ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.07.2011

Către satisfăcător
Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Vacanta economica

Am luat acest sejur de 7 nopti, deorece era mult prea rezonabil la pret ca sa-l refuz. Nu am mai fost in Turcia pana acum, deci nu stiam la ce sa ma astept, mai ales ca nu gasisem recenzii la acest hotel, doar vreo 3 nemti au postat impresii pe un site strain, dar erau sejururi din anii trecuti.

Dupa un zbor de 100 minute din Bucuresti pana in Antalia, am parcurs 130 km cu autocarul in 3 ore! Hotelul este situat in Mahmutlar, la vreo 9 km mai la sud de Alanya. Este pe linia a doua de la mare, cam la vreo 200 m de mers pe jos pana la plaja publica. Are 6 nivele, camere cam de 12mp, cu 2 paturi, fara minibar, cu TV cu 5 posturi turcesti, cate unul nemtesc[RTL] polonez si rus, fara muzica/stiri, [practic nefunctional]. Trebuie sa indraznesti sa ceri telecomanda de la aer conditionat sau TV, spun asta deoarece unii nu s-au prins la inceput ca se pot solicita de la receptie! Este foarte cald, zapuseala, desi afara erau maxin 33 gr Celsius, pareau ca sunt 40.

Masa este "all inclusiv"dar fara pretentii, la mesele principale un singur fel cu carne, ori pui, ori vita, sau peste, si te serveste de obicei un domn o singura bucata; ca desert, pepene verde, orez cu lapte, sau niste mici prajiturele din gris sau faina, usor insiropate. salate cu resturi ramase de la masa de dimineata, rosii, castraveti, amestecate cu resturi de oua fierte sau mezeluri[tip parizer]. Apa simpla rece la dozator, sucuri colorate cu E-uri, ceai, cafea la dozator, dar si bere, si ceva mici combinatii la bar... Oricum nu mori de foame, macar ca ai din belsug farfurii cu fire de patrunjel, marar, si alte verdeturi care unii cunoscatori spun ca la noi le mananca animalele pe camp. Platourile cu mancare sunt puse pe niste dulapuri, neacoperite, asa ca mustele nu mor de foame.

Reprezentantul roman care e angajatul turcilor, dar are colaborare cu firma turoperatoare din Romania, nu insista in excursii optionale, ba ca e drumul prea lung si obositor, ba ca stie ca nu se gasesc doritori, asa ca am facut singura optionala la care s-au adunat vreo 15 romani din toata zona Antalia. -Alanya, si anume croaziera peste raul Manavgat, care se varsa in Marea Mediterana, plus o mica cascada de vreo 1,5 m... Sincer nu-si merita banii, 45 Euro, dar tot e ceva. Am incercat si la micile agentii locale sa ma alipesc la vreo optionala, dar singurii turisti sunt cei vorbitori de rusa, deci si ghizii vorbesc numai rusa.

Am fost intro minicroaziera cu vaporasul pe mare in jurul Alanyei, am vazut niste stanci si pe culmile lor zidurile vechii cetati, niste grote care stiam din poze ca ar fi mici pesteri, dar nimeni nu a explicat nimic. Lumea, formata din copii si tineri, se bucura cand oprea vaporasul si aveau voie sa se balaceasca in mare cateva minute. In ultima zi de sedere am cumparat tot local o excursie care avea ca obiectiv cultural Teatrul din Aspendos, Side cu vestigiile sale si o cascada-Kursunlu[30 euro]. A fost obositoare, deoarece din10 ore, vreo 8 au fost pe drum, dar a meritat. Desi mi se promisese ferm ghid englez, grupul a fost integral rusesc, iar ghida rusa nu stia o vorba engleza, asa ca nu am priceput nimic, urmeaza sa ma documentez de pe net acasa. Hotelul nu oferea conditii de distractie sau buna dispozitie, doar este de 3 stele, nu de 5... are o piscina relativ mica, dar adanca [170-195 cm]

La capitolul probleme, nu stiu daca sunt prea subiectiva, dar de 2 ori am venit in camera dupa masa de pranz, chiar dupa 18, si nu am vazut sa fi trecut camerista sa faca curatenie. Prima data am anuntat la receptie, si s-a rezolvat ulterior. a doua data era deja ora 19 si trecusera 6 nopti si nu s-a facut curat, nu s-au schimbat macar prosoapele, de lenjeria de pat nici vorba! Am indraznit sa spun la receptie doamnei care statea mai tot timpul si parea cam sefa; Am fost luata peste picior, am fost jignita. intro limba germana stalcita, singura pe care o stia[nici boaba de engleza]Mi-a spus raspicat ca nu mai vine nimeni la ora asta sa-mi ridice macar gunoiul, ca sunt un turist recalcitrant ca am sesizat a doua oara lipsa femeii la curatenie, ca nu am caracter si, daca nu ne despartea o tejghea, cred ca ma si impingea. Cand i-am spus ca nu pot sta cu gunoiul 2 zile si ca am tot asteptat 6 zile sa-mi schimbe macar prosopul, facea pe nebuna ca mint, ca altfel as fi anuntat din timp aceste nereguli.

Eu chiar nu am chestionat ceilalti romani sa vad cum e la ei in camera, ce s-a facut si ce nu. Ideea e ca am fost insultata si fiind ultima seara, am sunat-o pe reprezentanta romanca data ca persoana de contact de catre turoperatorul nostru; aceasta a preluat mobilul meu si a vorbit in turca cu "sefa", care de fapt era o angajata, nicidecum patroana cum se dadea ea. Ideea e ca dupa telefon s-a dus glont in camera, a luat gunoiul si pentru prima data, dupa 6 nopti, a schimbat si prosoapele! Deci se poate! Bineinteles ca dupa incident am vorbit si cu ceilalti romani, sa vad daca numai eu am avut o problema. Am aflat ca cei de la etajele 1-3 aveau o alta camerista, care-si facea treaba, doar cea de la etajele 4-6 uita sa treaca prin camere. Am aflat ca au avut si altii un mic incident, in sensul in care au uitat un maruntis pe noptiera, care a diparut, camerista crezand probabil ca e ciubucul ei. S-a rezolvat in sensul ca au reclamat lipsa banilor si acestia au reaparut! Ideea e ca daca nu aveti pretentii si va costa asa ieftin, ca pe mine[290 euro/sejur. avion si taxe incluse], merita in ciuda problemelor.

Dar daca ajungeti acolo, astept cu nerabdare si alte opinii, desi nu cred ca se schimba comportamentul fata de romani, mai ales ca nu am banuit cat de mult ne desconsidera. Probabil, daca dai ciubuc peste tot, schimba placa. In rest, de bine pot spune ca e curat in statiuni, nu vad cersetori, caini vagabonzi, autobuzele care fac curse locale sunt civilizate, vin regulat, cam la 15 minute.

Se poate cumpara cu orice valuta[dolari/euro]sau lirele turcesti [ oficial 1 euro=2.3 TL]

Voi posta niste poze pentru exemplificare, dar nu de la hotel, caci nu merita, ci din excursii din Alanya si imprejurimi.

Trimis de rsimona in 09.07.11 20:01:59
Validat / Publicat: 09.07.11 22:10:13
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2452 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rsimona); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Alanya vazuta din larg

• Alte impresii din această RUBRICĂBariscan Hotel: