ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2011
ÎNSCRIS: 08.07.10
JUL-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 9,6 ani

UAI nu se justifica sau este hotel pentru nemti

Bulgarii le dau clasa la turci. Turci asteapta doar bacsis (care este tot turcesc). Trebuia sa decolam cu Air Bucharest de pe Otopeni la 7,00. Cand am ajuns in aeroport (la ora 5,30) am vazut ca pleaca la 8,00. Am ajuns in Antalya la 9,30. Agentia care ne-a preluat a fost super organizata. Am ajuns in jur de 11 la hotel, ne-au pus bratarile si ne-au spus ca putem sa mergem sa mancam la barul de la piscina.

Cazarea se facea la 14. am inteles ca vom avea camera 2512 dar nu am dat bacsis ca s-o primesc mai repede. Ma bucur ca nu am dat bacsis. Este la mansarda. in camera era mai cald decat pe hol. Aerul conditionat se inchide (opreste) cand tie lumea mai draga. Camera are 16 metri patrati cu toate ca pe site-ul de prezentare scrie ca au camere de la 28 metri patrati in sus. Nu ma gandeam ca este mai mica decat la bulgari. Hotelul Hrizantema din Sunny Beach pe care l-am balacarit, este parfum. Nu pot sa spun ca Belek Beach nu arata bine dar are lipsuri la care chiar nu m-am asteptat. Am uitat sa spun ca mi-au dat camera cu doua paturi. M-am dus la receptie sa le spun ca suntem 3 persoane. Mi-au spus OK aducem un extra bed. Bagajele am vrut sa mi le car eu si nu m-au lasat. Au venit in camera dupa 40 minute.

Astazi este a doua zi de cand am venit. Animatie zero. La piscina nemtii si rusii (care sunt majoritari) rezerva dis de dimineata sezlongurile mai rau decat romanii din bulgaria. Turcii nu stiu engleza. Le vorbesc in engleza si-mi raspund in germana. Sotia mea este blonda si o saluta in rusa :). Am platit servicii UAI si am in plus fata de cei de la AI doar discoteca, bauturi straine pe care nu le-am vazut si gustari toata noaptea.

Mini zoo seamana cu ce are soacra mea la tara adica: rate, gaste, curcani, gaini si cocosi 2 capre, 2 pauni si doi struti. Este adevarat ca soacra mea nu are ultimele doua animale. Mi-au dat pliant pe care scrie ca am 3 tikete gratuite pentru copil la minipark. Am fost la receptie si mi-a spus ca este mai mare de 8 ani, am fost adoua oara cu pliantul in care scrie ca pana la 14 ani are 3 tikete, si mi-a aratat ultimul paragraf in care scrie ca Directiunea are dreptul sa modifice oricand ce scrie in pliant. Practic in hotel este plictiseala totala. Doar toboganele cu apa fac toti banii. Nu ma asteptam la 5* ca la dozatorul de cafea espreso, sa fie din ness. Nu ma asteptam ca la 5* sa-mi dea vin in vrac sau de la butoias. Bauturi straine nu am vazut. Berea in schimb este Tuborg. Raki, bautura lor traditionala este un fel de mastica, sau ouzo, sau arac.

La masa ma asteptam sa fie mai variate dar am impresia ca sunt pentru nemti care rad orice. In seara asta faceau ghiveci de legume in fata turistilor, si era coada. Cremwursti au o culoare vinetie, carnatii la fel, mezelurile zici ca sunt sangerete. Sunt niste carnati cam bej la culoare cum numai in Germania am mai vazut. Ieri seara a fost seara mexicana si toata mancarea era iute de mureai. Sunt in Turcia si nu am vazut pana acum baclava si sarailie. Ca prajituri au niste pandispanuri imbibate in sirop de zahar sau niste prajituri cu niste culori gen Picasso. Sucurile sunt din chimicale. Baiatul meu a baut suc de cirese si i-a ramas gura rosie de parca a mancat tubul de tempera rosu carmin. Inghetata doar o ora pe zi :))

Piscina este OK. Toboganele fac toti banii. Functioneaza de la 10 la 12 si de la 15 la 17,30. La 18 se termina programul la piscina dar nu te dau afara. Ce nu mi-a placut este ca seara pune un fel de plasa ca sa nu intri la piscina si sa stai pe sezlonguri. Dupa masa de seara este aglomeratie la restaurant, discoteca, bar pt ca nu ai ce sa faci altceva. Este adevarat ca este in Bogazkent, adica in boschetarie. Practic esti in colivie. Am luat o excursie de rafting ca sa ne alungam plictiseala. Chiar si chestia asta cu excursiile ma enerveaza. Vin la mare sa ma relaxez/bronzez si trebuie sa-mi caut alte activitati ca sa-mi alung plictiseala. Firma de turism avea si bilete de 11 zile. Cred ca innebuneam daca luam 11 zile. Unii dintre nemti au doar all inclusive si cred ca au facut o alegere buna. In rest turcii trebaluiesc ca sa se simta bine turistii. Cred ca in alti ani a fost mai bine dar acum ca a murit turismul in Grecia, Egipt si Tunisia, turcii si-au luat-o in cap.

Inainte sa plec, un amic mi-a spus ca nu-i place in belek ca esti ca intr-o colivie, nu ai ce sa faci si ca el mi-ar recomanda Bodrum. A avut dreptate.

Hotelul este bun doar pentru cei care au copii mici (pana in 8 ani) si vor sa fie siguri ca nu-i pierd. Pentru "bebeli" este locatia perfecta. Pentru distractie NU.

In hotel nu cred ca sunt mai mult de 15 familii de romani. In ziua in care am venit, am fost singura familie. Daca le spui ca esti roman, nici nu te mai baga in seama. Nemtii si rusii au animatorii lor din germania sau rusia.

Trimis de fanespoitorul in 05.07.11 23:30:12
Validat / Publicat: 06.07.11 00:34:56

VIZUALIZĂRI: 5597 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fanespoitorul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Baia mi sa parut exagerat de mica. Usa trecea razant pe langa chiveta. Data erai la chiveta si cineva deschidea usa, te machia instant

Flaviu
    [06.07.11 00:53:07]

@fanespoitorul

Eu mă bucur că nu ţi-ai pierdut umorul, am râs cu lacrimi deşi regret sincer ghinionul tău.

Toate cele bune!

[06.07.11 08:08:53]

salut vreau sa te intreb ceva tu ai gresit pretul nu?

[06.07.11 08:13:31]

a si eu am facut rafting pe canionul koprulu

fanespoitorulAUTOR REVIEW
    [06.07.11 14:28:51]

@ flaviu

Salut, sunt in general caustic. Ma enerveaza la maxim cand imi planific concediul si am belele. Azi am vazut altele. Bulgarii le dau clasa turcilor chiar daca au ceafa groasa (cum spune Eminescu). Prefer sa cotizez la saracia bulgarilor ca sunt mai aproape de noi si cam in aceeasi oala decat la otomani

@ andugolf

Nu am gresit pretul. Am platit 7100 ron sau 1600 euro cu avion inclus. Avionul pentru trei persoane a fost 285 euro, restul e pretul biletului. Nu se justifica banii. Nu ai ce sa faci, te plictisesti de moarte. Am platit o excursie de rafting pe care o s-o facem maine si sper sa fie OK. Am dat 95 euro pentru excursie 2 adulti si un copil, masa inclusa si bauturi non alcooloce incluse. Cele alcoolice se platesc. Vreau o minune in vacanta mea

fanespoitorulAUTOR REVIEW
    [06.07.11 15:42:18]

Am spus mai sus ca vreau o minune.

S-a intamplat ca in filmele cu Stan si Bran. Eram jos in lobby si vine sotia repede c-a sunat-o la telefon, sa vina la receptie ca ne schimba camera (de asta nu au facut curat in camera .

Am fost la receptie, iar flacaul de servici se uita la ceas si-mi rade in nas "la ora asta se vine ca sa va schimb camera???" De ce a mai sunat.

Pacat de locatie caci managementul este varza. Socuri de astea am mai avut. Poate germani le trateaza super fluu. Poate pentru germani preturile sunt mici, cu toate ca se uita mai abitir ca romanii la preturi. Bacsis de la nemti?? N-ai sa vezi.

Scriu si-mi bate la usa room service ca sa faca curat. Ma intreaba de ce nu am schimbat camera?? Sunt idioti. Eu vorbesc in engleza si-mi raspunde in germana.

La piscina a venit hamam-ul de la SPA si i-am spus engleza sau italiana. Mi-a raspuns in italiana si mi-a zis ca-mi da toate preturile la jumatate pentru ca sunt italian

[07.07.11 11:46:52]

a nu vazusem ron am credeam ca sunt euro

andugolf*, fanespoitorul, Flaviu
    Alte impresii din această RUBRICĂBelek Beach Resort [Bogazkent]: