ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.07.2011
ÎNSCRIS: 04.05.10
JUL-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 4 ani

DA, se poate si la NOI!

…sunt cuvintele care imi suna in minte de cateva zile de cand m-am intors de la hotel Capitol-Jupiter.

Le multumesc celor care m-au incurajat sa aleg acest hotel, am avut un concediu foarte reusit.

Biletul l-am luat de la o agentie din Pitesti, 1420 lei, cazare la camera de trei stele, 6 nopti 07.07. -13.07 si card pt. masa in valoare de 600 lei. Nu regret nici un banut.

La ora 9 dimineata eram in fata hotelului. Am aratat voucher-ul paznicului din parcare si ne-a recomandat sa parcam masina in dreapta hotelului, pe iarba. Am gasit un loc la umbra, loc pe care l-am ocupat tot sejurul. Parcarea era plina, cred ca are in jur de 60 de locuri, iar langa hotel pe iarba mai pot parca inca vreo 20. Am fost asigurati ca masina este in siguranta si asa a si fost. In cateva minute eram la receptia hotelului cu biletul in mana. Am platit parcarea 3 lei pe zi si taxa de statiune 8 lei, in total 26 lei. Ni s-a inmanat un bon ptr. a putea intra la piscina gratuit si o bratarica ptr. copil, bratara ce permitea intrarea copilului la Baby Land. Am fost rugati sa trecem mai tarziu pe la receptie ptr. a ridica, cardul pentru masa. Am rugat receptionera sa ne dea camera la un etaj mai jos si am avut de ales intre etajele 3,4 si 5. Initial am ales etajul 3, dar am schimbat imediat camera deoarece patul din camera era defect. Cea de la etajul 4 avea vedere partiala spre mare, asa ca am ales camera de la etajul 5, mai exact camera 509. La ora 9.30 eram cazati.

Am sa fac o descriere punctuala pentru a nu imi scapa ceva:

Hotelul are 14 etaje, camere duble de 2 si 3 stele si cate o garsoniera pe fiecare etaj. Camerele de doua stele au vedere spre parcarea hotelului si partial spre mare. Au mobilier vechi. Cele de trei stele au toate vedere spre mare, unele in sud, spre statiunea Neptun si mare iar altele spre nord, vedere spre Mangalia si mare. Au mobilier nou. Garsonierele au suprafata mai mare si sunt dotate si cu o canapea extensibila. Ptr. o familie cu doi copii este ideala. Partea proasta este ca au vedere doar spre parcare si statiune. Toate astea le-am aflat cu amabilitatea doamnei responsabila cu curatenia pe etajul 5.

Receptia este mare si luminoasa. Daca sunt multe persoane ptr. cazare poti astepta linistit pe unul din fotoliile din piele din holul hotelului.

Hotelul dispune de un bar de zi, situat la parterul hotelului, in vecinatatea receptiei. Barul are si terasa cu o priveliste minunata asupra marii. Sa iti bei dimineata cafeaua aici este o relaxare totala.

Restaurantul este foarte spatios si aerisit. Mobilat placut si cu gust, muzica live in fiecare seara, totul aranjat “la dunga”, incepand de la chelneri, mobila, pana la tacamuri si pahare. De asemenea restaurantul are o terasa minunata, loc in care am servit in fiecare zi pranzul si cina. Privelistea este de asemenea memorabila.

Clubul copiilor, sau mai pe romaneste gradinita pt. copii se afla tot la parterul hotelului. Programul este de la ora 14.00 pana la 21.00, gratis ptr. clientii hotelului. Este o incapere foarte mare dotata cu multe, multe jucarii. O domnisoara draguta supravegheaza copiii. Domnisoara educatoare cu acte in regula, va v-a cere numarul de telefon si puteti lasa linistiti copilul ptr. o perioada de timp. Baietelul meu a stat de drag 30 de minute intr-o zi, timp in care noi am servit linistiti o cafea la terasa barului, iar in alta zi mai innorata a ramas 40 de minute, timp in care am facut ceva cumparaturi. Alaturat gradinitei se afla o sala de sedinte a carei capacitate nu o cunosc. Tot langa Clubul copiilor se afla si Games Club, pentru copiii peste 6 ani. De-asemenea copiii intre 6 si 12 ani au gratuitate o ora pe zi, in rest ora costa 20 lei.

Piscina se afla in stanga hotelului, are acces din incinta restaurantului dar sunteti rugati de sefa de sala sa nu defilati in costume de baie prin restaurant sau puteti ocoli hotelul pentru a ajunge aici. Un baiat cam sobru, cei drept, dar foarte respectuos, va v-a cere bonul de la receptie pentru a avea intare gratuita. A doua oara cand am fost la piscina ne-a recunoscut si nu a mai fost nevoie de bon. Sunt 3 bazine, unul ptr. adulti iar doua pentru copii. Ca suprafata nu sunt foarte mari, dar in cele trei dati cand am fost, am gasit loc pe sezlong sau pe pat. Apa este foarte curata, mirosea putin a clor. De 2 ori pe zi o persoana masoara ph apei. Piscina dispune de un bar, iar un baiat se plimba permanent printre sezloange pentru a va aduce comanda dorita si pentru a strange mizeriile lasate de turisti. Vis-à-vis de piscina se afla Pizzeria Capitol de unde am mancat o pizza foarte buna. In fiecare seara se organizeaza concurs de Karaoke la terasa Capitol, situata in strada principala. Sunt afise peste tot in statiune.

Baby Land-ul, apartine de fapt hotelului Delta, dar clientii hotelului Capitol au intrare gratuita. Este visul oricarui copil, tobogane gonflabile si casute cu personaje din povesti. Copilul meu a fost incantat. Parintii pot savura o bere sau o cafea la una dintre masutele din plastic aflate in incinta Baby Land.

Camera: suficient de spatioasa, foarte curata la sosire. Doua paturi alaturate in care am dormit lejer toti trei, lenjerie alb imaculat, un mini frigider curat care raceste foarte bine. In fiecare camera exista aparat de aer conditionat, dar functioneaza numai daca platiti la receptie 10 lei pe zi. Mobilier nou, in stare buna, destul de dragut. Televizor normal, nu LCD cum am citit ca au avut noroc altii. Balcon spatios cu doua scaune din plastic, dupa mine ar mai fi trebuit si o masuta si un uscator. Baia spatioasa, obiectele sanitare la sosire aveau hartia cu steril. Obiecte de igiena: sampon si gel de dus, sapunuri, casti ptr. dus, hartie igienica. Acestea s-au completat de fiecare data cand era nevoie. Prosoape albe imaculate. Este dotata cu cadita si perdea. In general nu pun mare pret pe camera, mai ales la mare unde timpul petrecut in camera este doar pentru somn asa ca intelegeti-ma daca mi-a scapat ceva. Ce mi-a placut cel mai mult la camera mea este ca era foarte curata, suficient de spatioasa, utilata cu tot ce am avut nevoie iar privelistea de pe balcon a facut toti banii.

Acum am sa acord notele cu cateva explicatii:

-Nota 20 pentru servicii, oameni de exceptie incepand de la receptionere, cameristele de pe etaj pana la personalul din restaurant. Doamnele de la receptie te salutau zambind ori de cate ori treceai prin fata lor, camerista ne intreba de fiecare data cand ne intalneam daca mai avem nevoie de ceva, personalul din restaurant foarte dragut si rapid (cred ca nu am stat mai mult de 10 min sa primesc o ciorba sau 20 sa primesc o friptura). Nu as vrea sa credeti ca exagerez, dar pur si simplu esti tratat foarte, foarte bine, surprinzator de bine.

-Nota 9 pentru camera, daca puneau si o masuta in balcon si cateva retusuri pe la baie as fi dat maxim.

-Nota 10 bucataria si masa, aici este un pic mai mult de discutat. Cand am acordat nota am luat in calcul si faptul ca mancarea era mai gustoasa datorita panoramei de pe terasa si acompaniata de muzica live. Nu cred ca mi-am dorit sa mananc ceva si sa nu gasesc in meniu. Mancare buna, proaspata, portii potrivite spre mici, preturi de mijloc, nici prea-prea nici foarte-foarte: 8 lei toate tipurile de ciorbe, 16 lei o friptura, 16 lei fasole cu ciolan (buuuna), 16 lei o saramura, 4-6 lei garniturile, salate 5 lei, 4 lei o bere la sticla etc. Am sa specific ca sefa de sala, o doamna de statura mica, blonda, facea ca toata treaba in restaurant sa mearga struna. Stiti vorba aceea romaneasca, toti ospatarii erau “spirt”, poate si datorita privirii agere a sefei de sala.

-Plaja si marea, aici nu am sa acord nicio nota, deoarece hotelul nu dipune de plaja privata si nu ar fi corect. Plaja din dreptul hotelului este foarte ingusta, cu nisip amestecat cu tone de scoici sparte care deranjeaza piciorul gol. Marea este formata din golfulete de mica adancime cu multa vegetatie. Nu va recomand scaldatul aici. Plaja am facut numai la plaja Jupiter, plaja aflata la 2-300 de metri de hotel. Apa a fost foarte curata tot timpul si plaja de-asemenea. Dau o nota pentru partea de plaja per total statiune: nota 9.

-Distractie si relaxare, nota maxima bineinteles. Pai cum sa nu dau, cand copilul meu a plans in ultima zi ca plecam acasa, pai cum sa nu dau cand parintii copilului au ramas incantati si multumiti de parca fusesera pe alte meleaguri.

Acum cateva opinii personale: niciodata nu mi-am stricat concediu dand cu degetul pe sub pat sau cautand rosturi denivelate de la faianta. Fiecare stie ce asteptari are in banii pe care i-a dat, n-am avut asteptari prea mari dar a fost mult peste. Cred ca nu am plecat niciodata mai incantata si mai multumita de pe litoralul nostru, pot spune chiar ca a fost peste experienta de anul trecut de la bulgari.

Si sa inchei asa cum am inceput: DA, se poate si la Noi, si eu Am Fost Acolo!

Trimis de anadragusin in 22.07.11 05:07:09
Validat / Publicat: 22.07.11 06:46:36

VIZUALIZĂRI: 4626 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (anadragusin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera 509, asa cum am gasit-o.

dorgo
    [22.07.11 07:01:46]

"niciodata nu mi-am stricat concediu dand cu degetul pe sub pat sau cautand rosturi denivelate de la faianta"... bine zis!...

Daca toti managerii hotelurilor de pe litoralul nostru si-ar prelungi piscinele exterioare cu unele interioare, cu apa incalzita (sistemul bulgaresc), cred ca si-ar prelungi si ei sezonul turistic pana prin noiembrie...

Flaviu
    [22.07.11 07:35:16]

@anadragusin

Un review la obiect şi care denotă realism şi mult bun simţ.

Felicitări!

[22.07.11 10:03:56]

Ana te rog spune-mi cam cit trebuia sa mergeti pana la plaja Jupiter? E departe?

M-ai convins sa merg la acest hotel!

[22.07.11 14:03:50]

Multumesc tuturor! Am asteptat cateva zile inainte sa postez deoarece eram mult prea entuziasmata, dar se pare ca euforia nu a disparut. Este pur si simplu realitatea pe care am gasit-o, realitatea mea cel putin.

@Lavinik, hotelul este situat pe plaja, dar nu iti recomand sa stai aici [pe acesta plaja]. Plaja Jupiter sa afla in partea dreapta a hotelului, spre statiunea Neptun, la cca. 2-300 m de mers prin statiune, in linie dreapta, pe strada principala. Se poate merge si pe plaja, este mai anevoios pentru copii. Sezlongul costa 15 lei + 5 lei salteaua pentru toata ziua. La malul marii pe 4-5m se pot pune cearceafuri fara nicio problema in fata sezloangelor. Intre cateva randuri de sezloange iara era spatiu de vreo 7-8 m pentru cearceafuri. Daca ai sa pui prioritatile copiilor mai presus vei avea un concediu minunat. Nu am vazut familie in hotel fara cel putin un copil. Daca te mai pot ajuta, sa-mi spui. Concediu minunat, orice ai alege! A, si daca te hotarasti, sa iei bilet prin agentie, la receptie preturile erau destul de mari ptr. cazare (150 lei-200 lei).

[22.07.11 14:17:33]

Multumesc mult pentru informatii. Cred ca stiu hotelul, am stat acum vreo 6 ani la Cometa. As vrea sa iau o garsoniera am si vorbit cu ei deja. Cum arata garsoniera? Au fost f amabili si mi-au zis ca nu are vedere la mare, ceea ce mi s-a parut de bun simt... nu au incercat sa ma pacaleasca.

Imi place ideea cu banii pe crad, de ex pe mine nu ma intereseaza micul dejun, pierd o gramada de timp dimineata si ajung pe plaja la 9.30-10 chiar daca ma trezesc la 7. Ma intereseaza masa de prinz in primul rind. Locul de joaca cu gonflabile este chiar linga hotel?

Marian Preda
    [22.07.11 18:12:34]

Buna Ana!

Ti-am dus dorul rw-urilor tale, a experientelor tale din diverse locatii, a expozeului cu material explicativ!

Ma bucur sincer ca ai revenit la fel de hotarata in informarea comunitatii, si ne-ai oferit in amanuntit inca un loc unde poti ,,parca''!

Foarte util prezentat acest ,,Club al copiilor'' si Baby Land-ul, ceea ce ma face sa nu ocolesc acest hotel al Litoralului nostru.

Felicitari pentru rw si aprecieri pentru fotografiile elocvente!

Vacante frumoase!

[22.07.11 19:52:43]

@Lavinik, hotelul se afla chiar langa Cometa, vreo 50 de metri. Babyland-ul se afla in dreapta hotelului, cum privesti spre mare, spre Cap Aurora, tot la vreo 50 de metri. Nu ai cum sa-l ratezi. Garsoniera nu stiu cum arata. Camerista mi-a promis ca mi-o arata, dar nu s-a eliberat pana la terminarea sejurului meu, in schimb mi-a spus ca este foarte spatioasa, are vedere spre parcare, mobilier nou si in plus fata de dubla are o canapea buna de dormit. Pretul intre dubla si garsionera nu este foarte mare, vreo 20 lei pe zi. Nici noi n-am luat micul dejun la restaurant, tot asa ne miscam si noi dimineata, ca melcul. Pranzul poti sa-l iei la terasa Four Season, am vazut preturi foarte bune, arata bine si este in permanenta plin, asta daca nu iei cazare cu card valoric pentru masa. Sa ai un concediu minunat!

Multumesc mult @Marian Preda pentru aprecierile tale!

neimportant
    [22.07.11 22:40:41]

Frumos... Citind, mi s-a facut brusc dor de mare. Mai sed un an, apoi "zbor"

[23.07.11 14:30:07]

Multumesc, @Zapacitu!

Buduru*
    [24.07.11 15:34:01]

Tocmai ce m-am intors! "De-acolo"!

Anul trecut am stat intr-o dubla 3*, anul acesta in garsoniera, deci vorbesc in cunostinta de cauza.

O dubla 3*, acum, este 196 lei/noapte (cu mic dejun, 2 pers.)

O garsoniera este 202 lei (asijderea).

Carevasazica, diferenta e de 6 lei/noapte. Acum, nici ca spatiu diferenta nu e foarte mare: 2-3 mp (maxim), cred eu (n-am stat sa masor) ! Adica, spatiu suplimentar pentru o canapea neextensibila. Pentru 3 persoane (3 adulti/2 adulti+1 adolescent), sau 4 persoane (2 adulti+2copii), garsoniera cu un pat pliant este ideala. Pe canapea poate dormi un copil (sau oricine sub 1.60 m). Patul este matrimonial, deci 2 adulti+1 copil n-au probleme. Masuta si scaunelele pot fi pozitionate in fata canapelei si-i gata spatiul pentru carti, remi, cina tarzie, etc. , pentru 3-4 persoane.

Comparativ cu anul trecut, lucrurile au evoluat in bine. Nu c-ar fi fost rau anul trecut (ca nu m-as mai fi dus anul acesta), ci pentru ca, de exemplu, timpul de asteptare la masa s-a redus considerabil. Daca anul trecut am mancat o data, sau de doua ori, la restaurantul hotelului (nu-mi place s-astept prea mult), anul acesta am mancat o data, sau de doua ori, in alta parte! Imaginati-va o terasa plina (10-15 mese, nici pe-astea nu le-am numarat), toate mesele servite, iar cei doi ospatari (sau picoli - nu ma pricep) stand cu mainile la spate si asteptand "sa intervina". Da, se-natampla in Romania! Oameni care stiu, in ciuda tineretii, sa-si faca meseria! Bravo!

Hotelul plin! Toate camerele rezervate (cel putin asa mi-au spus receptionerele) ! Doi prieteni de-ai mei, care-au sosit fara rezervare (s-o facem lata!), s-au cazat la Meteor, chiar langa Capitol (unde-i si Cometa, de altfel).

Una peste alta, chiar daca aceasta formulare a devenit o banalitate: cel mai bun raport calitate/pret.

Nici eu nu sunt genul care da cu degetu' pe sub pat, sau se uita dupa pete pe nu stiu unde! Pe deasupra, in peregrinarile mele, am stat si prin Germania la hotel (n-am voie cu nume, nu-i asa?!) in care nu functiona instalatia centrala de climatizare!

In concluzie, la anul, daca prind rezervare, tot "acolo" ma duc!

[24.07.11 16:07:41]

@Buduru: recomandarilor tale le-ar sta mult mai bine incarcate ca review distinct - ai avea astfel ocazia ca prin notele pe care le vei acorda sa contribui la o medie mai reprezentativa a hotelului.

Daca doresti, le poti copia si incarca in cadrul unui articol independent - vezi linkul ADAUGA IMPRESII NOI de mai jos

urjanclaudiu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [25.07.11 09:29:53]

Daca imi aduc bine aminte, spuneati candva ca review-urile mele privitoare la acest hotel v-au convins sa-l alegeti.

Dupa ce am citit ceea ce ati scris, nu pot spune decat ca ma bucur ca v-ati simtit bine si ca sunt foarte multumit (si de ce nu, si mandru) ca am putut "contribui" intr-o mica masura la succesul vacantei dumneavoastra. Pana la urma, acesta este (sau ar trebui sa fie) si motivul pentru care ne aflam aici: sa incercam sa ne facem utili, sa oferim informatii pretioase sau orice alte detalii ce ar putea contribui la petrecerea unui sejur reusit.

In alta ordine de idei, daca imi permiteti (si cu scuzele de rigoare), as dori sa fac cateva corecturi.

Hotelul are 14 etaje

Din cate stiu, hotelul are doar 13 etaje (sunt 14 nivele, cu tot cu parter).

Ati cam incurcat punctele cardinale, mai exact Neptunul este in nord si Mangalia in sud. Iar camerele de trei stele sunt amplasate intr-adevar unele spre nord insa celelalte sunt spre est, cu vedere frontala spre mare. Inspre sud sunt camere de doua stele.

Lasand aceste mici greseli la o parte, important este ca ati avut parte de o vacanta reusita.

[25.07.11 11:09:39]

@Budurum multumesc pentru faptul ca ai fost de acord cu mine in ce priveste acest hotel, informatiile tale sunt foarte pretioase si ar fi pacat sa nu faci un review distinct.

@urjanclaudiu, multumesc pentru ca m-ai convins sa aleg acest hotel! datorita tie am fost aici. Etajele le-am numarat stand pe plaja si se pare ca am gresit. La partea de orientare n-am stat niciodata bine, chiar sunt un dezastru. Si la ora actuala arat in partea dreapta si spun ca este stanga. Fara scuze, corecturile tale sunt mai mult decat binevenite. Multumesc!

[25.07.11 14:44:00]

M-ati convins sa merg la acest hotel, azi am platit avansul duminica voi fi acolo!

werk
    [30.07.11 20:52:36]

Frumos spus ,,se poate si la noi'', cu mici exceptii care nici macar nu merita luate in seama am avut un concediu reusit.

Am ajuns la ora 8 dimineata iar dupa nici 10 min eram deja in camera. privelistea de la balcon te lasa cu gura cascata!

Alex_Macedo
    [22.08.11 09:40:45]

Ma bucur, Ana ca v-ati simtit bine si chiar peste asteptari!! Functiona bancomatul de la intrarea hotelului??

[22.08.11 11:35:04]

@Alex Macedo, ne-am simtit foarte bine, multumesc! Am folosit fara probleme bancomatul din holul h. Olimpic, bancomat BRD.

TLA
    [30.08.11 12:20:27]

am gasit un voucher super la Capitol, sambata mergem cu piciul de 3 ani, mai mult ptr locul ala de joaca am ales hotelul sper sa avem vreme buna... din meniul restaurantului se poate alege cate ceva safe si ptr copil de 3 ani, fara prajeli, etc? ... inteleg ca de mancarea restaurantului a fost toata lumea multumita, ptr copil imi fac mai multe griji... in acmera exista un frigider, cat de mic, ceva, unde sa tin laptele, iaurtul copilului, o apa? ...

[30.08.11 23:07:45]

DA, in camera exista un minibar maricel, in stare foarte buna, chiar nou, care raceste foarte bine. Si eu ptr. pustiul meu de 4 ani am tinut niste alimente + apa si alte cateva, toate pastrate in conditii foarte bune. In restaurant vei gasi cu siguranta mancare safe ptr. pustiul tau. Micul dejul l-am servit in camera, asa ca despre el nu pot sa=ti spun prea multe. La pranz ciorbita a fost de fiecare data proaspata si buna, iar ca fel 2 poti alege fara probleme piept de pui la gratar sau pulpite si ca garnitura orez sarbesc sau preparate din cartofi. Iti recomand ptr. copil clatitele sau placinta cu branza, specialitatea bucatarului. Ambele se servesc cu inghetata alaturi dar poti cere sa ti le aduca fara. Un concediu minunat si vreme buna sa aveti!

TLA
    [31.08.11 08:05:46]

multumesc

alberto_1337
    [20.11.20 01:19:11]

@urjanclaudiu:  Hotelul are parter+14 etaje. Doar 13 au camere, etajul 14 este camera lifturilor si terasa.

alberto_1337, Alex_Macedo, anadragusin, Buduru*, dorgo, Flaviu, Lavinik, Marian Preda, neimportant, TLA, urjanclaudiu, werk
    Alte impresii din această RUBRICĂCapitol Hotel [Jupiter]: