel de ,,profesionişti"...

Paris se numeşte locaţia. Restaurantul respectiv are pretenţie a fi unul dintre cele mai bune din staţiune... dar să nu vă păcăliţi... nici măcar profesionişti nu sunt - pe nota de plată mi-au trecut şi pâinea la paste!!!

Când am ripostat au spus că nu e pâinea ci serviciile şi mi-au enumerat şerveţelele, faţa de masă, oliviera etc... Şi asta a spus-o şeful de sală care era grec. Enumera şi îmi arăta cu mâna fiecare din aceste obiecte...

Erau o cârdăşie de toată frumuseţea... Chiar mi-a fost scârbă... fiecare familie a fost încărcată la notă cu 4 euro pentru pâine!!! Apoi au spus că pentru servicii...

calatorul
[03.11.15 14:49:10]

Frumoase poze, multumim si pentru informatii, interesant este ca si eu am intalnit capre langa Sarti, ocolind peninsula pe sosea, si vara asta si acum zece ani la prima vacanta in Halkidiki.

anaoi, andreih, bose, calatorul, draghici_david, ingph2000, miha_t
Alte impresii din această RUBRICĂMaria Village: