ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2011
APR-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 15,1,4

Un colt de rai

ANDRE RIEU--LOST HEROES

In vacanta noastra de Paste in Bulgaria, in statiunea Sfintii Constantin si Elena, am hotarat ca prima data sa ajungem in orasul Balcic, fiind foarte aproape de Varna, la doar 42 de km. Balcic este o statiune la malul Marii Negre, care atrage o multime de turisti nu doar pentru plajele sale, dar si pentru a vizita Domeniul Regal, cum am procedat si noi.

Cum ai intrat in oras sunt indicatoare care ajuta sa ajungi repede la castel. Eram tare incant ca am scapat de Bucuresti si ca voi petrece cateva zile de relaxare cu familia si prietenii, mai ales ca era si sarbatoarea Pastelui.

CASTELUL DIN BALCIC si GRADINA BOTANICA

Am gasit foarte greu un loc de parcare, strecurandu-ma strategic intre doua masini. Fara plata. Apoi am cautat o casa de schimb pentru ca nu aveam leva la noi si ne trebuiau pentru a putea plati intrarea, aici ar trebui sa aveti mare grija la casele de schimb din Bulgaria deoarece afara este afisat un curs, iar inauntru undeva intr-un colt este afisat un alt curs mult mai mic, noi de data asta am avut noroc si am schimbat cu 1,90 lei o leva. Inainte de intrare erau cateva restaurante in fata carora patronii insistenti te invitau sa le treci pragul si vazand numarul masinii sau auzind ca vorbeam romanerste incercau sa-si dea silinta sa ne vorbeasca romaneste. Nu ca nu mi-ar fi placut, dar scopul nostru aici nu era acesta astazi.

Am achitat biletul de intrare care a costa 10 leva de persoana. Apoi am studiat panoul informativ, de fapt sunt suficiente, nefiind neaparata nevoie de un ghid si am pornit sa vizitam Domeniul Reginei. Erau foarte multi turisti, in general din Romania.

A fost folosit ca resedinta de vara al Reginei Maria, care a iubit foarte mult acest loc. A fost construit la inceputul secolului trecut, mai exact in anul 1924. La Balcic se simte istoria la fiecare pas!

Dupa ce l-am vizitat am inteles de ce regina a facut aceasta alegere, pentru ca in primul rand locul ales este minunat. Privelistea asupra marii, pe care o poti cuprinde cu privirea cand stai acolo, langa Jiltul Reginei este una de neuitat. Prin zidurile groase de piatra, sunt ferestre cu bolta, doar cu un fel de gratii prin care albastrul marii iti insenineaza sufletul si nu vrei sa te mai dezlipesti de acolo! La 100 de metri, dupa ce cobori niste trepte, dai direct pe plaja.

Fiecare gradina are tematica ei: ori e cu lalele, panselute, zambile, magnolia, cu trandafiri, cu nuferi albi, etc. Fiecare arbore este etichetat. Era aprilie, inceput de primavera si totul era proaspat si curat. Si foarte mult verde. Am admirat ‘’Ghereta santinelei’’, locul unde garzile castelului urmareau tot ce misca. Este si un parau care curge printre copaci.

Am zabovit acolo mai mult de 3 ore, pentru ca ne-a placut mult. Iar plimbarea in aer curat a fost foarte relaxanta.

Gradina Botanica se intinde pe tot teritoriul castelui. Domeniul cuprinde multe proprietati si alei cu denumiri nostime pe care nu le voi enumera aici, ca sunt prea multe. O terasa, o cazarma, o moara, un cinematograf, mormantul (cu toate ca ea nu este inmormantata aici), cruci, o capela si chiar si-o crama cu vinuri vechi, bune si putin scumpe, unde nu am rezistat ispitei de a degusta, cu toate ca eu eram soferul in ziua aceea.

Domeniul regal este destul de vast. Parcul din curtea palatului cuprinde foarte multe specii de plante, multe foarte rare. Cea mai renumita este colectia de cactusi, care ar fi considerate a fi a doua din lume. Cred ca regina era fericita vara aici! Pentru ca arata ca un colt de rai. Mormantul a fost ales special sa fie in mijloc, nu intr-un colt, din cauza faptului ca a dorit sa sublinieze faptul ca toti suntem muritori.

Castelul este simplu, nu prea mare si se aseamana intr-o oarecare masura cu Branul nostru. De fapt este o particica din istoria noastra. Este zugravit in alb, cu ferestre mari si usi din lemn sculptat Are doua nivele, la cel de sus este amenajat un magazin cu suveniruri, iar jos ceea ce a mai ramas. Din acele vremuri s-au pastrat mobile, in general dulapuri si divanuri cu pernute turcesti, semineuri, tablouri pictate chiar de regina. De fapt spiritul reginei era prezent peste tot, dar cel mai mult m-au impresionat cuvintele ei de la mormant, cat sunt eu de barbat, de aceea vi le reproduc si voua aici:

‘’Poate ca in lumea de azi exista mai multa ura decat dragoste. Dar dragoste e mai puternica si intr-o zi, chiar daca nu voi mai trai sa o vad, ea trebuie sa invinga’’. Stim cu totii ca regina era de o sensibilitate aparte.

Pe langa incarcatura istorica, pentru mine spectacolul naturii de aici este miscator. Mi-a trezit o stare de incantare, dar si de meditatie. Cand am ajuns acasa, curios cum sunt am tot cautat pe internet sa aflu cat mai multe despre castel si despre viata reginei. Regret din suflet ca acest loc nu mai este al nostru si ca ultima dorinta a reginei in care cerea ca inima ei sa-i fie inmormantat aici, nu i-a fost indeplinita!

Castelul de la Balcic este un must –see pe care va rog sa-l luati in calcul, daca nu ati si facut-o deja!

Trimis de raduu1972 in 07.07.11 08:44:13
Validat / Publicat: 07.07.11 09:30:53

VIZUALIZĂRI: 3976 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raduu1972); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P44 Balcic-gradina botanica

[07.07.11 09:30:31]

Mutat la rubrica "Castelul Reginei Maria de Romania " (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

[07.07.11 09:53:28]

Sper sa placa melodia atasata!

[07.07.11 10:01:34]

Multumesc mult webmaster 13, cum le potrivesti tu pe toate, parca esti un om mare!!! chiar esti, multumesc mult

mariana.olaru
[07.07.11 10:54:50]

În ciuda duzinei de review-uri pe aceeași temă postate aici, trebuie să mărturisesc că am citit cu deosebită plăcere rândurile tale, care au venit să adauge o notă cu totul personală impresiilor generale despre acest obiectiv turistic mult prețuit de românii călători prin Bulgaria. Aceeași originalitate am remarcat și în conținutul fotografiilor, motiv pentru care meriți felicitări!

[07.07.11 10:58:17]

mariana. olaru, cuvintele tale ma obliga la a scrie si alte rew, multumesc mult.

Liaa*
[07.07.11 12:16:57]

@ raduu1972 Faina relatare, ai pus suflet! Gradinile sunt intr-adevar superbe.

[07.07.11 12:42:08]

Liaa,

Multumesc mult, dar chiar am trait niste clipe minunate acolo si peisajul era asa de frumos incat nu iti mai venea sa pleci de acolo, erau foarte multi turisti ,poate si unde vremea era foarte frumoasa iar soarele ardea foarte tare si toata lumea s-a simtit minunat acolo.

Pacat ca am pierdut acele locuri cu care acum se mandresc altii ,mare pacat!.

Iohann 25*
[07.07.11 13:14:59]

salut... pe toate pozele apare data de 23.04. si tu spui ca ai fost in februarie... cred ca e o greseala... in februarie nu sunt flori inflorite nici macar la Balcic... parerea mea...

[07.07.11 13:18:00]

Iohann 25, Da ai dreptate eu am gresit data sejurului, dar daca te uiti la celalant rew al meu vei vedea ca am fost in Bg de paste, deci luna aprilie.

Rog un webmaster sa imi modofice data sejurului din febr in aprilie, cer scuze

[07.07.11 13:19:55]

Done

[07.07.11 13:21:13]

Multumesc mult webmaster.

monikn
[08.07.11 17:34:45]

intradevar, sunt locuri de basm, care au fost pierdute de noi si au devenit mandria altora. superbe poze! felicitari.

vero76ro*
[30.07.11 13:12:12]

Buna ziua. Imi sunt utile toate informatiile postate p[e acest site... Care este programul de vizitare al gradinii botanice? Este mai convenabil sa schimbi acolo din lei in leva sau din euro in leva?

Va multumesc anticipat.

Veronica