ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2011
ÎNSCRIS: 08.04.10
JUL-2011

Excursie de o zi Tarifa - Tanger - Tarifa

ENRICO MACIAS - L`ORIENTAL

Aflându-ne pe Costa del Sol, a Spaniei, ne-am facut lecțiile și am pornit cu gândul să viziăm într-o zi și Gibraltarul. Luând harta la purecat, am vazut ca nici Tarifa nu era departe, de unde aveam șanse să ajungem în Maroc. Am mai avut încă două experiențe Africane si anume Egipt și Tunis, deci cam știam la ce să ne așteptăm.

Am intrebat la recepția hotelului, zicea că ne duce pentru 75 euro de persoană. Puțin cam mult, spunem noi. Ne interesăm și vedem că există o firmă care face excursii de o zi cu plecare de la ora 9, resp 11, ora Spaniei. De frica căldurilor mari, hotărând să plecăm astfel încât să prindem feriborul de ora 9.

La ora 8 eram deja în portul din Tarifa. Ne luăm biletele: 60 euro/persoană. Tur cu un ghid care ne va însoții. Aveam posibilitatea si de a lua doar bilete de feribot, fără ghid, dar, am spus noi, va fi mult mai interesant cu ghid, ne va și arăta câte ceva. Dealtfel, singuri biletul era 32 euro/pers.

Ne da, un semn distinctiv, o etichetă de lipit in piept. Zis și făcut. În feribot, o coadă mare... la ce, nu chiar știam. La un moment dat, auzim un anunț, pentru control pașapoarte să mergeți în partea dreaptă. Adică la acea coada, care, numai ca nu s-a terminat pe tot parcursul călătoriei, Așa că, am făcut și noi controlul pașapoartelor și am coborât de pe feribot. Nu am facut mult, doar 35min călătoria efectivă, dar am ajuns pe la 10, ora Spaniei în Maroc. Luați de febra tărâmului african, ne facem poze entuziasmați de ceea ce urmează să vedem.

Ne ia un domn ne pune deoparte, pe toti care aveam acea etichetă în piept și mergem, ieșim din port, ne urcă într-un autocar. Ne intreabă, pe fiecare e limba cunoastem... în autocar se vorbea spaniola și engleză.

Începem, autocarul urcă, ghidul vorbea ceva în microfon de nu il ințelegea nimeni, noroc, că stăteam în spatele lui, asa auzeam ce spune el, nu în difuzoare, unde nu intelegeam nimic. Repeta același lucru și in engleză și în spaniolă, așa că dacă nu ințelegeai într-o limba aveai șanse să întelegi în alta.

Ne-a plimbat pe un deal, ne-a arătat, din afara niște viluțe, mai mari sau mai mici, unde stăteau persoanele bogate din oraș.

Apoi am oprit, la un prim popas: plimbarea cu cămile. Săracele cămile păreau așa de neglijate. Mai văzusem cămile și în Tunisia și în Egipt, niciunele așa de nenorocite. Dar, pentru unii turiști plimbarea, nu mai mult de 1 min pe cămilă părea destul de interesantă. Așa că au plătit 2euro de persoană. Nu i-a plimbat mai mult de 20 de m. Nici nu au apucat să simtă bine zguduiala pe care o simți, în mod normal pe cămilă.

Am plecat relativ repede de acolo, urmând coborârea spre Medina. Autocarul ne-a debarcat și dus a fost. Înainte de a ne da jos din autocar ghidul ne-a avertizat ca orice luăm în mână ei se așteaptă să cumpărăm. Pentru că turiștii sunt victime sigure, nu după mult timp ne-au asaltat vânzătorii ambulați. Repet, am mai avut experiența africană, dar vânzători așa de agresivi și care să se țină ață de noi, de când ne-am dat jos din autocar pâna când am ieșit din medina nu am mai vazut. În rest, marfa, cam ca și în Tunisia, foarte colorată, plin de ”piele de cămilă”. Ghidul nostru ne-a dus repede la un restaurant ”tradițional” marocan, foarte primitor pentru turiști, la fel ca și in Tunisia, pentru cei care au fost în excursia de 2 zile in Sahara. E restaurant tradițional, dar nu e nici un marocan care să mănânce acolo :)). Dar mâncare bună, nimic de reproșat. Am avut în meniu o supă, ceva frigărui, care semănau cu micii noștrii, felul principal, cuscus cu varză murată călită, si o bucată de pui fiert, gustoasă mâncare, iar la desert un fel de baclava, la fel de dulce, dar aluatul mult mai tare și bineînțeles ceai de mentă. Se dădea supliment la ceaiul de mentă;). In schimb baclavaua foarte bună. Dupa o gură de liniste, o masă in viteză și o formație de muzică tradițională, din nou în stradă.

Pe staduțele din medina scumpul nostru ghid mai mult fugea, trecând pe langă magazine ca fulgerul. La un moment dat am cerut să ne ducă la un magazin de dulciuri, chiar doream să ducem niște baclava cu noi. Răspunsul a fost... ”De ce nu ați spus mai repede? Acuma sunt departe magazinele de dulciuri”, așa că am rămas foarte triști.

De la restaurant fuga, fuga, cu vânzătorii ambulanți după noi la un magazin de covoare, cu prețuri, ca pentru turiști, totul negociabil.

De acolo fuga, fuga, din nou printre vanzătorii ambulanti după noi la o farmacie ”traditională” special amenajată pentru turiști. Aici prețurile erau fixe, dar la 2 produse cumpărate primeai unul gratis, special, pentru noi, in aceea zi :). Cine a mai fost in Africa înțelege perfect acea ofert ”specială”. Mult lăudatu-l ulei de argan avea un pret de 15 euro sticla, dar daca luai doua, a treia era gratis.

De acolo, am mai coborât puțin prin medina și la un moment dat, ghidul ne da 20 de min liber să facem ce vrem, cu toți vânzătorii ambulanțti după noi, nu aveai unde să mergi, ca pur și simplu îti era frică să nu se ia unu după tine să iți dea în cap pe vre-o străduță sau să iți fure tot ce aveai. Așa că, am rămas dejamăgiți așteptând ghitul și negociind două brățări și un colier de la 15 la 3 euro. Negociere reușită, într-un târziu îninte de a ieși din Medina.

Am mai vizitat un loc minunat, o panoramă superbă asupra oceanuluiși a mării mediterane.

Apoi, din nou fuga prin medina, la autocar, care ne-a dus direct în port.

Așa s-a încheiat experiența marocană. Atunci ușurți că am scăpat de vânzătorii ambulanți, acum triști că a fost foarte scurtă. Am luat feribotul de ora 14, ora Marocului, 15 ora Spaniei si ne-am intors în Spania.

Experiență traumatizantă.

Dacă sunteți în zonă, nu optați pt excursia de o zi, mergeți individual, nu pierdeți nimic daca nu va plimbați pe la marile vile, la care le vedeți doar gardul. Puteți petrece timp la plaja sau prin medina. Sunt convinsă, că turiștii individuali nu atrag atâția vânzători ambulanți, iar dacă doriți să scăpați de ei, dati-le un preț foarte mic. Atenție!!! Dați mai puțin decat credeți voi ca este prețul corect!!! ca să puteți negocia.

Vă întrebați cum ajungeți la plajă? Plaja este în partea dreapta, cum ieșiti din port.

Cum ajungeți în medina? de pe plajă urcați, intrați pe o străduță și sunteți în medina. Atâta timp cît urcați pe straduțe micuțe sunteți tot in medina.

Ca și medina Tunisiană, aici gasiți de la mâncare, ceva omlete, la fructe, legume, verdețuri, pești vânduți din cărucioare fără gheață, marochinarie, șaluri, de toate găsiți, doar să căutați. Și să fie și magazinele deschise. Pe la 11-12 cand am ajuns noi în medina, atunci deschidea lumea magazinele.

Dacă ar fi să mai repet o dată experiența as face-o, dar în alt oraș din Maroc și pe cont propriu. E cel mai sigur!!!

Trimis de ramo_info in 14.07.11 15:07:25
Validat / Publicat: 14.07.11 15:48:18
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 8824 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ramo_info); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Feribotul în port in Tanger

Admin [14.07.11 17:48:23] »

Articol selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie

webmaster13 [14.07.11 23:38:28] »

Enrico Macias (pe numele sau adevarat Gaston Ghrenassia) este un artist francez nascut in Constantine, Algeria la 11.12.1938 intr-o familie de evrei Sefarade (denumirea aceasta se folseste pentru a desemna familiile evreiesti cu radacini in peninsula Iberica si Magreb)

Muzica sa cu influente arabe l-a facut cunoscut in intreaga lume fiind denumit si "Cantaretul Pacii" in 1985 a fost decorat cu Legiunea de Onoare!

Sper sa placa muzica postata!

• Alte impresii din această RUBRICĂExcursii / activităţi opţionale în zona Costa del Sol: