ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.01.2008
  • GR. VÂRSTĂ: 20-30 ani
    ÎNSCRIS: 28.01.08
    JUN-2007

Grand Blue Sky - hotel imens si frumos

Am fost cu masina, luand-o prin Stara Zagora, ca auzisem ca e inchis pe la Nova. De la ruse era un rond, am luat-o inainte, pe un drum de tara, ca asa ne-a indrumat GPS-ul... S-a dovedit a fi drumul cel bun. Probabil si la dreapta ar fi fost bine, dar nu bag mana in foc.

Pana la Stara Zagora ai indicatoare cu multe alte orase. Va stafuiesc sa va transcrieti orasele-puncte de reper si in caractere chirilice, asa sunt mai usor de urmarit.

Am facut tot drumul dintr-o bucata, nu am innoptat nicaieri pe parcurs. Asta nu pentru ca nu am fi vrut, insa nu am gasit nici un hotel decent, asa ca am facut vreo 3 pauze de cate o ora in nopatea aia si nu am mai oprit la nici un hotel. Am fost sa vedem doua hoteluri undeva pe langa ferry, dar erau sub orice critica. Am plecat din Bucuresti pe la 11 dimineata; seara la 7 eram deja in vama urca, unde am stat 2 ore. In Kusadasi am ajuns dimineata urmatoare la ora 10.

Despre hotel acuma. E super misto, mancarea e foarte buna, multa si variata, camerele arata exact ca pe site, au grija sa nu te plictisesti in niciun moment al zilei. Si sa nu uit de prajituri: delicioase. Toate camerele sint pe partea cu marea. Au si o gradina misto, unde poti vedea bananele in pom.

Aerul conditionat nu este cu program, doar ca se inchide automat cand deschizi usa de la balcon. Daca esti fumatoare poti fuma pe hol si ai rezolvat pb. Din pacate nu-l poti lasa pornit si pleca la plaja pentru ca daca nu iti bagi cheia intr-o chestie la usa, n-ai curent.

Ce nu mi-a placut: n-au dus, au doar cada, iar para de dus e fixa.

Toti prietenii mei care au fost in Turcia mi-au confirmat ca aici nu gasesti cine stie ce plaje. Si asta de la hotelul nostru e ingusta si nisip si cu pietris. Dar merge.

Ma omoara turcii cu cutiile lor pentru tips, in orice restaurant, bar, autobuz, dai de asa ceva. Toata lumea le ignora. Dar am fost si la un restaurant cu specific otoman unde ne-a asteptat chlenerita la usa cu cutia si ne-a fluturat-o in fata...

Ce imi place in Turcia e ca au multe indicatoare pe strazi, drumurile sint luminate noaptea, blocurile lor sint frumoase, au balcoane mari. Auzisem ca se circula naspa la ei, dar nu difera de Bucuresti. Noi am mers noaptea prin Turcia si a fost ok. Si tocma findca am ajuns noaptea am vazut pentru prima oara in viata mea pe cer semiluna langa Venus, asa cum e pe steagul lor. Asta am luat-o personal, ca pe un cadou de bun venit in tara lor pentru mine.

La intoarcere am facut Bulgaria pe noapte. Si am ajuns prin Nova Zagora, despre care stiam ca e inchis. Drumul e muci, portiuni fara asfalt, iti rupi masina in doua, dar am trecut totusi. Nu stiu insa daca ziua nu sint utilaje care blocheaza circulatia.

Trimis de SAMI* in 28.01.08 03:05:01

VIZUALIZĂRI: 2240 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (SAMI*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

anghelidiana
    [14.10.08 04:54:52]

probabil a fost primul tau concediu in afara tarii...

iliemariusghe
    [14.07.18 16:47:05]

camerele sunt cu vedere la mare, priveste f buna, camera nu se poate aerisi decat prin descuierea usii catre blacon, baia nu are aerisire si nici sifon de pardoseala, incuiati usa catre balcon pt ca se poate trece de la un balcon la altul, internet wifi numai la receptie. Mancarea este gustoasa si indestulatoare. Recomand excursii la Pamukkale, daca se poate cu masina proprie, pentru a mai scurta din timp, distanta este de 2X200 km, la Efes+casa Sf Maria, croaziera pe mare (10 euro, bilete de pe faleza, cu masa). Numai bine!

[14.07.18 17:33:03]

@iliemariusghe:

Dacă ai fost acolo, ne-am bucura să putem citi impresiile tale scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

anghelidiana, iliemariusghe
    Alte impresii din această RUBRICĂGrand Blue Sky Hotel [Ladies Beach]: