ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.07.2011
ÎNSCRIS: 13.06.11
JUL-2009
2 AD. + 1 COPII -- v: 13 [ani]

Dragut

Am fost doua familii cu cate un copil fiecare. Am luat asadar doua camere triple.

Chestia ''draguta'' a fost ca, cu doua zile inainte de a pleca am fost sunat de agentia de unde luasem biletele ca sa mi se spuna ca nu vom mai merge la hotelul unde eram programati (si al carui nume chiar nu-l mai stiu) pt ca, vezi Doamne, nu mai functiona aerul conditionat. Asta e, faptul consumat, asigurari ca va fi cel putin la fel de bine, etc.

Cand am plecat din bucuresti erau vreo 21 de grade, in avion aer conditionat, dar sa te tii cand am ajuns acolo!! erau peste 38 de grade! In fine, ne-am obisnuit in cateva minute cu atmosfera, in aeroport am stat pana ce fiecare a completat un formular cu toate datele, scopul vizitei si locul unde putem fi gasiti... Probabil ca dupa ultimele evenimente o fi disparut ''moda'' asta. Nu m-a deranjat deloc, si chiar daca...

Am ajuns relativ repede la hotel, bariera si punct de control la intrare in fata eram asteptati de niste hamali care ne-au luat bagajele si le-au dus in hotel, seful personalului s-a intretinut cateva minute cu fiecare dintre noi, pana s-au facut formalitatile, ne-a aratat unde putem sa bem si sa mancam ceva pana a doua zi (era ora 23 cand am ajuns).

Totul ok, camere foarte frumoase, mari, cam ciudat al treilea pat care era de fapt o canapea... curatenie ireprosabila, toata lumea zambitoare si foarte politicoasa, un avantaj fata de alte tari arabe e faptul ca acolo limba franceza e la fel de prezenta ca si araba (doar au fost sub protectorat pana in 1956). Aveam obiceiul de a le da 2 dinari la cameriste ca sa schimbe in primul rand prosoapele insa pt banii astia schimbau si lenjeria.

Am observat ca in week-end, cei avuti veneau si petreceau doua zile la hotel, ei, ''barbatii fatali'' pe marginea piscinei la una mica iar nevestele carora li se vedeau doar ochii, aveau grija de copii si stateau in arsita aceea cu orele...

sistemul a fost all inclusive, cu specificatia ca o zi din sejur, pe baza nr camerei, puteai cere si primi 2 sticle de sampanie. Mancarea foarte buna, abundau salatele si dulciurile.

Avand in vedere ca era un resort, si pana in oras erau cam 4 km, puteai cere sa fii luat dimineata de masina hotelului, gratis desigur, insa trebuia sa mergi si sa vizitezi si fabricile lor de covoare...

Am facut o excursie la Cartagina, si una cu camilelel pe undeva prin apropiere, pe cea cu desertul nu am luat-o, era extrem de cald si nu am vrut sa risc. Am riscat totusi in doua randuri, cand am plecat doar cu prietenul meu si cu un angajat al hotelului in oras in dorinta de a cumpara niste aur (mai ieftin).

Atunci am descoperit ca tunisienii nu sunt chiar asa cum se vedeau la aeroport sau la hotel in sensul ca nu au decat doua paturi sociale: foarte bogati sau foarte saraci. In afara de faptul ca am ramas siderati de aspectul marii parti a orasului vazand atata lume saraca, am renuntat repede si la ideea de a cumpara aur, in primul rand pt ca era ff scump (cam cu 30% mai mult decat in romania) si pt ca aveam ceva banuti la noi si nu renta sa mai stam.

A doua zi am mers la sousse, am luat un taxi (comanda de la receptie) fara aer conditionat (oricum si daca cereai nu aveai de unde lua masina cu aer) 95% masini frantuzesti, citroen peugeot renaul, insa mai vechiute, cateva ''mertane si cateva jeep-uri toyota, insa foarte rare. La sousse am mers mai mult pt shopping aveau niste bazare cam in genul turcilor, in fiecare dugheana poza lui ben ali, (cica il iubeau!) si aceleasi cuvinte pe care le auzeam si in antalya cand intrebau de unde suntem: aaa, romani, Hagi, Popescu si... Ceausescu! ? de acesta din urma ziceau ca a fost un dictator, nu ca al lor de care nu vorbeau nici in soapta... In fine, afacere buna am facut cu niste haine de piele pe care le-am luat cu cca 150 dolari bucata, dupa ce ne cerusera, retineti!! , 650, si al caror pret l-am obtinut dupa ce am incercat sa iesim de 4 ori din magazin, si cu niste tricouri, Yves Saint-Laurent (pe bune) luate cu 1,5 dolari bucata.

Acum, nu stiu cate din impresiile mele mai sunt valabile, dupa rasturnarea politica, insa hotelul isi merita toti banii. Chiar as fi curios sa citesc niste impresii mai recente despre ce mai e acolo, acum.

Concediu placut!!!

Am uitat sa scriu despre faptul ca in mare nu am intrat decat de doua ori, desi era 3 iulie si afara era cumplit de cald, apa era foarte rece...

Trimis de iulian68 in 13.07.11 18:34:05
Validat / Publicat: 13.07.11 18:57:18
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TUNISIA

VIZUALIZĂRI: 3949 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

webmaster [13.07.11 18:55:58] »

Nu arata mai bine textul, acum ca sunt mai multe paragrafe (si nu unul singur) ?

iulian68 [13.07.11 19:00:12] »

Ba da, arata mult mai bine, doar ca nu m-am gandit sa-l asez asa... Data viitoare o voi face!!! multam!!!

iulian68