ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2011
ÎNSCRIS: 18.06.11
JUL-2011

O vacanta minunata

Am revenit din Zakynthos alaltaieri, deci impresiile sunt calde.

Pentru inceput: nu sperati sa gasiti lux ca in Cannes (cum am auzit o fatuca comparand) caci Grecia nu inseamna lux, ci un amestec de salbatic, exotic, traditional si cochet. Nu e similar Turciei cu resorturile all-inclusive, este altceva, are farmecul ei aparte, mai ales insulele.

Plecarea a avut intarziere de 4 ore din cauza grevei grecilor, neputand decola avionul la timp. Zborul a fost foarte bun, lin de la decolare la aterizare. Bravo pilotilor, desi tineri ca si compania la care lucreaza. La intoarcere nu a mai avut nici un min. intarziere.

Ajunsi la hotel am fost intampinati de patroana care ne-a dat biletele cu numerele camerelor deja repartizate (cred ca de agentia romanesca ), cheile fiind in camere. Angajati romani: cameriste, barmanite, omul din curte.

Hotelul are o gradina cu multa vegetatie, frumoasa si variata, de la flori pana la bananieri si palmieri mari. Sunt doua piscine nu foarte mari, dar suficiente. Exista si jacuzzi. Sunt doua baruri, unul la piscina, unde se ia si micul dejun, altul la intrare in complex, langa market. Aici exista internet wireless. Marketul are de toate, de la apa si mancare, la haine si suveniruri. La acest bar este ceva galagie seara, dar cu usile inchise nu se aude nimic in camere. Noaptea era rece afara si inchideam usile spre balcon.

Camerele mari, curate, gresie pe jos, chicineta bine dotata (frigider, plita electrica, prajitor de paine, fierbator de apa, oala, tigaie, ibric, tocator, tacamuri complete, farfurii variate, tava), baia cu dus si cadita mica la baza, apa calda si rece non stop (pe insula sunt doar 2 surse de apa, iar apa curenta nu e peste tot, in unele hoteluri se da cu program). Mobilier: 2 paturi lipite, noptiere, toaleta cu oglinda, scaune, dulap, TV, AC (contra cost, noi nu am avut nevoie). NU exista uscator de par. Pe balcon: masa si 3 scaune. Si in balcon era internet wireless.

Micul dejun fix, fara variatii: o felie paine, o cutiuta unt, una de gem, ceai, cafea, un pahar suc portocale, 1/2 piersica din compot, rosie, castravete, branza, sunca prajita/ crenwursti, o chifla uriasa cu o felie de sunca si una de cascaval.

In statiune sunt cateva supermarketuri, cel mai bun fiind Letsos. Sunt cateva magazine cu suveniruri, bine dotate, taverne destule, agentii turism locale, indicata MY TOUR, inchirieri masini, scutere, ATV.

Taverna Dayli Cafe, patronata de Diana si Costel (Costin), romani, este un loc unde am mancat de cele mai multe ori pt. ca mancarea e f. f. buna (gyros, kalamari, paste, gratar etc) portii mari si preturi mici. Zilnic au cate o ciorba romaneasca gustoasa. Fac clatite super bune, iar inghetata Dayli Special e grozava. Au si internet, TV cu toate canalele romanesti, biliard. Ambii sunt foarte prietenosi si merita sa ii cunoasteti. Costel va poate da informatii pretioase pt. vacanta dv. , deci nu ezitati sa i le cereti! El ne-a recomandat croaziera in jurul insulei agentia locala mentionata, cu 20 euro/pers. (cu cat e grupul mai mare, scade si pretul) o excursie superba, ce dezvaluie niste peisaje greu de descris in cuvinte si de surprins in imagini.

De la agentia romaneasca am luat doar turul insulei cu autocarul, celelalte fiind gasite pe plan local mult mai ieftine. Ghizii va vor speria cu unele sfaturi ori informatii care nu se adeveresc in realitate, dar au si ei interesul lor de a vinde excursii. Plaja se poate face oriunde si pe sezlong, contra cost sau nu, dar si pe prosop. Am inchiriat o masina si am mai colindat insula, mergand si pe alte plaje. F. buna e in Laganas, nisip f. f. fin si mereu umed, apa extrem de limpede, cu intrare lina, nisip fin, pestisori transparenti si mergeai destul pana iti ajungea apa la brau. Dezavantajul aici... multi englezi tineri, multa agitatie, dar nu e deranjant. Plaja din Kalamaki, mult laudata de altii, e murdara (dejectii ale testoaselor), apa de asemenea. Poti vedea aici Caretta-Caretta in apa, daca inoti si ai rabdre sa o astepti, sa o cauti in apa.

Zante Town, un oras micut, cu plusuri si minusuri, cu un farmec aparte, aproape pustiu duminica cand magazinele sunt inchise, exceptie fac cele cu suveniruri. Sunt frumoase pietele, biserica Sf. Dionisie, faleza. Merita vizitat. Sunt multe lucruri de vazut pe insula care are un peisaj frumos, spectaculos privit dinspre mare spre uscat. Dintre ele: Navagio, Blue Cave, Keri, Caretta-Caretta, masilnul de 2000 ani din Exo Hora etc.

Merita sa participati la seara greceasca organizata lunea la barul hotelului, costa 7 euro/pers. pt. un barbeque grozav asezonat cu: rosii, castraveti, ardei, salata, ceapa, branza greceasca de capra, masline, tzatziki, cartofi prajiti. Dansul de dupa e un adevarat spectacol la care participa activ toti turistii prezenti, creand astfel o atmosfera deosebita. Deci, nu ratati!

In concluzie: o vacanta in Danny's, Zakynthos, este o vacanta frumoasa, activa si plina de experiente unice!

Trimis de pitic25 in 07.07.11 01:16:25
Validat / Publicat: 07.07.11 06:53:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki-Sonia Village

VIZUALIZĂRI: 4317 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (pitic25); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 O vedere a unei parti din curtea hotelului, asa cum se vedea de la balconul camerei noastre.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 21 voturi)

[07.07.11 08:08:11]

@pitic25, foarte bun review-ul tau, dar pe viitor incearca sa nu mai amesteci impresiile despre hotel cu cele despre statiune/insula.

Este indicat sa scrii 2 review-uri distincte, asa informatiile sunt mai usor de gasit de catre cei interesati.

[10.07.11 22:03:28]

Cum se numeste hotelul

[10.07.11 22:07:08]

SCUZE, este Hotel Danny

pitic25AUTOR REVIEW
[11.07.11 11:14:06]

Scuze de greseala strecurata, anume ca pretul vacantei a fost 666 euro pt. doua persoane cu transport cu avionul inclus.

[11.07.11 11:22:17]

Ajustat pret sejur (in caseta tehnica), din "66 de euro, fara transport", in "666 euro, cu avion (toate taxtele incluse) "

[12.07.11 10:45:32]

Un pret bun zic, sper sa gasesc si eu ceva avantajos.

lacry.gc
[18.08.11 19:59:24]

Buna pitic25. In septembrie merg si eu in Zakynthos si voi sta la acest hotel. Poti sa-mi spui te rog daca ati mai platit alte taxe cand ati ajuns la hotel? Gen taxa de statiune si altele? Multumesc

pitic25AUTOR REVIEW
[19.08.11 10:02:55]

Buna,

Nu am mai platit absolut nimic acolo, totul a fost inclus in pretul agentiei.

Vacanta placuta!

lacry.gc
[19.08.11 19:37:12]

Multumesc mult! Abea astept sa ajung acolo

denyd
[24.08.11 07:24:08]

Si eu am fost in Zakynthos in iunie... si am stat tot la Dannys Mi-a placut mult... chiar foarte mult!!! Mai ales Zante Town. Am citit si eu pe net referitor la excursiile pe care le poti lua de la agentii mult mai ieftin, insa eu nu sunt de acord. Noi am mers intr-o excursie luata asa, de la o agentie de pe insula si doua organizate de agentia *** si nu s-a comparat. La prima, o croaziera, a fost vaporul super full, f cald, am stat pe mare o zi intreaga de la 9 la 5... in schimb la turul de insula si la excursia la broscute chiar a fost super. Camerele de la Danny's f ok, destul de mari, curate, schimbau lenjeria zilnic... Zakynthos e un loc exotic si in acelasi timp linistit... e super, sincer! A, si sa nu uitati sa vizitati Zante Town, sunt autobuze din diversele statiuni catre capitala, nu faceti mai mult de 20 d eminute, vi se da orarul, tot.

[24.08.11 07:41:41]

@denyd,asteptam impresiile tale de acolo scrise ca review nou. Procedand astfel, ai ocazia ca prin notele si evaluarile proprii sa contribui la o medie mai reprezentativa a acestei destinatii. Daca doresti, copiaza textul de mai sus, mai aduci cateva completari (conditii de cazare, masa) si reincarca-l folosind linkul ADAUGA IMPRESII NOI (vezi imediat mai jos)

Dar te rog sa ai grija sa nu mai mentionezi numele agentiei de turism (nici macar initialele), am editat eu ecoul tau.

denyd
[24.08.11 07:48:47]

A, ok, nu stiam aceasta conditie!

denyd, lacry.gc, ovy2k5, pitic25
Alte impresii din această RUBRICĂDanny's & Kali Pigi Hotel: