ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.07.2011
ÎNSCRIS: 09.07.11
JUN-2011
3 AD. + 1 COPII -- v: 3 ani

Vila Iulia - o alegere excelenta

Cu toate ca nu sunt fana a postarii impresiilor pe diferite site-uri, m-am hotarat sa descriu si eu in cateva cuvinte sejurul de anul acesta la vila Iulia. Dupa cautari care au durat destul de mult (aproximativ doua luni) si luand in calcul faptul ca destinatia Eforie Nord a fost obligatorie anul acesta pentru a-i oferi mamei mele sansa unui tratament, ne-am luat inima in dinti si am facut rezervare la acesta vila. Am ales-o dintre multele pensiuni si vile din Eforie datorita faptului ca avea si apartamente, arata foarte bine in pozele pe care le-am gasit si pentru pretul foarte bun la vremea aceea.

Din nefericire a trebuit sa amanam putin plecarea, caci al meu baietel a racit putin, insa am gasit multa intelegere din partea doamnei Marcela Teliban, gazda noastra, care a reusit sa ne ofere o alta perioada.

Am gasit vila foarte usor, deoarece mi-am facut temele si am studiat bine harta. Am fost putin derutata de numarul vilei afisat pe unule site-uri (nr. 21), de aceea am sa scriu adresa corecta-Str. Stefan cel Mare, Nr. 2 A. Este amplasata in zona de vile noi, o zona foarte linistita si placuta, singurul dezavantaj fiind distanta un pic cam mare de plaja. Am depasit insa acest obstacol in momentul in care am intrat pe poarta si am pasit in curtea ingrijita, plina de verdeata si mai ales cand ne-am luat in primire apartamentul.

Apartamentul mare, caci asa este intitulat, este alcatuit din doua camere cu intrare din una in alta, despartite de o usa culisanta. Fiecare camera are pat matrimonial si sunt suficient de spatioase. Ceea ce m-a impresionat foarte mult este bunul gust cu care au fost amenajate. Baia impecabila, demna de 4 stele. Lenjerii colorate de o calitate superioara, care ne-au fost schimbate dupa trei zile si pe care le-am pastrat pana la plecare deoarece nu a mai fost nevoie sa le schimbam.Atentie , pe saltea nu exista o aparatoare, asa ca daca mergeti cu copil mic luati-va masuri de precautie. Baietelul meu nu are probleme noaptea, dar e bine sa stiti si lucrul acesta. M-am obisnuit un pic cam greu cu televizorul care era montat foarte sus, dar nu a fost chiar un inconvenient. Curatenie se face zilnic si totul este impecabil atat in camere, cat si pe scari, holuri, bucatarie, exterior. Multumim doamnei Coca, cea care se ocupa de vila, pentru aceasta.

Bucatarie exista pe fiecare etaj, utilata cu tot ce ai nevoie. Noi am folosit-o doar pentru cafea dimineata sau pentru laptele baietelului seara. Frigider exista si in apartament, iar pentru camere este unul si la bucatarie.

In curte este amenajat un gratar, sunt mese si bancute unde se poate petrece timpul in mod placut. Nu as putea spune ca am stat prea mult in curte, pentru ca noi suntem mai plimbareti si nu prea am stat la vila decat ca sa dormim.

Pana la plaja, pe jos, in pas de plimbare sunt cam 10, maxim 15 minute, asta daca ai copil mic care se opreste de o mie de ori pe drum.

Mi-ar fi placut si mai mult daca intr-un coltisor, in afara de balansoar ar fi fost amenajat si un mic loc de joaca. Cred ca ar fi fost si mai frumos, mai ales ca baietelului meu ii place sa se joace afara.

Am incercat sa va ofer o imagine cat mai completa a acestei locatii, din pacate nu am fotografii, pentru ca nu prea sunt genul sa fotografiez locurile unde merg, dar pozele de pe site-urile unde apare vila sunt destul de adevarate, in sensul ca in realitate este mai frumos.

Felicitari doamnei Marcela pentru conditiile ce depasesc mult cele trei stele ale vilei si mai ales pentru curatenia desavarsita!

Va recomand aceasta vila din toata inima!

Trimis de georgito in 09.07.11 17:25:39
Validat / Publicat: 13.07.11 15:19:27

VIZUALIZĂRI: 4156 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (georgito); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[09.07.11 21:04:26]

Autorul este rugat sa ma contacteze (indicand de preferinta un numar de telefon), as aprecia daca este amabil/a sa-mi raspunda unei intrebari prin care as dori sa lamuresc unele neclaritati tehnice legate de acest review.

[13.07.11 15:17:01]

Autoarea m-a contactat cu întârziere (justificata - s-a întors abia zilele trecute din sejurul de pe Litoral); după mai multe convorbiri pe email şi una telefonica, sunt în măsură a ma declara convins de postura de turist din care au fost încărcate recomandările.

Articolul va fi validat şi publicat pe site în scurt timp.

georgito
Alte impresii din această RUBRICĂVila Iulia: