ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.07.2011
JUL-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 2 ani si 8 luni 11 ani

Un concediu minunat

Buna ziua,

ne-am intors de curand din aceasta locatie si, pe langa impresiile pozitive scrise de catre alti utilizatori, la modul concis va redau plusurile si minusurile:

Plusuri:

- cazare foarte buna, camera tip familly (2 camere ce comunica printr-o usa), mari, prima in jur de 30mp, a doua mai mica, paturi mari, lenjerie curata, curatenie zilnica, prosoape schimbate zilnic;

- plaja curata, apa calda, limpede, miroase a mare destul de puternic

- mancarea foarte buna, imposibil sa nu gasesti ceva care sa-ti placa

- multe baruri, la care poti servi bauturi, mancare (gen pizza, sandvisuri, prajituri, cartofi prajiti)

- personalul hotelului destul de amabil

- insusi faptul ca este un club cu circuit inchis, paza la parcare si acces pe plaja doar a turistilor cazati aici

- cu toate ca e zarva mare toata ziua, in camera a fost liniste si cel mic a putut face nani bun

- calitatea mancarii foarte buna, nici o indigestie nimic, nici macar la cel mic.

Minusuri:

- faptul ca pentru copiii mici, pana in 3 ani - 3ani jumate, nu aveau mancare prea diversificata.

Dimineata, doar musli cu lapte, sau gris cu lapte (doar de 2 ori in 8 zile), si iaurturi, care sunt cam reci pentru gatuturile lor. Al nostru copil de 2 ani si 8 luni, s-a plictisit repede de musli, iar grisul cu lapte a fost prea rar, dupa care nu mai vroia mai nimic.

La pranz supe crema, de legume si brocoli, intr-o zi supa de pasare, in rest se cam repetau. Pizza buna, dar nu prea poti sa dai unui copil asa mic prea multa... Fursecuri destul de bune.

- barul de pe plaja se deschidea tarziu si se inchidea repede (10-17)

- nu exista tonomate de cafea, asa incat am suferit dimineata, caci ne trezeam tare devreme si tare mai merge o cafea

- nu este nici un post tv romanesc

- as trece la minusuri, cu toate ca nu e vina hotelului, drumul foarte lung, daca esti mai din nordul tarii, si mai ai si copii mici e cam naspa

- ultimele 2 zile, in apa marii erau meduze la greu si raci mici, alge multe, care se adunau pe portiuni, ca la noi. A fost destul de neconfortabil sa intri in apa si sa tot fii atent la toate vietatile din mare (viermisorii si gandaceii erau prezenti zilnic)

Oricum, e o locatie buna, menita sa-ti asigure un concediu reusit. Nu stiu daca vom mai merge acolo datorita distantei, in rest, daca ar fi fost mai aproape, cu siguranta ca am mai merge aici.

Oricum, minusurile

Trimis de danadin bacau in 11.07.11 15:12:56
Validat / Publicat: 11.07.11 16:37:42
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 3565 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danadin bacau); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[11.07.11 16:02:50]

@danadin bacau, pare neterminat rw. tau, probabil s-a pierdut finalul la editare. Inca mai este activ link-ul EDIT, pentru a face eventualele completari, sau le poti aduce printr-un ecou, daca timpul prevazut editarii a expirat.

[11.07.11 16:33:31]

Cred ca e posibil ca ultimul paragraf (cel incomplet) sa fie totusi o prima formulare a celui precedent (cel cu concluziiile), si pe care autoarea intentiona s-o stearga ulterior (dar a uitat), astfel ca vom publica review-ul in forma actuala.

Daca autoarea doreste sa reformuleze / modifice orice parte, este rugata sa scrie o sesizare (ori un ecou)

[15.07.11 10:07:11]

Buna danadin bacau,

Foarte util review-ul tau... multumim mult! Noi vom pleca saptamana viitoare la acest hotel si, in ciuda incercarilor noastre, nu am reusit sa aflam mai multe informatii referitoare la cele 4 corpuri ale hotelului (nici cei de la agentie nu ne-au spus prea multe). Noi avem ca tip de cazare 4* All Inclusive-pool view. Din cate am vazut intr-o schita, mai toate au si pool view. Poti sa ne spui cum se face cazarea la receptie, avem posibilitatea sa alegem un corp anume? pe voucher nu e mentionat nimic. Ai putea sa ne dai un sfat: care dintre cele 4 corpuri de cladire e mai ok/mai nou (amenajare; intretinere-mobilier, baie-; liniste; camere mai spatioase).

Multumim inca de acum pentru raspuns!

[15.07.11 13:25:57]

Noi am stat in corpul C, unde majoritatea sunt camere de tip familly (2 camere). Am avut vedere la piscina si a fost foarte ok, la parter.

Nu stiu daca celelalte camere sunt mari, dar puteti cere sa vedeti intai camera si daca nu va place sa solicitati alta. Unde am stat noi, camera era cam de 30mp, iar cealalta, cam de 15. In ce priveste linistea, cred ca nu sunt probleme pe nicaieri, caci ei chiar au termopane la geam si cand inchizi, nu se mai aude deranjant de afara.

Sper ca v-am fost de folos, daca mai doriti sa stiti ceva, nu ezitati. Concediu placut!

[15.07.11 14:17:26]

Multumesc mult, danadin bacau!...

Sper sa ma poata ajuta cineva cu "impresii" din celelalte corpuri. A fost cineva cazat in D?

rowger
    [17.07.11 17:32:42]

Buna, am fost noi cazati in corpul D - cu vedere laterala (parc, spre supermarket). A fost liniste, umbros si placut. Corpul D este diferit de celelalte, are 4 etaje si lift interior de sticla. Este cu adevarat hotel, celelalte corpuri sunt mai putin impresionante si au doar 2 etaje.

[18.07.11 08:56:16]

Camerele sunt mari in corpul D? Adica, au unde dormi 2 adulti cu 2 copii?

rowger
    [18.07.11 10:10:51]

Camerele sunt mari, noi am stat in camera dubla, am avut si un pat pliant suplimentar pentru cel mic, care insa nu a vrut sa doarma singur asa ca a dormit cu noi in cele 2 paturi lipite, unde a avut loc fara probleme.

Daca as fi avut 2 copii de 10 ani, sa zicem, unul ar fi dormit cu noi si celalat in patul pliant.

mihnea
    [30.07.11 19:48:19]

Salut!

Peste 2 saptamani plec in aceasta locatie. Cum te-ai descurcat cu parcarea? E adevarat ca este gratuita?

Multumesc!

[31.07.11 12:24:45]

Da, parcarea este inclusa in pret, ca si sezlongurile de pe plaja si de la piscina. Concediu placut!

[02.08.11 00:14:47]

Buna.

Sunt foarte speriata de ce a patit turis cu toxinfectie alimentara nu stiu ce sa mai cred. Am un copil de 1.3 luni si alptez, ar fi un dezastru daca as face o toxinfectie mai ales ca ma gandeam ca voi gasi si ceva pentru el la masa ex supa piure iaurt. Ce sa fac? Sa iau din Romania mancare pt 7 zile pentru copil? Eu fac din Bucuresti pana in statiune 4 ore in lada frigorifica nu se strica si in camera este figider. Ce ma sfatuesti cum a fost mancarea, ai observat ceva ciudat? Inca ceva erau cozi si " bataie" la masa pentru a gasi ceva de mancare?

Multumesc

[02.08.11 00:22:04]

@Daisy: cine e "turis"?

[02.08.11 08:06:56]

Nu trebuie sa-ti faci ganduri negre... Mancarea este foarte buna si proaspata. Nu stiu de la ce a facut turis toxiinfectie alimentara. Poti sa iei pt bebe borcanele, acolo vei gasi supite crema de brocoli si de legume, poti sa-i dai. Iaurturi in care sa-i pui fructe pasate, piure de cartofi, clatite, peste, iar tu sa eviti sa mananci lucruri pe care le eviti de obicei. Mancarea este foarte buna, inca odata, fii fara grija.

[02.08.11 13:48:59]

MULTUMESC

[07.08.11 23:22:07]

[@webmaster] Scuze greseala de ortografie, este "TURIST" nu stiam ca aici sunt la scoala si inainte sa trimit trebuie sa verific daca am scris corect, bine ca nu dau bacalaureatul... si tu esti profesorul.

irinadanielescu
    [05.01.12 19:54:08]

@ionelai: Buna Ionela,

Ne gandim ca in aceasta vara sa mergem la acest hotel.

Cum a fost cu cazarea pana la urma? In ce corp ati primit camera?

[06.01.12 14:31:38]

@irinadanielescu:

Buna Irina,

Asa cum ni s-a confirmat si de la agentie, nu am putut alege un corp anume pentru cazare. Am fost cazati initial in corpul A, dar nu ne-a placut si, in ciuda faptului ca hotelul era fully booked, am insistat sa fim mutati in corpul D; dupa 2 zile ne-am mutat. Am discutat cu managerul hotelului si, pana la urma, lovindu-se de incapatanarea noastra, a fost ok.

Daca mergeti la Evrika, sa insistati pentru a va caza in corpul D. Este, practic, singurul corp cu aspect propriu-zis de hotel de X*. Celelalte au doar camere de 3-4*, cu finisaje corespunzatoare acestei clasificari, dar cladirea in sine te duce cu gandul la un camin studentesc.

Bineinteles, este parerea mea, altii poate gandesc altfel...

Una peste alta, a fost ok sejurul... Cazarea in corpul D a fost ok, mancarea mai mult decat variata, bogata, gustoasa, cuprinzand meniuri pentru toate gusturile (vegetarieni sau dintre cei mai "carnivori").

Piscina principala e foarte mare si amenajata deosebit; un alt punct pe care l-am apreciat este faptul ca exista zona de verdeata si gazon pe care puteai pune sezlongul (undeva, langa zona cu piscina). In plus, spre deosebire de marea majoritate a hotelurilor, Evrika asigura si folosirea gratuita a sezlongurilor de pe plaja (exista un beach bar f saracutz, dar suficient de "hidratant"). Din pacate, anul trecut la sfarsitul lunii iulie, au fost mai multe zile noroase si nu prea ne-am bucurat de soare asa cum as fi vrut eu.

In mod categoric recomand hotelul, dar sub nici o forma statiunea. Noi am mai fost in alte statiuni din Bulgaria si aceasta mi s-a parut cea mai "pestrita", inghesuita, murdara si greu de respirat daca vrei sa te plimbi pe faleza - de fapt, nu exista faleza, a fost absorbita de chioscurile si tarabele cu produse China made si shaormerii de toate felurile.

Zona in care este Evrika, zona de nord, este ceva mai aerisita, slava Domnului.

Sper ca, intr-o oarecare masura, sa te ajute cele cateva idei pe care le-am expus.

Iti doresc inca de acum vacanta placuta!

Ionela

Victoras
    [25.03.12 14:38:54]

Corpul "D" este mai "fitos" pe afara, plus faptul ca are lift cu peretii din sticla. In privinta camerelor (spatiu, comfort, dotare, curatenie) nu sunt diferente notabile.

Este la distanta mai mare de amfiteatru, de sala de fitnes si de sauna si mai aproape de plaja.

Daca achizitionati bilet pentru o camera cu vederea spre mare merita sa stati in "D", daca luati cu vedere la parc ori piscina, chiar nu are nicio importanta.

Daisy, danadin bacau, ionelai, irinadanielescu, mihnea, rowger, Victoras
    Alte impresii din această RUBRICĂDIT Club Evrika (ex Riu Evrika) :