ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.07.2011
ÎNSCRIS: 22.04.08
JUL-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 4 [ani]

Surprize placute

Ne-am intors de cateva zile din acest hotel care, din 2009 si pana acum, a crescut in calitatea serviciilor. Am ramas placut surprinsi sa descoperim acelasi Miracle de acum 2 ani, cu interioare si exterioare la fel de bine intretinute si in plus cu servicii de o si mai buna calitate.

In primul rand, am ajuns seara aproape la 22.00 in hotel, doar 3 familii, fiecare cu copil. La receptie ne-au spus sa mergem la masa pt ca se inchide si apoi sa ne cazam. Desi in restaurant nu mai gaseai nimic si se facea curatenie, ne-a preluat un angajat si ne-a dus la o masa unde ne-a servit pe fiecare cu o farfurie de mancare diversa si bauturi la alegere.

Vorbind de servicii, iata cateva plusuri fata de acum 2 ani:

-sucuri naturale din gama Cappy, din cutii de 1 litru, la toate barurile si restaurantele

-la dozator doar gama Cola acidulata (Sprite, Fanta, Cola si Light)

-sucuri acidulate din gama Schweps

-cafele turcesti la baruri (inclusiv la cel de pe plaja, dintr-un aparat special)

-cafele bune dar slabe (ca pt nemti) din gama Dalmayr

-minibar mult mai bine “dotat” (2 doze Efes, 1 sticla Efes Dark, 1 Efes Light, doze de cola, cola light, sprite si fanta, 2 cutii mici de nectar de portocale si mere, apa minerala, apa plata, alune, sticks-uri, batoane de ciocolata)

-atitudine prietenoasa a angajatilor (fetita primea batoane de ciocolata de cate ori ne intalneam cu cate un angajat pe etaj)

Am mai descoperit, in plus fata de acum 2 ani, cateva locuri unde se poate manca bine, in afara restaurantului principal (poate erau si atunci dar nu le gasisem). Este vorba in primul rand de Doner House (in incinta restaurantului Lagos) unde, intre 12.30 si 14.30 se mananca un kebap excelent (ne-a placut cel cu iaurt si sos de rosii). De asemenea, am gasit locul cu celebrele Gozleme, intr-o gradinita umbrita, langa plaja. Pacat ca cele dulci erau doar cu zahar, si nu cu mere, dovleac sau branza, ca cele din Belek Beach. La barul de la piscina se pot manca hamburgeri, cartofi umpluti (kumpir), budinca. Inghetata se gasea dupa-amiaza in gradinita cu Gozleme si seara pe terasa restaurantului principal. Erau diverse sortimente din gama Algida.

Angajatii se descurca relativ bine in engleza, mai ales la receptie. Limba romana e printre “ultimele” vorbite in hotel, iar la minidisco si spectacole se vorbeste in principal rusa si germana. Am gasit mult mai multi romani decat acum 2 ani, undeva poate 25% din total, cam tot atatia rusi, iar restul nemti, francezi, olandezi, nordici.

Desi am fost mai aproape de plin sezon fata de acum 2 ani am a fost mai putina aglomeratie in hotel. Nu am asteptat mult la lifturi, gaseam mese libere cam la orice ora, sezlonguri libere pe plaja oricand si la piscina probabil pana pe la 9-10. Pe plaja au mai aparut 2 randuri de sezlonguri cu umbrele aproape de mare, probabil pentru ca turistii sa nu le mai traga pe cele de sub copertine.

Ca distractii, noi am participat cu sarg la fiecare spectacol de minidisco. Intr-o seara, dupa minidisco a fost un spectacol organizat de animatorii de la miniclub cu participarea copiilor din hotel. A fost o surpriza foarte frumoasa, a iesit foarte bine si a tinut mai mult de jumatate de ora cu dansuri, gimnastica, magie, prezentare de moda, etc. Un mare plus pentru achipa de animatie de la Miniclub, pacat doar ca nu vorbesc romaneste. Intr-o alta seara am prins un spectacol de acrobatie a unei echipe de acrobati chinezi, adevarati profesionisti.

Marea a fost asa cum o stiam, calda, curata si linistita inainte de pranz, mai agitata si tulbure dupa-amiaza. Am stat foarte mult in apa si desi ne-am dat cu crema de protectie cu factor 50 ne-am bronzat pana aproape de “ardere”.

A fost foarte cald, mai ales in ultimele zile. Termometrul de pe plaja cred ca e “masluit” pt ca nu arata mai mult de 38 de grade (in jurul orei 11) iar la ora 16 arata 31 de grade. A fost cineva cu taxiul in oras si spunea soferul ca termometrul din masina arata 52 grade afara. Oricum, la intoarcere, cele 38 de grade din Timisoara sunt mult mai suportabile.

Trimis de dognean in 19.07.11 16:59:45
Validat / Publicat: 19.07.11 18:04:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Lara - Miracle, Belek - Belek Beach

VIZUALIZĂRI: 3131 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dognean); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intre piscina si plaja, pe dreapta gasiti locul unde la pranz veti manca cel mai bun kebap

meo2010* [20.07.11 12:40:54] »

Buna ziua,

O sa mergem si noi in septembrie o saptamana la Miracle in luna de miere si as avea cateva intrebari:

Intrarea in apa este lina sau abrupta?

Imi puteti spune un program al meselor?

Balconul este mare? Exista vreun sistem pentru uscarea prosoapelor?

Multumesc,

Claudia

Andrew22* [22.07.11 11:58:54] »

Buna,

O sa incerc sa-ti raspund eu pana iti va raspunde dognean. Eu inca n-am fost la Miracle, o sa merg si eu in septembrie dar am niste colegi care au revenit de la acest hotel de curand si am informatii de la ei.

Intrarea in apa este lina. Programul meselor ar trebui sa il ai in lista cu conceptul ultra all inclusive care ai primit-o la achizitionarea biletelor. Daca nu o ai o poti solicita agentiei. Prosoape nu cred ca o sa ai nevoie, prosoapele din camera sa schimba zilnic daca le lasi pe jos iar pentru prosoapele de la piscina/plaja vei primi o cartela cu care le vei putea schimba de cate ori vrei tu.

Sper ca am putut sa-ti fiu de ajutor.

Andrei

meo2010* [22.07.11 13:22:19] »

Multumesc frumos pentru lamuriri; nu sunt inca in posesia biletelor deoarece am platit doar un avans momentan, probabil ca vom primi acest program odata cu voucherele, daca nu, o sa stiu sa le cer.

Claudia

daciu flori [22.07.11 20:53:19] »

care pleca la miracle pe 19 septembrie cu masina?

daciu flori [22.07.11 20:55:49] »

camera cu vedere la gradina cum este imi puteti spune?

dognean [23.07.11 22:16:18] »

[@meo2010]: Intrarea in apa este lina circa 2 m (pana la genunchi), dupa care se adanceste putin mai brusc si ajungi in apa pana la brau, dupa care merge lin.

Mesele sunt cam asa: mic dejun 7-9.30, dejun 12.30-14.30, cina 19-21.30. La sosire primiti un fluturas cu tot ceea ce inseamna serviciile la Miracle (gratuite si pe bani), plus programul tuturor locurilor de baut si luat masa.

Balconul este suficient de spatios, ai 2 fotolii si o masuta, un uscator de haine prins in perete. Prosoapele de plaja le poti schimba de cate ori vrei si nu trebuie sa le aduci ude in camera.

Noi in pauza de pranz nici nu mai luam prosoapele de pe sezlonguri si pana ne intorceam se uscau acolo.

meo2010* [25.07.11 14:08:27] »

Multumesc foarte mult pentru lamuriri, as mai avea o intrebare: sunt probleme cu tantarii, este necesar un aparat?

Multumesc inca odata pentru amabilitate.

dognean [26.07.11 23:15:51] »

Nu am intalnit tantari in acest hotel. Am stat si cu usa deschida la balcon si nu am avut probleme.

mikem1 [31.07.11 15:34:00] »

buna ziua

Am si eu o intrebare legata de restaurantele A'la carte... Exista un cost de rezervare/pers? Copiii mici (2ani) au voie in restaurant? vreau sa plec in septembrie si unde am cautat pe net la agentii, informatiile sunt confuze.

Multumesc

dognean [01.08.11 22:50:34] »

Din pacate, nu pot spune nimic. Nu ne-a interesat acest lucru.

laurentiub [14.08.11 19:36:47] »

Cu vedere la gradina? ... nu prea am auzit... dar este land view, spre shopping centre la care nu recomand sa te duci decat daca vrei sa faci comparatiii la preturile din resort care oricum sunt mai bune si produse mai calitative... daca ai spre Titanic vederea se paote sa ai 4-5 compresoare de aer conditionat care sa functioneze 24/7...

laurentiub [14.08.11 19:39:54] »

[@mikem1]: Exista si recomand, noi am fost extrem de multumiti de servirea pentru 5E/persoana... calitate deosebita fata de cceea ce ti se ofera la restaurantul principal... poti citi review-ul meu... s-au purtat deosebit de elegant pentru 15E. Nu intalnesc in tara asemenea servicii. E drept ca si eu am recompensta cuceva $ efortul respectivilor. MERITA PE DEPLIN.

Andrew22*, daciu flori, dognean, laurentiub, meo2010*, mikem1
    Alte impresii din această RUBRICĂMiracle Resort Hotel: