ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.07.2011

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Către satisfăcător
Foarte nemulțumit

Vacanta ratata

Pot spune ca am mai fost la cateva hoteluri din Turcia de 5 stele, unde nu am avut nimic de reprosat, dar aici amnfost total dezamagiti.

Problemele au aparut inca de la receptie, pentru ca acolo era doar o persoana care vorbea engleza cat de cat. Noi cei care am platit suplimentar pentru al doilea copil, am primit aceleasi camere ca si cei cu un singur copil, un al doilea pat pentru copil de 13 ani punandu-se ulterior in camera, dar ca sa ajungi la baie trebuia sa sari peste el, deaorece camera era foarte mica.

Curatenia in camera noastra se facea in fiecare zi, lenjeria schimbata la 2 zile, dar prietenii nostri care au stat la niste vilute mai indepartate au spus ca li s-a schimat lenjeria doar o data pe timpul sejurului.

In camere au frigidere, dar goale, pentru seif trebuia sa platesti suplimentar, pentru a doua cheie la camera la fel.

La piscine curat, nimic de zis.

Dar au niste reguli de tot rahatul care ne0au exasperat pe toti.

Sa incepem cu prima ora. Nu ai voie sa pui prosoapele pe sezlonguri inainte de ora 8 dimineata, altfel risti sa ti se confiste. Sezlongurile nu au saltele si nici umbrelute, pentru acestea trebuie sa platesti 5 lire pe zi parca. Bauturile la bar cumplit de rele, primesti mai mult gheata decat suc sau bautura in pahar. Mancarea cam aceeasiin fiecare zi, nu mori de foame daca mergi acolo dar incomparabil cu alte restaurante. De la fructe luati-va gandul. Se dadeau doar la masa de seara, si doar cate un fel. Harbuz, piersici sau corcoduse acre. Prajituri... vreo 8-10 feluri, cam aceleasi in fiecare zi. De inghetata nici nu mai zic... nu a fos deloc.

Personalul... desi era inceputul sezonului foarte sictirit si plictisit, nici unul nu vorbeste engleza, nu ai cu cine te intelege.

Animatie... slaba.

Nu stiu cum as putea descrie destinatia asta, pentru ca nu era muzica in timpul zilei, nici la piscina, nici la bar. Era doar la ora 15 cand se facea aqua gym si care se suprapunea cu ora la care dormeau copiii.

Seara se inchide poarta care da spre plaja. Asa ca... daca vroiai sa iesi pe plaja dupa ora 20, nu se mai putea.

De la ora 22 incepea scandalul la bar. Pentru ca fiecare grup care era nou venit se certa cu barmanii pana se obisnuiau cu regulile tampite de acolo.

Intre orele 22-23 se mai dadea doar cate o bautura de persoana, iar dupa 23 totul se platea.

In concluzie, fratilor, desi este mai ieftin ca in alte parti, mai puneti 100-2 de euro in plus si mergeti in alta parte daca vreti sa nu aveti un concediu ratat si plin de nervi.

Trimis de desandi in 06.07.11 14:52:54
Validat / Publicat: 06.07.11 15:37:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Alanya, Antalya

VIZUALIZĂRI: 2730 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (desandi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[06.07.11 15:04:23]

Bun venit pe site si in comunitate, @desandi. Regretam ca review-ul de debut s-a nimerit sa fie unul despre o vacanta mai putin reusita, te asteptam insa si cu recomandari din vacantele reusite pe care intuiesc ca le-ai avut.

Ne-am bucura mult, deasemenea, daca ai putea incarca un set de fotografii din sejurul la Club Tarhan, cu atat mai mult cu cat in acest oment nu avem pe site niciuna din aceasta destinatie -- ar fi posibil utile/interesante pentru MULTI.

Marian Preda
[06.07.11 16:24:11]

Salut desadi!

Imi pare sincer rau de acest concediu ratat!

Chiar a fost un hotel de 5*? ! Te intreb, deoarece in Turcia diferenta dintre 4* si 5*, este ENORMA!

Eu am fost in Bodrum, hotel Armonia Village, si acolo chiar a fost risipa...

RISIPA de mancare, de entertaintment-divertisment la maxim de dimineata pana noaptea, risipa la bauturi... etc!

La piscine puteai sa-ti lasi prosopul de pe o zi pe alta -surpriza era ca il gaseai la locul lui... CURAT.

Am prins Campionatul Mondial de fotbal, iar pe un anumit satelit se transmitea un meci care ma interesa (din zona Europei), l-au schimbat!

Am avut chef sa fac baie in mare, la iesire un ,,steward'' cu slapii proprii a venit sa-mi spele picioarele, sa nu ma murdaresc de nisip!

Am fost PASA, iar ,,colega de camera'' numai acolo vrea!

Util rw-ul tau!

Bine ai venit in comunitatea AFA!

Vacante Frumoase!

[06.07.11 19:25:16]

Agentiile din Romania il vand ca hotel de 5 *, cele de afara il clasifica la 4*. in realitate, el este HV1 (Holiday Village 1), deci nu hotel.

Am fost si eu interesata de Club Tarhan anul trecut, insa am optat pentru Palm Wings, tot in Altinkum, Didim. Diferenta de pret dintre cele doua a fost de 10 eur/pers/noapte in perioada care m-a interesat (iunie). Ambele erau tentant de ieftine la 40, respectiv 50 de euro la care s-a mai adaugat si reducerea de EB de 20%.

[06.07.11 19:28:57]

mai important decat clasificarea este insa pretul -- pretul ar trebui sa intrebati, in primul si in primul rand, e cel mai relevant indicator!

[06.07.11 19:30:49]

Modificat denumirea in 'Club Tarhan HV-1' si schimbat clasificarea in 4 stele.

Multumiri @nicole33

[06.07.11 20:07:34]

@webmaster

Problema nu este daca hotelul are 4*, 4*+ (Tripadvisor) sau 5*, ci mai degraba faptul ca nu este foarte clar definit si cunoscut (cel putin de mine) conceptul de Holiday Village.

Cu ani in urma, discutând despre un alt hotel club, reprezentantul turc al agentiei de turism partenere a incercat fara succes sa ma convinga ca niciodata un HV-1 nu se va putea ridica la nivelul unui hotel de 5* dpdv al confortului camerelor, facand o comparatie intre stele si margarete in Rom.

[06.07.11 20:32:27]

HV-1, HV-2, asa cum sunt ele definite cf legislatiei turcesti, sunt la fel de "precise" precum clasificarea pe stele (turcesti!) .

Tot asa cum exista hoteluri de "5 stele" (turcesti!) cu camere la 1000 euro / sejur (2 adulti) si altele, tot de "5 stele" la 3000+++ euro / sejur (aceleasi conditii), la fel de relevanta este si discutia despre HV-1, HV-2 sau ce cuprind aceste clasificari.

In opinia mea, importante sunt urmatoarele:

(1) La "HV" accentul se pune pe bungallow-uri (nu poti spune ca "nu este hotel", pentru ca unele au corpuri de cladire cu 3-4 etaje ce pot fi foarte usor asimilate "corpurilor de hotel")

(2) nu conteaza asimilarea prin numar de stele, ci DOAR PRETUL pe care-l platesti pentru un sejur acolo. Comparand cu hoteluri (din aceeasi zona! atentie) cu un pret similar, iti faci o idee despre ce te asteapta acolo

Nu in ultimul rand, aveti in vedere avantajele si dezavantajele generale ale bungalourilor:

- avantaje: spatiu in general mai generos, intimitate crescuta, amplasarea in "milocul gradinii"

- dezavantaje: distanta mare fata de unele facilitati (piscine si mai ales restaurante, baruri) si - mai ales - calitatea ingeneral MAI SLABA a camerelor, comparativ cu cele de hotel. Este usor de intuit de ce: camerele de bungallow sunt mai greu de intretinut, se degradeaza mai repede - comparativ cu cele "din hotel". Dealtfel, acesta este si motivul pentru care majoritatea au gresie pe jos (si nu mocheta)

[06.07.11 20:36:34]

Cat despre ce afirma turcul (ca un HV nu se va ridica niciodata la nivelul unui 5 stele), imi vine sa rad si te intreb: la CARE "5 stele" se referea turcul? La "5 stele" cu pretul de 1000 euro / sejur (pe acestea le ating si depasesc chiar majoritatea HV-1-urilor!) sau la cele de 3000 de euro/sejur? -- pe acestea, intr-adevar, nu la va depasi probabil nici un HV-0

[06.07.11 20:50:35]

Perfect de acord cu tine @tm67bru

Evident ca nu l-am crezut. Mi-a fost foarte clar inca de atunci ca incerca doar sa ma abureasca, iar experientele ulterioare nu au facut decat sa-mi confirme acest lucru.

M-am convins ca in cazul aceluiasi hotel care are si una sau mai multe cladiri principale (daca pot sa le numesc hotel), dar si bungalowuri sau cladiri anexe (camere club) diferenta este de cel putin o stea, dar si pretul este diferit.

Ai mare dreptate cand spui ca PRETUL face diferenta, dar ce te faci cand "cumperi" hoteluri la preturi sensibil egale si la fata locului constati diferente mari la cazare, masa sau servicii? Tu ai dat un exemplu in care raportul de pret era de 1:3, deci mai mult decat edificator. Nu am incercat inca hotelurile de 3000 de euro/sejur, astfel ca nu pot sa ma pronunt.

[06.07.11 20:59:16]

INAINTE sa cumperi, musai sa citesti pe AFA ce spun oamenii care au fost acolo, la acel hotel -- si in mod cert NU mai cumperi, atunci

Raspunzand la intrebare, NU EXISTA asemenea situatii. Gandeste-te ca "legea PIETEI" este mai dura si "mai" implacabila ca orice lege inventata de vreun guvern. Daca un hotel "mai slab" (mai putin apreciat) cere acelasi pret ca un hotel "mai bun" (mai bine-apreciat) -- cu alte cuvinte, cere mai mult decat "merita" (decat ofera piata pentru servicile lui) -- el intra in faliment, mai devreme sau mai tarziu.

[06.07.11 21:02:30]

Completare: daca cuiva i se pare ca un hotel X ce are acelasi pret cu hotelul Y (atentie! X si Y sa fie din aceeasi zona! e important) ofera conditii mult mai slabe decat Y... atunci pur si simplu... i se pare

Cu alte cuvinte, e o perceptie subiectiva, doar a lui sau a unui grup restrans de oameni.

[06.07.11 21:11:48]

Completare "PS" --

Daca ma gandesc bine, mai exista o posibilitate - atunci cand se cumpara un hotel "de 1000 de euro" la pretul de... '2000 euro'

Am exagerat voit cifrele, insa ati prins ideea -- din pacate pe pietele turistice insuficient de mature (precum e si a noastra) se pot intalni relativ frecvent astfel de situatii...

Insa in aceste cazuri, ar fi logic ca "vinovatul" (cumparatorul) sa-si asume vina alegerii proaste (a agentiei, inprimul rand) si nu sa dea vina pe hotel -- ori pe 'teoremele' mele )))

[06.07.11 21:24:22]

@tm67bru

acum nu mai sunt de acord cu tine.

iti voi da doar 2 exemple care indeplinesc conditia de a se afla in aceeasi zona. doar nu credeai ca ma apuc sa compar mere cu pere. Mai mult de atat, experientele au avut loc si in acelasi an si chiar in aceeasi perioada.

Am rezervat anul trecut Grand Belish 5*Ai (13 km de kusadasi) si Ephesus Princess 5*UAI (6 km de kusadasi in directie opusa), practic la acelasi pret (o diferenta de 2 euro o consider neglijabila). Dupa cateva ore petrecute la GB si 2 mese servite acolo, am solicitat agentiei mutarea la EP, fiind mult prea nemultumita de calitatea serviciilor. Degeaba aveam la dispozitie o plaja superba si o camera ultramoderna (televizor LCD Sony mare ca la GB nu am nici acasa si nici nu am vazut la alte hoteluri mai cu pretentii) daca ma enervam la fiecare interactiune cu personalul. M-am mutat la Ephesus Princess in hotel, nu la vilute si totul a fost mai mult decat OK.

Al doilea exemplu este din zona Antalyei si de anul acesta. Am ales AlvaDonna-Belek, Silence Beach-Side si Vikingen Quality-Alanya. Toate 3 la acelasi pret (diferente au fost datorita procentelor diferite de reducere la early booking). Primul a fost aproape perfect, de departe cel mai bun si la care as reveni oricand cu drag, din al doilea am vrut sa plec, dar n-am avut unde la un pret rezonabil si cu pierderi minime asa ca am ales sa stau, iar al treilea a fost picatura care a umplut paharul dezamagirilor. Tot eu am fost in toate 3 cu aceleasi gusturi, pretentii, asteptari.

[06.07.11 21:29:15]

NU pot sa te contrazic in privinta Kusadasi pentru ca nu cunosc suficiente detalii, insa in al doilea caz hotelurile sunt din ZONE DIFERITE!

Multa lume e de acord sa plateasca IN PLUS pentru ZONA, sa stii! (mai aproape de aeroport, de locuri de vizitat, plaja de calitate diferita etc).

E o greseala sa compari preturi din zone diferite! -- daca nu tii cont de asta, e ca si cum te-ai te-ai mira nespus, de exemplu, de ce apa costa 1 leu in Romania si 100 intr-o zona desertica

Mai general vorbind, insa, tu spui ca legile pietei Nnu functioneaza, in cazul particular al turismului turcesc??? Ptr numele lui Dzeu, nu vorbim de o afacere de pe azi pe maine -- unde nu ar importa prea mult aceste diferente, azi sa iasa banul! ca fraieri exista -- ci de afaceri bine 'rodate' in decursul multor ani de functionare, cu milioane de turisti pe an...

Ba din contra, eu zic ca, avand in vedere oferta si cererea extrem de bine dezvoltate, aici functioneaza mai bine decat in piata romaneasca (in oricare domeniu, nu doar cel turistic), de exemplu...

[06.07.11 21:39:32]

Destul cu off-topicul

Hai sa pastram aceasta arie pentru subiectul pentru care a fost initiata - Club Tarhan HV1.

Restul 'filozofarilor' se pot dezvolta pe forum.

[06.07.11 21:41:24]

@tm67bru

Zone diferite si nu prea. Intre Silence si Vikingen sunt doar 15 km.

Eu am fost cu masina si am luat la pret de individual asa ca nu vad ce relevanta are pentru mine (pt. pretul platit) distanta fata de aeroport, durata transferului si alte cele.

La Alva Donna si la Silence, desi aflate intr-adevar la distanta (aproximativ 60 km), plaja era aproape identica: lata, cu nisip in zona sezlongurilor si inca cativa metri spre mare, cu aceiasi 3m de pietricele de diferite dimensiuni la intrarea in mare, precum si pietricele in mare, aceeasi adancire brusca in 2-3m de la mal. ambele ofereau si varianta intrarii de pe ponton pt. inotatori. La Vikingen plaja ingusta de un sezlong in dreapta si 2 in stanga fata de ponton si bolovanii din apa nu intra in discutie (dar am stiut dinainte acest aspect si l-am acceptat).

scuze Admin.

am incheiat aici

[06.07.11 22:33:12]

@nicole, eu vad ca tu (singura) ai scris asa

"AlvaDonna-Belek, Silence Beach-Side si Vikingen Quality-Alanya"

-- mie mi se par 3 zone cat-se-poate-de-diferite: Belek, Side, Alanya -- ori poate nu vad eu bine??

In fine, eu te sfatuiesc sa NU compari preturi din zone diferite - ci doar din aceeasi zona (doar atunci rezultatele sunt relevante); daca vrei sa tii cont de acest sfat bine, daca nu, iar bine

"over" si eu.

desandiAUTOR REVIEW
[07.07.11 12:54:42]

Ma bucur sa aud ca altii au nimerit mai bine. Noi am mai fost la Utopia World si Lara Beach, unde nu am avut nimic de reprosat, dar ne-am zis sa incercam in fiecare un alt hotel, sa mai vedem si altceva. Sa speram ca la anul va fi mai bine.

desandi, Marian Preda, nicole33
Alte impresii din această RUBRICĂMajesty Club Tarhan Beach Hotel: