ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2011
JUN-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 6ani

Către satisfăcător

Dezamagire partiala - Turan Prince World din Side

Dupa o cazare intermediara la Istanbul, la Hotel Anadolu din Sultanahmet, de unde pornit spre a vizita principalele obiective turistice ale metropolei, insotit de sotie si cele doua fetite ale mele de 6 ani (gemene), am plecat seara cu auto personal spre Antalya, considerand ca noaptea se poate circula mai relaxat, nefiind camioane asa multe pe soselele otomane, gandul imi statea la vacanta multmeritata dupa un an de munca, o vacanta in care am investit bani si suflet. Noaptea a trecut impreuna cu multimea kilomertilor ce trebuiau parcursi, iar dupa traversarea podisului Anatolie, mirosul sarat al marii care patrundea in interiorul autoturismului promitea o vacanta de neuitat.

Cazarea urma sa se faca la Hotel Turan Prince World, din Side, “tocarea” site-urilor cu review-uri, zile intregi, corespondenta electronica (e-mail) purtata cu alti romani care si-au petrecut vacanta acolo, promitea o vacanta de neuitat, un loc mirific, o locatie unde urma sa te simti perfect, un loc de neuitat, unde urma sa iti "reincarci bateriile" pentru inca un an de munca.

Precum spuneam, ajunsi dimineata, pe la ora 08.00 la hotel, am fost intampinati de un receptioner parca abia trezit din somn…. care nonsalant a luat vaucherul si pasapoartele si s-a facut nevazut. Asteptarea a fost de cca. 15 min, la revenitrea acestuia am intrebat daca este posibil sa primim camera, raspunsul acestuia fiind normal…... nu. Corect, deoarece pe vaucher scria clar, “check in – 14.00”, nu a fost o problema, omul ne-a pus bratarile si ne-a rugat sa revenim la ora 14.00.

Intrati in complexul hotelier, am zis sa ne familiarizam cu zona, sa trecem in revista totul…. stupoare…. barurile toate inchise…. cafeneaua de langa Aqua Parcul lor…. inchisa, macar asta trebuia sa fie deschisa, era totusi ora 9.00, cafeaua se bea de dimineata…. nu-i aperitiv la masa de pranz, nici macar principalul lor bar de la piscina mare nu era deschis…... totul se deschidea la 10.00.

Aleile erau impecabile, curate, vilutele (bungalow-urile) sunt superbe, flori peste tot, palmieri si alte genuri de plante tropicale, deasupra tuturor aleilor, pe toata lungimea lor exista o bolta unde plantele cataratoare, multe dintre ele inflorite, erau din abundenta, protejand turistii de razele arzatoare ale soarelui mediteranean. Intre bungalowuri tronau palmieri, ficusi imensi, portocali, lamai, maslini si intre acestia o iarba verde, tunsa si ingrijita, totul parea perfect, un loc ingrijit, un colt de rai unde urma sa iti petreci vacanta.

1. Restaurantul principal:

Dupa turul de forta pe aleile superbe ale complexului, am purces spre restautantul principal, pentru a lua micul dejun, ajunsi acolo, constatam cu bucurie ca varietatea produselor oferite era ok, am ocupat o masa si cumintel cu farfuria in mana am plecat la colindat platoutile cu bunataturi oferite de otomani. Prima impresie la contactul cu personalul din restaurantul Hotel Turan Prince World a fost rece... foarte rece, o atmosfera distanta, neprietenoasa chiar, toti angajatii stiu cateva cuvinte in limba rusa pe care le repeta obsesiv la contactul cu toate popoarele aflate in vacanta acolo, fie ca erai german, fie ca erai englez... fie ca erai roman... ti se raspundea rece... SPASIVA BALSOI. La insistenta mea de a comunica si in alta limba cu ei, acestia se blocau pur si simplu, limba engleza era pentru ei un zid de netrecut, in incercarea de a comunica si in limba lui Voltaire pe care o cunosc si eu la nivel de comunicare simpla, deci nu la un nivel avansat, i-i bloca iremediabiabil... raspunsul aproape mecanic venea printr-un sec... SPASIVA BALSOI. Nu este normal ca personalul angajat care intra in contact cu turistii, pesonal angajat al unui restaurant din cadrul uni complex de 5 stele sa nu fie in stare sa lege o propozitie in limba engleza, dezamagitor. Curatenia de la mese lasa de dorit, de cele mai multe ori, pe jos, tronau servetele folosite, resturi de la pliculetele cu zahar si altele, ca sa ai parte de o masa curata trebuia sa alergi printre mese sa chemi un picol sa se ocupe de asta, venea iti stergea masa, lasand in urma, intinse pe fata de masa, urmele sosurilor din farfuriile celor care au servit masa inainte, pleca... uitand ca pentru a manca trebuie sa ai cutit si furculita sau chiar si un servetel... iar alergai printre mese si incercai mai mult prin semne (asta... pentru ca nu cunosc limba rusa... si nici turca) sa ii explici ca iti trebuie ustensilele mentionate mai sus, sa poti manca, de multe ori te lasai pagubas si ti le procurai singur.

Mancarea destul de variata, aproximativ jumatate din felurile servite etau de tip fast food, marea majoritate prajite in ulei, supa, un produs pe care in Turcia il ai doar in pozele frumos colorate de pe site-ul fiecarui hotel care "se respecta" era inexistent si la Turan Prince World - Side, aveau un soi de zeama lunga in care adaugai niste crutoane de paine uscata si cam atat in materie de supe.

O singura data pe timpul sejurului de 9 nopti, intr-o singura seara m-am bucurat de superbele feluri traditionale turcesti, carne de berbecut la gratar, musaca, legume la gratar in sosuri speciale, kebab... in seara cu specific turcesc, atat, nimic mai mult. Regretabil ca un hotel cu pretentii de 5 stele ofera atat de putin turistilor in materie de bucatarie turceasca traditionala, uneori uitandu-te la cartofii prajiti si chiftelele de hamburger pe care le aduceau turistii la masa, avei impresia ca te afli intr-un restaurant Mc Donald's, nu in Turan Prine din Turcia.

O alta mare problema, aveau o terasa ok unde se putea servi masa, lipita de restaurantul principal, construita gen foisor, cu acoperis traditional, nu am reusit sa inteleg niciodata de ce acesta terasa era deschisa numai pentru micul dejun si pentru cina, de ce la pranz era inchisa, obigandu-te sa stai in restaurantul principal.

Dulciurile in restaurantul principal erau cu adevarat multe, de diferite tipuri si culori, cu blat, cu frisca, cu glazura sau cu martipan si binenteles nelipsitele sarailie si baclavalele traditionale turcesti, dulci, extrem de dulci.

La bauturi stau jalnic:

# vinul era de doua tipuri alb – dry – aproape diluat cu apa – cu un gust ce aminteste de vinurile vandute la marginea drumului in Romania... adica inexistent, si rosu... sincer chiar foarte bun, cu aroma, cu tot ce-i trebuie unui vin sa poata fi apreciat de catre consumatori;

# apa minerala... ??? , termen necunoscut de catre angajatii acestui complex hotelier, singura oferta... sifon;

# sucurile, numai chimicale diluate cu apa, la cerere, doar dimineata si seara suc natural, 6 lire (aproximativ 3 euro) paharul, anormal, pentru categoria 5 stele, regretabil in conditiile in care pretul pentru un sejur la acest hotel nu a fost deloc mic;

# berea, foarte buna, Efes Pilsner, berea turceasca... din pacate numai draft;

# apa plata, la sticle de 0.5 l.

2. Restaurantul a la carte:

# Restaurantul chinezesc: Un restaurant ok, felurile de mancare nu chiar chinezesti, incercau totusi sa imite atmosfera unui restaurant autentic chinezesc. Atmosfera anosta, muzica inexistenta, dar servirea a fost ireprosabila;

# Restaurantul mexican: Un restaurant care din punct de vedere culinar poate concura cu oricare restaurant mexican, mancarea super gustoasa, servita in niste recipiente speciale. Atmosfera, anosta, muzica care nu avea ce cauta in acel restaurant, nu am auzit ceva de genul mariachi... totusi asta este muzica populara mexicana, ca si la restaurantul chinezesc acelasi vin, servit si la restauratul principal, cu specificatia faptului ca aici s-a servit si un paharel de tequila, foarte buna;

# Fish restaurant: Unul dintre cele mai tari puncte ale Turanului, masa impecabila, servire impecabila, preparatele extraordinar de gustoase, bine gatite, singurul loc unde vinul alb, atat de contestat de catre mine mai sus, a fost bine primit. Atmosfera specific pescareasca, aranjamentele, incepand cu cele de la mese, si terminand cu obiectele de decor care iti inconjurau masa, foarte bine puse in valoare, foaret bine asezate in spatiu;

3. Cafenea:

Cafeaua naturala (cafeaua turceasca) un deziderat de neatins, o lingurita cu cafea naturala intr-o ceasca peste care se turna apa fierbinte - rezultat - o cafea slaba, fara aroma, fara gust... o dezamagire totala... In rest, nescafe la dozator, slaba, aproape apa chioara, sucuri, numai chimicale alimentare la dozator indoite cu apa, programul era aiuritor de anapoda, incepea pe la 10.00 si se termina la 18.00, oare turcii nu beau cafea pana in ora 10.00, nu-mi explic ce fel de manager au, ce mod de gandire are, oare tipul asta nu bea cafea dimineata? Locul este decorat frumos, traditional, seara daca ar fi organizat ceva acolo, cu doi cantareti cu instrumente traditionale, cu cateva felinare care sa imprastie o lumina difuza, cu bauturi calde si reci, sincer ar fi fost unul dintre cele mai tari puncte ale acestui hotel. Din pacate lipsa de viziune manageriala si probabil nevoia de a face economie, in detrimentul turistilor, care cred cu tarie ca astfel ar fi apreciat acest loc altfel, ar fi ramas cu o amintire placuta de la Turan;

4. Aqua Parc:

De departe cel mai tare punct al lor, locul care pe mine m-a determinat sa achizitionez un sejur la acest hotel, este un spectacol cum rar gasesti la alte hoteluri din Turcia. Ca si in celelalte punte ale acestui complex hotelier, totul incepea la ora 10.00, nimic de comentat, dar asta afecta intr-un fel turistii, pana la ora specificata mai sus nu puteai lua nimic, nici macar apa, nu mai vorbesc de bere... intr-un cuvant... daca veneai pe la 08.00 la Aqua Parc, aveai toate sansele sa te usuci la propriu pana la ora 10.00. Dispunerea proasta a barului de la piscina in Aqua Parc, datorita marimii considerabile a acestuia, faceai "kilometri" sa poti lua o apa sau o bere, lipsa de imaginatie a managerilor, a angajatilor, care lucrau in barurile acestui complex hotelier, nu aveau o lista cu cocteiluri, pur si simplu ramaneai cu gura cascata cand cereai asa ceva si ti se spunea rece, nu avem...combina-le tu... si dura cateva minute pana reuseai sa te intelegi cu ei ce sa-ti puna in pahar. Oare este chiar atat de greu sa faci o lista cu cateva bauturi, o lista care sa te recomande ca hotel, ca brand, un cocteil reusit este tinut minte de catre turist, oare nu asta este obiectivul principal, sa faci in asa fel incat cel care vine o data la tine sa mai revina... cu placere, sa recomande hotelul prietenilor, rudelor... colegilor.

# Tobogane adulti: doua tobogane mari pe care te dai cu niste colaci special conceputi, senzatii superbe, un tobogan cu palnie - senzatii super si restul obisnuite, doua dintre ele sunt de mare viteza;

# Tobogane copii: absolut mirific, combinatia de forme si culori menite a atrage copii este spectaculoasa, au 2 piscine separate, special concepute pentru ei;

# Jacuzzi: Aflat intr-un colt al piscinei mari din Aqua Parc, ofera niste senzatii super, un masaj adevarat;

# Canal cu apa curgatoere: Facut in asa fel incat sa te poarte impreuna cu curentul, ofera niste senzatii deosebite;

4. Camera hotel (Bungalow):

Impecabila, mare, curata, prosoapele si lenjeria schimbate zilnic. Mobila de un bun gust deosebit intra in contrast cu peretii albi si perdele frumoase, parchet laminat pe jos, gresie in baie, dealtfel impecabil dotata, cu tot ceea ce-ti trebuie intr-un concediu. Aer conditionat centralizat cu comanda ambientala din camera - foarte eficient. Singura deficienta, plasele de insecte, care nu existau, si care noaptea te nevoiau sa dormi cu geamul insuficient deschis, fapt care uneori iti crea disconfort (tantari, caldura excesiva acumulata in camera);

5. Amfiteatru (spectacolele de seara):

O echipa care se ocupa de serile artistice cum rar ti-e dat sa vezi prin Turcia, spectacole facute intr-un mod cu adevarat profesionist, interpretari teatrale care te duc cu gandul la artistii profesionisti din teatru. Costumele cu care se prezinta in fata publicului spectator sunt bine realizate, miscarile scenice, coregrafia, totul este forte bine pus la punct, pur si simplu incanta ochiul uman;

6. Bar piscina:

Berea, numai draft, servita la pahar de plastic sau pahar de sticla, Efes... o bere chiar foarte buna, bauturile spirtoase turcesti si nelipsitele sucuri "chimice" - de toate felurile si mai ales culorile. Servirea la acest bar era asigurata in general de 2 barmani, unul dintre ei, mai maruntel, cu parul lins, dat pe spate de o impertinenta colosala, trata turistii cu sictir si greata de cele mai multe ori. La acest bar puteai gasi toata paleta de produse menite a satisface setea nestavilita a turistilor prezenti la Turan, de la cafea... nu va ganditi la cafea naturala... eu ma refeream la nescafe, pana la sucuri (chimicale) de diferite culori, precum spuneam mai sus, ceaiuri (naturale) de diferite tipuri, coca-cola, sprite si fanta (varianta turceasca a acestora) si altele;

Langa barul de la piscina, intre orele 16.00 si 18.00 se serveau prajituri, torturi, gogosi si inghetata, la cornet. Pentru a beneficia de un cornet de inghetata, trebuia sa stai la o coada colosala formata mai ales din rusi, in esenta lor un popor de nesimtiti, hrapareti si bagaciosi si nu in ultimul rand, principala lor "calitate", cea de galagiosi, se bagau in fata, lasau copii la rand pentru a mai bea un pahar de vodca, luau atat de multe inghetate de nu mai aveau unde sa le tina, in incercarea lor disperata de a lua cat mai mult, de multe ori le scapau pe jos. Nu am inteles de ce eu, platitor al unui sejur la un hotel de 5 stele, trebuia sa ma injosesc intr-atat pentru o inghetata, nu inteleg nici acum de ce managerul acestui hotel (sau a sectiunii care raspunde de partea de restaurant-baruri) gestioneaza asa de prost acesta situatie, de ce eu, un simplu turist, nu beneficiez de inghetata tot timpul zilei, in acest fel nu s-ar mai crea cozile imense, nu s-ar mai face risipa (ex: vezi rusii care sunt in stare sa isi gabe si in slip cornetul cu inghetata, numai sa apuce cat mai multe posibil), dezamagitor, deprimanta politica acestui hotel.

7. Plaja:

Mare, in latime este de cca. 80m, lungimea de cca. 250m, superba, in proportie de 95% cu nisip, la marginea apei si in apa (cca. 5m) pietre de rau, rotunde. Sezlonguri suficiente, aparatori de soare ample, imense. Pe plaja erau amenajate doua terenuri de volei pe nisip, in capatul plajei erau cei care puteau oferi, contra cost diferite servicii nautice, de la scufundari, paraseiling, pana la plimbari cu un mic catamaran, ski nautic, etc. Tot pe plaja se afla si un angajat al hotelului care oferea turistilor diferite excursii (croaziere) pe marea Mediterana, la preturi exorbitante (noi am fost cu autoturismul in orasul Alanya (40km), in port poti gasi o multime de astfel de ambarcatiuni care la preturi normale ofera acest tip de servicii).

Deficiente:

# pe plaja nu exista un bar (in conditiile in care au suficient loc pentru amplasarea acestuia), pentru a putea beneficia de o bere rece sau o apa rece, ceai sau suc, trebuie sa mergi in medie (depinde unde ai sezlongul) cca. 200m pentru asta, un imens minus pentru Turan, dezamagitor pentru un hotel cu pretentii de 5 stele;

# in imediata apropiere a plajei, imediat cum intri in complexul hotelier se afla o terasa unde poti servi masa... nu va ganditi la specialitati... au fast food in proportie de 70% si de unde poti lua bere, suc, apa (sifon) neaparat la pahar de plastic (cel de la paza hotelului aflat la intrarea pe plaja, daca te vedea cu pahar de sticla sau cu o farfurie cu cateva felii de pepene ti le rasturna in recipiente de plastic - regretabile intamplari) pentru cei de pe plaja, dar distanta pana la cei dragi aflati pe plaja, iti dadea de gandit (trebuia sa faci echilibristica cu paharele in maini pana la sezlong-uri, unde copii si sotia te asteptau cu ceva rece de baut, cca. 150-200m);

# cosurile de gunoi, aproape inexistente, in mijlocul plajei 3 tomberoane specializate pe tipuri de deseuri menajere, in rest nimic, pentru a nu fi in rand cu rusii (care nu se sfiau sa arunce mucurile de tigari in nisip, servetelele folosite sau diferitele resturi alimentare pe jos) trebuia sa cari de la sezlong resturile proprii pana in mijlocul plajei pentru a le arunca la cos;

# angajatii hotelului care se ocupau de aranjarea saltelelor (stivuirea lor peste noapte), cu toate ca programul lor se sfarsea teoretic la ora 20.00, incepand cu ora 19.00 in timp ce tu iti doreai inca sa lenevesti pe sezlong, mangaiat de soarele aflat la apus, iti aratau cu nesimtire ceasul, dezamagitor pentru un hotel de 5 stele;

# dimineata sau dupa amiaza, erai nevoit sa mergi pana la locul unde erau stivuite saltele si sa ti le aduci singur, sa le aranjezi pe sezlong, lucru care la alte unitati hoteliere cu categorie similara (5 stele), era facut de un angajat si nu de turist;

# pe plaja nu exista muzica, probabil ca din ratiuni economice ce tin de protejarea profitului hotelului au stabilit ca este mai bine asa, totusi 2-3 boxe mici si un pic de muzica in surdina nu cred ca i-ar baga in faliment, costurile cu instalarea si intretinerea lor nefiind asa de mari;

8. Luna Parc:

Obisnuit, nimic spectaculos, un lucru benefic pentru ocuparea timpului copiilor, poate cel mai spectaculos a fost un imens leagan barcuta, unde inertia iti dadea ceva fiori la stomac care se risipeau cand observai ca pe mana ta, pe pantalonii sau fusta ta ramanea cate o dunga de vaselina de culoare inchisa data in exces pe mecanismele de siguranta a locului pasagerului. In rest o roata de cca. 15 m inaltime, care de cele mai multe ori nu functiona, un trenulet din masinute, si un carusel cu lanturi;

9. Distractie de noapte:

In principal cei care dadeau tonul, erau cei din echipa de distractii, care evoluau pe o scena din fara barului de la piscina, barul de la piscina la ora 00.00 se oprea din servit bauturi de orice fel, singura posibilitate a unui turist care dorea sa mai bea o bere sau orice altceva, ramaneau automatele de nescafe si suc din chimicale... in rest nimic.

Aveau o discoteca undeva la demisol langa barul de la piscina, nu am vazut-o functionand niciodata. Oricum cei intarziati care isi faceau din timp pe mesele lor, rezerve de bere, vin sau orice altceva rezistau cam pana pe la unu noaptea, ora la care in marea lor majoritate se duceau cumintei la culcare.

10. Distractii de zi:

In spatele Aqua Parcului se afla un teren de fotbal, 4 de tenis cu suprafata sintetica (ziua gratis, daca doreai sa joci seara trebuia sa platesti), unul de basket, tot cu suprafata de joc sintetica si un teren special amenajat pentru minigolf. Pe terenule de fotbal se mai afla si un loc unde se poate trage cu arcul la ora 16.00, dar in decursul sederii mele la Turan nu s-a tras cu nimic... in schimb acolo se desfasurau intreceri de darts. Alte distractii, in Aqua Parc era gimnastica cu o rusoaica pe post de instructor, la ora 10.00 si la ora 16.00, cca. 1/2 h, polo cu echipe formate preponderent din rusi si tot felul de jocuri stupide de genul: te lansa in piscina cu o placa de surf si o galeata in mana, iar tu trebuia sa prinzi o minge aruncata de catre unul din staful de distractii al hotelului, volei pe plaja... si cam atat.

La Turan Prince World din Side se pare ca nimeni nu gandeste in avantajul clientului, al turistului, dupa ce am stat un sejur aici, am ramas cu impresia unei simple fabrici de facut profit, de facut bani, au adoptat un standard pe care-l mentin, nu imbunatatesc nimic, probabil ca asa au succes... oare nu a facut nimeni de la ei o simpla statistica, sa vada cati din cei care au fost, au mai revenit, concluzia finala este ca nu este nimeni preocupat de imbunatatirea standardului acestui hotel.

Este pacat ca un loc asa frumos, o plaja asa superba si un parc acvatic de vis, cum rar iti este dat sa vezi la hotelurile din Turcia, sunt exploatate deficitar, in defavoarea turistului, daca managerii acestui complex hotelier superb ar impune (stimula) angajatilor un comportament adecvat fata de turisti, o politica indreptata spre satisfacerea cerilor turistilor, o flexibilizare a programelor diferitelor puncte tari pe are incontestabil le are Turanul, ar face din acest complex hotelier un loc unde ti-ai dori sa te intorci cu placere, eu insa, in ciuda multor puncte tari pe care acest hotel le are, nu m-as mai intoarce la Turan, in minte imi revin amintirile de anul trecut, de la Delphin Botanic din Alanya, un loc unde managerii si angajatii, au stiut sa faca turistul sa-si doreasca sa nu mai plece sau sa-si doreasca sa revina anul urmator, un loc mai jos decat Turanul la partea materiala (nu au parc acvatic asa dezvoltat si nici plaja cu nisip), dar mult mai sus decat Turanul la partea de servicii, angajati care iti zambesc continu de dimineata si pana seara tarziu, un loc unde cu adevarat simti ca te odihnesti, la acelasi nivel de pret ca si Turanul Prince World din Side.

Perioada sejur Turan Prince World: 20 – 29 Iunie 2011

Trimis de rlg in 08.07.11 11:40:08
Validat / Publicat: 08.07.11 13:13:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Antalya, Kusadasi, Oludeniz, Bodrum, Marmaris, Istanbul

VIZUALIZĂRI: 3676 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rlg); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Terasa restaurantului principal

[08.07.11 12:01:10]

Un review foarte bun, insa poate usor nemeritat de critic la adresa unui hotel care iti ofera (1) atatea facilitati (rare! in Antalya) si (2) la un pret atat de convenabil.

Este de inteles avand in vedere termenul de comparatie (Delphin), insa intimp vei vedea ca servicii precum cele pe care le ofera lantul Delhin sunt greu de intalnit la alte hoteluri - nu sunt nicidecum REGULA, ci mai degraba exceptia de la regula

Consideratiile de mai sus sunt insa strict personale si nu stirbesc cu nimic din utilitatea si frumusetea reveiw-ului. Multumiri @rlg.

rlg
    Alte impresii din această RUBRICĂClub Turan Prince World [HV-1] [Kizilagach]: