ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2011
ÎNSCRIS: 30.01.11
JUN-2011

Plusuri si minusuri la Palm Wings

Cum am promis revenim cu impresii dupa un sejur de 9 nopti la acest hotel.

Am plecat la 3 jumatate noaptea din Bucuresti si am mers prin Bulgaria pe drumul Ruse, Razgrad, Targovishte, Omurtag, Kotel, Yambo, Elhovo, Lesovo. Drumul a fost mai mult prin munti, peisaje foarte frumoase, multa verdeata dar cam frigut (era si dimineata). Nu am folosit harta si nici gps ci doar descrierea unui forumist, descriere foarte exacta si completa (merita o bere!!!) atat pentru dus cat si pentru intors. Drumul bunicel, cu zone mai proaste in care mergeam incet. Un plus pentru drum a fost faptul ca era foarte liber, nu am intalnit camioane sau tiruri, eram aproape singuri pe sosea. Nu am fost opriti de politie nici in Bulgaria, nici in Turcia, dar am si respectat viteza legala de cele mai multe ori. La vama am avut nenorocul ca vamesul turc sa ne deschida portbagajul si sa ne rastoarne toate fructele printre genti... fapt ce l-a amuzat teribil. Ne-a intrebat ce este in bidonul cu lichid de parbriz, si ne-a urat apoi drum bun cu un suras ironic. Pe drum am trecut prin Edirne si ne-am oprit la Moscheea "celor 999 ferestre" - foarte mare si impresionanta. Va recomand sa treceti pe acolo. Am innoptat la Canakkale la hotel Canak care tocmai fusese renovat, daca intereseaza pe cineva mai pot da detalii.

Am pornit a doua zi spre Didim si regretam ca nu am vizitat si Troia pe drum - era o deviere de doar 5 km. Am trecut prin Izmir si am ramas impresionati atat de grandoarea orasului cat si de tunelele sapate in munte. In Didim am ajuns pe la 16 dupa mai multe opriri pe drum (avem copil mic si trebuia sa se mai dezmorteasca si el).

Hotelul - l-am gasit usor datorita indicatoarelor de la fiecare intersectie.

La receptie am primit cartela camerei si cartelele de prosop, harta hotelului si diverse indicatii - se vorbea engleza. Apoi am mers, am parcat masina si am incarcat bagajele in masina trimisa de ei sa ne duca la camera, pe drum insa soferul ne-a prezentat si resortul.

Viluta inconjurata de verdeata, din balcon se vedea marea (dar nu toti au acest noroc).

Camerele - am avut family room - spatioase, curate, sufragerie cu 2 canapele extensibile si masuta, tv. Nimic de comentat aici, nu era nici mare lux dar era suficient. Imediat ne-au adus si patut pentru copil, un patut tare frumusel si bun.

Plaja - cam micuta, dar cu nisip fin si apa limpede si curata. Un minus: mucuri de tigara pe plaja, galagie si fum de tigara (multi romani - am numarat in parcare 50 de masini doar de Romania). Sezloangele trebuiau ocupate devreme ca sa fii pe malul marii, la 7 eram pe plaja, deja dupa 7 jumate nu mai prindeai loc in primul rand - pe noi ne interesa pentru copil. Pontonul imens nu prea era folosit, batalia era pentru plaja. Cam inghesuiala dar noi ocupam la margine si ne era bine.

Piscina - foarte curata, apa calda intre 27 si 29 grade dar atentie ca se aluneca foarte rau mai ales in piciorul gol! Noi am patit-o!

Mancarea - suficienta, nu in exces dar gaseai mereu ceva sa mananci, multe tipuri de salate, muraturi, gemuri si iaurturi dimineata, fructe dar doar seara, gratare afara tot seara. Existau mereu 2 supe (dimineata, pranz si seara) si bufet pentru diabetici (legume fierte si piept de pui fiert) si asa combinam pentru copil (care a implinit un an chiar aici). Dimineata erau mai multe feluri de biscuiti si fructele le luam de seara ca sa ii fac de mancare. Ca fructe aveau pepeni, mere, caise, piersici, cirese, corcoduse. La restaurantele "a lacart" nu a m fost, noua ne ajungea mancarea de la Panoramic. Unora li se parea slabuta mancarea, dar ideea e ca ei nu consuma porc si aveau doar vita, pui, peste, curcan... La snack bar am fost doar o data, aveau hamburgeri si de vita si de pui, snitel de pui, chiftele, pizza de 2 tipuri, cartofi prajiti.

Bautura: exista dozator pentru sucuri fara acid de diferite fructe (rodii, piersici, portocale, tutti frutti, visine, lamaie), dozator de cafea (simpla, cu lapte, capuccino, ceai, apa fierbinte, ceai cu lapte), dozator de vin si altul de apa (rece sau normala). Bauturile tip cola, fanta, sprite, berea - trebuia sa le ceri la baruri fie pe plaja, fie la piscina, fie in restaurant. Minus - unii chelneri, nu toti, puneau prea multa gheata si nu prea aveai ce sa bei. Alt minus - cocktailuri doar la barul de la piscina si trebuia sa le zici tu combinatia ca ei habar n-aveau. Apa la sticla: doar la masa de seara era cate o sticla pe fiecare masa si in minibarul din camera o sticla pe zi (noua ne trebuia pentru lapticul bebelusului si pentru cerealele lui).

Animatia - la piscina dimineata dar noi stateam pe plaja si nu prea stim cu ce se ocupa, am vazut doar odata un concurs de inot. Se juca si volei pe un teren langa piscina. Seara o ora era spectacol pentru copii, toti copii pe scena si dansau indrumati de 2 animatoare - in fiecare seara aceleasi melodii. Urma spectacolul pentru adulti, destul de slabut dar ne uitam sa vedem ce prostii le mai trec prin cap animatorilor. Langa amfiteatru un baietas simpatic dadea cocktailuri - 3 tipuri (fructe cu vin rosu sau alb si unul fara alcool - nu grozave dar mergeau).

Un minus mare - femeile de servici foarte bagacioase, aruncau si sticle si pungi din camera chiar daca nu erau puse la cosul de gunoi, noua ne-a umblat in geanta de plaja si ne-a luat prosopul personal care era tot alb. Am anuntat la receptie, au zis ca il cauta dar nu l-au mai gasit asa ca ne-au dat 2 prosoape de la ei, unul fiind cadou, desi noi ne doream prosopul nostru.

Alt minus - multe muste, cativa tantari, dar cand am plecat noi se facea dezinsectie (erau afise peste tot).

Un plus pentru cei care nu stiu engleza, exista in hotel persoana de contact care vorbeste romana - o fata tinerica, ne-am adresat ei la faza cu prosopul ca nu eram siguri ca ei pricep care-i treaba - trecusera mai multe zile si niciun semn.

Deci, ca o concluzie, hotelul este frumos, curat, multa verdeata, palmieri, rodii, leandri, flori de toate culorile, mancare suficienta, personal ospitalier, cu zambetul pe buze mereu, cei de la receptie mereu disponibili (ne-au aratat cum sa ajungem la targul de haine care este doar sambata) - NOUA NE-A PLACUT, raportul calitate-pret este excelent si am reveni oricand cu placere aici. Ne pare rau ca nu am stat mai multe nopti, timpul a trecut mult prea repede.

Din hotel se poate merge pe jos pana in statiune, plaja comuna este aproape, sunt si magazine dar aici nu prea se negociaza, insa la targ trebuie negociat la sange pentru ca ei cer initail preturi exorbitante (aveti grija daca mergeti aici ca unii din vanzatori sunt destul de agresivi).

Excursii - mult mai ieftine in oras decat de la agentie (cand am ajuns la hotel ne astepta un plic de la reprezentanta agentiei cu care am mers iar excursiile erau la pret dublu). Noi am vizitat intr-o zi Bodrumul (Castelul Sf. Petru) si intr-o zi Templul lui Apollo din Didim, iar la intoarcerea in tara am trecut prin Kusadasi (am vazut Insula Porumbelului cu Castelul Bizantin), am vazut Efesul si Casa fecioarei Maria. Daca aveti timp mergeti si la bazarul din Kusadasi care este imens.

Am avut nenorocul sa prindem si putina vreme cam rece, vant destul de puternic, si apa marii se cam racise fata de zilele de la inceput.

Astea au fost impresiile noastre, va dorim vacanta placuta si timp frumos. Las pozele sa isi spuna cuvantul.

Trimis de cryss27 in 05.07.11 14:24:02
Validat / Publicat: 05.07.11 15:21:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Belek - Cornelia De Luxe

VIZUALIZĂRI: 2918 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cryss27); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Restaurantul principal vazut de jos.

[05.07.11 15:47:17]

cryss27, acorda te rog note si pentru cazare si ptr distractie & relaxare. Scrie-le intr-un ecou si le vom modifica noi.

[05.07.11 16:04:20]

Cazare 9, distractie&relaxare - nu stiu ce sa zic, noi am fost cu bebe mic, cred ca un 8.

[05.07.11 16:08:41]

Am uitat sa zic ca cei cazati in corpul central erau total nemultumiti, camere mici si vechi. Se pare ca multi turisti sunt cazati la inceput in corpul central si apoi sunt mutati la vilute. In plus, corpul central este si departe de plaja, restaurant. Insa cred ca e multa liniste acolo, piscina de la acest hotel se numeste "realx pool" si aici nu au voie copii sub 12 ani.

Seara pe la 23 incepe si discoteca pe plaja dar nu am fost niciodata. Tineri nu erau asa multi in hotel, mai mult familii cu copii.

elegance
[07.07.11 14:11:01]

Excelent review, crryss!! Ai punctat excelent plusurile si minusurile Palm Wings.

Si noi am fost exact in aceeasi perioada si am prins acea perioada rece si vant puternic vreo 2-3 zile.

Am avut nesansa de a fi cazati in corpul central si asta cred ca se datoreaza agentiei prin care am facut rezervarea.

Oricum, sper sa-mi fac timp si sa postez si eu un review.

apfel
[12.07.11 13:03:35]