ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.07.2011
DIN: Buhusi Bacau
ÎNSCRIS: 28.12.08
JUN-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 14 si 7 ani

Recomandat copiilor si nu numai...

Ne-am intors sambata trecuta de la acest hotel si incerc sa scriu acum cat mai sunt impresiile proaspete. Zborul, cu Tarom, a decurs perfect, avionul a fost plin si m-am mirat de curajul unor parinti de a calatori cu copii foarte mici. Era coada la urcarea in avion la plierea carucioarelor!

De la aeroport si pana la hotel am facut aproximativ 30-40 min, am fost numai 7 persoane pentru acest hotel, noi si inca o familie de prieteni de-ai nostri din Brasov care au un copil de 12ani, asa ca am mers direct la hotel fara o alta oprire suplimentara pe drum. Am fost insotiti de ghida noastra, o ucraineanca foarte amabila care ne-a si ajutat la cazare si ori de cate ori am avut nevoie dupa aceea. Pe parcursul drumului ne-a prezentat putin programul excursiilor si am stabilit ziua in care sa ne intalnim pentru a cumpara excursiile.

La receptie am ajuns la 11 si cu toate ca checkin-ul se facea la ora 14, in jumatate de ora eram in camera. Am rugat ghida sa vorbeasca pentru noi la receptie, am pus 20€ in pasapoarte, si am primit o standard suite de 52mp, cu vedere la mare, chiar daca pe voucher aveam o family-room ceva mai mica (deoarece un copil are 14 ani apaream pe voucher ca 3 adl+1child). Prietenii nostri au cerut o camera linistita si au primit o standard room in zona impadurita a resortului. Placuti impresionati de rezolvarea rapida a cazarii am plecat sa ne familiarizam cu imprejurimile.

Resortul se intinde pe 100000mp, mare parte impadurita cu pini destul de batrani si cu mirare am vazut ca toti erau numerotati cu niste placute metalice (am vazut chiar nr 2116 pe unul din ei), era o vila care avea un copac ce trecea prin mijlocul ei ceea ce ma face sa cred ca au fost taiati numai copacii care incurcau, restul cladirilor fiind construite in functie de ei pentru a se pastra habitatul cat mai integru. Felicitari pentru cel care a avut aceste idei!

Sunt 512 camere standard (in cladirea principala si in cele anexe), 12 family, 4 suite standard (la etajele 3 si 4, una am avut norocul sa nu fie ocupata la sosirea noastra) si 4 suite junior (la ultimele etaje adica la 5 si 6, cu cea mai frumoasa vedere catre mare).

Hotelul are 3 piscine exterioare, doua de 1,40m adancime si una la aquapark, si una pentru copii. Piscina interioara este in zona Spa si este deosebita, din marmura, cu o fresca pe cupola si cu coloane romane si 2 jacuzzi (la intrare asa se si denumeste: Roman Bath). Turkish Hamam, sauna si jacuzzi sunt gratuite si deschise pana la 21,00, existand chiar si un Juice Bar in holul Spa. Dupa aceasta prezentare generala incerc sa le iau pe rand.

CAMERA: mare, foarte spatioasa, cu usi glisande despartitoare, cu vedere frumoasa asupra marii printre palmieri si pini, cu televizor Lcd Samsung mare incat puteam urmari si din cealalta camera programeleTv, nu am gasit nici un canal romanesc dar erau vreo 5 canale de desene animate spre deliciul celei mici.

Mini barul este aprovizionat doar la sosire cu o sticla de Cola o apa minerala si o apa plata, toate la un litru, in rest, in fiecare zi doar cu apa plata. In baie gelul de dus, sapunul de mana si samponul se gasesc in dozatoare montate pe perete, si un amanunut ce trebuie precizat, prosoapele colorate de plaja se gasesec in baie, este prima oara cand nu am primit towel card la receptie, si se pot schimba numai dupa-amiaza pana la 18,30 la un stand langa piscina.

Curatenia in camera a fost impecabila, un PLUS mare pentru asta, de fiecare data aspira mocheta, stergea comodele, sticla de la cada si oglinzile luceau de curatenie zilnic, iar asternuturile le-am gasit schimbate si in fiecare zi, prosoapele de baie chiar daca le atarnam in cuier tot le schimba. Am dat bacsis de trei ori cate 2 dolari cameristei si doar o singura data a venit la curatenie dupa ora 14, in general pana la 13 era curatenia terminata. Singurul dezavantaj al camerei era ca ne aflam deasupra zonei piscinelor si dupa 15 incepeau animatorii programul de dupa-amiaza si era cam galagie, dar au dormit copii chiar si asa pentru ca izolarea fonica era bunisoara.

Cheia de la seiful din camera se ridica de la receptie dupa ce se lasa o garantie de 20€. Din pacate pentru intrarea in camera exista un singur card si ni s-a intamplat in ultima seara sa uitam cardul in camera si am cerut altul de la receptie ca sa putem intra, iar o data a adormit cea mica si iar am ramas pe afara. Odata scos cardul din lacasul lui, se opreste curentul in camera dar prizele raman functionale numai aerul conditionat nu si lumina.

RESTAURANTELE: la orice ora ai fi vrut sa mananci gaseai unul din restaurante deschis. Ce mi-a placut a fost ca micul dejun se servea la etajul restaurantului unde se putea servi dejunul si cina, ceea ce permitea ca zonele de gatit cu specific de mic-dejun (omlete, clatite, cafea, ceai, etc) sa fie astfel asezate pentru usurarea servirei mesei, iar la pranz, la parter erau in alt fel dispuse, fiind foarte multe feluri de mancare, in prima zi ne-am cam plimbat cu farfuriile in mana dezorientati. La cina, zona de gratare era afara, astfel tot fumul nu deranja in interior. Pranzul se mai putea servi si la Snack-bar, langa piscina (seara era Anatolian Restaurant, a l’a carte cu specific turcesc), un fel de fast-food cu pizza, cartofi prajiti, hamburgeri, spaghete, etc, dar si dulciuri si salate diverse, deschis pana la 15,30. La 15 deschideau Patisseria pana la 18,30 cu prajituri, sandvichuri, tarte, inghetate, ceaiuri s. a. Iar seara de la 19 incepea cina ce se putea servi in restaurantul principal sau in cele a l’a carte: Anatolia, La Brezza (italian) sau Pescado (pescaresc). Rezervarea la aceste restaurante se facea la ghiseul de relatii cu publicul si costa 5€ de pers.

Curatenia in restaurant era ireprosabila! Nu am stat mai mult de 5 min sa ni se pregateasca o masa, si nu a fost necesar decat o singura data sa cerem noi sa se schimbe fata de masa. Gaseam oricand servetele, tacamuri, apa plata ne astepta rece pe masa si puteai cere cate sticle doreai. Am dat un singur bacsis la un chelner care de cate ori ne vedea seara ne si pregatea rapid doua mese pentru ‘ 7 person’. Pentru cei care au mai fost in Antalya stiu in ce consta abundenta de mancare de aici asa ca nu mai intru in amanunte.

Vineri seara era seara de Gala, cu specific turcesc, atat la masa cat si la spectacole, dar nu au fost amandoua vinerile la fel, in prima vineri au ornat sala restaurantului in alb si rosu si au amenajat in jurul piscinelor un fel de bazar traditional turcesc, au adus pana si camile si magari, iar spectacolul a fost cu dansuri turcesti traditionale, iar a doua vineri au ornat sala in alb si negru si la spectacol am avut circ chinezesc urmat de prezentarea managementului, un urias tort Alaska si frumoase focuri de artificii.

In fiecare seara dupa spectacolele din amfiteatru (bunicele, dar am vazut si mai bune) se tinea discoteca unde participau si animatorii, la barul de pe plaja, de fapt barul era pe pontonul dragut amenajat si deschis pana la ora 2a. m.

PLAJA: este cu pietre, nu pietricele! Am mai fost in Kemer acum cativa ani si nu am fost surprinsi, dar se putea intra in mare de pe pontonul amenajat cu scari si dusuri, salvamarul era de servici pana la 17 si erau puse la dispozitie pana si veste de salvare, pentru copii si adulti, agatate pe umerase. Apa calda, 26 de grade si foarte limpede si daca era senin pe munte puteai zari varful Tahtali, unde am si facut o excursie cu telefericul, despre care voi povesti in alta review. ANIMATIA: nu a excelat dar nici nu a fost monotona. Spectacolele cu dans au fost deosebite. Se sincronizau foarte bine, erau buni gimnasti, pana si animatorii de la copii au fost selectati si ca buni dansatori. La comedii nu prea aveau farmec dar se straduiau. Erau cam 20 de baieti si fete care umpleau ziua cu activitati diverse, diminetile in general erau activitatile pentru adulti iar dupa-amiezele pentru adolescenti. Mini-clubul bine organizat cu diverse concursuri, desen, decupaje, au facut si zmee pe care le-au inaltat pe plaja, masti de indieni s. a. Seara, in amfiteatru, inaintea programului artistic, ofereau diplome si adultilor dar si copiilor pentru concursurile castigate peste zi.

Un MINUS in programul animatorilor este ca se adreseaza mai mult rusilor si turcilor (majoritari), dar intr-o seara cand faceau prezentarea in amfiteatru o romanca a strigat cerand atentie: Romania is here? Because we are a lot but you don’t no! . Si de atunci au inceput sa strige la prezenta si romanii. Nu eram multi romani, cred ca la un moment dat eram vreo 30 de persoane in restul de 1500 de rusi, turci, iranieni, cativa nemti si cativa bulgari si probabil alte natii. Problema cu necunoasterea limbii engleze o au si cei de la receptie, iar cu camerista vorbeam prin semne si zambete. Pe animatoarele rusoaice le lasam sa termine ce aveau sa ne spuna in rusa, dupa care ii spuneam zambind ca nu inteleg rusa si reluau foarte pe scurt in engleza. Mai greu a fost la copii pentru ca la unele activitati trebuia sa stau cu cea mica sa-i mai traduc, ceream eu intai sa mi se vorbeasca in engleza.

Un alt MINUS care ma va face sa scad nota la servicii este ca sezlongurile se rezervau dis- de- dimimineata, de pe la 6. Cu toate ca erau sezlonguri si pe gazon, printre copaci, pe langa hamace, tot erau prea putine, lucru ce a fost se pare reclamat la conducere pentru ca in ultima noastra zi a fost pus un anunt ca se interzice rezervarea sezlongurilor mai devreme de ora 8. La 8 nu mai gaseai aproape nimic liber, iar daca opreai 5 sezloguri si 2 umbrele aveai mari sanse sa gasesti numai o umbrela iar dupa-amiaza ni s-a intamplat de cateva ori sa nu mai gasim nici sezlongurile dar nici prosoapele. Noroc ca cei de la schimbat prosoapele nu sunt foarte atenti la numarat.

Curatenia de la piscine a fost foarte buna, am vazut de cateva ori cum luau mostre din apa, iar debarasatorii umblau continuu dupa pahare si cesti. AQUA-PARKul este bine pozitionat la umbra, sunt si sezlonguri la piscine dar apa este foarte rece, dupa cateva ture aveau buzele vinete. Pe langa aqua- park este amenajata si o mica gradina zoologica cu cativa pauni, multi iepuri, gaini si cocosi din nu stiu ce rasa, gaste si rate. Tot in acea zona plina de verdeata sunt si 7 terenuri de tenis inclusiv cu nocturna.

Ca o concluzie recomand acest hotel pentru cine vrea o vacanta activa, in special celor cu copii, peisajul este deosebit si serviciile aproape perfecte.

Trimis de bitnic in 09.07.11 23:26:57
Validat / Publicat: 10.07.11 01:22:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Side, Kemer. Fethiye, Bodrum

VIZUALIZĂRI: 4356 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bitnic); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 din balconul camerei

[10.07.11 00:37:36]

Excelent review. In nota cu care ne-a obisnuit/rasfatat autoarea, as spune

bitnicAUTOR REVIEW
[10.07.11 00:40:59]

Multumesc. Va rog sa intoarceti pozele nr 36 si 35

[10.07.11 01:24:30]

Ajustatarea orientarii este inclusa in procesul de prelucrare/optimizare/validare a pozelor. Fotografiile respective au fost 'intoarse'.

bitnic
Alte impresii din această RUBRICĂMirada Del Mar Resort (ex Sultan Saray) [Goynuk]: