ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2011
ÎNSCRIS: 29.06.11
JUN-2011

Relaxare - raport calitate/pret f bun

Hotelul este situat intr-un golfulet la nord de Kusadasi (f aproape de waterparkul Adaland), separat de orice altceva. Intrarea e cu bariera pazita, doar pt hotel. Cind am ajuns era cam plina parcarea, dar am gasit un loc unde sa las masina – adevarat, afara in soare; dar in Bucuresti tot asa sta tot anul. Prin parcare (ca si prin restul complexului) am vazut tot timpul paznici deci mi s-a parut foarte ok din punct de vedere al securitatii.

Camera hotelului ok – medie ca dimensiune – cu suficient spatiu pentru un pat suplimentar pentru copil. Pe jos era mocheta - desi nu parea chiar noua si mai erau mici pete pe ici colo, noi o preferam 100% gresiei din alte hoteluri. Baie mare, curata, cu cada. Ceea ce nu mi-a placut la baie: dusul era fix in perete – pentru noi nu era nici o problema dar pt fetita era mai dificil sa o spalam.

In ceea ce priveste curatenia, nu am nimic de obiectat. Si camera si baia erau curate, iar curatenia se facea zilnic. Prosoapele se schimbau zilnic iar asternuturile la 2 zile (era in camera o “hirtie” prin care anuntai ca vrei sa-ti schimbe lenjeria de pat; asa le puteai schimba zilnic).

Mincarea a fost foarte buna; chiar gustoasa. Nu erau zeci de feluri de mincare, dar era destul de variata – salate, mincaruri de legume, pui, vita sau peste. Afara era un gratar pe care faceau tot timpul peste proaspat. Deserturile erau foarte ok – pe linga deserturile lor traditionale insiropate, aveau si ceva prajturi cu crema, ca si cele de casa, racoritoare, surprinzator de bune J. La capitolul fructe nu excelau: pepene verde, corcoduse necoapte si caise, majoritatea necoapte. La un moment dat au aparut si piersici.

Si noi si fetita am avut tot timpul ce minca. Si nu am avut nici cea mai mica problema cauzata de mincare.

Lucrul ce m-a deranjat la masa era programul de prinz: scurt si incepea tirziu - de la 13 la 14:30. Dn motiv de program de somn al copilului eram nevoiti sa mergem la masa la 13, cind era f aglomerat. Cind plecam pe la 2 era liber si era si mincare suficienta deci ar fi fost ok de mincat spre finalul programului de prinz. Cina incepea la 19 si noi mergeam pe la 20 asa ca nu mai intimpinam aceleasi probleme de “trafic”.

Plaja e destul de mica – 2 rinduri de sezlonguri, pe lungimea hotelului – o suta si ceva de metri. Plaja ingrijita, nisipul fin, intrarea in apa foarte lina (vreo 50 metri pina ajungi la apa pina la piept) – ideal pt copii. Aproape de mal erau ceva stinci/pietre in apa dar treceai repede de ele, doar putina atentie: -)

Ce nu mi-a placut la plaja: sistemul de “rezervare” a sezlongurilor – asta depinde de turisti, dar nici cei de la hotel nu fac nimic sa-l impiedice. In prima zi, la 8:30, nu am gasit nici un sezlong pe plaja – toate erau “rezervate” cu prosoape. Ce mi s-a parut nesimtire maxima nu era atit modul de “rezervare” cit faptul ca la 10:30 cind plecam noi de pe plaja inca erau o gramada de sezlonguri “ocupate” doar de acele prosoape. In urmatoarele zile am fost nevoit sa aplic si eu acelasi sistem – la 8, inainte sa merg la masa mergeam pe plaja si rezervam sezlongurile.

Aveau si 2 piscine, ambele cu sectiune pt copii – cite una la fiecare corp de hotel. Nu le-am incercat; pareau f curate si ingrijite dar simteam si miros de clor cind treceam pe linga.

Inca o mentiune la capitolul mici nemultumiri: nu aveau nici un bar pe plaja iar barul de la piscina se deschidea la 11. Daca vroiam sa mai beau o cafea, un suc singura varianta era sa ma imbrac la loc si sa merg inapoi la restaurant.

Animatia: In fiecare seara era mini disco pentru copii si apoi un show pentru adulti - fetita noastra a fost incintata de ambele: -)

In timpul zilei aveau club pt copii (10:30-12:30 si 15-17:30, parca). Si aici animatorii se straduiau sa faca diverse jocuri/activitati cu copii.

Ca si concluzie generala, noi am fost foarte multumiti - consider ca acest hotel are un raport calitate/pret foarte bun. Sejurul l-am achizitionat de pe internet printr-o agentie din Turcia – a fost cu cel putin 20% mai ieftin decit ce am gasit in Romania, in momentul rezervarii.

Trimis de radu.crisan in 04.07.11 22:31:29
Validat / Publicat: 05.07.11 00:07:57
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2577 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (radu.crisan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere din camera - curtea cu palmieri si sezlonguri
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 50.35 EUR pe cameră

[05.07.11 11:06:45]

Asteptam o opinie de la tusan pe anul 2011... una peste alta nu e rau

[21.07.11 08:51:44]

Stii cumva care din corpurile hotelului sau care a aripa e cea nerenovata? ... ce numar are?

radu.crisanAUTOR REVIEW
    [21.07.11 10:51:54]

Din ce am vazut eu, hotelul are 2 corpuri: unul de 6 etaje chiar la intrarea in complex (unde e parcarea si receptia) si unul de 5 etaje, in continuarea lui. De la cel de 6 la cel de 5 ajungi printr-un culoar cu ceva magazine.

Noi am avut camera in cel de 5 etaje - chiar in capatul lui, deasupra terasei restaurantului - camera arata exact ca si in poza "P561-13 [JUL-2009]" postata de mahmud. Banuiesc ca era renovata: baia impecabila, ceva urme de uzura prin camera, dar rezonabil. Daca mai tin bine minte, in acest corp camerele erau numerotate cu 4xxx si 5xxx. Inainte sa plec citisem review-uri ca au un corp cu aer conditionat individual (cel renovat) si unul cu aer conditionat centralizat. Eu acum am vazut ca ambele corpuri aveau aparatele de aer conditionat in balcon asa ca nu stiu ce sa zic...

Poate te ajuta altii, pe baza a ce am descris eu: -)

[21.07.11 11:03:35]

tot e ceva... oricum o sa bag niste banuti in pasaport si o sa le spun ca a doua zi e ziua mea... poatei sensibilizez ... deasupratrasei inseamna privel; iste obturata de regula... am patit o anul trecut... vad eu

radu.crisanAUTOR REVIEW
    [21.07.11 11:34:08]

depinde de etaj. eu am stat la 4. vedeam terasa daca ma uitam in jos; altfel mare, Kusadasi si insule: -)

[21.07.11 11:35:32]

eu anul trecut la et 1... vedeam doar terasa si atat

adrian.scintee
    [27.07.11 11:59:48]

cas a nu aveti surprize, puneti ceva euro in pasaport si se rezolva cu camerele bine de tot, mai concret:

noi 4 (2 cupluri) am pus 10 euro in total in pasaport, ni sa oferit pt 5 nopti din cele 7 un partament de lux, care avea o priveliste superba. am ramas cu gura cascata asa priveliste nu am avut in viata mea dintr-o camera de hotel.

un alt cuplu tot de romani nu a dat nici la receptie (nici macar o sticla de vin) ca na dc sa mai dau ca am platit biletu doar, si au fost cazati in aripa veche, mai exact cea din spate, care are mobilier vechi.

oricum eu am fost foarte multumit de ce sejur si mas intoarce oricand

adrian.scintee, radu.crisan, soreno29
    Alte impresii din această RUBRICĂTusan Beach Resort: