ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.07.2011
ÎNSCRIS: 15.07.11
JUL-2011

Extrem de nemulțumit
Foarte nemulțumit

Frumos dar lipsit de ospitalitate

Drumul spre Pensiune este bun, singura portiune de drum "de tara" este cand se paraseste DN-ul si aceasta are o lungime aproximativa de 700 m, dar cu siguranta practicabila cu orice tip de masina.

La sosire Proprietarul va va instiinta ca incaltamintea de strada nu poate fi folosita in interior, nici macar in living (lucru care nu se negociaza), dar va va pune la dispozitie papuci (lucru neigienic).

Camerele sunt in numar de cinci, trei dintre ele sunt mari si luminoase cu balcon, restul sunt mici cu ferestre subdimensionate. In camere este curat, nu se mai face in schimb pe parcursul sederii curatenie. Apa calda este in permanenta, intr-adevar la o presiune mai scazuta (din pacate noi am avut ghinion s-a spart o teava cand am fost si nu a fost apa deloc). Desi pare inutil un aparat de aer conditionat in aceea zona, va asigur ca in perioada in care am fost noi temperaturile de peste 33 de grade Celsius creau in camere la mijlocul zilei o atmosfera sufocanta, dar desi clasificata la 4 stele pensiunea nu dispune de astfel de facilitati.

Per ansamblu din cauza faptului ca NU am achizitionat un pachet complet (cazare plus masa) a fost evident in dezavantajul nostru, lucru pe care Proprietarul prin mici "rautati" a incercat sa ni-l sublinieze mereu. Un alt aspect pe care pe noi ne-a deranjat foarte mult a fost galagia facuta de cei doi-trei cocosi ai Proprietaruli care TOATA ZIUA faceau o galagie enervanta si constanta (nu numai dimineata), iar cand terminau acestia incepeau cainii sa latre. Stiu cum este in zonele rurale, dar cand ai parte de un concediu scurt si in care vrei sa profiti cat mai mult de el pentru odihna aceste lucruri devin foarte deranjante.

Din punct de vedere financiar si tinad cont de preturile din zona care se situeaza unde va intre 80-100 Ron pe camera, ma asteptam ca la 150 Ron sa primim si mic dejun, lucru care nu s-a intamplat.

In concluzie sunt de acord ca pensiunea per ansamblu este un loc frumos, dar din pacate trebuie sa subscriu celor care au subliniat lipsa evidenta a ospitalitatii, iar in plus din punctul meu de vedere am observat si o atitudine "politieneasca" permanenta.

Trimis de calatorprinlume in 15.07.11 23:23:51
Validat / Publicat: 16.07.11 06:59:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CÂRȚIȘOARA.

VIZUALIZĂRI: 2308 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (calatorprinlume); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[16.07.11 06:55:32]

@calatorprinlume, ai omis sa dai note pentru camere, te rog sa le scrii intr-un ecou si le completam noi.

Ce reprezinta nota acordata pentru bucatarie si masa, ca din text se intelege ca nu ati avut masa inclusa?

Iar daca ai, poate incarci si niste fotografii.

CasaMosului
    [21.07.11 23:27:03]

D-le ”Calatorprinlume” am decis sa va raspundem pentru ca suntem surprinsi sa aflam si noi pentru prima data ce inseamna ospitalitatea pentru anumite persoane, in cazul acesta Dvs:

”In privinta ospitalitatii pot sa va subliniez ca am spalat toate vasele si ustensile pe care le-am folosit, toate ingredinetele pe care le-am folosit la prepararea mancarii le-am adus noi (exceptie facand sarea). Cand am cerut lemne pentru gratar proprietarul mi-a spus ca la randul lui le-a platit, deci trebuie sa le platim si noi.”

D-le Calatorprin lume, ati achizitionat la pensiunea Casa Mosului un sejur de 3 zile care includea doar cazare. Se pare ca pentru Dvs. nu a fost suficient faptul ca s-a pus la dispozitia Dvs. o bucatarie complet utilata – vesela necesara, cuptor cu microunde, frigider, aragaz etc. pe care sa le folositi la discretie; lipsa ospitalitatii proprietarului la Dvs. s-a demonstrat prin faptul ca nu a venit sa si spele vasele dupa Dvs. Mai mult de atat, prima data cand ati solicitat lemne pentru foc acestea v-au fost oferite, a doua oara cand ati solicitat lemne pentru foc proprietarul v-a atras atentia ca si el la randul lui le achizitioneaza si le plateste. Locatia noastra nu este la liziera padurii unde putem face un gratar si sa strangem uscaturile din preajma. Din pacate chiar si noi achizitionam lemnele pe bani, si ne pare foarte rau daca ati fost jignit sa aflati acest lucru.

”Per ansamblu din cauza faptului ca NU am achizitionat un pachet complet (cazare plus masa) a fost evident in dezavantajul nostru, lucru pe care Proprietarul prin mici "rautati" a incercat sa ni-l sublinieze mereu.”

Proprietarul v-a vorbit si v-a sfatuit sa incercati sa gustati si sa mancati din produsele din zona – telemeaua/casul/urda proaspata de sus de la stana, laptele de vaca si de bivolita, slanina si gemurile de casa, carnaciori si multe alte bunataturi…sincer va reconfirm ca intradevar ati pierdut ceva. Se pare ca Dvs. ati interpretat acest aspect ca fiind mici ”rautati” dar va asigur ca nu a fost cazul.

In privinta cocosilor si cainilor care v-au deranjat nu sunt prea multe de spus decat ca ati ales gresit locatia – pensiunea Casa Mosului este situata in satul Cartisoara si majoritatea oaspetilor nostri vin special pentru a experimenta viata la tara intr-un spatiu autohton, curat si dotat cu toate facilitatile.

Va dorim sejururi mai reusite, in locatii alese mai atent si la preturile care le considerati Dvs. rezonabile.

NB CasaMosului este (sau a fost) reprezentant al unității
    calatorprinlumeAUTOR REVIEW
    [22.07.11 12:05:28]

Sincer nu mi-am propus sa am o dezbatere asa lunga pe aceasta tema, dar daca "ati ridicat mingea la fileu" nu ma pot abtine sa nu va raspund:

1. In primul rand aveti o bucatarie normala, nu are nimic deosebit care sa va faca sa meritati acele 4 stele cu care va laudati, in al doilea rand primul gratar l-am facut cu carbunii cumparati de noi, pe care proprietarul ne-a sfatuit sa-i cumparam, desi in curte sunt stive mari de lemne... dar cine stie poate nu inteleg eu ospitalitatea si trebuie sa vin cu carbunii sau lemnele de acasa in concediu la munte...

2. Am incercat preparatele din zona, dar nu de la pensiunea dvs, chiar imi pare rau ca la toate comentariile mele si ale celorlalti gasiti mereu explicatii, din punctul meu de vedere lipsite de fundament, in loc sa luati atitudine si sa indreptati lucrurile. Parerea mea e ca asa ar fi cel mai corect si normal, sa nu mergem la o unitate hoteliera unde Proprietarul face "Politie" si se asteapta ca totii oaspetii sa se poarta ca intr-un spital. Ospitalitatea am gasit-o si in alte locuri unde nu existau asa multe stele cum pretindeti dvs ca aveti la Pensiune, dar probabil ca acest aspect nu va este pe deplin clar si il confundati cu alte chestiuni...

3. In privinta animalelor din curte va asigur ca stiu unde am achizitionat cazarea, dar va sfatuiesc sa incercati sa va odihniti dvs o zi acolo si apoi sa reveniti cu un comentariu pertinent. Obisnuinta oamenilor locului cu animalele de curte este cu totul altceva, iar din punctul meu de vedere nu cred ca la pensiuni de 4 stele, pachetul include si animalele din curte si fecalele lasate de ele pe veranda, in schimb lipsa aerului conditionat pe care v-am semnalat-o si in comentariul anterior vad ca nu o comentati in nici un fel.

4. In incheiere revin cu ideea de mai sus prin care imi permit sa va sfatuiesc sa va uitati mai atent in "curtea" dvs pentru ca un razboi al declaratiilor cu unii din oaspetii pensiunii dvs cu siguranta nu este un pas inainte pentru a oferi servicii la standardul celor care pretindeti ca le aveti.

Amfostdeja
    [02.07.18 16:03:55]

@calatorprinlume: Salutare. Ai pus punctul pe i in toate privintele. Din pacate, asa cum ai remarcat, proprietarului ii arde de scris drept la replica in loc sa faca ceva in privinta celor sesizate de tine sau de alti (atat de multi) clienti. Din pacate eu nu am citit aceste review-uri si am trecut in septembrie 2016 pe la aceasta pensiune. In primul rand vreau sa punctez faptul ca pensiunea, ca si constructie, amenajare si curatenie este super. Din pacate, insa, cam atat: nicaieri nu se specifica faptul ca este fix pe o straduta, in sat, din camerele de la etaj privelistea fiind una jalnica-case de tara, animale, tractoare, excrementele animalelor care trec dimineata si seara spre si de la pasuni, iar mirosul... Pozele sunt atat de bine facute incat nu iti dai seamam ca geamul camerei da la vecinul de langa in staul. In momentul in care intri pe poarta si il cunosti pe proprietar iti dai seama (daca mai era cazul dupa ceea ce am scris mai sus) ca ai gresit total locul unde vrei sa iti petreci in liniste si armonie cele cateva zile de concediu pe care le meriti din plin dupa un an de munca. Acesta este un om mai mult decat ursuz, incruntat, de trebuie sa fii cu ochii in patru ca nu cumva sa fie langa tine sa te urmareasca ce faci (oricum nu scapi Acesta impreuna cu familia stau dimineata in bucatarie si servesc micul dejun, fac galagie ca si cum nu ar avea niste clienti care sunt cazati si de care trebuie sa se ingrijeasca. In momentul in care ti se serveste micul dejun, parca ti se face o favoare, de iti intra mancarea si asa putina cu 1 litru de apa. Ma opresc aici pentru ca sunt foarte multe de criticat si mai am si alta treaba. In concluzie aceasta pensiune este DE EVITAT IN TOTALITATE (din cauza celor care o administreaza)

Amfostdeja, anadragusin, calatorprinlume, CasaMosului
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Casa Moșului: