ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.07.2011
DIN: Braila
ÎNSCRIS: 14.09.09
JUN-2011

Drumul spre Bogazkent, Belek / Destinatia hotel Vera Mare

Drumul spre Bogazkent, Belek.

Sambata, 25 iunie am plecat cu masina spre hotelul Vera Mare si ne-am intors duminica 3 iulie. Fiind week-end am avut noroc, au fost putine TIR-uri pe traseu.

Traversarea Bulgariei am facut-o la dus pe ruta Ruse - Byala - Veliko Tarnovo - Nova Zagora – Svilengrad, iar la intoarcere pe la Hamzabeyli - Lesovo - Elhovo - Yambol - Targoviste - Razdrag - Ruse. Prima varianta mi s-a parut mai buna avand in vedere starea drumului.

Drumul pana la Nova Zagora e bun si bine semnalizat. Dupa ce treceti de o termocentrala drumul e foarte prost vreo 20 km, apoi pana la vama e bun. La trecerea printr-un sat e piatra cubica aprox. 2 km si trebuie mers mai incet. Pe aceasta ultima portiune trebuie avut grija si la indicatoare, sunt mici si amplasate prost.

Am facut plinul in Svilengrad, 2,37 leva benzina de 95, plata cu cardul.

Am intrat apoi in Grecia ca sa luam si putin aer elen si am intrat in Turcia pe la Ipsala. La greci benzina aprox 1,6 euro.

Vama bulgaro-greaca trecuta in 5 minute. In vama turca am terminat cam in 30 minute, au fost 4 ghisee, unul la intrare asteptai sa deschida bariera, apoi unul pentru pasapoarte, al treilea pentru actele masinii si soferului (nu prea l-a interesat permisul) iar la ultimul o verificare a pasapoartelor.

Turcia ne-a intampinat cu multe steaguri nationale impresionant de mari, cu o sosea frumoasa cu 2 benzi pe sens si indicatoare mari si multe ca pe autostrazi. Nu am mai avut nevoie de harta pana la destinatie.

Am mers la dus pe varianta Kesan-Gelibolu-Lapseki-Izmir- Denizli- Korkuteli-Antalya-Serik-Bogazkent (imi cer scuze daca voi face mici greseli la scrierea localitatilor). Soselele foarte bune, cu 2 benzi plus banda de urgenta, in schimb cu destule zone in lucru si cu multa criblura pe sosea. Portiunea de munte de dupa Canakkale pana la Kucukkuiu e dificila, cu o banda pe sens si serpentine multe, apoi zona care trece pe langa mare unde statiunile si orasele se succed una dupa alta are multe semafoare dar acestea au o perioada de palpaire pe verde pana se schimba in rosu asa ca nu va fi nevoie sa franati brusc. Am observat ca se merge cu 90 si chiar mai mult chiar daca teoretic soseaua traverseaza localitati. De la Izmir pana la Serik autostrada 100 km si apoi sosea cu 2 benzi foarte buna. Urmati indicatoarele de Antalya.

Singura problema o reprezinta achizitionarea unui card KGS pentru autostrada, dar daca nu gasiti rugati soferii turci sa va ajute si sigur veti gasi pe cineva binevoitor. Benzina era 4,16-4,2 lire, am luat de la Shell si PO.

In orasul Antalya (are 1,2 mil. locuitori) urmariti indicatoarele de Alanya, Manavgat, Serik, sunt 3 sau 4 intersectii mari din care la doua din ele se face la stanga, plus alte cateva semafoare intermediare.

In Serik bifurcatia spre Bogazkent e aproape de iesirea din oras, e un indicator amplasat putin in dreapta, dar se vede din timp. Treceti de 2 intersectii spre Belek. In stanga veti vedea ca reper un bloc de vreo 10 etaje, “singuratic”. De la soseaua principala mai sunt aprox 15 km pana la hotel. Dupa ce intrati pe o poarta mare pe care scrie “Welcome to Bogazkent” faceti dreapta iar apoi, atentie, veti vedea un indicator Bogazkent la stanga, nu faceti stanga ci mergeti inainte apoi la urmatoarea intersectie faceti la dreapta, (acum intersectia era in lucru, parea un drum de tara), veti vedea niste panouri cu numele hotelurilor si cu un fel de sageata. De acum ar trebui sa vedeti hotelul in partea stanga. Dupa aprox 1 km faceti stanga si intrati pe un bulevard. La capatul bulevardului faceti stanga si al treilea hotel e Vera Mare.

Pentru intoarcere am folosit drumul Antalya - Isparta - Afyon - Kutahia - Adapazari - Izmit - Istanbul - Edirne - Hamzabeyli. Am mers pe Isparta ca sa ne oprim la cascada Kursunlu si sa nu mai intram in Antalya, dar cred ca varianta prin Burdur e mai buna fiind sosea cu 2 benzi, chiar daca se mai pierde putin timp cu traversarea orasului. Dupa Isparta pana la Edirne sosea foarte buna, tot asa cu portiuni in lucru dar parca mai putine fata de drumul prim Izmir.

La Afyon sunt cateva Outlet-uri si un mall iar la Kutahia multe magazine de ceramica si portelanuri.

Parcarile de pe sosele sunt bine intretinute, am gasit peste tot grupuri sanitare curate. Intr-o parcare erau prize amplasate langa mese si am putut sa reincarcam bateriile pentru aparatul foto.

Ferry-boat-ul a costat 25 lire, am dat 15 euro si ne-a dat rest 5 lire. Cred ca in aceasta perioada pleaca din jumatate in jumatate de ora caci noi am ajuns pe la 16 20 si la 16 30 am plecat spre Lapseki. Atentie ca sunt spalatori de geamuri la intrarea pe bac dar nu-i bagati in seama si nu-i platiti daca nu vreti. Cred ca varianta Gelibolu-Lapseki e mai buna decat Eceabat-Canakkale pentru cei ce nu vor sa faca oprire in Canakkale, in Gelibolu se ajunge imediat la bac, din Lapseki se iese repede pe soseaua spre Izmir, sosea cu 2 benzi pe sens, se merge pe la “periferie” in Canakkale.

Pentru plata autostrazii la Aydin i-am unui turc 2 euro si am trecut cu cardul lui iar la intoarcere, la Adapazari am intrat tot cu cardul unui turc caci nu am gasit card desi am oprit la vreo 4 benzinarii sa caut (se pare ca numai cele Shell au carduri de vanzare) iar la intrarea in Istanbul am tras pe dreapta inainte de bariere si i-am explicat omului de la ghiseu ca nu am ce face cu un card de 45 de lire si atunci mi-a incarcat cardul numai cu 20 de lire, am platit apoi din card la iesire din Istanbul 13,5 lire si inca 6,5 lire la Edirne.

Drumul de intoarcere prin Bulgaria pe varianta Razdrag nu mi-a placut de loc, multe zone cu asfalt prost, valurit, gropi plus mult mai multe serpentine fata de drumul de la dus. In vama turca –bulgara ne-au controlat bulgarii portbagajul, vizual, rapid, cautau tigari si am platit 3 euro taxa dezinfectie.

Am facut plinul si am achizitionat vigneta, 6 euro de la Lukoil-ul de dupa vama.

La Ruse a mers repede, e bine sa va pastrati 2 euro fise pentru taxa de pod.

Am scapat usor si de faimoasa centura a Bucurestiului fiind duminica dupa-amiaza, iar pe autostrada Soarelui intr-o parcare am oprit pentru nevoi personale, dar am plecat imediat caci toaletele erau intr-o stare jalnica.

Distanta totala Ruse-Bogazkent la dus 1400 km, la intors 1300 km.

Va stau la dispozitie cu raspunsuri la intrebarile voastre, dar imi cer scuze de pe acum daca voi raspunde cu intarziere.

Trimis de machetrei in 09.07.11 11:57:09
Validat / Publicat: 09.07.11 12:59:14
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 3878 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (machetrei); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 In Serik, indicatorul spre Bogazkent

machetrei [11.07.11 11:56:19] »

Am uitat sa scriu ca in Denizli este "unda verde" pentru semafoare la viteza de 70 km/h. Probabil ca si in alte orase e la fel.

adryana [11.07.11 15:26:51] »

deci prin Bulgaria ai luat-o tot pe drumul pe care am mers noi, de cel cu gropi vorbesc, mare pacat, am scris un rw si am rugat pe toti sa nu mearga pe acolo.

machetrei [12.07.11 11:45:47] »

Nu am mers pe acelasi drum, noi nu am trecut prin Hamzabeyli, am mers de la Radnevo direct spre Svilengrad.

Voi ati facut un traseu mai neobisnuit, ati trecut prin Razdrag si ati iesit pe la Svilengrad, cei mai multi care trec prin Razdrag ies pe la Lesovo-Hamzabeyli, iar cei care ies pe la Svilengrad pleaca din Ruse spre Byala.

Acum vad ca in loc de Hamzabeyli am scris Harmanli. Rog admin-ul sa corecteze greseala si imi cer scuze.

Ati avut ceva peripetii pe drum, am citit acum review-ul tau.

webmaster [12.07.11 12:11:30] »

Efectuat mica ajustare solicita mai sus de machetrei

Andii [25.07.11 15:20:35] »

Salut, am si eu o intrebare, am vazut ca ati achitat cu cardul benzina in bulgaria. Ati avut euro sau lei pe card? Mersi

machetrei [26.07.11 11:59:39] »

Am platit cu card in lei. Si in Bulgaria si in Turcia benzina am platit-o numai cu cardul. La Svilengrad de abia la a treia benzinarie la care am oprit am putut plati cu cardul. Trebuie intrebat inainte de a alimenta.

Se face transformarea de catre banca din leva in euro si apoi in lei dar, parerea mea e ca este mai bine decat platind cu cash avand in vedere ca trebuie scosi bani de la bancomat si apoi schimb valutar.

Andii [26.07.11 14:57:16] »

Ok am inteles. Mersi mult

adryana, Andii, machetrei