ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.07.2011
ÎNSCRIS: 30.06.09
JUL-2011

Corfu - de neuitat

Drumul a fost mai puţin obositor decât mă aşteptam, a durat 17 ore cu autocarul din Bucuresti pana in Sidari. Din portul Igoumenitsa am traversat cu ferry boat-ul până în Sidari la hotel Olga’s.

Camera curată, prosoape, o bucătărie utilată, grill, plită electrică, farfurii, oale... un balcon cu o vedere spre un palmier cu o coroană frumoasă si puţin spre piscină.

Plaja foarte aproape de hotel, 2 minute, apa mării Ionice caldă în această staţiune, foarte limpede. Vizităm Canalul D’Amour - multe golfuleţe, mici peşteri. Plaja nisipoasă, intrarea în mare foarte lină, nisip pe fundul apei. Ne bucurăm că suntem atât de aproape de Canalul D’Amour (3 minute). E fabulos ce-a putut face apa din mal! Am înotat si am admirat imagini superbe. Am cunoscut o familie de români care avea o barcă şi am făcut o tură cu ea, ne-am bălăcit în larg, lângă nişte stânci superbe.

Un sezlong costa intre 3-3,5 euro, o bere 2,3euro la tavernă, depinde de marcă, 1 euro la supermarket.

Ne întâlnim la piscină cu ghida şi optăm pentru două excursii opţionale: Paleokastritsa, Bella Vista (12 euro), Corfu Town (sau Kerkyra (10 euro).

Excursia la Paleokastritsa, Bella Vista a început cu o scurtă oprire la o distileria Mavromatis unde am degustat lichiorul de koum-quat... 200 de grame de fructe confiate

2,20 euro, lichiorul începând de la 3-17 euro, depinde de sticlă. Am cumpărat nuga cu koum-quat... 2,5 euro, smochine 3euro. Se proiectează un filmulet de 10 minute în care este prezentat fructul specific insulei Corfu, distileria…, apoi esti invitat într-un magazin unde poţi să cumperi multe pe bază de koum-quat... Este un fruct care creşte în China, portocaliu, seamănă cu o portocală mică, are un gust bun.

A doua oprire este la mănăstirea Panaghia unde se află o icoană făcătoare de minuni a Maicii Domnului. Icoana este împodobită cu multe bijuterii aduse de oamenii care s-au vindecat, drept mulţumire şi dovadă a minunii. Mănăstirea se află pe o stâncă, panorama este superbă pentru că se vede marea. La intrarea în mănăstire toată lumea este fotografiată şi lângă tine vin două fete îmbrăcate tradiţional. La plecare dacă vrei s-o cumperi, te costă 4 euro.

În continuare noi am optat pentru o excursie de o oră pentru a vedea faimoasa coastă şi grotele din zonă, cât şi viaţa subacvatică dintr-o cabină la 2 metri sub apă, cu aer condiţionat. Excursia costă 10 euro cu yellow submarine. Ne-a plăcut foarte mult: am văzut arici de mare, peşti de culoare albastră, galbenă, imagini uluitoare … merită banii.

A treia oprire este pe plajă – vestita plajă de la Paleokastritsa unde marea are culoarea safirului si este foarte limpede. Am făcut o baie în mare dar apa era foarte rece şi pe fundul apei sunt pietre. Imaginea este de vis. Am mâncat la o tavernă: pita gyros (3 euro) şi am băut frappe (2,5 euro).

Excursia a continuat cu Bella Vista de unde se fac cele mai frumoase fotografii. Drumul este foarte îngust, sunt foarte multe serpentine, multă vegetaţie- chiparoşi, oregano de munte, cimbrişor. Imaginile sunt de vis, se vede marea de la o înălţime ameţitoare.

În a doua excursie am vizitat capitala insulei, Corfu Town (Kerkyra), un oraş port în care veneţienii şi-au lăsat puternic amprenta, mărturie stând în primul rând stilul arhitectonic; pe străduţele înguste, dar care se intersectează calculat, poţi face shopping sau te poţi aşeza la una dintre nenumăratele terase.

Am vizitat mănăstirea Sfântului Spiridon care este protectorul insulei, al femeilor care îşi doresc copii şi al celor cu probleme financiare. Ne-am bucurat pentru că la racla cu moaşte se afla de rând un preot român care te întreba cum te cheamă şi se ruga pentru fiecare, indiferent de naţionalitate. Am vorbit cu el şi ne-a povestit multe lucruri. La plecare ne-a dat o părticică din papucii Sfântului Spiridon. Acest sfânt călătoreşte şi dovadă sunt papucii care sunt schimbaţi de 2-3 ori pe an. Foarte mulţi oameni se închinau şi sărutau moaştele.

Am mâncat la o terasă sardine proaspete şi salată grecească, am băut limonadă cu ghimbir, specific corfiotă, o cremă de măsline si alta de brânză- total 18,50 euro.

Hotelul la care am fost cazaţi avea o piscină curată, se intra treptat până la 1,80m.

Noi am optat pentru demi-pensiune: dimineaţa puteai alege din 3 meniuri- 2ouă prăjite, 2 felii bacon, gem, unt, cafea, ceai sau suc la alegere / 2 ouă fierte, 2 cârnaţi, gem, unt, cafea, ceai sau suc la alegere / 2 felii suncă, 2 felii caşcaval, salată de roşii cu ceapă, cafea, ceai sau suc la alegere.

Erau foarte mulţi englezi si meniul de dimineaţă era pe gustul lor.

Seara aveam la alegere 4 salate la aperitiv si 8 feluri de mâncare. Aveai de unde alege: porc, vită, pui, frigărui, paste, pizza, musaca…Noi am mâncat tzatziki, mousaka cu parmezan, carne de vită care se topea în gură, pork chop – o coastă foarte bună, chicken souvlaki – frigărui de pui, chicken fillet – toate porţile de carne erau însoţite de cartofi prăjiţi, orez şi puţină salată.

Îngheţata şi prăjiturile pe care le-am mâncat le-am cumpărat de la supermarket – o prăjitură 2 euro, îngheţata între1-2 euro.

Foarte multe cluburi, o staţiune animată.

O insulă frumoasă cu un farmec aparte, în care ne-am simţit foarte bine, o mare prietenoasă, foarte limpede, apa foarte caldă, imagini de vis.

Trimis de STEFAN I in 24.07.11 23:12:44
Validat / Publicat: 25.07.11 01:52:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: PARALIA KATERINI

VIZUALIZĂRI: 8295 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (STEFAN I); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 FERRY-BOAT Sfânta Irina-din Igumenita spre Corfu

[25.07.11 01:43:25]

@STEFAN I, esti membru vechi pe site, ma asteptam sa stii deja ca e mult mai bine sa imparti astfel de recomandari in doua reveiws-uri distincte - unul despre hotel si unul cu recomandari locuri de vizitat in insula. Sau stiai, insa ai uitat?

Cine o sa citeasca substantialele recomandari ale locurilor vizitate de voi in acest sejur? Probabil doar cei interesati in cazarea la acest hotel (Olgas), in cel mai bun caz cei care studiaza si alte variante de cazare in Sidari -- doar aceste doua categorii de vizitatori or sa ajunga sa citeasca acest review...

Daca le-ai fi incarcat insa separat, intr-un distinct,la o rubrica cu recomandari locuri de vizitat (de exemplu in rubrica "Vacanta in Corfu" click aici) -- cu TOTUL altul era gradul de regasire al acestor parti din impresiile tale..

Te rog ai in vedere aceste recomandari pentru viitor.

sandu.53 CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[25.07.11 08:29:56]

salut, spune-mi te rog cum ai facut rezervarea la o agentie asa cum banui si eu sau direct pe site? pretul mi se pare f. bun-450 euro/2 pers. dar as vrea sa stiu daca in suma ati luat in calcul si ceea ce ati cheltuit acolo pe optionale, taverne, alte cumparaturi... multumesc.

[25.07.11 09:16:58]

[@sandu.53:] Rezervarea am făcut-o la agenţie, cazarea + masa + transportul - 450 euro.

Optionalele nu au fost scumpe - 64 euro pt amândoi - am inclus plimbarea cu submarinul.

Alte cheltuieli - depinde de buget si de ce vrei să cumperi. Apa plata era mai ieftina decat la noi.

[25.07.11 09:28:46]

[@Admin]: Din păcate am uitat! Îmi pare rău!

sandu.53 CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[25.07.11 10:23:30]

multumesc pt. raspuns!

Melissa
[26.07.11 21:00:44]

Foarte interesanta postarea ta, mai ales ca urmeaza sa plec spre aceeasi destinatie in luna august si ma voi caza tot la Olga's.

Intrebarea mea este: poti opta pentru demipensiune (sau numai cina) direct la hotel sau trebuia facuta acesta optiune la agentia de aici?

Si inca una: crezi ca este suficient un buget de 200 - 250 euro/pers, daca nu ai nici o masa?

[27.07.11 11:13:22]

La hotel poti opta doar pentru mic dejun sau demipensiune. Noi am facut rezervarea la agenţie. Daca nu optezi pentru masă, banii îţi ajung. Pentru dimineaţă poţi lua de acasă ce ştii că mănânci-în autocar cu noi erau mulţi care aveau genţi frigorifice. În bucătărie este un frigider cu 2 rafturi şi congelator.

La taverne băutura este mai scumpă. Un calcul simplu 4-5euro dimineaţa, 10 euro la prânz, 10 euro seara -25x7=175euro, îţi mai rămâne pentru prăjituri şi îngheţată. Aproape de hotel sunt 2 supermarketuri de unde poţi cumpăra ce ai nevoie. Peştele şi fructele de mare sunt mai scumpe. Poţi să mănânci şi la hotel, lângă piscină, te uiţi în meniu şi dacă îţi convine...

vacantamea2012
[13.02.13 22:48:09]

Nu am văzut comentarii mai recente, sper că mai citeşte careva pe aici. Mergem in august in Corfu la Hotel Olga din Sidari şi aş vrea să aflu mai multe despre opţionale. Cum e mai bine, să le faci cu agenţii locale sau pe cont propriu?

[14.02.13 19:19:23]

@vacantamea2012:

Noi le-am facut cu ghid romanesc, este mai scump cu 7-10 euro dar a fost optiunea noastra.

Melissa, sandu.53, STEFAN I, vacantamea2012
Alte impresii din această RUBRICĂOlga's Hotel & Pool: