ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.05.2009
    ÎNSCRIS: 21.09.08
    MAY-2009

Bucovina-tara manastirilor

"Melodie nai"

Miercuri, 20mai'09: ”Sefuletzulee, zici ca dai si mata o ziulica, doua, din concediuletz?

Joi: pornim spre Popas Bucovina din Sucevita pentru o conferinta organizata de Universitatea Suceava si abia asteptam sa vedem cu ocazia asta, vestitele manastiri. E85 e perfect, altfel drumul ar fi fost crunt la cate tiruri misunau in zona. Orasele insirate ca margelele pe ata sunt departe de a-ti incanta privirile cu ceva. Cladiri anapoda, strazi cu tarana adunata pe langa borduri, trotuare gaurite, indicatoare sugubetze (puse dupa intersectie)..... Numai Bacaul a meritat popasul. Aici am cautat o ora o harta cu manastirile din Moldova si vanzatorii (de prin librarii, chioscuri, agentii turistice, benzinarii) se uitau la noi de parca ceream cannabis.

Scurt popas la Mausoleu, noroc cu copiii aflati in excursie carora le povestea frumos profesorul lor si cascam si noi gura pe langa ei, caci dupa ore de condus nu prea ai chef de citit brosura de la poarta. 6 lei intrarea/pers +5 lei obligatoriu la tiganii care-ti naclaiesc masina in parcare si te asteapta batand cu pamatuful din mana dreapta in palma stanga…daca sunteti pusi pe economii, luati-va si-o pusca cu voi.

Mergem intins si dupa multe exercitii de intins gatul pe geam sa intrebi pe und' s-o iei si vreo doua deturnari prin balarii, ajungem pe la 6pm la Popas Bucovina. Frumos; 4 stele; 175 camera dbl, terasa, vedere la rau, marfa. Ne tavalim bucurosi in pilotele pufoase si matasoase. Partea a doua: nu au internet in camera, ma duc in restaurant dupa wireless. Nu prea-mi convine; sotului da, ca e meci.

Vineri: prezentam in cadrul academic si scortos cercetari stiintifice privind turismul romanesc. Si daca WTTC zice ca suntem pe locul 160 din 170, sa inteleaga odata ca la teorie nu ne bate nimeni... eee!!! Seara dam scoarta jos si socializam la un pahar si-o hora batuta. Mancarea, gazdele, atmosfera, sunt ireprosabile. Participantii strainii facusera ochii mari:)). Nu ratati afinata si muraturile…sunt faima zonei.

Sambata: vizita organizata la Manastirea Sucevita unde o maicuta ne explica picturile superbe si cateva femei ne impart colaci pufosi si tare gustosi pt un bogdaproste.

Apoi aplicatie practica la pensiunea reprezentativa din localitate: Cetinita. Superba si am inteles de la gazda ca este 150 lei/cam dbl. Merita!

Parasim gasca cu promisiuni de revedere si pornim in pelerinaj: Manastirea Humorului, Sihastria, Sihla, Schitul Daniil Sihastru, Voronet si Agapia, unde ne-am cazat si am stat la slujba de seara. Parca eram pe alt taram: maicutele in mantii de voal negru plisat diafan (n-am mai vazut asemenea mantii) pluteau printre noi ca niste ingeri frumosi imprastiind mirosul de crini si smirna. Cantau si simteai cum te ridici de pe podea odata cu glasul lor subtirel. Ingerii si sfintii lui Grigorescu de pe pereti te privesc de zici ca sunt aievea langa tine, numa’ ca stau cuminti sa nu deranjeze slujba. Lipseste ceva sa nu te poti desprinde putin din lut?

Duminica: Varatec, pacat ca in afara de Man Sucevita nu mai explica nimeni nimic nicaieri. Ne uitam la desenele acelea superbe…ca puii Fulgai…Mare pierdere si de o parte si de alta!

In drum tot cautam Boroaia (o adevarata aventura cu biserici satesti si carutasi cu gura cascata la noi…daca inregistram iesea un scurt metraj de coma, stil: "sasa cai frumosi").

La Boroaia e trupul parintelui Argatu de la Cernica, descoperit intreg, asa cum l-au ingropat cu multi ani in urma. Dar nu stie mai nimeni; nu e nici macar un indicator, doar banere cu Eba.

Arsenie Bocca, Cleopa si Argatu…nu-mi vine sa cred ca sub sticla asta e trupul unuia dintre ei. La Sihastria am pasit desculti in chilia parintelui Cleopa. Cartile, hainele, bocancii il asteptau de parca ar fi intrat pe usa in urma noastra.

Cartile lor bat toate tratatele de filozofie sterila ale lumii. Iar marturiile scrise despre ei sunt minunile pe care le tot cautam dar nu le vedem de nas, care s-a marit odata cu civilizatia stiintifica iar la unii pare a fi chiar sediul creierului.

Urmatorul popas-Piatra Neamt, unul dintre putinele orase frumoase din Romania. Astia cum au reusit? Nu stiu cine e primar, da’l banui de gene extraterestre. Nu numai ca orasul e superb dar preotul din biserica de la cetate e un adevarat fenomen. Daca treceti duminica sau de sarbatori prin zona, nu pierdeti ocazia sa intrati. N-o sa va para rau! Impresionant si rarisim.

Pornim spre Bicaz si ne luam avant printre chei, cu siguranta cea mai spectaculoasa zona din tara. Popas la Lacul Rosu. Lucrurile facute de oameni ar trebui acoperite ca strica peisajul. Cladiri neingrijite, drum stricat, lipsa loc parcare … varza!!! Acolo s-ar face bani buni domnilor! Turisti erau gramada!

Plecam si drumul in continuare e superb. Oprim in Baile Tusnad, ne invartim pe langa lacul Ciucas, cerem o bere Ciucas, n-au:)))), mancam la o terasa scumpa cu muzica buna si ospatari tristi si plecam mai departe: Izvorul Muresului, l-am remarcat- frumoasa zona. Tinem drumul: Brasov, Sinaia si..... acasa... ca la Cota 1000 unde voiam sa mai ramanem o noapte pt piscina faina am luat tzeapa, ptiu, daca stiam mergeam la Balvanyos si innoptam acolo...

Of, de ce nu pot spune ca atunci cand vin de-afara…. ”Doamne ce frumos a fost! ” A fost, dar...

Imi vine in minte idiotenia de brand de tara…pai ce sa le ceri mai mult!!!

Trimis de turist_calatorescu* in 27.05.09 23:03:28

VIZUALIZĂRI: 4189 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (turist_calatorescu*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 primul popas Mausoleul de la Marasesti
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 33.00 EUR pe cameră

Cristian_h* [27.05.09 23:23:47] »

indiralisa_26 [27.05.09 23:47:26] »

superb!

aurora esti tare!

mirelab [28.05.09 11:20:28] »

Daca mai amintim si de cum au "papat" unii aproape toata padurea in zona....putem redenumi review-ul "Bucovina - tara defrisarilor"...., dar si asa nu reusim sa stam departe de ea fara sa o revedem la cativa ani. Felicitari pentru prezentare!

turist_calatorescu* [29.05.09 00:03:59] »

Da, am vazut si noi pante intregi dezgolite. N-am mai vrut sa scriu despre uraciunea oamenilor (e plina mass-media), am vrut sa scriu despre frumusetea naturii. Dar de-aia spuneam ca avem o tara frumoasa, pacat ca este locuita.

Gaterele functioneaza din plin, suntem destepti precum toporul. Si mai rau e ca nu suntem in stare sa votam niste oameni care sa interzica prin lege taierea padurilor. Simplu! Problema e ca femeile noastre n-au nascut inca destui asemenea oameni. Arsenie Bocca spunea cuiva care se vaita de preoti: "Va vaitati ca nu aveti preoti buni? E vina voastra ca n-ati adus pe lume acei fii care urmau sa devina preoti cu har. I-ati aruncat! Acum de ce va plangeti!"

Ganditi-va cine au in ziua de azi cate 5, 6 copii... puii astora or sa aiba un profil ecologic de vis in viitorul apropiat. Mie mi-e ca bietii copaci sunt doar linia intai, dupa vreo cativa zeci de ani de spor demografic deraiat in spectrul maroniu... urmam si noi. Ne impaiaza ca specie disparuta prin turnuletele lor si aduc turisti straini )) ca astora cam asta le place...

...asta ca sa nu ne zica careva ca nu vorbim de turism aici

mirelab [29.05.09 09:10:23] »

yap -).

buburuzica [29.05.09 11:48:01] »

Felicitari Aurora,pentru acest minunat review..

Cat de frumoasa este dulcea noastra Bucovina....!

aaaaaa [10.07.09 21:56:18] »

referitor la paduri, am fost in zona Borsec, Lacu Rosu, si nu era nimic defrisat; bravo lor

In legatura cu manastirile, si eu am patit la fel; la manastirea Sucevita ni s-a explicat ff frumos, in schimb la Voronet prioritate aveau strainii.

mirelab [10.07.09 22:06:00] »

Acum doi ani erau versanti intregi de cioturi, acum probabil nu mai sunt nici urme... asa poate se explica ca nu ti-a atras atentia jaful din zona.

vasilefilipescu [14.07.09 15:46:23] »

Fato'!!!!!

Apuca-te de scris, ca le zici bine! Si ai un umor super! (mai rar asa ceva! )

turist_calatorescu* [20.07.09 16:56:50] »

Mercic mult! Pentru cei care scriu pentru oameni si nu pentru bani sau alte interese, rasplata sunt doua cuvinte de apreciere . Pt mine conteaza!.

Si imi face placere la randul meu sa citesc despre ce le-a placut altora. Intr-un fel parca merg si eu pe acolo, asaaa, un pic si ma hranesc cu bucuria lor. Sunt prea multi romani care se hranesc cu stirile de la ora 5 ))

mirelab [18.08.09 00:05:44] »

"Poti sa citesti reviewurile de la Popas Bucovina, Hotel Ana Sport, Niko Paradise, sau preferatul meu de Valentine's day2009 de la Hotel Coroana" spuneai intr-un ecou...

Pentru mine, cititorul...tot asta ramane "fruntea"!!! Sefuletzulee...mortal!!!! exact ca in reclama cu angajatul responsabil cu buna dispozitie...ufff, la ce era reclama???

Admin [18.08.09 00:09:59] »

nu stiu, n/am timp de reclame, lucreeez!!

In alta ordine de idei - sunt impresii chiar de calitate, merita.

Pregatiti-va sa votati cele mai bune reviews-uri. [mai bine zis, le puteti acorda bonificatii - detalii veti vedea maine dimineata, cand intrati (voi) pe site si cad (eu) lat]

turist_calatorescu* [18.08.09 00:10:49] »

daaaa, ) noi o inganam in cor chicotind prin birou in fiecare dimineata cand o dadea la radio )) ...culmea e ca n-am stiut niciodata la ce-au facut reclama ))

mirelab [18.08.09 00:13:19] »

Nuuuuuuuuuu, nu vrem sa cazi lat, mai avem nevoie de webmaster!!!!!!!!!!!

Abia asteptam dimineata! Mmm, ce aroma va avea cafeaua....

Hai spor!!!

turist_calatorescu* [18.08.09 00:13:24] »

Eh, daca cadeai lung se gasea cineva sa-ti faca respiratie bushon la bushon....da' asaaaa ))))

Supeeerrrrr...de-abia astept sa votez

Spor!

Admin [18.08.09 00:14:05] »

rectific, LUNG vroiam sa spun.

darrrr... please... stop chatul!

Cristian_h* [22.11.09 20:53:47] »

web 99 ce zici , merge aceasta melodie ?

webmasterXY* [22.11.09 22:56:23] »

Pai sa vedem ce zice "Sefutza" Aurora de naiul propus de tine.

Auditie placuta si... (re) cititi review-ul ca merita!

Sanziana [21.01.10 09:41:51] »

Aurora am dat din greseala peste incursiunea ta in bucovina si mi s-a umplut inima de mandrie: sunt bucovineana din Radauti. Ma bucur ca te-ai simtit bine la popas Bucovina, este un loc superb iar pentru noi, cei din zona este un refugiu de week-end atunci cand nu avem chef de calatorit. Afinata si bucatele traditionale au incantat ani de-a randul, patroana avand retetele ei personale. E foarte frumos sa vii toamna sa vezi cum coboara de le munte zeci de localnici cu bureti si afine la Popas, totul fiind facut in casa.

Pacat ca nu ai avut timp de o incursiune la Radauti, acum ne putem lauda cu un hotel de 4 stele, Gerald's, cu restaurate de 5 stele la mancare si 3 la pret si peste tot cu vestita ciorba radauteana. Cine doreste sa viziteze zona va stau la dispozitie cu detalii, pensiuni, preturi...

turist_calatorescu* [21.01.10 22:06:56] »

Da sanziana poti sa te mandresti...

Am fost in decembrie intr-o alta zona a tarii si diferenta este enorma. Am sa scriu cand am sa am putin timp liber un review cu numele "Oltenia_ tara manastirilor uitate ".

cosminp [27.01.10 13:29:48] »

intamplator am gasit acest review pe care l-ai scris si ma bucur sa citesc ce ai scris, pentru traseul pe care l-ai facut, dar si pentru faptul ca o parte din traseu l-am facut si eu in diferite perioade in anii anteriori.

ceea ce nu am inteles este ce cauta trupul parintelui arsenie boca la sihastria, pentru ca mormantul parintelui arsenie boca este la manastirea prislop, jud. hunedoara(langa hateg). am scris un review despre acel minunat loc si plin de evlavie.

vasilefilipescu [27.01.10 16:39:39] »

Sunt Vasile Filipescu si-mi cer scuze pentru ca nu am specificat pina sa atasez fotografiile faptul ca toate cele pe care le-am facut sunt de la MINASTIREA SLATINA - BUCOVINA. Scuzeee!

Admin [27.01.10 22:48:59] »

mutat fotografiile incarcate (si mentionate) de vasilefilipescu la rubrica "Fotografii Manastirea Slatina".

vasilefilipescu [28.01.10 10:51:47] »

Multumesc!

V. Filipescu

aaaaaa, buburuzica, cosminp, Cristian_h*, mirelab, Sanziana, turist_calatorescu*, vasilefilipescu
    Alte impresii din această RUBRICĂPopas Turistic Bucovina: