ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.07.2011

Mikis Theodorakis - Varka Sto Gialo

* Localizare: N: 40,6595659 E: 24,6924126

Adresa data de catre GPS: Theologos, Thassos, 64005 Hellas

* Cum se ajunge acolo:

Taverna Stelios se afla in satul Theologos, la 10 km de localitatea Potos. In centrul localitatii Potos exista un indicator spre satul Theologos.

Asadar era ultima noastra zi pe insula Thassos, ziua de 24 iunie 2011 in care pornisem de dimineata de la hotelul nostru Rachoni Bay si vizitasem mai multe locuri frumoase, in unele chiar facusem si baie (locuri pe care dealtfel vi le recomand din toata inima), si vizitasem si Manastirea Arhanghel Mihail.

Si fiindca era bine trecut deja de ora pranzului, dupa atata zbenguiala si scaldat ni s-a facut foame, drept pentru care nu am mers mai departe de manastire si ne-am intors iar in Potos.

Inca de acasa auzisem de satul Theologos si de aceasta taverna, citisem toate impresiile, vazusem multe poze frumoase de la voi, ceilalti care ,,Ati fost Acolo ‘’, asa ca si noi ne hotarasem inca de acasa sa mergem neaparat in satul Theologos atunci cand vom ajunge si noi odata pe insula Thassos, sa luam masa acolo la taverna.

Eram acum pe insula, ne era foame, asa ca ne-am gandit la mirosul apetisant de carne invartita la rotisor care ,,razbatea’’ departe pana la noi tocmai de la Taverna lui Stelios din satul Theologos. Nu am mai stat mult pe ganduri si odata ajunsi iar in Potos, venind dinspre manastire, am virat spre dreapta si am mers mai departe spre satul Theologos.

Am mai mers putin prin localitatea Potos, am trecut pe langa cateva taverne si magazine de tot felul, o benzinarie, pana cand la un moment dat am lasat orasul in urma si am inceput sa urcam incet.

Eram pentru prima data pe acolo. De o parte si de alta erau dealuri inalte, vai adanci, paduri frumoase, soseaua era destul de buna, asfaltata si chiar daca era cam ingusta, circulatia lipsea cu desavarsire la acea ora, doar cate o capra ratacita mai aparea la margine de sosea. Era aproape ora 15. Pe marginea soselei am intalnit si cateva reclame la taverne de acolo, dar ne-a atras atentia in mod deosebit o reclama scrisa in limba romana, reclama la carnea de oaie gata preparata care costa 19 E / kg, la o taverna de acolo.

Drumul nu a durat mult, caci cei 10 km din Potos pana la Theologos i-am facut destul de repede, fiind furati mai mereu de peisaje, si chiar daca era groaznic de cald afara, (erau in jur de 36 grade), soseaua era mai mereu umbrita de copaci, asa ca a fost numai bine pentru noi de calatorit.

Am ajuns la intrarea in satul Theologos, de aici incolo erau 2 drumuri, pe unul se mergea in stanga tot inainte si pe celalalt se mergea in dreapta, tot inainte. Aici am avut mare noroc cu GPS-ul, caci nu am fi stiut pe care din cele 2 drumuri sa o luam. Asadar am mers in DREAPTA tot inainte dupa GPS, pe strada principala din sat. Pana la taverna Stelios cred ca nu am facut mai mult de 400 m de la intrarea in sat.

Eram in satul Theologos, o zona deosebit de linistita, cu dealuri inalte de jur imprejur, cu stradute inguste, case simple si frumoase. Era multa liniste pretutindeni si un aer curat, de munte. Mergeam destul de incet pe acele stradute si admiram atat cat puteam acest loc fermecator.

Stiu ca am mers tot inainte pe o straduta mai principala, iar la un moment dat GPS-ul nu ne-a mai ajutat, nu mai recunostea zona, mergea in pustiu. Asadar a trebuit sa coboram si sa intrebam pe cineva. Ajunsesem la un magazin cu miere si alte bunataturi, care era pe partea stanga cam la 100 m de taverna Stelios. Am mai mers putin de la acel magazin si imediat am zarit in strada mai multe masini cu numar de RO. Aici trebuia sa fie, ne-am zis noi, si imediat am vazut intrarea la taverna, poarta pe care era pictata harta insulei Thassos si un cap de capra langa ea. Tare ne-am bucurat ca eram si noi acolo.

Am lasat masina in strada, cautand un loc cat mai umbros si am revenit la intrarea la taverna.

Inca de la poarta, de la intrare, ne-a izbit mirosul apetisant de carne prajita, caci cum am urcat scarile de la poarta si am ajuns in curte, era acolo rotiseria si cativa miei se prajeau de zor.

Cum am ajuns sus in curte ne-a intampinat chiar el... Stelios, gazda cea primitoare, pe care il vazusem in multe poze de-ale voastre, cei care ati scris impresii de aici, acum era langa noi si ne-a intampinat zambind.

Aflase ca suntem din Romania si imediat ne-a poftit la o masa si ne-a adus din partea casei o cana de ouzo, 4 pahare mari cu apa rece cu gheata, o farfurie cu masline si una cu organe prajite, cu sos, f. bune la gust.

Bucurosi de asa primire si de faptul ca eram si noi acolo, ne-am asezat la o masa acolo in curte aproape de strada, astfel ca de acolo se sus admiram strada aceea frumoasa, plina de masini si ne-am uitat si in jurul nostru. Chiar la intrare langa poarta trecusem pe langa rotiserie si inauntru prin geam se vedeau cum se rotesc la protap cativa miei, care se rumeneau de zor si mirosea totul grozav in jur.

Mi-am imaginat altfel aceasta taverna, nu m-am asteptat sa gasim aici o curte atat de mare. Erau multe mese afara, dar am vazut ca si inauntru la intrarea la bucatarie mai era o terasa cu mai multe mese. Mi-a placut f. mult aceasta curte mare, cu multa umbra, umbra facuta de niste copaci mari si frumosi care erau printre mese si practic chiar daca era atunci soare si f. cald afara, aici era umbra, o atmosfera placuta de relaxare si multa liniste.

Atmosfera placuta era data si de muzica greceasca care se auzea incet, asa cum era mai placut sa se auda, iar la mese in jur auzeam vorbindu-se romaneste.

Undeva in spatele nostru, in sensul opus intrarii, era o mica bucatarie unde Stelios, gazda noastra pregatea mielul, il condimenta, il fixa in teapa si apoi defila cu el pe langa noi si il punea la rotisor sa se prajeasca. Era un dute- vino acolo, caci curtea fiind plina de oaspeti, gazdele harnice nu stateau nici macar o clipa.

Nu peste multa vreme a venit la masa noastra o doamna f. draguta, cred ca era sotia lui Stelios, si cu fiica si ne-au luat comanda. Stiam ce sa comandam – miel rotisat ( ,,lamb on the spit ‘’), asadar am fost intrebati daca vrem pulpa sau coaste. Ei aici era mai greu, caci fiind pentru prima data acolo, chiar nu stiam ce anume parte a corpului de la miel sa comandam. Pana la urma am ales coaste rotisate.

Gazda ne-a luat comanda si ne-a sfatuit ca ne-ar ajunge 1 kg pentru noi toti patru cati eram, doi adulti si doi copii.

Cand a venit intr-un tarziu comanda, s-a pus in mijlocul mesei un ditamai platou plin cu carne rotisata, coaste, cateva felii de lamaie, paine, o alta farfurie cu cartofi prajiti fierbinti. Mirosea totul grozav de bine. Pentru copila mai mica comandasem snitel din piept de pui cu cartofi prajiti, caci ea nu manca oaie. A primit si ea 2 bucati mari de snitel, pe care chiar fiindu-i foame, cu greu a reusit totusi sa le manance asa mari erau. Dar am gustat si eu din snitel si a fost delicios, totul a fost proaspat, f. fierbinte si f. bun la gust.

La urma am comandat si cate o sticla de bere si sucuri pentru copii. Toate bauturile au fost reci si bune.Ne era cald, dar totusi ne bucuram nespus de umbra aceea din curtea tavernei, caci de dimineata in acea zi statusem mult la soare, facusem baie, si aici ne racoream putin. Mancasem atat de bine, iar dupa carnea aceea grasa si condimentata, berea rece a mers nemaipomenit de bine.

Mare surpriza am avut la urma, cand am primit din partea gazdei inca 2 sticle de bere si o farfurie cu 4 bucati de prajitura: era un fel de gris fiert, cu rom si ciocolata, pe care oricum nu am apucat macar sa le gust, caci le-au topit copiii. Am aflat totusi ca au fost f. f. bune.

Am mers putin si in interior, la bucatarie, acolo unde gazdele au angajate cateva bucatarese. Si aici incaperea era destul de mare, am vazut acolo in capat cateva cuptoare din acelea mari de restaurant, toata lumea muncea de zor. Am admirat acolo inauntru pe un perete cateva trofee de vanatoare dar si poze dragi, f. vechi, de familie.

In curte mereu venea cineva si pleca, iar doamna aceea draguta nu statea nicio clipa. O urmaream cum strange fetele de masa, le arunca si apoi punea pe mese altele, noi noute, iar Stelios mereu mai punea cate un miel la rotisat. Totul era curat acolo si f. frumos.

Ne-am simtit f. bine acolo la Stelios. Nu ne mai venea sa plecam. Stateam la umbra, satui si multumiti, ascultam Zorba dar si alte melodii frumoase grecesti le reauzeam cu mare placere. Ce putea fi mai frumos atunci? Ne-am gandit si la cei apropiati noua, care erau departe si care ne-au indrumat sa ajungem aici, caci daca ei nu scriau asa frumos despre acest loc, cu siguranta nu ne-ar fi convins sa ajungem si noi aici, la aceasta frumoasa taverna, si am inchinat pentru toti un pahar de ouzo si le-am multumit tuturor in gand...

Nu stiu cat am stat noi acolo, dar totusi au fost vreo 2 ore. La final cand a venit si nota de plata, am constatat ca era mult prea bine pentru noi, doar 44 E cu totul, primisem si din partea casei atatea, era nesperat de bine.

Am plecat multumiti de tot si de toate, plecam de acolo si simteam cu regret ca era ultima seara acolo pe insula, si ma gandeam la toata acea zi plina si frumoasa pe care o avusesem, ce bine si frumos a fost!

Ne-am luat la revedere de la gazde, si vrand sa cumparam si miere am coborat in strada si am mers putin mai sus in continuare pe strada. Acolo chiar la strada am intalnit o femeie care avea o taraba cu mai multe feluri de miere si diferite alte dulceturi, mi-a placut ca am putut gusta putin din fiecare pana ne-am hotarat ce anume sa cumparam.

Ne-am tocmit la pret si pana la urma am luat de acolo miere de pin, 2,9 kg cu 15 E, bidon din acela de plastic cu maner.

Am coborat apoi incet spre masina, admirand acea straduta, casele de acolo, florile pe langa care am trecut. Totul era frumos, era o liniste deplina peste tot.

Am plecat din acest frumos loc dar cu siguranta ne vom intoarce acolo la Taverna lui Stelios cand vom mai merge pe insula.

* Inainte de incheiere...

Deoarece maine, 25 iunie 2011 plecam de pe insula Thassos, doresc sa multumesc acum tuturor celor care au scris impresii despre locurile prin care am trecut si noi in aceste doua zile, locuri pe care le-am aflat de la voi, cei care ati fost acolo, caci daca voi nu ati fi scris despre aceste locuri frumoase, noi nu mai ajungeam acum sa le vedem. Astfel am vizitat: capitala Limenas, satul Panaghia (de la voi am aflat de fabrica de ulei de masline, platanul, raul, izvorul de acolo, biserica, am mancat prajitura), plaja Golden Beach, terasa Vigli, Zodiacul, plaja Psili Ammos, manastirea Arh. Mihail, taverna Stelios.

Mai sunt cateva zone si plaje in care nu am mai ajuns din lipsa de timp, dar le avem deja notate si vom reveni cu siguranta pe insula Thassos in anul urmator si atunci le vom vedea si pe acestea. Este mult prea frumos aici ca sa nu mai venim.

Recomand tuturor Taverna Stelios - este un loc unde noi ne-am simtit f. bine, se mananca f. bine si la pret bun.

Trimis de adryana in 27.07.11 08:45:41
Validat / Publicat: 27.07.11 10:37:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki, Meteora, Paralia Katerini,

VIZUALIZĂRI: 12935 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P60 de aici am luat miere, dar erau si alte bunataturi, gemuri diverse

adryana [27.07.11 10:15:01] »

rog webmaster sa imi ataseze melodia cantata de

Mikis Theodorakis - Varka Sto Gialo.

Multumesc.

sandu.53 CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [27.07.11 13:38:09] »

@adryana foarte frumos ai scris... sper ca anul viitor sa ma reintorc in Thassos si sigur voi trece pe la Stelios si ii voi spune cate randuri frumoase s-au scris despre el in Romania... dar mai e mult pana atunci!

webmaster22 [27.07.11 14:25:13] »

Am atasat preferinta muzicala a Adryanei!

iuliagh [27.07.11 15:30:51] »

Adryana, te rog sa imi spui si mie daca mai sunt tot asa de multe viespi, pt ca am vrea sa mergem cu cel mic si este alergic la intepaturi de insecte. Multumesc

adryana [27.07.11 15:46:17] »

@iuliagh, si noi aflasem dinainte de a merge pe insula ca acolo sunt viespi, dar noi chiar nu am vazut, nu am avut astfel de probleme, doar cu tantarii, seara la hotel... si ne-am plimbat, am fost in multe locuri si nu am vazut..... oricum la cate probleme am avut cu cazarea la Rachoni, numai viespile ne mai lipseau... asa ca mergeti linistiti.

sandu.53 CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [27.07.11 15:46:34] »

@iuliagh pana iti raspunde adryana. iti raspund eu - la inceput de iunie eu nu am vazut deloc viespi in zona Golden Beach in Estul insulei, dar e drept nu stiu cum o fi in august sau septembrie... e bine (si cred ca stii mai bine decat mine) sa-ti iei masuri-antialergice, unguente etc...noi nu am avut nici macar tantari desi eram pregatiti si pt.ei...

iuliagh [27.07.11 19:15:38] »

Va multumesc mult pt. raspunsuri si ma bucur ca nu sunt viespi. Noi am fost in 2007 si a fost teroare! Am stat in Golden Beach la Liberty studios unde a fost minunat, dar erau viespi peste tot pe insula, nu puteai manca sau bea ceva de ele, veneau si se asezau pe mana cate 3-4, nici pe plaja nu scapam de ele. Noroc ca am mers singuri.

irinuca* [18.08.11 18:55:09] »

@iuliagh, am fost in Thassos la sfarsitul lui august 2010 si era plin de viespi, in special la plaja, la Aliki mai ca-mi venea s-o iau la fuga. Am inteles ca sfarsitul verii e sezonul lor. Noi am stat in Potos si nu erau, nu stiu care e explicatia, poate stropesc cu ceva, in schimb le-am intalnit la Paradise Beach, Aliki, Psili Amos... peste tot. La taverna Andreas din Prinos a adus ospatarul cafea careia i-a dat foc si asa am putut manca, le-a gonit fumul. Nu vreau sa te sperii, noi n-am patit nimic, nu pareau agresive.

iuliagh [18.08.11 22:14:15] »

irinuca, cred ca ai dreptate ca la sfarsitul verii este sezonul lor, si noi am fost la inceput de septembrie si am patit la fel, desi o colega care a fost in iulie mi-a spus ca tot asa a patit. Noi am fost anul acesta in Lefkada, cand imi fac timp o sa postez si eu impresii si poze, si vreau sa va spun ca am intalnit si acolo viespi, bine, nu atat de multe ca in Thassos, dar acolo unde am fost noi cazati, pt. ca era f. aproape de munte si padure, veneau in special cand mancam ceva, parca se dadea adunarea!

Liliana2020* [25.08.11 20:51:16] »

Voi merge si eu 7 zile la inceput de sep, rup cu greu aceste zile de la munca mea si chiar nu as vrea sa dau gres. Nu sunt pretentioasa, ce cazare i-mi recomandati. Cit despre viespi sper ca glumiti (sau asa sper eu).

Va ramin recunoscatoare pt citeva relatii.

Voi pleca cu masina. care ar fi traseul cel mai bun?

Multumiri anticipate

adryana [25.08.11 21:15:54] »

@Liliana 2020, depinde de tine ce cazare preferi, este greu sa iti recomand ceva, caci sunt vile, hoteluri, si multe ofera doar cazare, fara masa, altele doar cazare cu mic dejun, altele cazare cu demipensiune. Nu stiu cum doresti sa fie cazarea, cu sau fara masa. Oricum cea mai frumoasa zona a insulei Thassos ramane zona plajei Golden Beach, si aici sunt o gramada de locuri de cazare, cu si fara masa, dar si o gramada de taverne unde poti sa mananci. O vacanta frumoasa sa aveti!

Liliana2020* [26.08.11 16:46:23] »

Adryana draga,

Multumesc mult, as prefera o cazare fara masa deorece am facut o agenda mare cu restaurantele si tavernele in care concetateni nostri le-au recomandat (se observa ca acum imi este foame) sau o sa pun ceasul sa sune din 2 in 2 ore ca sa le epuizez pe toate!!!

Te rog sa-mi sugerezi o cazare buna si primitoare la plaja Golden Beach

adryana [26.08.11 17:41:06] »

@Liliana2020, ti-am raspuns pe privat.

xelybry [27.07.12 07:08:56] »

off, doamne... cred ca cel care a scris acest review, despre aceasta taverna Stelios, nu a fost in viata lui in vreo alta carciuma din Thassos... de viespi nu pomenesc nimic, desi ele sunt acolo mult mai prezente decat in alte parti, astfel incat, cei de acolo sunt nevoiti sa afume incontinu pe toata lumea din terasa, cu niste fum produs de o pulbere rosiatica, care este inecacios si te deranjeaza mai ales cand mananci... prima impresie inca de la intrare, extrem de neingrijita si prafuita locatia... praful depus de-a lungul timpului pe olivierele de la masa, sta dovada despre acest lucru... preturile, mult mai mari decat il alte locatii din Theologos (ex: la Stelios kg de miel a ajuns la 25€ fata de 19€ la alte terase desi este mult sub celelalte terase)... scaune saracaciose si ieftine, care-ti provoaca o senzatie de nedescris sezutului... nu comandati altceva decat oaie sau capra... restul este necomestibil (s-a comndat un piept de pui, care a fost adus cu o "garnitura" de orez, si era tare ca talpa de la slapii mei... sincer, parea pastrat de ceva vreme si reincalzit)... am mai batut si-o gramada de km din Potamia pana acolo, ca sa fiu profund nemultumit, si poate sunt eu prea pretentios, dar si celelalte 3 persoane cu care am fost, au avut aceiasi parere... ATENTIE, nu gustati desertul care va este adus din partea casei... e un fel de turta de gris cu zahar, nu foarte comestibila... ar mai fi multe de spus, dar cel mai simplu este DE EVITAT...

dannyyph [06.07.15 00:05:54] »

Este o locatie excelenta! Am mers in 2 seri consecitiv. Prima seara am mers cu sotia si fiica mea. Ne-au primit cu maruntaie gatite si vin rosu. Eu care mananc astfel de mi s-a parut excelent. Dupa ied la protap la jumatate de kg (poti comanda si la kg).

A doua seara am mai mers cu 5 proeteni. Ne-au primit cu masline si 2 carafe de vin alb.

Am comandat ied si tzatziki vin rosu care au fost dementiale!

Din partea casei am primit nelipsitul desert dar si cafea. Pentru ca admosfera era excelenta iar noi "nu mai plecam" a mai venit un rand cu desert si o carafa de vin rosu "tot din partea casei".

Va recomand din toata inima.

AM FOST FERICIT sa le trec pragul!

adryana [06.07.15 06:29:44] »

@dannyyph, ma bucur pentru voi.

webmasterX [06.07.15 08:09:56] »

@dannyyph -

Este o locatie excelenta! Am mers in 2 seri consecitiv.

Asta înseamnă că ațifostacolo...

ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo (cazare , călătorie) scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

webmasterX [10.07.15 01:39:26] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Taverne în sudul Thassosului (Potos, Limenaria etc) " -- nou-creată, între timp, pe sait.

dannyyph [10.07.15 19:16:15] »

@webmasterX: Inainte de plecare am mai dat o tura! La fel de prietenosi si serviabili !

webmaster26 [23.07.17 16:34:30] »

Mutat în rubrica "Taverne în Theologos, THASSOS" (nou-creată pe sait)

adryana, dannyyph, irinuca*, Liliana2020*, sandu.53, xelybry
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm? Taverne în Theologos: