ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.07.2011
DIN: Cluj Napoca
ÎNSCRIS: 08.04.10
JUL-2011

Cum ajung la Parc Guell

Buna intrebare. Vazand harta cea mai logică abordare este stația de metrou Lesseps si de acolo 1220m, pe deal in sus. Iar cand ajungi in Parc dai de alte scari și alte urcusuri. Busul turistic. Te lasa cam la 800m de parc si de acolo, din nou pe jos, la deal.

Metrou stația Vallcarca. De acolo se coboară vreo 100m si apoi se ia in stanga, pe scari rulante catre parc. Va recomand aceasta ruta. E mult mai mic efortul fizic. Asta daca nu aveti cumparat bilet pentru Busul Turistic. Noi am preferat aceasta ruta, mai ales ca la amiaz e destul de cald si daca am fi urcat... era cam greu.

Despre Parc... multa lume a scris, de la impresionant, formidabil extraordinar, mirific, orice atribut pozitiv este binevenit. Mai multe, trebuie sa ajungeti acolo ca sa intelegeti. Nu doresc sa mai repet cele spuse de altii, doar sa va dau cateva detalii, despre ce si unde se gaseste in parc.

Cand se termină scarile rulante, mai aveti de urcati cateva scari, nu multe si se ajunge, undeva în jumătatea de sus a parcului de acolo, mai este puti pana la Turn. De la turn aveti o piveliste superba asupra Barcelonei, precum si asupra parcului, asa ca, va puteti orienta in ce directie trebuie sa mergeti. Cand coborati, incercati sa mergeti pe drumul din dreapta, astfel incat sa ajungeti la coloanele inclunate si la barcute (asa imi place mie sa numesc acel platou drep cu marginea ondulata si colorata...

Coborarea este placuta printre copaci, asa ca nu se simte foarte tare caldura, in schimb, cand ajungeti la barcute, pe acea terasa aerul este foarte fierbinte. In partea dreapta este o cismea. Apa este potabila, dar are gust rau, de clor si statuta. Nu e rece deloc, dar e buna sa va udati putin hainele pentru mai multa racoare. Stati linistit ca se usca repede.

Tot langa cismea sunt si coloanele inclinate. Dupa ce ati vizitat barcutele ati prins cea mai buna panorama a Barcelonei si ati fotografiat turnurile, parca de turta dulce, de la intrare, puteti continua in partea dreaptă (cum te uiti la intrare). Acolo sunt coloanele inclinate. De la distanta se observa mai bine arhitectura fiecaruia. Nu va opriti la primul rand, continuati pana in capat si veti descoperii alte coloane, la fel de interesante. Puteti cobora pe alee, care va va intoarce sub barcute. Acolo gasiti noi coloane si mozaicurile rotunde de pe tavan. Veti fi inconjurati de turistii care se uita in sus, precum si de vanzatorii ambulanti care vand orice. Evantaie, suveniruri, medalioane, cercei, toate marca ”Gaudi”. Preturile sunt semnificativ mai mari decat in alte parti pline de turisi.

De acolo se coboara la intrare, unde se gaseste faimosul dragon sau soparla, inca nu am inteles bine ce e, si apoi iesirea.

Exista un bar in partea dreapta, pt o apa rece, platita la suprapret, iar in partea stanga se gasete o alee care va conduce la muzeul Casa Gaudi.

De la iesire ne-a asteptat o plimbare 1220m pana la statia de metro, dar de data aceasta, la vale :)

Vizita placuta

Trimis de ramo_info in 19.07.11 11:04:09
Validat / Publicat: 19.07.11 12:14:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 10398 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ramo_info); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[30.06.12 10:14:47]

Mutat la rubrica "Parcurile Barcelonei" (nou-creata pe site)

polat
[10.11.15 12:12:34]

din plaza catalunia pana in parc guell cat se face cu taxiul?

polat
Alte impresii din această RUBRICĂParc Guell: