ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.07.2011

* Localizare:

GPS: N: 37,921667 40,778889 E: 24,610278

Adresa data de catre GPS: Thasou-Prinou / 69 Skala Rachoniou

Thasos, 64010, Hellas

Se afla la 8 km de capitala Limenas, din portul Limenas de unde am coborat de pe vapor se merge spre dreapta, indicator spre Limenaria, se ajunge la Skala Rachoni, din sosea se merge spre dreapta, apoi imediat se face stanga.

* Pret :

Am avut ideea de a ajunge aici pe insula Thassos mult mai tarziu, in luna aprilie a acestui an, si am gasit (tot prin agentia de turism cu care am mers in Turcia) aici un pret de 306 E, pentru 2 adulti, cei 2 copii de 11 si 12 ani au avut gratuit, deci pretul total pentru noi 4 cu demipensiune a fost de 306 E pentru 3 nopti.

* Complexul:

Cladirea hotelului are 2 etaje, etajul al doilea este la mansarda, cladirea are acoperis din tigle, o sala de mese la parter, piscina pentru adulti si copii, bar la piscina, sezlonguri si umbrelute gratuite pe plaja, tot complexul fiind situat chiar pe plaja, la maxim 60 m de mare.

Asadar suntem pe insula Thassos, am ajuns in sfarsit aici in seara zilei de 22 iunie 2011, dupa un drum lung, veniti tocmai din Turcia, treziti fiind de la aprox. ora 4 dimineata, caci la ora 5 deja pornisem de acolo... Am lasat masina in fata hotelului caci este in stanga un teren viran intre cativa copaci, asa ca era destul loc acolo pentru masina si am mers la receptie.

* Receptia:

Se afla in partea dreapta de la intrarea in hotel, dinspre strada. Aici era un domn destul de tanar, subtirel, brunet, si o doamna

blonda, draguta. Ea era romanca si lucra acolo ca si receptionera, fiind casatorita si stabilita acolo pe insula. Facea naveta de langa Golden Beach. Dar mai este o grecoaica receptionera acolo, cu care in schimb ne-am inteles in engleza. Domnul acela am aflat ulterior ca era administratorul complexului.

Am fost intampinati cu zambet de catre romanca, am prezentat voucherul. Imediat ea a discutat ceva in mare taina cu administratorul, care apoi a dat aprobator din cap si am primit cheia camerei 614, situata sus la etajul 2, la mansarda si odata cu cheia am primit si telecomanda de la aparatul de aer conditionat. Fiind romanca, ne-am inteles f. bine, a fost destul de draguta si amabila. Avand regim de masa demipensiune, am aflat si orele de masa pt. dimineata si seara. Deci dimineata era de la ora 8 la 10 parca si seara de la ora 19 la ora 21, dar nu am retinut exact, oricum exista un interval de 2 ore atat dimineata cat si seara pt. masa. Am fost totusi avertizati ca daca nu venim printre primii la masa, riscam sa ramanem nemancati. Cand am auzit de asa ceva, va spun ca nu mi-a venit sa cred, eram totusi in Grecia, cazati la hotel de 3*, si nu eram prima data cazati in Grecia. Tot la 3* am mai stat la Philoxenia si la Gerakina, de 2 ori, dar asa ceva nu am intalnit.

Uimiti de cele auzite, ne-am indreptat spre camera.

* Camera:

Am lasat bagajele in masina si am urcat spre camera. Am fost condusi pana in camera de catre receptionera cea blonda, romanca. Scarile din marmura alba erau destul de abrupte, iar sus era o caldura naucitoare. Am ajuns la etajul 2, imediat am gasit camera, era putin in stanga de la scari. O usa veche albastra, masiva din lemn, cand sa introducem cheia, usa s-a deschis imediat, caci nu se putea inchide cu cheia, fiind butucul rupt cu totul. Ne-am uitat unii la altii, receptionera ne-a asigurat ca se va repara repede usa. Am intrat in camera. Fiind 4 persoane, 2 adulti si 2 copii, am avut 2 camere. Prima camera, in care am intrat si in care au dormit copiii a avut 2 paturi albe din lemn masiv, de cate o persoana, instalatia de aer conditionat sus pe perete in partea stanga, tot in stanga usii era o chiuveta, 2 scaune pliante, un dulap suspendat pe care erau niste paturi groase si prafuite, jos in masca de chiuveta era un dulapior si un frigider destul de mare, functional, cos de gunoi, in fata era balconul. Pe jos peste tot am avut gresie. In balcon era o masuta din lemn, albastra si 2 fotolii de inox cu impletituri, am avut si un uscator de rufe, care nu era fixat asa de bine in perete. Privelistea era frumoasa din balcon, se vedea marea, piscina si plaja.

Tot in prima camera , langa usa era asa zisul loc de cartela, probabil candva usa a functionat cu cartela, dar in loc de cartela aici era indesata o bucata de hartie, care daca o scoteam de acolo, se intrerupea brusc lumina.

In dreapta era cealalta camera, care avea un pat dublu mare, de mijloc, in capat aveam o toaleta cu oglinda, taburet, noptiere de o parte si de alta a patului, sus pe perete ere un TV mic, diagonala 37 sau chiar mai mic, Grundig, care avea telecomanda dar nu erau reglate posturile si noi nu ne-am ocupat de asta. Tavanul aici era complet din lemn. In fata toaletei cu oglinda era o usa din termopan laterala care dadea direct in balcon. Intre cele 2 camere, in dreapta aveam un dulap simplu, pt. umerase sus, si jos avea 3 sertare mari. Toata mobila era in culori alb cu albastru inchis. Umerasele din dulap erau din acelea slabe, din sarma subtire, cu greu am reusit sa aranjam mai ales pantalonii.

Ce m-a deranjat cel mai tare la camere a fost lenjeriile de pat si prosoapele. In prima camera, de la intrare, unul dintre cele 2 paturi de o persoana nu avea nimic pe el, doar o saltea murdara am vazut, asta cand am intrat de prima data in camera.

Dupa ce ca usa era rupta si am bagat degeaba cheia in butuc, acum aveam si aceasta priveliste: patul acela cu saltea murdara, si lenjeriile de pat de pe celelalte paturi, de un gri inchis, cum nici dusmanilor nu vreti sa le puneti asa lenjerii. Pe patul mare dublu, lenjeria gri era totusi aranjata in forma de fundita, ce folos de toate astea? Prosoape: aveam fiecare cate unul pt. fata si unul pt. dus, dar si ele numai albe nu erau, aveau pete destule pe ele.

Obositi si suparati de asa ,,primire’’ am mers direct la receptie, inainte de a cara bagajele, si am rugat sa puna lenjerie pe pat, caci copilele sculate asa de dimineata, pur si simplu cadeau frante. Abia dupa o ora am avut usa reparata si lenjeria pe pat, dar tot din aceea gri.

Apoi a inceput calvarul cu caratul bagajelor in camera, 2 etaje, parca urcam Golgota, eram rupti de foame, de oboseala, de caldura aceea de sus de la mansarda. Nu stiu cat a durat pana ce am reusit sa aranjez cat de cat hainele in dulap, dar parca trecuse o vesnicie.

* Baia:

Era foarte simpla, in fata era vasul de toaleta, in dreapta aveam o oglinda si o cadita de dus, fara perdea. Mentionez ca suportul de prosoape de baie era in partea cealalta a caditei de dus, ceea ce era deranjant, caci in momentul in care doreai sa te stergi trebuia sa te rasucesti si sa mergi in capatul celalalt al baii. Mai era un suport din acela mic, pentru prosoapele de fata, care era chiar langa chiuveta. Ce ne-a deranjat f. tare a fost zgomotul asurzitor cand trageam apa la wc, flotorul cred ca era defect, caci fluiera atat de tare incat noaptea daca mergeam la baie, nu mai trageam apa, ca sa nu trezim pe ceilalti. Pe usa de la baie, pe dinauntru, era pus si un afis sa nu se arunce hartia in vasul de toaleta. Alt aspect deranjant: lipsa perdelei la cadita de dus. Faceam dus si se facea multa apa pe jos in toata baia, caram apa in camere. A doua zi femeia care facea curat a adus si un prosop din acela de pus pe jos, dar tot se uda, asa ca l-am dat la o parte. Nu am avut in baie sampoane, uscator de par, doar un sapun din acela mic. Oricum nu ne-ar fi trebuit caci le aveam pe ale noastre, dar v-am zis asa ca sa stiti pe ce dati banii.

Am vazut ca femeia facea curat zilnic, se matura pe jos, se lua gunoiul, dar lenjeria aceea gri si prosoapele, in cele 3 nopti cat am stat noi, au fost schimbate o singura data, tot gri erau si cele noi puse pe pat.

Dupa ce aranjasem hainele in camera, ne-am racorit putin si am coborat la masa.

* Sala de mese

Se afla imediat cum am coborat scarile, in dreapta, iar in stanga este bucataria unde se gatea mancarea. Am intrat, era destul de mare sala. Am asteptat putin, timp in care lumea se inarmase fiecare cu farfurie, tacam, pe care le strangeau aprig in mana. Ne uitam, ne-am luat si noi si ne-am asezat la rand. Nu vreau sa spun mai multe, dar doar noi eram mai tineri pe acolo, sa zic ca mai erau 2-3 familii mai tinere cu copii, in rest numai varsta a 3-a, unii saracii se miscau greu, le era rau, se vaicareau, unii urlau la altii ca sa se auda intre ei. Dar totusi multi dintre ei erau acolo cu copii mici, nepoti probabil, si erau atat de galagiosi incat ne-a fost tare greu sa ne adaptam la acest regim. Nu stiu de ce dar a fost prima data in viata mea cand, venita in Grecia, m-am simtit ca la azil aici. Ma uitam la sot, la fete, toti eram f. dezamagiti de tot si de toate.

Ce m-a indignat profund a fost faptul ca ii vedeam cum indeasa in sacose felii de paine, si servetele, multe, multe, altii veneau cu ditamai sticlele la dozator sa ia suc. Am incercat sa trecem cu vederea ca sa ne facem sederea aici cat mai placuta, noi de felul nostru nu suntem pretentiosi, ne multumim si cu putin, dar acel putin pe care il si platisem, am fi dorit sa fie ALTFEL.

Imi amintesc acum de administrator, de domnul acela brunet, subtirel, destul de tanar, sa zic ca avea 40-44 ani, nu mai mult. Era nelipsit din sala de mese. Avea o masa special a lui, aproape de locul unde se puneau tavile, si se uita atent la fiecare miscare. Avea si multe acte acolo pe masa, mai vorbea si la telefon, dar apoi mai mereu era cu ochii pe noi, sa nu facem vreo miscare gresita. Stiu ca l-am urmarit odata cum se uita la unii cum indeasa servetele in sacosa, ma asteptam sa reactioneze, dar nu a facut-o, totusi avea o mutra mai degraba si mai mereu plictisita de tot si de toate.

* Seara

Fiind seara, nu s-au servit deloc sucuri, (asa e peste tot in Grecia) decat dimineata. Am avut intr-o seara carne la gratar, care se termina f. repede, a fost destul de buna, apoi aveai ce astepta o a doua tava, dar e bine ca venea. Am avut ardei umpluti-dar cu mult orez, fara gust au fost, am avut mancare de fasole pastai, orez cu cremvusti? ! prin el, arata jalnic, in alta seara am avut peste file pangasius, facut pane, cu lamaie, nici acesta nu a fost asa grozav. , fasole boabe-doar o data am avut,ardei capia copti, absolut insuficienti. Fructe-nu am avut absolut deloc, doar intr-o seara am primit un jeleu din acela rece si transparent de portocale, si 2 farfurii cu felii de portocale, la toata lumea, atat. A mai fost si un asa zis pepene, de care mi-e si greu sa va vorbesc, dar totusi o voi face. Pentru voi. Orezul acela cu cremvusti a fost nelipsit, deci in fiecare seara era, asa ca multa vreme de acum incolo, nu mai mananc orez! Nu credeti acum ca am mancat, nu ne atingeam, dar doar privitul a pus punct. Acum imi amintesc de o faza care mi-a lasat un gust amar: vazusem la ele la bucatarie pe masa lor o tava mare de pepene, asta inainte sa intram noi la masa. Bucuroasa, anunt poporul, familia, si dupa ce mancam, asteptam surpriza. Care nu mai venea. Era o tanara bruneta, care se agita sa duca si sa aduca tavile de mancare, si fiind grecoaica, o intreb in engleza daca avem pepene. Si ea incepe sa rada si sa imi spuna in fata sec ca NU. Apoi dau sa merg spre bucatarie sa ii arat ca vazusem totusi pepene si imi inchide usa in nas. A fost groaznic, mai ales ca usa se mai deschidea si ele, bucataresele, erau in jurul acelei uriase tavi si radeau si mancau cu pofta. Si ceea ce a pus capac a fost ca in urmatoarea seara, a venit o tava cu pepene rosu TOCAT cu cutitul. Da, ati citit bine, era maruntit tot, asa incat sa nu poti sa iei sa te servesti. Nu mai spun de zeama lasata. Imediat ne-am gandit ca or fi resturi din pepenele ala care-l vazusem noi inainte cu o seara.

* La mic dejun

Erau zilnic aceleasi feluri de mancare, tu alegeai ce doreai de fiecare data. Am avut asa: oua fierte tari, semimargarina la cutii din acelea mici, rosii taiate felii, morcovi dati prin razatoare, varza alba cruda, salata verde, 2 feluri de gem, miere, 1 fel de sunca, 1 fel de salam, cascaval, smantana, cereale, lapte, cremvusti (nu zilnic) din aia scurti si destul de condimentati, ketchup, mustar, paine. Am avut la dozator apa pt ceai, plicuri de ceai, zahar, cafea-era si normala dar si espreso, care era si mai tare dar si f. putina curgea la dozator, cam un sfert de ceasca de cafea, sucuri erau doar de visine, cel mai bun, de portocale-era f. diluat, si mai era suc de mar-si acesta f. diluat. Paharele in schimb erau sub orice critica: trebuia sa aleg unul dintre multele asezate acolo, care sa zic ca era curat, caci multe aveau pe margine ruj de buze, incredibil dar totusi amar de adevarat!!! Nu am avut deloc nicio mancare greceasca, macar tzatziki sa fi fost, absolut nimic. In comparatie cu ce am mancat la Philoxenia sau Gerakina, tot la 3 *, aici situatia era chiar jalnica.

Fiindca trebuia sa mancam ceva, am incropit totusi o masa.

Imi amintesc acum ca dupa drumul acela lung din Turcia, in prima seara, rupti de oboseala si de foame si de sete, am coborat la masa, si nemaiavand cu noi apa si sucuri reci, (toate erau calde, le bagasem la frigider in camera) eram deci la masa si am dorit sa bem ceva rece, dupa ce mancasem. Si fiindca doar dimineata aveam, bauturi, (asa era peste tot) am mers afara pe terasa langa piscina, unde era un bar. Aici un pahar de bere, nu din acela mare, din acela obisnuit de sticla, costa 2,5 E! , o sticla de 1,5 l de apa plata era 1,4 E. Vazand asa preturi, mi-a trecut instantaneu setea de bere si am luat totusi o sticla de apa rece, pe care am topit-o imediat, asa ca am mai luat una. Dar si pe loc ne-am hotarat atunci sa mergem la un supermarket a doua zi neaparat sa luam bauturi. Zis si facut. Asa am vizitat de mai multe ori Limenas-ul, dar am mers si langa noi, caci la 400 m de hotelul Rachoni se afla, tot pe partea dreapta, spre mare, un supermarket bine structurat, pe 3 niveluri, la subsol era ce ne interesa pe noi: sucurile, bauturile in general, uleiul, etc.

Dimineata dupa ce ne saturam bine, mergeam la plimbare cu masina. Am vazut locuri f. f. frumoase care ne-au incantat pe toti si despre care am sa va povestesc in continuare.

* Piscina:

Erau 2: una pentru copii, si cealalta pentru adulti. Erau suficient de mari si de curate, copilele stiu ca s-au bucurat acolo cu ceilalti copii, apa era destul de calda, si chiar daca mirosea a clor, era destul de buna. Stiu ca spre piscina copiilor apa era mai mica, ca apoi in capatul celalalt, spre bar, apa sa fie destul de adanca.

* Plaja si marea

Dupa parerea mea sunt singurele lucruri bune la acest complex. Va spuneam adineaori ca hotelul se afla chiar pe nisip, pe plaja, fiind deci f. aproape de mare, iar intre hotel si mare se afla piscinele, barul si cativa palmieri absolut superbi. Nisipul plajei este destul de fin, plaja este destul de lata, in schimb e lunga, se intinde mult in stanga, unde sunt alte hoteluri si vile, dar si in partea dreapta, unde era o taverna frumoasa cu multe flori, mai departe se vedea un ponton care avea in capat drapelul grecesc, erau acolo si niste barci de pescari si o biserica frumoasa. Am observat ca plaja mai are ici –colo ace de pin, caci sunt multi pini pe plaja, lucru care nu ne-a deranjat. , caci erau frumosi si faceau umbra. Seara pe plaja venea cineva si matura si se aranjau paturile pliante frumos, in ordine. Pe plaja sunt sezlonguri colorate si umbrelute din paie, acestea sunt gratuite, iar apa este f. f. buna. Era si f. calda, mai ales ca si afara erau cam 35 grade la orele pranzului. Practic apa marii este ideala pentru copii, caci mergi mult, cam 100 m si e tot pana la brau apa, nivelul apei deci creste lent, astfel ca e numai buna de facut baie acolo. In apa nu am vazut arici deloc, dar in schimb am vazut castraveti de mare, dar total nepericulosi, mai erau niste pietre dar destul de mici, absolut nederanjante si acestea la picioare si mai erau niste ierburi, erau smocuri de iarba din loc in loc, din aceea scurta, dar nu erau deranjante nici acestea. In zone mai departate de plaja, unde apa devine mai adanca, am vazut ca sunt zone mari in care este iarba, se vedea destul de inchis la culoare acel loc, in apa cum ma uitam, dar era iarba, nu stanci sau pietre.

Marea oferea un spectacol superb, de fiecare data, spectacol care incercam sa il prind in diverse ipostaze. Am prins asa un apus de soare deosebit de frumos, ma grabeam sa fac poze, caci soarele imediat disparea, iar cand se facea noapte, se zarea superb in fata noastra departe, luminile orasului Kavala.

Dar seara noastra la Rachoni era destul de greu datorita tantarilor, care piscau fara mila. Neavand plasa de tantari la usa de la balcon, seara dadeam drumul putin la aerul conditionat, dar cum nu-l puteam tine mereu pornit caci batea direct in capul copiilor, fiind si in camera lor pe perete, intr-un tarziu nu aveam ce sa mai facem si deschideam usa la balcon, dar apoi puneam si draperia ca sa ne mai protejam un pic. Stiu ca noaptea era sufocant de cald, ma trezeam atat de transpirata incat eram nevoita sa merg direct la dus. Probabil era cald si pt. ca eram sus la mansarda.

Vedeam la masa cand mergeam, copii mici cu diverse infectii pe maini, obraji, picioare, de la piscaturile de tantari, erau atat de ciuruiti peste tot saracii de ei, incat mi se facea mila. Deci daca totusi nu v-am convins sa nu mergeti aici, si totusi ajungeti, sa aveti neaparat la voi un aparat din acela pentru tantari. Neaparat.

Ne plimbam zilnic cu masina, dimineata mancam si plecam. Ne mai intorceam seara, aproape de ora mesei. In rest, nu stateam pe acolo.

Seara dupa masa, ne plimbam pe plaja mult, in partea dreapta, spre acea biserica frumoasa, ne duceam pe ponton, admiram barcile acelea de pescari dar mai ales niste blocuri masive de marmura alba, caci se stie ca pe insula Thassos exista o cariera de marmura dar si o plaja superba- Marble Beach, care stiu acum unde se afla, dar e greu de tot de ajuns acolo.

Totusi sa stiti ca hotelul era plin. Practic nu am vazut nici macar o camera care sa nu aiba in balcon macar un prosop intins. Deci era plin. Am vazut dimineata si multe autocare cu polonezi care veneau, altii plecau. Am uitat sa va spun, dar marea majoritate a generatiei a treia de aici erau polonezi, cei mai multi, dar si nemti, greci.

Asa s-au scurs cele 3 nopti la hotelul Rachoni Bay. Am vazut multe, nesperat de multe lucruri pe care nu am fi dorit sa le vedem.

In dimineata plecarii noastre de pe insula Thassos, pe 26 iunie 2011, stiu ca am predat cheia si telecomanda de la aerul conditionat, era de servici de data asta receptionera grecoaica, care ne-a intrebat plina de veselie daca ne-am simtit bine, am dat din cap afirmativ apoi mi-am jurat cat voi trai eu ca nu mai calc pe acolo!!!

Ca sa aveti parte de un concediu frumos, e bine sa va interesati din timp unde mergeti, cititi impresii despre locatia respectiva. Si eu am citit, si per total era ok, din ce citisem eu, caci am adunat si partile bune dar si relele, dar realitatea din pacate este alta, din pacate este cea pe care v-am relalat-o.

Insula Thassos este absolut superba si am vazut locuri deosebite despre care va voi povesti in continuare.

Va urma.

Trimis de adryana in 19.07.11 11:43:05
Validat / Publicat: 19.07.11 13:25:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki, Paralia Katerini, Meteora, Salonic

VIZUALIZĂRI: 14329 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 intrarea la hotel, dinspre strada
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

webmaster [19.07.11 13:54:16] »

Foarte bun (ca de obicei) review.

Coordonatele GPS furnizate (chiar la inceputulul articolului) nu par insa a fi corecte, "duc" undeva in mare, pe traseul ferry-ului

Poti verifica te rog "vechea" localizare, deja existenta pe site - click aici?

ufoman [19.07.11 14:24:06] »

Excelent scris acest review. Eu am stat in Rachoni Resort care era cea mai noua cladire din complex si nu regasesc deloc cele expuse de tine. Problemele cu masa nu le-am avut asa cu le expui tu. Se pare ca si grecii mai strica din servicii dar sper sa fie un caz singular. Din motive independente de mine ma voi intoarce in Thassos la inceput de august (prietenii stiu de ce) dar nu imi pare rau.

adryana [19.07.11 15:07:09] »

webmaster, ai dreptate si imi cer scuze, deci coordonatele GPS sunt N: 40,778889 iar la E este corect. Noi am avut in masina o foaie A4 pe care aveam trecute toate coord. Gps ale localitatilor pe unde am mers, si am verificat acum ca era o greseala pe foaie, era la N aceleasi coordonate ca si cele de la Aqua Fantasy (Turcia). Scuze, inca o dovada ca am ramas cu sufletul acolo... departe.

adryana [19.07.11 15:10:35] »

@ufoman, sa inteleg ca in partea stanga era cladirea hotelului Rachoni Resort ? ciudat, caci aveam trecut pe voucher Rachoni Resort si atunci am fost cazati dincoace la Rachoni Bay.???? Acum imi pare rau ca nu am facut investigatii ,,la vecini'' , dar eram mult prea suparati si dimineata plecam repede la plimbare, pe racoare inca.

In ceea ce priveste insula, si noi vom reveni aici caci e intr-adevar frumos, si aratand pozele parintilor mei si fratelui, i-am convins sa mergem acolo impreuna , dar sigur nu mai calcam pe la Rachoni Bay.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [19.07.11 18:06:16] »

Si cat m-am rugat de tine sa nu iei cazare cu masa, sa renunti la demipensiune macar, NU si nu, murim de foame pe acolo, asta era raspunsul Adyanei, sper ca in viitor vei mai merge in Grecia, insa fara masa!

adryana [19.07.11 18:17:25] »

@ionescunic, sigur mai merg in Grecia, chiar pe Thassos vrem neaparat, si voi cauta bine locatia de acum inainte, stii ca am ,,ochit ''cateva locatii dragute? , voi scrie in curand pe unde ne-am plimbat. Despre masa, ai dreptate, am vazut hoteluri frumoase care nu asigura masa, dar vad ca invers nu mai ramane valabil.

adryana [21.07.11 16:57:44] »

ultimele concluzii: Am aflat cu stupoare de la un user @ufoman, ca exista de fapt 2 hoteluri diferite si anume Rachoni Bay 3* si Rachoni Resort 3*, acesta din urma fiind situat in continuarea celuilalt, spre partea stanga. Noi am avut pe voucher scris clar Rachoni Resort-si am fost cazati la celalalt si anume la Rachoni Bay-CONCLUZIILE le trageti singuri!!! Totodata am aflat ca hotelul Rachoni Resort 3* e mai nou, mai modern si conditiile de cazare sunt net superioare.

marcy74 [27.07.11 12:36:59] »

Draga @adryana, ai putea te rog sa-mi spui care ar fi cele cateva locatii ok pentru cazare in Thassos? La inceput de septembrie voi fi si eu prezenta pe insula de smarald si chiar daca cartile sunt deja facute sunt curioasa sa aflu si parerea ta. Noi am optat de data asta pentru cazare fara nici o masa inclusa: MaryAnn Apartments, vila situata in Limenas, cu rezervare facuta direct la proprietar la un pret zic eu foarte bun (55 euro/noapte, apartament pt 4 adulti si 50 euro/noapte pt 2 adulti si un copil)

Foarte bun reviewul tau, pacat insa de toate acele inconviente create. Te felicit pentru faptul ca desi neajunsurile hotelului au fost multe, ati avut puterea sa nu va stricati vacanta si sa va concentrati atentia strict pe frumusetile insulei.

Vacante frumoase, oriunde, oricand...

marcy74 [27.07.11 12:41:20] »

Noi am avut pe voucher scris clar Rachoni Resort-si am fost cazati la celalalt si anume la Rachoni Bay - CONCLUZIILE le trageti singuri!!! Totodata am aflat ca hotelul Rachoni Resort 3* e mai nou, mai modern si conditiile de cazare sunt net superioare.

Posibil ca acea ,,susoteala'' pe care ai sesizat-o la receptie intre receptionera si administrator sa fi avut legatura tocmai cu acest lucru?? !! Trist ca se mai intampla si astfel de lucruri... dar din pacate adevarat!

tudorioana [02.08.11 15:42:58] »

buna ziua... mi s-a oferit cazare de la o agentie de turism in rachoni resort... mi-au spus ca nu e acelasi lucru cu rachoni beach sau cu rachoni bay... e adevarat?

sunt trei cladiri? rachoni resort arata bine? pare curat? au camerele balcon?

adryana [02.08.11 15:57:32] »

@tudorioana, asa cum am aflat si eu de la @ufoman, din ecoul lui de mai sus, DA, sunt 2 hoteluri diferite: Rachoni Bay 3*, unde ne-am cazat noi, si celalalt este Rachoni Resort 3*, care este langa , in partea stanga.

Hotelul Rachoni Resort 3* am inteles ca e mai bun, la capitolul cazare si masa, ca plaja e aceeasi.

Noi am avut in voucher scris clar Rachoni Resort, si totusi am fost cazati dincolo, la Rachoni Bay.

Daca stiam atunci ca sunt 2 hoteluri diferite nu acceptam asa ceva. Deci aveti grija unde va cazeaza. Concediu Frumos!

alisaL* [18.08.11 10:59:49] »

Anul asta am vrut sa mergem si noi aici printr-o agentie, dar la fata locului cei de la Rachony Bay ne-au zis ca nu au camerele pentru noi si ca ne-au gasit in alta parte.

Jenant

ellas [23.06.12 11:57:32] »

Nu mergeti acolo. E tzeapa! Platiti 3* si va cazeaza la 2*. Sunt niste nesimtzitzi, intzelesi cu agentziile din Romania! Mancarea e plina de muste! Alegeti alta statiune din Thassos, ca insula e superba!

ellas [23.06.12 12:02:48] »

Desi citisem inainte de plecare ca trebuie sa fim atenti ce platim si unde ne cazeaza, desi pusesem conditii agentiei din Romania sa nu patim ca altzii, grecii pe vauchere nu specifica decat Rachoni si cand ajung turistii acolo invoca motivul ca nu au alte camere si ca cele bune sunt deja ocupate.

Numai cand imi amintesc prin cate am trecut acolo incep sa ma enervez. Ca peisaj insa, e SUPERB! Doar cazati-va in alta parte. Sau alegeti din start conditiile mai ieftine ca oricum acolo va cazeaza nu dincolo!

adryana, alisaL*, ellas, marcy74, tudorioana, ufoman
    Alte impresii din această RUBRICĂRachoni Bay / Sunrise Beach Hotel: