ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.07.2011
ÎNSCRIS: 03.03.11
JUL-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 3 si 18 ani

Surprize, surprize... ,,LA CONAC'' [Bujoreni]

Intorcandu-ma cu familia de la un eveniment din Alexandria (oras din Romania!), in comuna Bujoreni (judetul Teleorman), am simtit o senzatie de excitabilitate, acea senzatie de gol, a stomacului.

Pe la jumatatea comunei am observat un panou modest, cu firma ,,La conac - restaurant".

Sceptic, am oprit in parcarea destul de mare a conacului, si cu pasi sovaielnici, am urcat treptele restaurantului. Afara erau 37 de grade si ma rugam ca acest restaurant sa aiba aer conditionat, dar cand am deschis usa, m-a izbit... opulenta restaurantului.

Stilul proprietarului este elaborat, cu finisaje in nuante metalice in bronz in combinatie cu materialele clasice. Obiectele si ornamentele au un caracter antic, accesoriile decorative care din punct de vedere al coloritului, pare un loc mai degraba, sobru.

Am ramas placut surprins sa gasesc asa ceva in acest spatiu fara valente turistice, dar cu foarte multa verdeata. Mi-a atras atentia un anumit arbore (in dreapta intrarii conacului), un salcam japonez, adus de boierul ARION (amfitrion, candva) la acea vreme, resedinta sa de vara - la tara.

In spatele conacului, se afla si un helesteu, aflat pe rauletul Calniste.

In decursul vremurilor de trista amintire, conacul a tinut ,,piept" comunistilor, fiind ba posta, ba sediu al politiei sau dispensar. Din pacate acele autoritati nu au facut nici o investitie, a fost lasata in paragina, devenind prin anii '90, o ruina.

Recunosc ca informatiile le-am primit direct de la ,,sursa", noul proprietar pe nume Viorel, mi-a povestit ca ,,aici, e toata munca mea, ca designer in toata Europa! "

Restaurantul raspunde cerintelor zonelor limitrofe si pune la dispozitie combinatii culinare, incat chimia gustului si a ingredientelor, iti face sa nu-ti risti deschiderea gurii - deoarece e plina cu apa!...

Am inceput cu un ,,un-doi" la salata de vinete cu usturoi, alaturi de ardeii copti. Am continuat cu o ciorba de salata cu afumatura (inca o surpriza, pentru mine).

Dupa ce apetitul autonom s-a moderat, m-am rasfatat cu o friptura de vanat din pulpa de caprioara. Am inteles de la membrii familiei ca si platoul haiducesc, are un ,,rasunet" gustativ.

Dupa ce mi-am aparat eroziunea stomacala, ca sa nu devin anorexic, am ,,terminat" o inghetata cu menta, cu toping de cirese (depinde de gustul fiecaruia).

Mie, personal, mi-a placut si ambientul, cu muzica in surdina (valsuri vieneze, muzica celtica, irlandeza).

Am zabovit mai bine de 3 ceasuri, timp care nici nu stiu cum a trecut. Locatia, cu istoria ei, pare in continua transformare, in viitorul apropiat (dupa spusele managerului), va deveni un motel - acum se lucra la camerele de la etaj.

Bravo acestor oameni, care dezvolta ,,patrimoniul" turistic zonal din ,,rezervele" lor!

Pe curand, prieteni!

Trimis de Marian Preda in 24.07.11 11:52:22
Validat / Publicat: 24.07.11 13:15:58

VIZUALIZĂRI: 6323 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Marian Preda); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Un colt al restaurantului , in culori de bronz.

[24.07.11 12:04:20]

Nu e recomandat a se intia rubrici noi dedicate unui singur resturant; in organizarea actuala a site-ului recomandarile referitoare la unitati de alimentatie publica se vor incarca la rubrica generala dedicata acestui subiect - 'Resturante, terase din localitatea X'.

Redenumit rubrica nou-creata in consecinta - 'Restaurante din Alexandria si imprejurimi'.

Sa speram ca se vor aduna aici si alte recomandari pentru astfeld e unitati din zona.

Marian PredaAUTOR REVIEW
[24.07.11 13:31:51]

Multumesc si MEA CULPA!

Stiu ca nu este un rw care ma reprezinta si nu merit multe calificative.

Am vrut doar sa edific ambitia unor oameni, care cu mari eforturi (in conditii, precare), vor sa salveze CEVA din constructiile, din vremuri apuse, lasate de izbeliste.

Nu in ultimul rand, am dorit sa informez comunitatea AFA, de aceasta locatie, avand in vedere ,,fragilitatea'' si ,,saracia'' rw-urilor din aceasta zona.

Marian Preda
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm zona Alexandria: