ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.05.2009
DIN: Arad
ÎNSCRIS: 13.05.09
OCT-2008

As vrea sa traiesc acolo!

Am stat 15 zile in Mahe, hotel Le Meridiene Barbarons. Pe aceasta insula este si capitala, Victoria.

Am facut excursii in celelalte insule. Este ceva ce nu poate fi povestit, nu ti poti imagina frumusetea locurilor. Alta lume. Am inchiriat masina cu volan pe dreapta. Adventure!

Aici, pe insule, toti sunt calmi si fericiti, inclusiv, noi!

Ne a costat 5200 euro cu mic dejun. Seara am mancat la restaurante inafara resortului, este ieftin si bun. Masa de dimineata tip bufet este k, seara este f scump si prost - la restaurant si la restaurantul tip bufet este f buna mancarea dar si f scumpa - 50 euro/pers fara bautura si un pahar de vin 10 euro.

Snorkelingul e o nebunie, divingul la fel... cum am spus, este un vis, de abia astept sa ma reintorc!

Trimis de dusilumi in 13.05.09 17:52:16

VIZUALIZĂRI: 12000 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dusilumi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

buburuzica
[13.05.09 22:37:22]

Wow, e superb! ! ! Vreau si eu... !

Ma bate gandul si pe mine la o "exotica" la iarna, dar sunt indecisa. Mai exact, nu stiu ce sa aleg dintre Maldive, Seychelles, Mauritius si Caraibe.

[13.05.09 22:41:59]

Eu merg in Maldive si Mauritius combinat cu Seychelles anul asta. Iulie si octombrie.

O sa ti spun dar cred o sa ti placa toate. Sincer, ma bucur pentru tine

[20.10.10 22:07:33]

Poate ar trebui să ne spui mai mult. Sunt locuri la care cei mai mulţi nici nu aspiră. Mulţi nici nu ştiu că există. Ceva mai mult despre zonele văzute... despre excursii. Pe mine m-ar interesa să ne vorbeşti despre snorkeling şi despre scufundări. Ce fel de peşti ai văzut? Ai văzut şi rechini? Se fac scufundări cu rechinii? La ce adâncime se fac scufundările?

Cum arată localităţile acolo? Ce s-ar putea vedea în capitală?

[21.10.10 09:46:27]

Da, ai dreptate. A trecut mult de cand am fost, asa cum am zis, este singurul loc in care m as intoarce.

Despre snorkeling: depinde la ce hotel stai, la Barbarons era un golf in care erau o multime de pesti, toti colorati-un vis. Diving am facut prima data in viata mea si pot sa ti spun ca am vazut stele de mare si pesti albastru-fosforescent. Din pacate la prima scufundare (pe atunci nu aveam certificat PADI), nu vezi prea multe. Da, am vazut rechini, sunt rechini de plancton, de recif, care nu sunt periculosi. Adancimea pt scufundari depinde de certificatul tau (curs)

Cu toate astea, acolo nu se tine cont de nimic, s a coborat la 12, si apoi la 18 m, ceea ce nu este cum trebuie. Dar, cum iti spun, este o alta lume. Totul este virgin, soseaua trece prin jungla, curbe in ac de par; localitati nu exista practic ci doar o insiruire de magazine mixte. Capitala, Victoria este mica, frumoasa dar nu in asta consta frumusetea insulei. Acolo nimeni nu deschise restaurantul inainte de ora 19. Poti sa mori de foame... Toata lumea este vesela si fericita.

Se pot face excursii pe celelalta insule, noi am stat in Mahe. Am fost in Praslin si La Digue.

Orice mai vrei sa stii, raspund cu multa placere.

[21.10.10 09:48:38]

MALDIVE INSEAMNA O INSULA PE CARE O POTI STRABATE LA PAS IN 10-15 MINUTE. DACA VREI SCUFUNDARI, ATUNCI, DA!

[22.10.10 22:16:35]

Multumesc pentru răspuns. Mă interesează cu adevărat scufundările, mă încântă foarte mult lumea aceea mirifică de sub apă. Certificatul PADI l-ai luat acolo?

Recunosc că îmi plac foarte mult şi insulele. Poate pentru că au un pic de mister... Cele în discuţie poate ceva mai mult ţinând cont de locul unde se găsesc. Cam departe pentru muritorii de rând. Nu cred că aş putea ajunge prea curând pe acolo dar pot să visez, nu?

[23.10.10 17:52:17]

Ai dreptate, dar... decat sa mergi cu 500 de euro o saptamana in Turcia, mai bine cu 1500/pers, 2 sapt in Mauritius. Noi plecam vineri cu zbor din Munchen. Avem inclus zbor, demipensiune, internet, in golful Tamarin.

Scufundari (certificat PADI) am facut in Maldive. O sa ti spun cum e in Mauritius, in Maldive e k pt scufundari, ceva de vis; pisici de mare, rechini, broaste testoase, nu se poate povesti. Si eu iubesc scufundarile.

ancamariagadea*
[23.10.10 23:24:25]

@dusilumi, adica ati platit doar 1500 de euro pentru un sejur de 2 saptamani in Mauritius? Cu tot cu avion???

Poti sa-mi dai mai multe detalii? De unde plecati? Cat dureaza zborul? De unde ai cumparat biletul, din Germania?

Multumesc.

[24.10.10 10:47:30]

Da, 1520 eueo de persoana 2 sapt in golful Tamarin, partea vestica. Este golful delfinilor. Cu demipensiune, zbor din Munchen, din 3 nov pana in 17 nov. Urmaresc tot timpul ofertele din Germania/ www.dicounttravel.de

Biletul l-am luat de data asta de la der tour (Germania)

[25.10.10 00:25:36]

Vorbeşti de preţuri incredibile. La aşa distanţă având şi demipensiune, la preţul anunţat de tine e mai mult decât rentabil. Dacă biletul era luat de aici din ţară te rupea cu comisionul agenţiei.

Cum faci plata acolo în germania? Plăteşti cu cardul pe internet de aici din ţară?

Şi până în Germania iei un alt zbor.... deci te mai costă ceva... dar şi aşa e rentabil....

[25.10.10 09:51:07]

Oferta din tara a fost de 2800 de persoana. Am prieteni care locuiesc in Germania si o alta prietena care are agentie la noi. Eu imi caut excursiile si ea ma ajuta daca e nevoie cu plata esalonata. Mauritiusul il platesc de 8 luni Pana in MAunchen mergem cu masina.

[25.10.10 20:39:18]

Cu adevarat mare diferenta de pret intre cele doua oferte. Chiar adaugind si costul calatoriei pina in Germania cu masina si tot e mult mai rentabila achizitionarea biletului de la ei. E bine de stiut. Si mie imi spunea cineva ca pentru destinatiile exotice e bine sa cumperi bilete de la agentiile din vest. Dar uite ca acum am si o confirmare palpabila. Asta arata ca la noi e jaf pe fata. Am devenit curios sa aflu mai multe amanunte despre preturile cerute de agentiile din vestul Europei pentru sejururi exotice. Chiar o sa verific. Insulele ma fascineaza cel mai mult... si neaparat cu scufundari.

bose, buburuzica, dusilumi, mihaic_lupu
Alte impresii din această RUBRICĂVacanţa în Seychelles: