ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2011
DIN: ovidiu
ÎNSCRIS: 21.07.11
JUN-2010
4 AD. + 1 COPII -- v: 12 [ani]

Am gasit o oaza in plina stepa a Bulgariei

In urma cu un an, mi-am invitat niste prieteni care au lipsit la ziua mea, intr-o mica excursie, la Balcic.

Am iesit din tara pe la Vama Veche. Dupa Durankulak, prima localitate la 5 km de frontiera am mai mers vreo 2-3 km. dupa care am observat un indicator pe partea stanga, cu un pestisor de aur. Ne-am zis ca merita sa incercam, deoarece pe toata coasta stanga (pe partea cu marea) sunt cateva resorturi in care au investit germanii, fiind amenajate cu simt de raspundere, in stil occidental. Am virat la stanga si am mers pe un drum negru, in mijlocul campului, vreo 3-4 km.

A meritat efortul, caci am gasit "Pestisorul de aur", in stepa uscata de seceta specifica zonei. Am ramas muti de uimire si admiratie, cand am dat de un gard plin cu trandafiri urcatori si, pe masura ce inaintam pe aleea pavata cu piatra, pe sub pergolele de trandafiri inmiresmati, simbolul Bulgariei, ne bucuram ca niste copii de toate aceste frumuseti, adevarate minuni create de om, intr-un loc atat de arid si uitat parca de timp...

Acolo ne-au intampinat ospatarii de la restaurantul din curte, foarte amabili, insa lucrul cel mai neplacut de care ne-am lovit deseori in Bulgaria, este faptul ca nu cunosc engleza absolut deloc, nici macar expresiile uzuale, deci e foarte greu sa comunici cu ei.

Restaurantul deschidea abia la ora 12 si nu puteam astepta inca 3 ore, dar au fost amabili si ne-au servit cu cafea si sucuri de la bar.

Cu greu am reusit sa aflam pretul unei camere pt. o noapte la acel minicomplex, care era de 30euro.

Curiozitatea m-a inpins sa caut pe harta Bulgariei prin satelit si mi-am dat seama ca acel complex turistic era amplasat pe malul unui lac, care poarta numele chiar al localitatii de frontiera prin care trecusem, respectiv, Durankulak.

Cred ca daca m-as mai casatori o data, acolo mi-ar placea sa-mi sarbatoresc nunta. Acum, daca stau bine si ma gandesc, mai am 2 ani pana la nunta de argint si cred ca n-ar fi o idee rea sa petrecem o noapte acolo, alaturi de cei dragi.

Cei interesati, pot vizita acel loc, fara nici un regret, este doar la vreo 12-14 km. de Vama Veche, deci, turistii care vin pe litoralul nostru sau cel bulgaresc, ar fi bine sa nu rateze ocazia de a vizita aceasta minunata oaza. E ceva de neuitat. Cred ca cea mai buna reteta anti-stres, este sa va cazati acolo cateva zile, sa pescuiti si sa va saturati de liniste.

Mancarea nu stiu cum este, v-am spus ca restaurantul deschidea la ora 12, insa bulgarii au mancare buna si convenabila la pret, nu vad de ce, in asa loc minunat, sa fie altfel.

Merita sa incercati!

Trimis de ghemonica in 23.07.11 13:27:02
Validat / Publicat: 23.07.11 14:32:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: La Balcic, la o pensiune, la Nisipurile de Aur, Albena, Cap Kaliacra si la Varna, unde am stat pevaporul cumnatului meu osaptamana.

VIZUALIZĂRI: 6193 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ghemonica); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Cu regret si cu promisiunea ca vom mai reveni,ne-am luat ramas-bun de la aceste mirifice locuri.

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Roussalka:

• pagină generată în 0.039793968200684 sec