ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.07.2011
ÎNSCRIS: 08.04.10
JUL-2011

Monserat - stanca fantastica

JAMES LAST - NIGHTS IN WHITE SATIN

Monserat! Am citit revieurile de aici și mi-am spus că trebuie, să ajungem și pe acolo.

Eram în Spania de o săptămână, timp în care am avut un sejur pe Costa del Sol. De aici, am plecat cu mașina către Barcelona. Am înnoptat lângă Barcelona și de acolo, dimineața devreme am plecat către Monserat. Am programt GPS-ul așa că am ajuns în siguranță. Pentru că, am pierdut ceva vreme, până când am găsit complexul, cu google maps în față și cu GPS-ul în mână, până la urmă am reușit să găsesc coordonatele. Ca să vă scutesc și pe voi de căutat am să vi le dau aici:

N41.59310 si E1.83636.

Am parcat mașina. Atenție, dacă ajungeți mai târziu să știți că s-ar putea să nu găsiți locuri de parcare. Parcarea este gratuită prima jumătate de oră, apoi se taxează cu 5 euro, indiferent cât stai.

Pentru că aveam doar informațiile de pe AFA, nu prea știam și noi pe unde ne aflăm, dar am mers în direcția în care mergea toată lumea. La intrarea în monserat te așteaptă un minitrenuleț, care te urcă până în fața Bisericii. Noi nu am văzut nici o taxare, dar am mers pe jos (10 min), doarece era dimineață și implicit răcoare. Deci o plimbare nu strică. Dar trebuie să știți că se urcă, decă, dacă aveți probleme cu urcarea, mai bine luați minitrenulețul pe roți.

Nu ne-a fost greu să reperăm locul unde ajunge telecabina precum și locul unde ajunge trenul din Barcelona. Locurile sunt foarte apropiate. Ele se află în partea stângă, iar complexul în prtea dreaptă.

Nu departe de intrare, găsiți un infopoint, de unde puteți lua o hartă. Eu zic că veți avea nevoie de ea, mai târziu pentru gestionarea anumitor nevoi fiziologice. Există mai multe toalete în complex. Dacă doriți să vizitați doar biserica, este foarte simplu, luați-vă după masa de oameni, nu uitați de unde ați venit și gata. Complexul este format din mai multe clădiri, Biserica, un hotel, muzeul, Magazine de suveniruri etc.

Dacă tot am ajuns la suveniruri, părerea mea este că magaziunele sunt scumpe, dar, să nu plecați cu ideea, lasă că voi găsii în Barcelona mai ieftin. Poate veți găsii, dar eu nu am văzut produsele reprezentative pentru monserat de vânzare în Barcelona. Așa că rămâne la decia dvs. dacă veți cumpăra ceva sau nu. Așa ca o idee, eu am cumpărat o statuie mică de aprox 5 cm la 3.90 euro.

Acuma nu prea știu să vă spun exact orele la care este deschis spre vizitare statuia, noi când am ajuns (in jur de 9.30 - 10), atunci se deschidea și am înțeles că nu va rămîne prea mult timp deschisă 1h sau 2h. Nu am găsit un orar de vizitare. În schib ce am vazut ulterior, chiar la intrare există un pliant, în mai multe limbi. Luați unul în limba cunoscută de voi cel mai bine și nu fugiți până la statuie, ca să bifați obiectivul, asta dacă ați venit și într-un mic pelerinaj, deoarece în acel pliant sunt explicate încăperile prin care treceți, și se simte punctul culminant al pelerinajului. De asemenea, după ce coborâti puțin de la statuie, există o mică capelă in spatele ei. Dacă doriți să va relaxați picioarele, puteți face aici, unde este ft liniște și se vede statuia din spate.

La ieșire, din nou veți avea un pliant în mai multe limbi care conține o rugăciune pentru cei care doresc să aprindă o lumânare. Lumânarea costă 1.80 cea mai mică și 2.20 cea mare. Nu va fi nimeni care să vă taxeze, pur și simplu puneți banii într-o cutie și luați lumânarea. Ce este impresionat, este faptul că lumânările sunt de diferite culori așa că iluzia formată este ft ft frumoasă. Trăirea din momentul întâlnirii statuii nu prea pot să o descriu, dar vă las pe voi să o descoperiti.

Și acum să trecem la alte locuri care se pot vizita în Monserat

Pentru că toată lumea a lăudat furnicularul, am hotărât și noi, să urcăm cu el. Ni s-au cam înmuiat picioarele când am văzut pe unde urcă. Dar am perseverat și nu ne-am lăsat învinși de teamă și bine am făcut. Există două furniculare. San Jose și San Carlo. Unul urcă, față de nivelul complexului și cealat coboară. Pentru San Carlos, puteți coborâ și pe jos, nu este departe max. 10 min. Prețul dus întors pentru amândouă direcțiile este de 14euro... Circulă din 30 în 30 de minute, deci nu trebuie să ațteptați foarte mult. Daca doriți doar să urcați, la San Jose trebuie să specificați la ghișeu, altfel vă taxează pentru amândouă. Pentru San Jose prețul este de 7.15, doar urcarea, adică coborârea o faceți pe jos (există scări care merg pe lângă trenuleț) costa 4 euro. Poate există și ceva trasee alternative... asta nu știu. Ideea este că am ajuns sus, iar când am ieșit am observat foarte multe trasee turistice. De 15 min, 1h, 2h. Am rămas puțin surprinsă că nimeni nu menționase despre ele. Era foarte multă lume, care știa încotro să o apuce, mai puțin noi. Am stat în zonă am făcut câteva poze. Am avut și intenția de a face un mic traseu, dar aveam o persoană cu rău de înălțime cu noi așa că am hotărât că e mai bine să ne întoarcem, mai ales că urma să ne cazăm în Barcelona în acea zi.

Ce pot să va spun despre peisaj, înafară că este superb, îți taie respirația te lasă fără suflare... Stâncile sunt impresionante, mai ales că unele dintre ele au forme destul de clare, capul de elefant, mumia, etc. Îmi pare rău că pozele nu au ieșit chiar foarte bine, deoarece era înnorat și ceață. Printre noi am reușit și noi să fotografiem. Este o priveliște superbă asupra complexului de sus. Dacă tot ajungeți acolo ar fi bine să mergeți puțin în fiecare directie (sunt vre-o 3) și să faceți niște poze, sau doar să vă umpleți voi sufletul de asemenea peisaje. Sfat: să vă luați apă cu voi și ceva în cap. Nu prea este umbră sus.

Cu sufletul plin de atâta frumusțe și încântare, am coborît și ne-am îndreptat către parcare. Eram fericiți și nerăbdatoi să vedem ce cazare vom avea în Barcelona.

Trimis de ramo_info in 18.07.11 10:29:25
Validat / Publicat: 18.07.11 11:25:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 4006 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ramo_info); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Trenulețul care te urcă la Biserică

[18.07.11 11:32:52]

Selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie

[18.07.11 11:50:38]

si... adaugat si muzica!!!

se poate schimba!

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Montserrat: