ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2011
ÎNSCRIS: 27.05.10
JUN-2011

Vacanta Perfecta

Pentru inceput vreau sa va spun sa nu alegeti compania de transport, deoarece te duce prin toate statiunile Bulgariei pana la destinatia ta.

Complexul este impecabil, de la capatul autobuzului 5 se mai merge inca 500 metri si pe partea dreapta a soselei te asteapta un impunator asezamant.

Dotat cu o parcare subterana pe 4 nivele, hotel pe 5 nivele clasificat 5*****, si alte cladiri impunatoare de 4-5 etaje cu apartamente si garsoniere clasificate la 4****.

Camere de hotel sunt dotate cu seif, AC, minibar, cada cu hidromasaj, dus, bideu, feon, canapea extensibila si sunt ft spatioase.

In hotel au stat prietenii mei, eu am ales o garsoniera spatioasa, dotata cu canapea extensibila, masa de servit masa, masutza de cafea, tv, AC, bucatarie utilata cu cele necesare inclusiv vesela plus o baie cu cada si prosoape care se schimbau zilnic.

Curatenia se facea zilnic si gunoiul era luat.

Pana la plaja complexului era o distanta de 200 metrii printre florile bine ingrijite, dupa care erau lifturi. Plaja nu o faceam in cadrul complexului deoarece era micutza dar frumos amenajata si curatzata.

De mancat puteai sa mananci la oricare din cele 3 restaurante ale complexului, dar era destul de scump. Noi mancam la Vega Village (Fish Steak House) unde patronul ne facea discount 10% mereu deoarece mancam la ei de 3 ani.

Pana la plaja se facea cam 1km pe langa mare si era in imediata apropiere a portului. In rest plimbari si shopping la Sunny Beach si Nessebar si mai ales la Aqua Park Nessebar.

Daca aveti intrebari le astept aici si in private.

Trimis de vp_chris in 05.07.11 10:07:02
Validat / Publicat: 05.07.11 11:48:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Complex Triumph, Diamond Sveti Vlas, Iberostar Sunny Beach

VIZUALIZĂRI: 4228 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vp_chris); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

mmierla
    [05.07.11 12:54:35]

@vp_cris,

Cat costa parcarea? Micul dejun a fost inclus in pret? Frumoasa locatie.

[05.07.11 13:01:15]

@mmierla: cum scrie si pe site " Acces fara plata a parcarii acoperite cu 4 niveluri"

Micul dejun nu a fost inclus el costand insa 6 euro de persoana. Eu avand garsoniera cu frigider, aragaz, ceainic, etc nu am avut nevoie de mic dejun.

mmierla
    [05.07.11 13:28:55]

@vp_cris,

multumesc de raspuns acum ma uitam si eu pe site... e mai usor sa intreb... nu prea mai am chef sa gatesc in vacanta...

[05.07.11 17:38:39]

cu placere oricand

pflorin1315
    [15.07.11 20:44:45]

salut,

Poti sa ne spui cu aproximatie cam cat costa masa de pranz sau cina (pentru 2 persoane) in oras si cam ce distanta este pana in centru sau zona cu terase unde se poate servi pranzul sau cina, nu prea am intekes de ce distanta pana la plaja este de un 1 km, in poze pare muuult mai aproape (sa inteleg ca plaja resortului nu este ok?)

multumesc

katrina_ro*
    [15.07.11 21:21:33]

Buna,

Am rezervat un studio pentru sfarsitul lunii august la Garden of Eden. As avea nevoie de cateva informatii, aici sau pe privat:

cam care sunt preturile la restaurantele din complex (de ex. salate, paste, friptura de pui cu garnitura, bauturi gen bere sau vin) ?

la ce distanta de complex ar fi variante mai ieftine de servit masa?

in complex exista vreun magazin de unde poti cumpara produse alimentare si cam ce anume au?

la plaja/piscina sezlongurile se platesc?

care este distanta de la Sunny Beach?

cam care e treaba cu lifturile spre plaja, tot am auzit de ele, nimi concret?

Multumesc anticipat

[15.07.11 23:07:53]

@ pflorin1315:

Sa o luam cu inceputul: o masa (pranz, cina) pt 2 persoane la restaurantul unde am mancat mereu "Vega Village (Fish Steak House) " costa maxim 25-30 leva, depinde de cat consumati de fel. Sunt variante ieftine si in Nessebar si Sunny beach. Explorati si veti gasi . Ca distanta complex-restaurant Vega = cam 1km mult, putin? Macar merita ca mancarea este super buna si multa. Da plaja resortului nu era ok pt mine (mica) si bucata de nisip la fel. Am preferat sa merg pe langa complexuri o distanta pana la plaja favorita.

[15.07.11 23:20:11]

@ Katrina_ro:

preturile la restaurantele din complex SUNT MARI. Practic duble fatza de varianta "Vega Village (Fish Steak House) ". A se citi mai sus distanta complex-restaurant. Exista un mini market in cladirea A (ana) cu preturi mijlocii spre mari. Au de toate in el.

la plaja 3 leva bucata/ la piscina sezlongurile FREE.

"Gradina Edenului"–"Sunny Beach" 5км

treaba cu lifturile spre plaja sta in felul urmator. din zona receptiei etj 5 sunt 2 lifturi se iau pana la etaj 1 zona piscina si gradina, apoi se merge prin curte cam 300 metrii si este alt lift care te duce pe plajaaaa

pflorin1315
    [17.07.11 22:50:58]

Multumesc pentru informatiile suplimentare, spune-mi totusi in afara de "Vega Village (Fish Steak House) " mai sunt si alte optiuni pentru pranz si cina (ceva mai aproape de resort cu preturi decente) sau Vega Villlage este singurul loc unde este ok, cam care sunt preturile pe plaja si in statiune la racoritoare si bauturi alcoolice. Incerc sa-mi fac un buget pt o vacanta de 7 nopti si sunt destul de importante si aceste amanunte. Hotelurile cu AI au lasat o impresie cam urata anul aceste si vreau sa incerc si versiunea doar cu mic dejun inclus.

Multumesc

[18.07.11 10:18:41]

@pflorin1315: Da, sunt multe alte optiuni de mancare si mai aproape de complex, dar ca si calitate pret nu garantez ca sunt ca la Vega Villlage. Am mai mancat si eu prin zona, dar scump si nu am fost satisfacut total. Aia la Vega sunt mereu full si mancarea buna si multa.

Preturile pe plaja sunt mari fatza de centrul Sveti Vlas.

1 apa minerala devin 1,5 l in centru 0.85 leva la plaja ajunge si la 1.5 leva sticla. Iti dau toate amanuntele cu placere. Si eu ma informez bine inainte sa plec. Oricum MD la Garden costa 6 euro. Eu iau mereu ceva de acasa si mi-e suficient . Mai ales daca mergi cu masina ta poti sa-ti iei multe.

katrina_ro*
    [18.07.11 10:46:49]

Multumim pentru informatii. Si pe mine ma preocupa partea cu bugetul pentru 7 zile si este destul de greu de intocmit in special pentru ca sunt disponibile putine informatii despre preturile si posibilitatile din zona. La micul dejun nu imi fac probleme (desi nu mergem cu masina, tot vom lua cate ceva de acasa si apoi poate ne ajuta si minimarketul din complex), lucrurile se complica insa la pranz (imi propun sa raman la plaja si piscinele din complex) si seara. Am ales complexul pentru cadrul deosebit si as vrea sa ma bucur cat mai mult de el si astfel ma intereseaza variante de servire a mesei la preturi cat de cat decente insa la distante mici. Seara se organizeaza spectacole? Exista programe de aminatie?

Referitor la transport am ales varianta cu autocarul pana la Sunny Beach (de la Varna merge direct spre Obzor fara a trece prin statiunile din nord). Gasesc un autobuz care sa faca legatura Sunny Beach-complex Garden of Eden? Varianta ar fi taxiul trimis de ei.

Daca treceti aceste discutii pe privat va rog sa ma includeti si pe mine.

Merci.

[18.07.11 17:07:33]

@katrina_ro: lucrurile nu se complica la pranz (daca ramai la plaja, cea de langa port) aproape fiind Vega. Pentru seara Sunny Beach, Nessebar, Vega. In fiecare seara se organizeaza ceva (karaoke, disco, etc).

Pt sunny beach -garden = autobuzul 5 pana la capat apoi se mai merge inca 500 metri si pe partea dreapta a soselei te asteapta. Daca vrei taxi pt 10 leva te duce pana usa complexului. Avand bagaj e mai rentabil.

Masina de la ei costa sunny beach garden 12 euro 3 pers, nu se merita.

katrina_ro*, mmierla, pflorin1315, vp_chris
    Alte impresii din această RUBRICĂGarden of Eden Hotel: