ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2011
ÎNSCRIS: 27.07.10
DEC-2009

Palatul Hofburg - un loc care merita vizitat

André Rieu - Künstler Leben (Artists' Life), [Johann Strauss - fiul]

Palatul Hofburg, situat in centrul Vienei, este cu siguranta unul dintre cele mai apreciate atractii turistice ale orasului. Ajunsi aici am facut turul apartamentelor imperiale, muzeului lui Sissi si Colectiei de argintarie. Biletul pentru cele 3 parti a fost 9.90 euro (pentru celalalte parti ale palatului se platesc bilete separat) si este valid timp de 2 zile, asa ca daca n-ai avut destul timp la dispozitie (se inchide la ora 5:30) te poti intoarce a doua zi. Ti se spune ca vizitarea celor 3 parti dureaza intre o ora si trei ore, depinde cat de repede te misti, in unele locuri sunt atat de multi vizitatori incat trebuie sa te opresti. Palatul e impresionant si din exterior, dar din pacate ai ocazia sa vizitezi doar o mica parte a interiorului.

Muzeul Sissi

Foarte interesant, dar, din cauza coridoarelor inguste, pline de turisti, nu am putut inainta in voie. In multe locuri se produc “blocaje” asa ca dureaza putin cam mult. S-au depus multe eforturi pentru a separa miturile de realitate in ceea ce o priveste pe Sissi. Fan al exercitiilor fizice si dietei, cauta mereu “potiuni”ciudate care sa ii pastreze frumusetea si sa o ajute sa nu se ingrase, obsedata sa aiba talia minuscula toata viata. Este descrisa ca fiind o figura tragica, dupa casatoria ei la varsta de 16 ani a avut 4 copii din care 2 au murit, si intunericul de aici parca iti transmite sentimentele de depresie pe care le-a trait in acele momente. Moartea ei a fost la fel de dramatica, ucisa la 60 de ani de un anarhist. Doar unele exponate sunt luminate, restul e destul de intunecos. Bijuteriile si rochiile ei sunt expuse aici, o copie a rochiei ei de mireasa si alte obiecte personale.

Apartamentele Imperiale

Cele 19 incaperi denumite Kaiserappartments sunt camerele folosite de familia regala, imparateasa Sissi si sotul ei, imparatul Franz Joseph, biroul, sala de audiente, dormitorul, camera de baie si sala de gimnastica a imparatesei. Majoritatea camerelor sunt de culoare alba, decorate insa cu auriu pe tavan si tapet rosu pe pereti.

Mi s-au parut fascinante decoratiunile originale si mobilierul pastrat in stare foarte buna care te transportau inapoi in epoca. Am avut audioghid, gratuit, care ne-a oferit o multime de informatii legate de istoria si arhitectura palatului. Am aflat, de exemplu, ca familia regala avea de ales la masa intre 29 varietati diferite de meniu. Am vazut patul mic de fier pe care Franz Joseph dormea in birou, dar si camerele superb decorate ale lui Sissi si multe tablouri grozave.

Colectia imperiala de argintarie si portelan -Schatzkammer-sau The Treasury in engleza

Un loc cu adevarat impresionat, plin cu “cantitati” enorme de argint, portelan si stofe. Colectiile sunt separate in 2 departamente: cel eclesiastic si cel secular. Muzeul contine cele mai importante colectii de obiecte regale din perioada medievala: bijuterii din perioada imperiului roman, sceptre, sabii, coroane, robe precum si un pocalul din agat din sec 4 care se presupune a fi Sfantul Graal. Imbracamintea bisericeasca, cusuta manual cu fir de aur, argint si matase era uimitoare- cand te gandesti cate mii de ore a durat coaserea lor!

Argintaria si portelanul aflate aici din belsug te fac sa te gandesti cat de extravagant si luxos traiau Habsburgii pe vremea aceea. Cea mai uimitoare masa (masa Milan) a fost cea in care erau expuse numeroase “decoratiuni” uriase din argint placat cu aur-o masa formala cu lungimea de 30 metri, la care se puteau aseza 140 oaspeti-ti se taia respiratia sa vezi atata bogatie la un loc. Sunt foarte multe servicii de masa din portelan nu doar vieneze ci si frantuzesti, unguresti, chinezesti si de Boemia, decorate cu motive diferite, florale, cu pasari, cadre naturale sau cladiri, dar si portrete, sau unele mai simple, infrumusetate insa cu margini aurii sau florale.

Pe langa argintarie si portelan mai sunt prezentate diferite alte obiecte folosite la servitul mesei sau prepararea ei-vase din sticla, fructiere, tavi, fete de masa si servetele monogramate, obiecte din crama regala, candelabre din aur, sticla, argint si bronz, asezate in vitrine din lemn de stejar.

La plecare se pot cumpara suveniruri din magazinul aflat la parter, majoritatea cu imaginea lui Sissi, a imparatului, a palatului dar vei gasi si faimoasele bomboane din ciocolata cu martipan Mozart.

Trimis de luciaoradea in 07.07.11 09:49:05
Validat / Publicat: 07.07.11 10:57:24

VIZUALIZĂRI: 8535 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (luciaoradea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Palatul Hofburg- intrarea

[07.07.11 10:29:23]

Propun melodia postata drept fond sonor, se poate schimba!

[07.07.11 10:55:24]

Webmaster13

E ok melodia, multumesc!

johnnyredlabel †
[07.07.11 11:02:41]

@all: pentru cei ce nu au fost: autoghidul de care vorbeste @luciaoradea este ca un telefon (se ia de la intrare, in limba dorita), care iti povesteste tot ce vezi. E minunat! Iar la Shonbrunn e la fel. Eu, personal am fost mai impresionat de Hofburg decat de Shonbrunn, dar asta depinde de gusturi.

magdalena
[07.07.11 16:15:55]

@johnnyredlabel, si eu pot spune ca am "gustat" mai mult Palatul Hofburg decat Palatul Schonbrunn, mai ales colectia de argintarie si portelan m-a lasat masca si am facut nenumarate poze sugestive (click aici).

Am avut ocazia sa admir serviciile de masa vieneze, unguresti, frantuzesti si de Boemia, inclusiv colectia chinezeasca. Absolut superbe!

Palatul Schonbrunn impresioneaza prin gradinile sale, destinatia fiind a unui palat de vara (despre care am povestit aici click aici.

Palatul Hofburg a fost resedinta de iarna al familiei imperiale a Habsburgilor.

Diaura*
[07.07.11 19:33:25]

Magnific; iti sta inima cand vezi atata aur si cand te gandesti ca pentru ei sa foloseasca cateva sfesnice din aur era la fel de firesc cum este pentru noi sa atingem un comutator din plastic si sa aprindem lumina.

johnnyredlabel †
[07.07.11 23:00:00]

@magdalena: Eram aproape sigur ca avem aceleasi gusturi! Din pacate, la vremea respectiva nu am facut fotografii la interioare, insa oricum, odata ce le-ai vazut, nu ai cum sa le uiti. Si totusi, erau atatea contraste! Si am sa-ti dau un exemplu care-mi vine acum in memorie: pe langa opulenta aratata de serviciile din aur, argintarii, portelanuri, etc, pe atat de simplu, cazon, arata patul in care dormea imparatul (exact ca un simplu soldat!). Oricum, peste cativa ani, mi-am propus sa revad aceste frumoase monumente ale fostului imperiu.

[08.07.11 10:37:39]

@all

si apropo de opulenta lor ma gandesc si la faptul ca o parte din aurul ala venea si de la noi... si romanii nostri mureau de foame in timp ce ei mancau din sute de kg de aur, argint si portelan...

Dragoș_MD
[08.07.11 11:36:35]

@luciaoradea - ai spus exact cuvintele la care mă gândeam şi io permanent vizitând aceste locuri...

[21.07.15 15:35:52]

Mutat în rubrica "Palatul Hofburg, VIENA" (nou-creată pe sait)

[21.07.15 15:39:16]

@webmasterX - din cate imi dau seama e ok.

Diaura*, johnnyredlabel, luciaoradea, magdalena
Alte impresii din această RUBRICĂPalatul Hofburg: