ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.07.2011
ÎNSCRIS: 10.05.10
JUL-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 6 ani

Mai mult decat multumiti!!

Am trait sa o vad si pe asta!

Desi nu suntem genul care sa se ingroape intr-un resort si apoi sa sustina ca a "vizitat Antalya", am realizat, dupa trei zile, ca nu am iesit din resortul Royal Holiday Palace. Si asta fiindca aproape totul a fost minunat, de la hotelul care este impresionant si pana la distractiile oferite de echipa de entertaineri.

Am mers in perioada 3-10 iulie, cu masina (stiu! si eu spun acum la fel, "am fost nebuni! "), la Royal Holiday Palace si dupa 19 ore am ajuns la locatia mult asteptata. Am gasit hotelul usor, asta datorita unuia din prietenii nostri care mai fusese in zona si care ne-a dus direct la acesta.

Ne-am cazat intr-o ora, desi ajunsesem in jur de ora 10 diminata, evident, cu banutii strecurati cu grija in pasapoarte. Platisem sea view dar am primit sea view partial, adica daca ne intindeam peste balcon destul de mult reuseam sa vedem si marea :) (exagerez putin!). Prietenii nostri care aveau apartament platisera supliment sea view, dar au avut vedere pe partea cu campul, asa ca, recomand sa nu platiti suplimentar acest serviciu la agentii ci sa rezolvati eventual acolo aspectul asta.

Noi nu am fost condusi sa vedem sau sa alegem camere, insa din celelalte doua cupluri de care am fost insotiti, unul a fost condus spre a-si alege camera. Asta la insistenta de a primi sea view! Deci, este un aspect rezolvabil!

Camerele sunt imense, aerisite, paturile imense si confortabile! Toate camerele standard au cate doua paturi, unul matrimonial si unul pentru o persoana, astfel ca cei care vin insotiti de copii nu mai au grija spatiului de dormit. Copiii pana la sapte ani neimpliniti se pot caza gratis din cate am observat, la doi adulti platitori. Baia este compartimentata in trei parti - toaleta despartita cu o usa din sticla de restul, incaperea cu chiuveta si a treia, cada, care are usi culisante. Din nou, confortabil si bine gandit!

Mancarea a fost peste asteptari. Pozele nu pot din pacate exprima cu exactitate multitudinea de preparate sau decorurile. Cred ca am incercat in cele sapte zile cat am stat mai mult de 150 de preparate (imi puneam cate putin din tot ce imi facea cu ochiul). Sunt genul de persoana careia ii place sa incerce tot ce e nou si va spun cu toata sinceritatea ca din tot ce am incercat doar vreo 3 mancaruri nu au fost pe placul meu. Gasesti de la carne de curcan pana la peste, cam toata gama de carne. Delicatesele nu lipsesc - tartine cu somon, tot felul de creme din peste sau legume, asezate frumos pe farfuriute mai mici decat palma, faguri de miere (doua tipuri), etc. Peste 10 tipuri de peste: biban, somon, pastrav, peste calugar, butter fish (recomand si poate fi gasit foarte greu in restaurantele de la noi!), macrou, etc. Peste 20 de mancaruri gatite, la fiecare masa. Portiune cu gratare si prajeli. Separat, colt cu placinte si pizza. Deserturi - zeci, la fiecare masa! Tot feluri de prajiturele, torturi, creme si budinci, sorbeturi, cel putin 5 feluri de baclavale, cataif, fructe. Tot de visezi sau ti-ai putea imagina a fost pe mesele care ocupau cam sase apartamente imense de la noi!

Divertismentul este de asemenea unul din punctele forte. Inca de dimineata programul includea aqua gym (la care am incercat sa fiu mai mereu prezenta), apoi polo in apa, intreceri in apa, volei, fotbal pe nisip. Serile includeau spectacole interesante, la care nu am lipsit: a fost seara de stand up comedy, seara cu spectacol de magie, seara inchinata lui Michael Jackson, unde echipa de entertaineri a dansat pe cateva cantece ale cantaretului, seara cu karaoke, ce sa zic, chef sa ai sa te distrezi!! Echipa era aceeasi, oameni tineri la care se vedea de la o posta ca fac ceea ce le place, bine dispusi si mereu zambitori, gata sa te ajute!

Intr-una din zile am facut o excursie la Demre, Myra si Kekova organizata de o agentie de turism turca ce era dedicata romanilor. Dar despre asta voi povesti in alta zi. Cert este ca a fost o alegere mai mult decat inspirata care ne-a adus multe satisfactii!!

Personalul atent, zambitor, amabil, gata sa intervina, sa te ajute, sa iti procure cam orice ai avea nevoie!

Intr-una din seri am fost la restaurantul mexican, unde am mancat foarte bine si am fost serviti ireprosabil! Mancare buna, condimentata, evident, frumos asezata pe farfurii! Mare atentie insa la aerul conditionat care ne-a batut direct in cap, astfel ca patru din cei opt oameni cati am fost, au racit rau!!

Singurul punct minus pe care l-as putea comenta despre Royal Holiday Palace este ca ar trebui acordata mai multa atentie curateniei, cel putin in camere. Sapun si gel de dus nu am primit decat intr-o singura zi, fara aa solicita acest lucru, in rest, absolut in fiecare zi am cerut noi! Prosoape de asemenea, nu am primit decat in doua zile, in restul de cinci zile, noi am solicitat, folosind uneori si doua zile, cele doua prosopele mici care ni se dadeau. Curatenie in camera nu s-a facut in nicio zi, paharele din bar nu au fost spalate niciodata. Lenjeria nu s-a schimbat decat o data. Chiar daca cearsaful fetitei a fost murdarit cu o bombonica roz care efectiv sarea in ochi, acesta nu a fost schimbat cat am mai stat noi. Cu aspiratorul nu a fost dat niciodata, nisipul strans pe mocheta deranjandu-ma foarte tare! Asa ca, vrand-nevrand am stat in camera mai tot timpul cu papuci! Asta in situatia in care am lasat pe pat, in prima zi, o bancnota de 10 lire turcesti! Nici macar in acea prima zi nu a fost lasat sampon sau gel de dus si nici prosoape. Asa ca in zilele urmatoare nu am mai lasat nimic!!!

Intr-un hotel atat de pus la punct, acest aspect strica mult!! Sper ca in cel mai scurt timp sa ia masuri si se rezolve aceasta problema!

Am facut in ultima zi si un tratament de hidratare a pielii pentru care am platit 90 de euro. Si desi in pachet era inclus si masaj, pe langa hidratare in cada cu hidromasaj, gomaj si impachetarea cu ciocolata, acesta a lipsit cu desavarsire! Asa ca am plecat cu un gust usor amar, incercand sa ma bucur de tratamentul in sine, chiar daca simteam ca am fost pacalita in stil... turcesc!!! Mai ales ca specificasem clar initial ca doresc doar masaj! Ma rog, inca un punct in minus.

Insa per total, sunt foarte multumita de sejurul in sine. Am dorit ca toate celelalte aspecte care nu au fost pe placul meu sa nu aiba intaietate, deci pur si simplu nu le-am pus la suflet si m-am bucurat de partile bune, care, slava Domnului, sunt o multime!!!

Poze SPER din suflet sa ajung sa postez. Pe drumul de intoarcere am avut un incident nefericit, care sper insa sa se rezolve: am uitat intr-un Mc, aparatul meu foto, pe care il iubesc aproape ca pe un membru al familiei. Cu tot cu pozele din concediu si de la serbarea fiica-mii. Am luat legatura cu cei din acel Mc dintr-un altul, aflat la peste 400 de km, si mi s-a promis, de catre unul din angajatii de acolo, ca va face tot posibilul sa mi-l trimita in tara. Pana acum nu am primit nicio veste de la el, dar am speranta ca va ajunge inapoi acasa :) ! Si promit sa atasez si poze interesante, daca acest lucru se va intampla.

Asa ca, dragilor, daca nu stiti ce hotel sa alegeti din Lara si aveti un buget pregatit, va recomand cu caldura acest hotel! Aspectele negative sunt prea putine (poate chiar cu un usor aer carcotas) si pot fi trecute cu vederea!! Pot spune cu sinceritate ca a fost unul din cele mai frumoase concedii din viata mea, daca nu chiar cel mai frumos!

Trimis de spezam in 12.07.11 20:23:46
Validat / Publicat: 12.07.11 21:30:23

VIZUALIZĂRI: 5634 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (spezam); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Antalya, în drum spre Lara
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 20 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 76.50 EUR pe cameră

[23.07.11 09:40:47]

bună,

Puerto rico scria în review-ul său că sunt mulţi ţânţari, este adevărat?

Mai vreau să-mi spui dacă personalul aştepta să le dai ciubucuri şi dacă a trebuit să plăteşti ceva pe acolo???

Mulţumesc!

[23.07.11 11:37:20]

Buna!

Da, intr-adevar erau multi tantari, insa desi am alergie la ei si fac niste blande imense cand ma ciupesc, nici nu i-am bagat in seama. Fetita insa s-a intors cu semne peste tot. Va sugerez sa luati cu voi niste spray-uri impotriva tantarilor. Pentru copii au aparut la magazinele cu produse organice sprayuri naturale, scumpe dar care ii protejeaza si sunt blande si cu pielea!

In privinta personalului, asa cum am mai scris si in review, toti au fost fara cusur, nu a fost senzatia aia pe care am resimtit-o in Bulgaria, ca daca nu dai peste tot esti un amarat care a venit sa se ingrase la ei! Toti sunt amabili, gata sa sara pentru a te ajuta.

Nu am platit la otel decat freshurile pe care le-am consumat si cele 10 lire pe care le-am lasat pe pat pt curatenie.

Daca mai ai intrebari te rog nu ezita sa le pui!

Tu cand pleci?

[23.07.11 23:46:24]

Mulţumesc pentru răspuns!

Eu plec din data de 09.08.2011 şi mă surprinde foarte tare faza cu ţânţarii, soţia mea este chiar supărată din cauza asta.

Am fost anul trecut, tot în luna august în Lara, la Delphin Diva, puţin mai jos de Royal Holiday şi nu am avut probleme cu ţânţarii.

Este a patra oară când merg în Antalya şi până acum nu am avut probleme cu ţânţarii. Vom merge dotaţi cum trebuie, asta e, bine că ştim.

De fapt, acest lucru pe mine nu mă deranjează! Dacă mă voi simţi ca la "delphini" şi totul este perfect organizat şi aranjat, atunci este minunat şi nu văd de ce la un hotel nou nouţ nu ar fi totul în regulă. La "delphini" nu a trebuit să plătim nimic, nici freşurile, nici îngheţata, nici pop-cornul, cum am mai văzut că la alte hoteluri se plătesc.

Sper să nu am surprize uriaşe şi să regret cumva că am schimbat "delphinii".

Am luat cameră "land" şi sper când ajung să o schimb cu "sea".

Am văzut că sunt hoteluri la care la restaurantele a la carte, băuturile se plătesc, aici cum a fost?

De asemenea, te rog să-mi mai spui despre plajă, cum este, curată, aranjată, înreţinută?

Spune-mi te rog câte ceva despre noul "Delphin Imperial"... anul trecut în august când am fost acolo, în locul respectiv erau numai bălării şi nu se vedea că cineva ar intenţiona să construiască ceva acolo, credeam că sunt doar zvonuri că se va construi un nou "delphin".

Ei bine, în speranţa că nu te-am plictisit, am să-ţi mulţumesc frumos pentru răbdare!

[24.07.11 16:24:33]

@Mariusică.

În privinţa ţânţarilor, am văzut că stropeau zilnic în locurile publice, erau maşinuţe care umblau pe potecuţe şi stropeau de zor! Oricum, o cremă sau un spraz la voi va rezolva problema.

Nu ştiu dacă va fi un Delphin, însă am văzut că este un hotel imens în construcţie, deja ridicat la gri, însă mai au ceva de lucru la el. Dar din câte am văzut, şi RHP a fost finalizat în aproape un an, aşa că lucrurile se mişcă repede la turci, bravo lor!!

În afară de fresh+uri, care costă 2 euro paharul, nu am plătit absolut nimic în plus, la restaurantele a la carte, băuturile sunt gratis, la fel şi îngheţata şi toate celelalte...

Atenţie la prosoape, dacă le schimbaţi pe parcursul unei zile vi se pune o taxă de 50 de cenţi pentru serviciul de curăţenie. Asta înseamnă că dacă le luaţi dimineaţă şi apoi mai schimbaţi odată în cursul zilei cu altele noi, acestea vi se vor taxa. Dacă se pierde prosopul, taxa este 10 euro. Prietenilor noştri li s-a furat, aşa că atenţie, nu le lăsaţi pe plajă aşa cum făcea marea majoritate când se retrăgea la masă sau somn, în perioada după-amiezii.

Plaja este foarte curată! Pe ea sunt amenajate mici terenuri de volei sau tenis. Peste tot sunt coşuri de gunoi şi la picioarele şezlongurilor sunt vase de lut care sunt curăţate cu religiozitate, astfel că niciodată nu au fost destul de pline cât să ajungă gunoiul pe jos! Este imposibil pentru un om cu bun-simţ să facă mizerie, acolo!

Pontonul este superb, poţi intra şi din mare pe el, sunt scări care urcă până la bar, aşa că este interesant şi asta, pentru cine doreşte să se răcorească şi pe interior .

Călătorie uşoară şi concediu plăcut!

[26.07.11 17:41:42]

Sunt mulţumit, mulţumesc frumos!!! pa pa

ralup
    [23.02.12 21:44:06]

Buna

Vrem si noi sa mergem anul acesta la RHP si ma interesau 2 aspecte pe care nu le-am vazut in review-uri:

1. programul de functionare a toboganelor

2 nu am inteles exact, din comentariul tau, daca spectacolele organizate seara in amfiteatru erau sustinute de trupe profesioniste sau de animatori. LaDelpgin Diva aveau trupe profi, iar la Royal Wings (in 2008) erau animatorii, iar spectacolele nu erau chiar grozave.

Iti multumesc

Raluca

sweet_r*
    [18.06.12 17:26:32]

1450 euro ati platit in total sau de persoana??

[18.06.12 19:06:14]

@sweet_r: In total, doi adulti si un copil, fara transport, asa cum scrie si acolo. Stiu, a fost un tarif foate bun! Acum am vazut ca e in jur de 1000 euro de persoana.

[18.06.12 19:12:42]

@ralup: Sincer nu mai stiu exact programul de functionare al topoganelor, era de undeva de la 11 la 14 si apoi de la 16 la 18. INsa nu mai stiu daca exact astea erau orele de functionare.

Sincer nu stiu daca artistii erau profesionisti sau animatoari. Spectacolele erau OK, dragute pentru un concediu la mare, oricum mai bune decat ce am vazut pe litoralul nostru. Cred ca aici depinde de gusturile fiecaruia. Unii au o adevarata cultura d. p. d. v. al spectacolelor, cunosc elemente de regie si alte asemenea aspecte si urmaresc intr-un spectacol aceste lucruri si deci, nu pot fi multumiti cu genul de divertisment care se ofera la mare.

Noua ne-au placut, din cate imi amintesc am vorbit despre ele in review-ul meu. Cred ca cel mai important este sa te duci decis sa-ti placa. Daca vrei sa cauti neghina in boabele de grau in mod sigur o vei gasi!

ralup
    [18.06.12 22:54:37]

@spezam: Buna

Multumesc pentru raspuns. Intre timp am fost deja in vacanta si am ales Delphin Imperial.

Daca vrei sa faci o schimbare, gasesti review-ul meu cu acest hotel.

Daca nu ai ajuns inca in concediu iti doresc o vacanta minunata!

sotto
    [09.07.13 10:40:11]

-masajul se plateste, lasa pana la 50 de eu daca nu au clienti

-la bar sunt bauturi gratis in stanga si bauturi cu plata in dreapta (adica JB gratis stanga, chivas regal cu bani dreapta)

- exista piscina interioara free

- sala fitness free

- biliard, popice, etc. cu bani

- se poate manca la un alt restaurant fata de cel standard doar cu programare si o singura data, daca vreti sa incercati si al doilea restaurant platiti 18 EUR/ persoana

-la masa aduc un vin prost cu capac insurubabil, daca doriti un vin mai bun, cereti cu dop de pluta la sticla de 750cl e singurul vin baubil, mare grija sa-l aduca nedesfacut (daca e desfacut sigur e scursura din alte sticle (refuzati)

-luati autan la greu ca va mananca tantarii seara

-cum se iese din hotel, pe stanga primul bar de la piscina este cel mai ok

-handy man-ul care aduca chistoace si pahare goale, are obiceiul sa le ia si pe cele pline fara sa intrebe, e fixat pe treaba lui

- se poate lua junior suite cu 10 EUR (eu asa am luat) chiar daca nu a avut vedere la mare, este imens si cu un jacuzii de 2 persoane

-se poate cere gratis pat suplimentar, daca este cazul

-se face curatenie zilnic si se redoteaza ce s-a consumat din bar

-se schimba lenjeria, se schimba prosoapele

-toti asteapta ciubuc (cum zic ei) nu uitati ca sunt niste apucatori, mai rau ca tiganii

- in rest tolaneala placuta

[09.07.13 11:10:46]

@sotto: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

mariusică, ralup, sotto, spezam, sweet_r*
    Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Holiday Palace: