ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.07.2011
ÎNSCRIS: 13.06.11
JUL-2011

Către satisfăcător

La pomul laudat

Ieri s-a intors un bun prieten de la acest hotel. Au plecat doua familii, 10 nopti cu AI, si doua nopti intermediare, la un pret de 1300 euro de familie, bani platiti la agentie. Distanta totala parcursa 1500 km (dus). Au innoptat la hotelul Eronur din Bilecik (13 203 km de Istanbul pe soseaua catre Antalya). La ''liber'' camerele costau 50 euro cu mic dejun. Un hotel de 3*+ (plusul e pus de ei) cu micul dejun destul de consistent: oua fierte sau omleta, cateva feluri de salam, sunca, cateva feluri de branza (toate foarte sarate) gem, etc.

Cei aproximativ 600 de km ramasi pana in Belek i-au parcurs a doua zi in 5 ore, si nu au avut probleme in trafic datorita celorlalti soferi care semnalizau apropierea de un radar in timp util.

Primul inconvenient la cazare: camerele nu aratau de 5*, de fapt nici de 4* daca ne raportam la faptul ca anul trecut am fost impreuna la un hotel de 4*... Ideea e ca aratau foarte diferit de ceea ce hotelul are in prezentare, lucru recunoscut si de managerul hotelului, care i-a raspuns zambitor si foarte sincer prietenului meu faptul ca"reclama este sufletul comertului, si au fotografi foarte buni". Un avantaj al celor care stau la etajul 4 (ultimul) este faptul ca au un fel de terasa de cca 6 mp, cu mult mai generoasa decatcelelalte etaje ale caror balcoane sun de genul ''confort 2". Alta dezamagire, de fapt prima pe lista, e aceea ca hotelul se afla cam la 15 km de oras, (turcii spun "la boschetarie") iar privelistea din balcon era partial mare, partial... coclauri (asta dupa ce se termina gradina hotelului)

Din punct de vedere al amenajarilor exterioare, am inteles ca gradinile hotelului aratau splendid, foarte multa verdeata, balansoare, hamace, dar atentie pe ce calcati, toata gradina abunda de arici!

Hotelul era plin, si ca de obicei, marea majoritate era de rusi. Cativa englezi, cativa nemti (pensionari) si 10 romani (cu ei cu tot). Distractie? Pai doar cu paharele si sa se distreze intre ei, animatia a lipsit cu desavarsire, iar tentativele de a incropi un program seara se loveau de vocile solistilor care erau parasit de cei cativa spectatori dupa ce incepeau sa cante... Foarte frustrant pt cei care nu venisera cu masina, si care, practic erau rupti de realitate si de oras, mai ales.

Capitolul mancare: remarca generala: ca la turci! Intrand in amanunte, sa spunem ca toate mesele erau imbelsugate si foarte variate, insa din punct de vedere calitativ, unele feluri, mai ales mezelurile si carnatii creeau retineri in a le consuma... In schimb, daca nu erai pretentios, puteai manca kebap cat puteai si multe dulciuri (care erau din belsug si foarte variate).

Plaja a costituit din nou un impediment datorita faptului ca in afara de portiunea de nisip, intrarea in mare se facea foarte dificil datorita pietrelor aflate pe fundul marii, motiv pt care majoritatea turistilor stateau la piscine.

Fata de anul trecut, pretul carburantilor a mai crescut pana in jur de 3,50 lire, (undeva la 7,5-8 lei/litrul, in functie de calitatea carburanrtului). Asadar, combustibilul necesar unui drum dus-intors a fost in suma de 350 euro (grup de 4 persoane) in conditiile in care se fac dou plinuri la dus la noi si la granita bulgaro-turca, iar la intoarcere opriri dese la benzinarii si pus "cate un pic" doar-doar va ajunge pana iesiti din turcia.

Cam astea au fost impresiile prietenului meu, pe care mi-am permis sa vi le expun, dupa ce l-am asculta ceva timp!!!

Concluzia trasa de el, si la care subscriu si eu in calitatea de turist "rutinat" prin turcia, este ca nu prea merita sa dati banii pt un sejur aici, asa ca cititi foarte mult si documentati-va foarte bine unde mergeti, ca sa nu ramaneti dezamagiti... Concedii lungi si cat mai placute!!

Trimis de iulian68 in 15.07.11 14:41:19
Validat / Publicat: 15.07.11 15:57:32

VIZUALIZĂRI: 5872 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[15.07.11 15:16:03]

E neobinsuit sa incarci impresii din vacantele altora, poate starni confuzii pentru cineva care iti analizeaza postarile in viteza (din user-card) si desi nu am nimic impotriva incarcarii lor ca review distinct, nu vreau sa stabilesc un precedent in ce priveste concursul

Review-ul nu poate fi admis in concurs (sunt retrase punctele standard); el poate fi insa votat cu voturi simbolice.

nicole33
    [15.07.11 17:30:45]

Parerea mea este ca un review, chiar exprimând impresiile altcuiva, oricât de ciudat mi s-ar părea acest lucru, trebuie totusi sa ofere informații cât mai exacte cu putință. Poate că prietenul a greșit, dar tu trebuia să verifici înainte de a posta pe site.

Au innoptat la hotelul Eronur din Bilecik (13 km de Istanbul pe soseaua catre Antalya).

Oricine a fost măcar o singură dată cu mașina în Antalya îți poate spune că între Istanbul și Bilecik sunt cam 250 Km, nicidecum 13. Ar putea fi 13 km eventual între hotelul menționat și centrul orașului Bilecik.

La ce oraș te referi, că eu una nu am înțeles. La Belek sau la Serik? Că până la Belek nu sunt decât 7 km, iar până în centrul Serik-ului pot fi 15 km, dar nu știu ce ar fi interesant de vizitat în Serik. În fine...

[15.07.11 17:47:21]

Am spus de la inceput ca impresiile nu imi apartin, am ascultat foarte atent ce mi s-a relatat, nu urmaresc puncte, samd, insa am considerat ca fiind ceva"foarte cald" ar putea folosi... Cred ca am gresit distantele, respectiv istanbul -bilecik (203 km) dar hotelul se afla la 13 km de drumul ce face legatura intre Istanbul si Antalya. Consider totusi ca nu am facut ceva rau postand, repet, noutati, insa daca acest lucru deranjeaza, atunci, ok, nu o voi mai face! Cu toate ca, sincer as vrea sa stiu cat mai multe despre locuri in care ma voi duce, mai ales pt prima oara... Mea Culpa...

[15.07.11 17:51:07]

Corecat in text distanta dintre Bilecik si Istanbul (203 km, in loc de 13)

if
    [15.07.11 18:19:42]

Daca turcii spun "la boschetarie", inseamna ca stiti cum se traduce in turca aceasta expresie "la boschetarie"! Prietenul dvs, sau cine o fi, cred ca exagereaza nitel. Am fost in zona doi ani la rand, la alte hoteluri si realitatea este ca sunt putin izolate ca zona, dar raportul calitate-pret este OK.

nicole33
    [15.07.11 18:21:40]

N-am spus că e rău sau bine să povestești impresiile altora. În ultimă instanță nu asta este cel mai important. Observațiile mele s-au referit informații eronate (care se pot corecta cu usurinta), care pot induce în eroare. Înainte de a pleca în Antalya și eu am citit mult pe acest site, multe informații despre traseu culegându-le din impresiile celor care au fost înaintea mea la diferite alte hoteluri din regiune.

Fără supărare, dar distanța corectă este 248km (distanta între 2 orașe se calculează din centru în centru). La cât de scump e carburantul în Turcia, orice diferență chiar contează. Și fiindcă tot vorbim de carburant, ar fi fost util de precizat în review că te-ai referit strict la motorină, benzina fiind sensibil mai scumpă (4,16-4,20 TL la Shell).

Am fost în Bogazkent chiar luna trecută la un alt hotel de unde am plecat încântată și afirm în cunoștință de cauză că m-am plimbat prin ”la boschetărie” pe niște trotuare impecabile, pavate cu dale, cum nici în centrul Bucureștiului nu găsești.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
    [15.07.11 18:44:32]

nicole, am ''batut'' si eu turcia in lung si in lat, insa nu e cazul sa mai scriu impresii despre ce s-a intamplat acum doi ani sau mai mult. Acum cred ca esti cam"acida", referitor la distanta dintre doua orase, amicul meu atat a parcurs, si nu din centru in centru. Altfel, imi pare rau ca nu l-am putut convinge sa scrie personal impresiile, insa te asigur ca e "specializat " in Turcia, si eu, unul, chiar pun pret pe sfaturile sale. Acum daca cineva ar avea vreo nelamurire, cum ar fi pretul carburantului, unde ai avut dreptate, el a folosit motorina, as putea sa-l lamuresc si eu cat era benzina acum exact un an, pt ca eu am platit cat nu face, deci daca sunt nelamuriri si cineva mai vrea amanunte daca intreaba, eu ma documentez si ii raspund. Chestia cu trotuarele din bucuresti nu are relevanta, si ca sa raspund la toata lumea nedumerita, PRETUL A FOST PREA MARE! Iar aici imi expun opinia dupa ce am fost acolo, anul trecut, si am stat la 4* care ii dadeau "na-na" la fund astuia de 5, si promit ca in maxim doua zile sa postez niste fotografii care sa ateste cele spuse de mine.

In incheiere, raman la parerea ca raportul calitate-pret nu s-a justificat in acest caz... Va doresc numai bine, si promit ca am sa postez impresii doar traite de mine, ca sa nu mai creez atata 'forfota'!

fanespoitorul
    [16.07.11 18:20:31]

@iulian68

Cred ca esti prieten cu Catalin, pe care l-am cunoscut pe 11 Iulie (ultima zi de sejur) cand am plecat si noi si ei.

Era foarte suparat ca cineva i-a furat prosoapele si credea ca este o turcoaica. I-am explicat sa se duca la cei de la plaja ca daca punea prosoapele mai devreme de 8, le luau cei care raspundeau de piscina.

Culmea este ca si noi am patit la fel si le-am facut reclamatie la hotel.

Pana pe 9 Iulie toti nemtii, care cred ca erau cam 50% si nu cativa si veniti prin TUI, se sculau de la 7,00 ca sa ocupe locuri mai abitir ca romanii .

Noi am stat la etajul 4 si nu a fost placut (vezi pozele) camera avea 16 metri patrati si era foarte cald. Dupa ce am facut scandal ne-a dat al doilea card pe care sa-l lasam ca sa mearga aerul conditionat.

Mezelurile erau varza.

Catalin si amicii nu au stat la amfiteatru pentru spectacole. Noi am stat si au fost OK. Daca stiam ce ne asteapta poate dadeam o nota mai mare hotelului.

Eu m-am tot uitat pe site si nu corespunde cu realitatea (la camere ma refer).

Ca romani, nu stiu daca erau mai mult de 15 si nu vorbeam intre noi. Eu am incercat cu unii care erau cu copii mici si nu prea au intrat in vorba. Am mai vorbit cu cineva care era cazat la un hotel de langa noi si mi-a spus ca si la ei in hotel, romanii nu socializeaza si/sau nu fac schimb de impresii. La intoarcere, unul m-a intrebat unde am fost. Dupa ce i-am spus, mi-a raspuns ca el a stat la Cristal Palace din Side si a dat 2300 euro 7 nopti. Cand i-am spus ca nu m-a dat pe spate Turcia, mi-a spus ca ce vreau mai mult decat mancare si bautura . Tocmai ca nu asta vreau, eu vreau distractie.

Totusi Belek Beach Resort este ieftin si a fost destul de bun, fata de altele din Bogazkent (boschetarie). Toate cele bune

[17.07.11 21:13:57]

Intr-adevar, Catalin este prietenul meu si daca ati apucat sa vorbiti un pic probabil ca ti-a spus de faptul ca in general nu merge decat in Turcia. Am ramas pusi de acord ca cea mai interesanta experienta a fost cea din Marmaris.

Mi-a mai spus ca a mai vizitat doua hoteluri situate in apropierea celui la care ati stat voi, Cornelia Diamond (super lux dar si super-preturi, numai pt premianti!) si inca unul al carui nume imi scapa dar spunea ca e extraordinar. Iti dau dreptate la faza cu mancarea si bautura, dar majoritatea celor care se duc la AI sau UAI, pt asta se duc, stii si tu ca multi nici nu ies din hotel daca au asa ceva asigurat...

La chesti cu hotelul, ce sa-ti spun, eu in general cand planific un concediu, fac o lista cu cele mai bune hoteluri (la care iti permiti, desigur) dupa care caut toate impresiile lasate de alti turisti aici si la un site asemanator cu acesta doar ca e de "afara", si abia atunci cand ma consider multumit fac alegerea finala. Am verificat si de anul trecut se mentioneaza ca pozele camerelor nu corespund cu realitatea...

Oricum, ma bucur ca ai putut trece peste asta, Catalin nu prea are obiceiul asta, devine foarte pretentios fapt cu care nu pot fi de acord in unele cazuri (cum a fost cel cu prosoapele, probabil ca s-a invatat ca anul trecut cand le lasam cu orele si le gaseam tot acolo!)

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [17.07.11 21:25:22]

iuliane, ori tu ori prietenul tau (ori cel mai probabil ambii) stati rau de tot cu orientarea geografica - Cornelia Diamond este probabil la 30 de minute de mers cu masina de Belek Beach. Ma surprinde ca nu stiai acest lucru, retinusem ca esti cunoscator in 'ale Turciei'

[17.07.11 21:37:48]

Ba eu cred ca-i chiar la o ora de mers cu masina. Nu se poate merge direct, in linie dreapta; trebuie iesit 'inapoi' la soseaua catre Serik, mers catre zona Belek (cea 'adevarata'), iar apoi intrat pe una din ramificatiile stradale care duce catre Cornelia Diamond, Susesi si Ela.

Avand in vedere inadvertentele majore relevate (de doua ori in cadrul aceluiasi reveiw! -- cine stie cate altele au scapat nereperate), recomand retinere in interpretarea recomandarilor acestui utillizator (iulian68)

[17.07.11 21:43:28]

Ce sa inteleg, 30 de minute inseamna mult? Si sa-mi fie cu iertare, eu am fost exact o data in fiecare statiune, iar detalii de genul distante intre hoteluri, etc, chiar nu ma intereseaza. Citeste parerile mele despre locuri vizitate si ai sa observi ca niciodata nu spun trasee, amanunte vamale, etc, pt ca nu ma apuc sa dau "povete" din astea. Mi se pare ca prea intri in amanunte... Dar de fapt care e problema? Iar cu orientarea geografica, scuza-ma cand merg prin "strainataturi" folosesc gps-ul, stii astia din bucuresti sunt mai tampiti, ca deh, tot banatu-i fruncea!

[17.07.11 21:51:41]

Va rog sa aveti in vedere ca inadvertentele acestea nu induc in eroare cu nimic pe cei care le citesc. Mi s-a spus ca sunt doua hoteluri bune, susesi si cornelia... Cu ce am indus in eroare pe cineva? Poate doar daca nu ar fi atat de bune... In fine, daca asta va poate indemna sa postati avertisment de acest gen, mai bine nu mai intru deloc in discutii, nici acum, nici alta data...

fanespoitorul
    [18.07.11 09:47:10]

@tm67bru

Salut, este adevarat, Catalin a vizitat Cornelia. Ne-a povestit dupa ce i-am spus cum sa-si recureze prosoapele. Catalin a venit cu amicii cu masina personala. Mi-am bagat unghia in gat cand mi-a spus ca a dat 1300 euro pt 10 zile 4 adulti UAI dar fara avion. El ne-a intrebat cat sunt taxele ca sa vada cat ar fi trebuit adaugat si daca renteaza sa vina cu masina. Noi cand am ajuns in hotel, ei erau deja. Cu Catalin am vorbit 2 ore cand am facut schimb de informatii despre hoteluri, locatii, vama etc. Ei au plecat inaintea noastra. Pe noi ne-a luat microbusul in jur de 13,30. Cat am stat noi a mai fost o familie di Iasi, si cred ca doua din Craiova si cam astia am fost toti romanii

marian69
    [15.10.11 10:52:23]

Mai baieti mai mult v-ati contrazis decat sa va spuneti parerile despre hotel! Ce facem pana la urma mergem la hotelul asta sau nu!

cronosss81
    [12.07.12 00:17:12]

Anul asta am sa merg si eu. Nu sunt un om foarte pretentios dar nici nu ma las calcat in picioare. Cu siguranta o sa-mi scriu impresiile la intoarcere

cronosss81, fanespoitorul, if, iulian68, marian69, nicole33
    Alte impresii din această RUBRICĂBelek Beach Resort [Bogazkent]: