ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.07.2011
ÎNSCRIS: 11.08.09
JUL-2011

O zi la Complexul Turistic Baia Rosie - O experienta placuta

Planuisem un weekend la Slanic, inca am avut surpriza sa nu gasim, inca de miercurea saptaminii cu pricina, nici un loc de cazare in tot Slanic-ul.

Drept urmare, am evadat pentru o zi: plecat dimineata, intors seara, cu scopul precis de a ne petrece ziua la strand, la Baia Baciului

Pe drum, ne-am hotarit sa schimbam putin planul si sa aruncam o privire si la strandul Baia Rosie; am intrat sa vedem, ne-a placut, am platit si am ramas.

Complexul Baia Rosie este amplasat imediat dupa intrarea in Slanic pe partea stinga, chiar la drum, fiind si bine semnalizat; cred ca este facut acum cca 2-3 ani; inainte am inteles ca acolo exista un strand mult mai mic si niste casute.

Complexul apartine tot societatii Valdor, care administreaza in zona si hotel Slanic, Baia Baciului si hotel Orizont.

Intrarea este 35 lei/adult si 17.5 lei/copil; in banii astia intra: sezlong, umbrela, masuta plastic, baia sarata, piscina cu apa dulce, jacuzzi in aer liber, loc de joaca pentru copii si evident dusuri (cu apa calda!), toalete.

Am ajuns destul de devreme, ora 9.00 find si ne asteptam sa ne aglomereze, insa nu a fost chiar asa; cei mai multi erau clientii cazati in complex; comparativ cu Baia Baciului, mi s-a parut mult mai liniste (lume mai putina fiind si parca mai civilizata);

Baia cu apa sarata nu este atit de mare ca cea de la Baia Baciului, dar absolut suficienta pentru cita lume era; apa sarata foarte calda, apa ceva mai rece in piscina de apa dulce.

Teoretic, nu ai voie sa consumi in incinta complexului produse din afara; practic, nu-ti zice nimeni nimic daca nu te expui prea tare :)

In complex exista si un restaurant, unde am luat masa de prinz si care era full la acea ora; preturile maricele.

Exemplu: ciorba 10-12 lei+separat paine, ardei, smintina, 21 lei o portie de piept de pui la gratar, 8 lei o portie de cartofi prajiti, 8 lei salata de varza, 7 lei orice suc Coca Cola la sticla de 0,25,8. 5 lei sticla de bere Beck’s de 0.5 l.

Complexul este curat si foarte bine ingrijit, cu spatiile bine delimitate, ronduri de flori, loc de joaca pentru copii, un ponei (doar de admirat nu si de plimbat), cabine de schimb; la toalete cred ca ar trebui totusi sa fie un om non-stop care sa asigure curatenia, pentru ca nu erau prea grozave.

Au si paturi cu baldachin, la un pret de 100 ron/zi;

Din cite am inteles, acum, in sezon, in weekend, pretul unei camera este de 300 ron/noapte, cu mic dejun inclus si acces la toate facilitatile. De asemenea, am vazut si un pachet All inclusive, la pretul de 1100 lei/persoana, pachet de 5 nopti; interesant ar fi de stiu care ar fi conceptul lor de all inclusive, dar tare mi-e teama ca este vorba de fapt de o pensiune completa. Destul de piperat…...

Puse una peste alta, a fost foarte bine si voi prefera in viitor acest complex, in detrimentul Baii Baciului; mai ales in weekend.

Micile obiectii de la capitolul Bucatarie se referala preturile maricele, nu la calitatea mincarii.

Comparativ cu Baia Baciului, nu am vazut namol; am vazut o singura persoana care s-a bagat cu capul in apa si si-a luat o mina de pe fundul lacului :)

REvin si cu citeva poze…

Trimis de Chloe in 18.07.11 11:42:01
Validat / Publicat: 18.07.11 12:42:43

VIZUALIZĂRI: 10295 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

[18.07.11 11:50:13]

avand in vedere ca nu ati fost cazati aici, conform politicii site-ului, review-ul a fost mutat la BAILE SLANIC PRAHOVA, rubrica in care tinem review-urile "de calatorie" despre aceasta statiune.

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Slănic Prahova: