ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.01.2008
DIN: Vaslui
ÎNSCRIS: 24.01.08
DEC-2007

Menzah - o destinaţie plăcută

Am fost de Revelion la acest hotel de 4 stele. N-a fost rea cazarea, dar la 4 stele la turci de exemplu e cu totul altceva. Eu am tot facut comparaţie cu turcii, care sunt mult superior in servicii.

Sotul meu a fost 2 zile în deşert şi, pentru că eu nu mă simţeam prea bine, am ales sa merg singură, in acest timp, la El Djem. A fost o intreagă poveste în sensul că era sîmbata, băncile nu erau deschise, la hotel încă nu era deschis la schimbul valutar şi mă grăbeam, asa că am rămas fără dinari la întoarcerea din El Djem. Am avut noroc sa găsesc un ghid la un grup, care a avut amabilitatea să-mi schimbe numai 10 E, că o bagasem pe mînecă.

El Djem-ul merită deranjul, este realmente foarte mare şi bine conservat.Totuşi se spune ca fără desert în Tunisia nu merită să mergi. În staţia de louage din Sousse s-au luat la bătaie si mie mi-a stat inima. În rest deşi a fost destul de palpitant, pot spune că au fost foarte amabili şi draguti cu mine. Sunt majoritatea vorbitori de franceză si merge destul de bine si cu engleza.

Pentru Tunis am închiriat o maşină cu sofer, 110 dinari +5 dinari soferului (care a fost un drăgut, şi-a meritat bacşişul, fiind şi student), alegere foarte bună, deoarece nu cred că ne-am fi descurcat la fel de bine fără. Am văzut întâi muzeul Bardo si apoi Cartagina, Sidi bu Said (sper ca e bine scris) şi am stat la întoarcere 4 ore in Tunis. Am ratat la mustaţă moscheea lor celebră, că s-a închis la 14.30. În schimb a fost o zi superbă, am mâncat pe o terasă şi am stat de vorbă la soare.

Souk, medina, este o aglomeraşie în care trebuie să intraţi de curiozitate si să ieşiti repede. De mâncat, şoferul ne-a spus că ar fi fost mai indicat în Sidi bu Said, dar noi ne-am grăbit, asa încât mâncarea a fost scumpă si cam jalnică.

Tunis-ul e frumos, merită chiar o zi intreagă alocată exclusiv. Au bulevarde drăguţe care amintesc putin de Paris, iluminat de epocă, asta ce-am văzut pe la stopuri, din maşină. Magazinele sunt bune, ca in orice capitală, iar cumpărături se pot face. Eu mi-am luat 2 perechi de pantofi, o rochie, 2 perechi de cizme, o poşetă. Toate cumpărăturile le-am facut în magazine cu preţuri fixe, la cizme mi-a făcut reducere, însă nu foarte mare. Poşeta am luat-o din bazar din Hammamet - LV, falsă bineinţeles şi pe care am regretat că am luat-o fiindcă pe dinafară merge, dar în interior e prapad... mi-e jenă să o deschid. E lipită cu adeziv la vedere şi total nefinisată.

Am mai vizitat Nabeul, Hammamet oraşul şi cam atât.

Staţiunea Yasmine Hammamet e foarte frumoasă, portul e superb, au restaurante drăguţe, plaja e lată şi cu nisip. Au o medina cu o arhitectură exterioară frumoasă, parc acvatic, bineînteles pentru când e cald. Mincarea e bună la hotel, a fost in regulă şi la restaurante deasemenea. Cafeaua de la masă e groaznică, nu se poate bea.

Am băut o cafea în hotelul Lela Beya care e senzaţional. Dacă e să alegeţi acest hotel e o locaţie nemaipomenită.

Impresia generala: e o destinatie plăcută.

Trimis de dulcetica in 24.01.08 10:14:54

VIZUALIZĂRI: 1851 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dulcetica); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 900 PMA (din 1 vot)

• Alte impresii din această RUBRICĂEl Mouradi El Menzah Hotel: