ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2011
ÎNSCRIS: 27.05.10
JUL-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 3 [ani]

Un hotel acceptabil

Tocmai ce ne-am intors de la Kervansaray Kundu, dupa 7 zile de relaxare in acest resort destul de controversat.

Am ales acest hotel dupa ce am citit cu mare atentie review-uri de aici, dar si de pe alte site-uri de profil, asa ca, eram oarecum pregatiti sa nu gasim chiar un "paradis".

Buun... Hotelul chiar nu este unul prost, dar nici unul de 5*, eventual un 4* superior.

Cazarea.

Am ajuns in jurul orei 15 la hotel, am facut rapid check-in, timp in care a venit o tanti la noi cu niste limonada, mai avea acolo si ceva rahat si niste bombonele f mentolate (noi completam niste chestionare date de cei de la receptie)

Receptia in sine, nimic spectaculos, deci prima impresie nu a fost chiar una extazianta.

Cei de la receptie s-au miscat f rapid, camerele erau pregatite (am fost un grup de 6 adulti + 2 copii) in 15 min eram deja in camere

Camerele

Aici, dezamagirea a fost ceva mai mare.

Camerele nu erau mici, dar nici mari. Personal, nu am simtit nevoia de o camera mai mare, avand in vedere timpul pe care l-am petrecut in camera, dar la alte hoteluri de 5* camerele sunt ceva mai mari.

Mobilierul, destul de uzat, ici colo cate o zgarietura, pana la urma nimic foarte deranjant

Am fost surprins sa vad ca televizorul era unul LCD (prindea TVRi printre altele)

Mocheta, in acelasi ton cu mobilierul (ma refer la gradul de uzura) mai gaseai cate o pata de nus' ce, dar per ansamblu ok si curat.

In minibar aveam 2 sticle de 250ml apa minerala, 1 sticla de apa plata de 1,5 L, 1 cutie de prigat de visine (din acelea de carton, cu pai) + 1 sticla de 0,5 de Coca Cola (de fapt era de 0,450 Ml :))

Acestea erau completate zilnic, in cazul in care nu le consumam pe toate.

La noi in camera era si o pata pe perete, destul de mare, ma rog, fusese o pata pe care au curatat-o, dar s-a cam curatat si lavabila in timpul procesului si nu arata chiar bine (nu stiu daca pot fi invinuiti ca unii oaspeti fac tampenii, si nu pot sa varuiasca in timpul sezonului sau sa schimbe mochete)

Baia, cu cada, suficient de spatioasa, dotata cu tot ce trebuie (2 sapunuri, 2 sampon, 2 balsam, 3 prosoape de maini, 3 prosoape de baie, prosop de picioare) era foarte curata, curatenie mentinuta pe toata durata sejurului. Toate "consumabilele" erau schimbate/completate zilnic (daca era cazul)

In camera mai era un seif (inclus in pret) cu care am avut o problema, in sensul ca desteptii de dinaintea noastra l-au lasat inchis si a trebuit sa apelam la receptie pt a putea fi resetat codul. Cei de la receptie s-au miscat exemplar si in 5 min a aparut un nene la usa si ne-a deblocat seiful (o nota buna pentru ei)

Balconul, suficient de spatios, o masuta cu 2 scaune + uscatorul de rufe, nimic de comentat

Aerul conditionat era centralizat, am avut "probleme" o singura zi... cateva ore la pranz cand nu a functionat (o problema centrala probabil) dar pana seara functiona in parametrii normali.

Una peste alta, camerele au fost singura dezamagire din acest resort, dar nu neaparat in sensul ca au fost "mizerabile" sau nu mai stiu ce epitete au folosit alti stimabili forumisti in review-urile lor. Pur si simplu ne asteptam la ceva mai bun.

Masa

Aici chiar nu am nimic de reprosat. Nu stiu daca are rost sa enumar toate felurile (nici nu as putea dealtfel), dar daca nu gasesti sa mananci ceva, inseamna ca esti un mare carcotas. Fiecare mancare avea gustul ei, nu cum am intalnit prin alte parti, unde doar carnea difera intre felurile de mancare, in rest toate acelasi gust.

Dimineata, pe langa salamuri, branzeturi, salate, diferite prajeli... etc, mai aveau afara 2 aragaze in care se faceau oua ochiuri sau omleta cu vreo 4 feluri de umpluturi si un fel de clatite.

Un minus ar fi fresh-urile, care se faceau contra cost, 5$ paharul. O mitocanie din partea lor, avand in vedere ca portocale si mere erau la vitrina de fructe, practic te taxau pentru storsul lor. Mai bine nu aveau acel aparat de stors

Pranz - cel putin 3 feluri de mancare cu carne diferita + peste + gratar afara cu diferite tipuri de carne + o multime de garnituri, salate, prajituri, fructe... etc

Seara - O multime de feluri de mancare + 2 sau 3 gratare afara cu fripturi/kebap/peste/curcan/pui si ce naiba mai prajeau. In 7 zile nu am reusit sa mancam din toate felurile de mancare

Mai erau seri tematice: Mexicana, Turca... etc

Restaurantele cu specific: aveam 1 seara inclusa la unul dintre ele (la alegere). Noi am optat pentru cel pescaresc. Nimic deosebit.

Mai erau inca 2, unul cu specific italian si unul turcesc. Daca am fi vrut sa mai mergem la un alt restaurant cu specific, ar fi trebuit sa platim 20E de persoana (sa nu faceti greseala).

Ce sa mai spun... Baclavale... ca tot se plangea cineva de ele, da chiar erau, dar se intampla sa nu mai aduca dupa ce se terminau 1-2 tavi. Prajiturile turcilor nu sunt chiar asa de bune, chiar daca arata f bine, din aceasta cauza, aproape toata lumea lua baclavale, deoarece erau cam singurele prajituri pe gustul tuturor. Daca as fi manager de restaurant, sincer sa fiu, nu cred ca as proceda diferit in acest caz

Fructe... alt subiect discutat... erau destule feluri de fructe (mere, piersici, caise, portocale, un fel de corcoduse mari, pepene galben/rosu) exceptie banane si struguri.

Mai era si un snack bar, cam saracacios comparativ cu alte hoteluri, in sensul ca nu aveau decat aripioare picante si cartofi prajiti, parca niste paste si ceva salate. Noi nu l-am folosit decat in prima zi, pentru ca se terminase masa de pranz cand am sosit noi si inca odata cand am fost intr-o excursie si am ratat pranzul

Era si un al doi-lea snack, unde erau 2 femei care faceau gozleme, niste placinte traditionale, extraordinar de bune.

De 2 ori pe zi scoteau un carucior cu inghetata, f buna, dar la care se faceau niste cozi nu tocmai imbietoare

Bauturile

Aici conceptul de UAI a fost unpic pacalit (defapt turistii, nu conceptul :))

Berea Efes la pahar noua ne-a placut, vinul rosu iarasi f bun, coctail-urile destul de bune, in sensul ca erau facute pe loc, nu erau in sticle de plastic, facute dinainte. Spirtoasele, nu prea ne omoram cu ele dar destul de ok. Poate ca unele dintre bauturi erau de import (ca sa respecte standardul de UAI) dar import din rusia, sau mai stiu eu de pe unde, cert este ca singura bautura cunoscuta (ca si brand) era coniac Napoleon

Una peste alta, noi am fost multumiti de calitatea lor si nici nu am simtit lipsa unor bauturi mai de calitate

Serviciile

Curatenie se facea zilnic in tot resortul. Piscinele se curatau in fiecare noapte (ca tot se plangea cineva de rahatei). In timpul zilei era un flacau care nu facea decat sa spele aleea care venea de la plaja.

Cine spune ca nu este curat in resort, eu spun ca ori minte, ori si-au schimbat atitudinea cei de la hotel.

Camerele curatate zilnic + schimbat asternuturi. O bila neagra ar fi ca nu includeau si balconul in aceasta operatiune (doar aspirau si atat, de geamuri nu se atingeau). Pana si chiuveta si cada le spalau (nu ca ar fi fost murdare, dar miroseau a detergent dezinfectant atunci cand veneam in camere)

Limba engleza se pare ca este prea complicata pentru f multi dintre angajati. Totusi, cei de la baruri mai rupeau, adica te descurcai cu ei si in general cei care trebuiau sa intre in contact cu turistii.

Un minus ar fi la atitudine, f multi aveau niste moace acre si absente, lucru nepermis la un hotel de 5*

Animatia

Un grup de tineri destul de amuzanti, care incercau sa-si faca simtita prezenta pe tot parcursul zilei prin diferite concursuri si activitati, iar seara se descurcau binisor la spectacolele pe care le organizau. Cert este ca urmaream in fiecare seara spectacolele de la amfiteatru.

Langa amfiteatru scoteau un carucior cu vata de zahar si popcorn, la care pretul pt o bucata din cele doua "bunatati" era de 2 E.

Plaja

Ce sa spun, plaja ok, sezloange gaseam la orice ora (avand in vedere ca aveam nevoie de 5-6 sezloange), apa ceva cam adanca pentru gusturile sotiei, dar suficient cat sa faca baie si cei care nu stiu sa inoate. Pe fund era nisip, doar la mal o fasie f mica de pietris fin, care nu deranja deloc la picioare

Alte activitati

Aveau in cadrul resortului, niste tobogane cu apa, foarte de ok, dar care functionau dupa un orar bine stabilit, 2 ore dimineata si inca o ora pe la ora 15

Terenuri de tenis, un parc de joaca pentru copii destul de bine utilat cu leagane, tobogane... etc, minigolf... si cam atat

Mai era (contra cost) o sala de jocuri mecanice (5E-4 fise parca), si un loc pt narghilea (5E narghileaua)

Concluzii

Hotelul este "good value for money" dupa parerea mea, si a celor din grupul cu care am fost. Nu este un 5* reale, dar minusurile pe care sper ca le-am evidentiat, pe noi nu ne-au deranjat suficient in cat sa spunem ca este "mizerabil, ingrozitor" sau mai stiu eu cum l-au categorisit altii.

Pur si simplu la pretul lui, sau cel putin cat ne-a costat pe noi, nu cred sa se gaseasca altul superior.

Cei care vor sa bea whiskey de calitate si sa manance toblerone la minibar, vor trebui sa puna niste sute bune de euro in plus la pretul sejurului

Una peste alta noi ne-am simtit excelent la acest hotel si-l recomand cu caldura celor care vor sa se simta bine intr-un concediu, la un pret decent si nu sunt foarte atenti la detalii si la maruntisuri

Sper ca am fost suficient de succint si ca am acoperit cam toate punctele de inters. In caz contrar, va raspund cu placere la orice intrebari aveti.

PS: Legat de camere. Noi am avut camere cu sea view. Nu va recomand sub nicio forma camerele land view, daca nu vreti sa va huruie si ziua si noaptea aparatele de aer conditionat ale hotelului alturat, sau sa auziti toate autocarele care vin la hotel. Hotelul este astfel construit ca majoritatea camerelor sa fie cu sea view. Cele de pe spate (land-view) sunt extrem de prost pozitionate

Trimis de liviup76 in 08.07.11 02:24:11
Validat / Publicat: 08.07.11 09:02:15

VIZUALIZĂRI: 3264 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (liviup76); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Piscinele

[08.07.11 09:01:48]

Foarte bun & echilibrat reveiw. Si pentru ca e primul incarcat pe site, iti spun bun, @liviup76, venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.ro. Marturisesc ca reviews-urile de la astfel de membri - cu perceptii si atitudini echilibrate, precum cele expuse mai sus - mi se par cele mai valoroase & importante (si ma bucura personal cel mai mult).

[08.07.11 09:50:36]

Multumesc mult pentru aprecieri.

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [08.07.11 12:52:07]

Excelent review-ul! Daca toti ar avea o atitudine asa echilibrata si daca ar intelege ca la un hotel de 1000 de euro nu ai cum sa primesti aceleasi servicii ca la unul de 2000 euro probabil ca ar fi mai putini nemultumiti - si mai multe vacante cailficate drept "reusite"

Felicitari!

adri-nico
    [31.12.11 00:35:49]

Eu am o intrebare. Ce excursii se pot face aici? (daca tot zici ca n-ai somn...)

[31.12.11 01:39:37]

Excursii nu sunt f multe. In afara de mini croaziere pe mare, delfinariu... mai nimic interesant, din ce-mi aduc eu aminte. Ar mai fi Pamukale, dar este excursie de 1 zi si noi eram cu copii mici... ma rog... depinde de fiecare ce i se pare interesant

manuta_1969
    [11.02.12 17:41:37]

super review-ul, si doresc sa stiu daca pentru un bebelus de 1 an gasesti ceva de mancare gen piure, cartofi fierti, legume, piept de pui la gratar sau curcan, ou fiert si daca la barul de la plaja exista mancare fast food gen cartofi prajiti, pizza sau altceva. daca se plateste ceva la parcul de copii sau in alta parte gen hidrobicicleta sau canoe. ce program aveau barurile?

[11.02.12 20:43:38]

Mancare se gasea, cam tot ce ai enumerat tu.

La plaja nu era mancare, ci la barul de la piscina. In apropierea plajei erau gozleme

Nu se plateau decat jocurile electronice (cu fise). Hidrobiciclete sau canoe nu am vazut sa fie

Barurile se inchideau pe la 12 noaptea parca, ramanea deschis toata noaptea lobby-bar-ul. La plaja si piscina se inchideau pe la ora 17-18

sirbuvio
    [17.03.12 15:39:20]

Sa fiu al naibii daca nu-i cel mai bun review citit pe afa.

Bravo. Hihi, l-am trecut pe lista... Poate-poate.

Multumiri

[17.03.12 16:30:08]

Multumesc pentru aprecieri

adri-nico, liviup76, manuta_1969, sirbuvio
    Alte impresii din această RUBRICĂCrystal Centro Resort (ex Amara; ex Kervansaray Kundu) :