ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.07.2011
ÎNSCRIS: 17.07.11
JUL-2011

Nici nemulțumit, nici mulțumit

De necrezut

Am citit inainte de a veni la acest hotel de 4* mai multe comentarii despre el dar nu am crezut ca poate fi chiar asa.

Incepand cu receptionerele care sunt acre de tot si pana la mancare nimic nu a fost de 4*. Nu stiu de ce agentiile il recomanda ca fiind de 4* cand nu are nici macar 2*. Turistii romani sunt cazati toti in blocul B unde nu este nimic renovat, la camera 408 in care am stat se misca WC cu totul si se infunda cada de la dus, de mirosul de mucegai nu mai vorbim. Turcii nu au fost deloc draguti nu ne-au intrebat daca avem vreo problema, iar ghidul local care ne-a preluat facea jocul turcilor fara sa rezolve problema. Mancarea afost groaznica nu am avut mai bine zis nici ce manca, legumele le foloseau de la o zi la alta ca miroseau a acru, iar la partea unde cica era carnea stateam la rand cu farfuria intinsa cala puscarie sa ne puna ei cat vor si ridicau din spranceana daca mai cerea cineva ceva in plus chiar su un pahar cu bare sau un suc pt un copil.

Asa ca am contactat... o toxiinfectie alimentara de stau cu sacul de pastile si acum cu mine si voi vedea daca nu nusnt si alti microbi luati din cocina aceia.

Imi pare rau ca agentiile recomanda asa un hotel pentru turistii romani care nici cei mai amarati de la tara nu traiesc in asa conditii.

Mi-a fost frica sa nu patesca si copilul ceva dar am reusit sa scapam de acolo si m-am oprit derect in fata calculatorului sa va impartasesc si dvs. din experienta mea si sa va sfatuiesc sa nu mergeti acolo oricat de tentanta vi s-ar parea oferta pentru un hotel de 4*.

NU CATEGORIC ACESTUI HOTEL!

Sa stea turcuii in el si sa isi manace mancarea lor ca noi ne-am lamurit!

Trimis de IONESCU MARIA in 17.07.11 18:05:07
Validat / Publicat: 17.07.11 19:24:40
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2456 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (IONESCU MARIA); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[17.07.11 19:38:57]

Multumim pentru parerile tale...!!! Din pacate... s-ar parea ca si eu voi ajunge la inceputul lui August acolo...

... sfatuieste-ma te rog ce alternative am... cum trebuie sa pun problema... ce trebuie sa "fac" pentru nu ma intalni si eu de aceleasi probleme (cel putin la cazare).

... spune-mi te rog despre ghida... cum trebuie sa o abordez pentru nu a ""impune punctul ei de vedere""...

... povesteste-mi te rog mai multe... sa plec macar cu lectia invatata acolo...

... spune-mi te rog despre excursiile optionale (nu neparat de cele oferite de ghida la "superpreturi"!!!)

... despre ce as putea face prin apropierea hotelului... cam ce preturi ar trebui sa gasesc prin zona lui...

... Iti multumesc... astept cu nerabdare mai multe detalii (app: cu ce i facut transportul pana acolo... poate si eu merg cu aceeasi firma... autocarul e OK... ??? ... ghidul din autocar te "introduce"... in atmosfera???

[17.07.11 21:07:01]

Imi pare rau ca mai sunt si alte persoane pacalite de unele agentii, dar acum asta e.

Ghizii de transfer sunt ok mi-a placaut de ei si soferii sunt foarte calculati nu merg nebuneste, autocarele sunt bune din punctul asta de vedere nu iti fa griji.

Cand veti ajunge in Kusadasi veti fi preluati de ghidul local care la noi se numea DRAGOS un tip care nu a rezolvat nimic si a fost f. slab si ca ghid si traducere din limba engleza. Nu trebuie sa acceptati camera daca nu e buna daca e tot in bloc B nu o sa va placa, dar studiati contractul ca indeva pe la sfarsit la RECLAMATII zice ca trebuie sa depuneti scris la agentie si la hotel nemultumirile aasa ca luati si hartie si pix de acasa sa nu va lasati sa faceti galagie ca merg la intimidare.

Sa va luati pastilute de burta saprosan smecta si un antibiotic intestinal ca majoritatea au avut probleme de genul asta din cauza mancarii.

Atuul acestui hotel este doar plaja ca e frumoasa si intrarea lina in mare cu sezlongurile e ceva problema ca trebuie sa le ocupati de dimineata.

Hotelul este in afara statiunii la 30-40 min de mers cu autocarul. se poate merge cu niste microbuze pana in centru sau in port si costa 4.25 LT (lire) /pers.

Excursiile optionale costa in jur de 40E Efes, 40Pamukale, 18E vaporas 40E searaturceasca, 28E Adaland la toate cele cu masa inclusa trebuie sa va platiti bauturile mai putin la seara turceasca. Daca aveti copii cereti reduceri pentru ei.

Va doresc sejur placut!

alessiachrys
[17.07.11 21:13:32]

existe posibilitatea de a schimba hotelul acolo... vorbiti cu ghidul la fata locului.

alex1968
[17.07.11 21:27:03]

Ptr. Cameluta,

În Turcia poţi obţine o cameră mai bună dând 10 euro la recepţie. Eu aşa am făcut (tot la Kusadasi, dar la alt hotel) şi foarte mulţi useri de pe acest site au procedat aşa. Sigur, implică o cheltuială în plus, dar poţi fi sigură că vei obţine o cameră bună.

Maria, autoarea acestui review, spunea că românii sunt "plasaţi" în corpul nerenovat al hotelului. Sfatul meu este să dai 10 euro de la început la recepţie şi să ceri o cameră bună, în corpul renovat al hotelului. Sunt aproape sigură că metoda va funcţiona.

Sigur, asta va rezolva doar problema cazării, la mâncare nu prea ştiu ce soluţie vei avea. Însă nu porni din start cu gânduri negre.

Îţi spun tot din experienţă, pentru că anul trecut eram de-a dreptul îngrozită citind review-urile celor care fuseseră la hotelul unde cumpărasem şi eu bilet. Însă dracul nu a fost aşa de negru, ba chiar pot spune că am avut un concediu excelent.

Îţi doresc un concediu minunat.

nicole33
[17.07.11 22:47:09]

@ionescu maria

Îmi pare rau ca ai avut asemenea probleme de sanatate.

Însă impresiile postate mi se par putin exagerate. Hotelul se afla la 13 km de Kusadasi. Mi-e greu sa înteleg cum poti face 13 km în 30-40 de minute cu autocarul, poate cu bicicleta.

M-ar interesa sa stiu, daca vrei sa-mi raspunzi, care este corpul renovat al hotelului și, eventual, când a avut loc renovarea. Agențiile cât de cât serioase vând 2 tipuri de camere duble la acest hotel: promo (mai ieftine, dar și mai proaste) și standard (mai scumpe, dar mai bune) și atunci prețul face diferenta, nu neapărat șpaga dată la recepție.

De aici reiese că ți-a plăcut plaja. Ar fi și greu să nu-ți placă. Plaja din Davutlar este de departe cea mai frumoasă din toată zona Kusadasi-ului. Totuși gradul de satisfacție este de doar 50%? ! . Chiar nu mai înțeleg nimic.

[18.07.11 18:15:51]

@alessiachrys, @alex1968, @nicole33, @IONESCU MARIA Multumesc mult pentru sfaturi... !!!

Orice alte pareri sunt bine venite !!!!!...............le astept cu multa placere !

[18.07.11 21:58:43]

Nu am luat bilete promo sau last minute ci le-am achizitionat de la o agentie cam cu o luna si jumatate inainte de a pleca.

Nu am fost instiintata de vreo diferenta de pret cu privire la comfortul camerelor.

Cand am ridicat tonul la ghidul local acesta s-a milogit la receptionera care ne-a dat sa vedem o camera din blocul D care era mult mai curata si cu baia renovata, dar din pacate noi eram 3 persoane si nu am putut acepta o camera dubla.

[18.07.11 22:08:35]

@nicole33

Am dat 50% la plaja pentru aceasta nu a fost curatata niciodata cat timp am stat acolo, nu erau cosuri pentru gunoi si fiecare arunca paharele in niste ghivece de flori improvizate, pentru ca era o portiune din plaja chiar in dreptul hotelului care avea alge si nu le-a strans nimeni desi era plaja privata a hotelului, pentru ca nu toate sezlongurile aveau salteluta, pentru ca nu avea nimeni grija sa fie aliniate si asezate cum trebuie le lua fiecare cum voia.

Cam astea sunt motivele cred eu obiective pentru care am dat numai 50%.

razvy_zeus
[22.07.11 23:04:41]

@maria

Trebuie sa incep prin a spune cateva cuvinte despre hotel, intradevar conditiile nu sunt chiar ca la 5 * in antalya, cum probil se astepta doamna maria, dar cand platesti excurie cu 9 nopti de cazare, transpot si all inclusive la 320 de euro cum am platit eu nu cred k te poti astepta la asa ceva doar dc esti un snob. Hotelul este ok, eu m-am simtit foarte bine, camerele sunt ok, iar despre mancare pot spune ca a fost buna in fiecare zi, cu unele mici exceptii.

Distanta intre hotel si statiunea kushadasi este cam de 20 de min cel mult, nu asa exagerat cum este din nou prezentata de dna maria.

Excursiile optionale facute au fost un vis, pana la urma cand pleci in concediu te duci sa te distrezi, nu sa te superi ca nu stiu ce tantar nu a fost dat afara din camera de catre angajatii hotelului.

Iar in legatura cu ghidul local care va primeste si pe care il cheama Dragos, trebuie sa spun ca il consider un reprezentant foarte bun, care contrar spuselor doamnei maria nu tine deloc partea turcilor si a facut tot posibil pentru ca noi sa avem un sejur cat mai placut, ne-a cazat in conditii bune, ne-a dat informatii utile, ne-a vizitat aproape zilnic, iar in excursiile optionale in care am mers cu el s-a descurcat exemplar. Puteti avea incredere!

Iar pe langa toate astea, nu am auzit pe nimeni din grupul cu care am fost ca ar fi facut vre-un fel de intoxicatie alimentara la hotel sau ca ar fi luat vre-un fel de boala, asta chiar mi se pare mult prea exagerat!

Asa ca va rog sa nu mai speriati turistii cum si eu am fost speriat inainte sa plec pentru ca lucrurile sunt ok, iar sejurul va fi unul placut!

carmenpopescu*
[23.07.11 03:32:55]

Eu nu pot crede ceea ce spune maria. Poate a stat la alt hotel si nu si-a dat seama... Conditiile intradevar nu sunt chiar lux, dar pentru pretul platit nu poti cere paradisul. Eu m-am simtit foarte bine impreuna cu sotul. As putea comenta fiecare afirmatie spusa de dansa, dar daca veti merge acolo va veti da seama ca exagereaza si nu putin!

Mancarea este buna, nu am vazut pe nimeni bolnav pe acolo, distanta este mult mai mica decat ce spune, ghidul local este unul bun si responsabil, nicidecum sa tina partea turcilor, camerele sunt ok, servirea este ca la orice all inclusive (nu ULTRA ALL INCLUSIVE), iar oamenii ce lucreaza acolo nu sunt mereu acri, dar presupun ca daca tipi la ei sau nu stiu ce alta scena faci acolo nu te vor mai servi chiar atat de frumos!

La fel am fost si noi speriati de alti oameni ce au postat pe site pareri, dar ajung la concluzia ca poate ei au mers pana acum doar la hoteluri de 5 stele, acasa mananca numai caviar si icre negre si locuiesc cel putin intr-un palat...

Nu va faceti griji ca totul va fi bine! Va doresc sejur placut!

nicole33
[23.07.11 10:10:44]

@ionescu maria

Cam astea sunt motivele cred eu obiective pentru care am dat numai 50%.

Nu ai văzut pădurea din cauza copacilor. Coșurile de gunoi erau chiar sub ochii tăi. Da, tocmai acele „ghivece de flori” erau, de fapt, coșurile de gunoi și este chiar lăudabil că fiecare arunca paharele de plastic, mucurile de țigară și alte resturi în ele și nu aiurea pe plajă. Același sistem, suficient de practic și de civilizat, în opinia mea, se practică și la hoteluri de 5 * mult mai cu ștaif decât Egeria din zonă, dar și din Antalya și nu am auzit ca oamenii să fie nemulțumiți din acest motiv.

Eu personal am văzut angați ai hotelului care goleau aceste coșuri în saci de 3 ori pe zi (posibil și mai des), de 2 ori până în prânz și o dată după amiaza.

Eu am găsit mereu și șezlong și saltea și umbreluță, dar mergeam de dimineață la plajă, insă nu m-ar fi deranjat prea mult eventuala lipsa a salteluței. Umbrela este esențială.

Pretenția de a găsi șezlongurile mereu aliniată mi se pare absolut nejustificată. Umbrelele find fixate în nisip, în mod logic toți se învârt cu șezlongurile în jurul umbrelei pentru a avea sau a nu avea umbră, după plac. Eu căutam umbra, alții doreau să se bronzeze cât mai mult.

Singurul motiv obiectiv pe care l-ai fi putut avea pentru a depuncta plaja și marea îl reprezintă faptul că nu se oboseau să strângă algele, pe care valurile le plimbau, probabil, de pe nisip în apă și tot așa.

Du-te în Antalya la hoteluri de 2-3 ori mai scumpe decât Egeria, vei avea camere luxoase, vei avea mâncare mult mai multă și mult mai bună, dar, când vei găsi plajele cu intrarea în mare abruptă și plină de pietricele, dacă n-ai „norocul” să găsești ditamai bolovanii, în care poți cu ușurință să-ți rupi picioarele, abia atunci vei aprecia plaja cu nisip fin, cu intrare lină în apă, bancurile de peștișori care înoată printre picioarele tale în marea incredibil de limpede, care acum te-au nemulțumit.

@razvy_zeus & carmenpopescu

Impresiile voastre mi s-au părut mult mai aproape de realitatea de la Egeria, un hotel cu destule hibe, dar cu un bun raport calitate/preț.

[23.07.11 17:07:52]

Sa inteleg ca eu sunt singura persoana nemultumita de acest hotel, ca tot ce am spus sunt doar fabulatii si exagerari ca poate doar am avut impresia ca sunt bolnava, ca iau pastile, ca nu ma pot tine pe picioare si multe altele... !

Atunci va doresc sa aveti un sejur asa cum il asteptati de la acest hotel pe care il laudati!

Dorinta mea a fost sa nu se mai pacaleasca si alti turisti ca mine, in rest o vacanta frumoasa la 4* pentru cei care din cine stie ce motive lauda acest hotel!

[24.07.11 12:11:56]

@ IONESCU MARIA

... mai... nu cred ca trebuie discutat asa...

Cu totii stim ca, turcii, de cele mai multe ori sunt niste SARLATANI.

Acum 2 ani am fost la un alt hotel, la fel de "CONTROVERSAT "... ASENA tot in KUSADASI. Stiu ca vine ghidul si iti baga pe git excursii, stiu ca stai ca un milog la rand la masa cu farfuria in mina sa iti puna asa zisul bucatar in farfurie mancare cata considera el, stiu ca iti dau un fel de pisoarca de bere si suc... stiu ca astfel de conditii sunt cam peste tot. Chiar si la hoteluri de 4 *. E adevarat poate la 5* nu este asa... sau la ULTRA ALL.

Poate ca asa este in TURCIA... poate... In Bulgaria nu este peste tot la fel. Probleme sunt si acolo...

Poate ar trebui ca cineva (nu stiu, reprezentanti ai agentiilor de turism... poate) sa ne explice daca nemultumirile noastre sunt INDREPTATITE sau NU. Nu doar sa ne vanda VOUCHER-e si iluzii poate de negasit acolo.

Insa nu trebuie poate sa exageram si noi cu criticile. Poate ca ajuta si ele, nu spun ca nu!!

Eu voi merge la inceputul lui August si cu siguranta va voi spune si voua ce si cum am gasit acolo...

intre timp daca ma mai puteti sfatui cu cate ceva... va foarte multumesc... !!!

alessiachrys, alex1968, cameluta, carmenpopescu*, IONESCU MARIA, nicole33, razvy_zeus
Alte impresii din această RUBRICĂEgeria Hotel [Davutlar]: