ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2011
AUG-2010
4 AD. + 1- 1.4 ani COPII

Extrem de nemulțumit

Nu merita

Anul trecut in august am fost in concediu la Astera. Am studiat "n" variante de cazare. Era un concediu impreuna cu parintii mei (pe care am vrut sa-i impresionez cu sistemul UAI) si speram o frumoasa experienta pentru fiica mea de 1 an si 4 luni.

Si iata-ne ajunsi la Astera... Cazarea s-a facut imediat: o camera la etajul 4, una la 6, desi am rugat si la agentie in Romania si acolo cand am ajuns sa avem camerele pe acelasi palier. Buuun. Dupa o cotizatie de 10 euro la receptie, brusc se mai gaseste o camera la etajul 4 asa ca plecam multumiti.

Parcarea gratuita... adevarat. pai cum altfel sa fie daca masinile se ingramadeau intr-o parcare minuscula in fata hotelului si restul pe aleile laterale. Pazita? Sigur! Era un nene care sedea mereu pe un scaun la umbra, ziua, ca noaptea cred ca gasea umbra mai repede... in alta parte decat in parcare.

Camerele mari, balconul incapator, frumos, asta cred eu ca e motivul pentru care au 4 stele. Curatenia este jalnica: desi a fost blagoslovita camerista cu 20 leva, firmiturile pe care le-a facut fii-mea inca din prima zi au ramas marturie pana in ultima zi. Lenjeria a fost schimbata o singura data, prosoapele des. Da, barul din camera era reimprospatat zilnic: un vin acru, un suc mai rau decat alea de le faceam din plicuri si apa. In baie era o permanenta balta si un miros groaznic.

Restaurantul era destul de mic. Am avut mese la care asteptam sa se ridice cineva ca sa putem si noi manca. Mancarea slab variata, cu putine feluri de mancare. Cea mai mare nemultumire a mea a fost legata de masa. Avand copil mic, obosita fiind de pe plaja, la ora pranzului dormea dusa. Asa ca trebuia sa merg in restaurant si sa-i iau mancarea in camera. Aproape zilnic am purtat discutii cu una din sefele de sala care imi spunea mereu ca nu am voie sa ies cu mancare din restaurant, desi vedea ca portiile erau foarte mici si stia ca am copil. Meniu pentru copii? Ce gluma buna... Aveau cartofi prajiti si niste crochete de care nici nu am avut curaj sa ma apropii. Iar la masa de pranz si seara, daca doreai carne de pui trebuia sa fii prezent in prima jumatate de ora de la deschiderea usilor, altfel adio! Ce se termina nu prea era inlocuit, supele aveau un gust rau. Prajiturile erau in schimb foarte bune, iar dimineata era bataie pe clatite.

Gustarile dintre mese... 2-3 feluri de prajituri ramase de la mesele anterioare, 2-3 tipuri de fructe, aruncate pe o masa mica din lobby- bar-ul de la etaj.

Piscina interioara a fost super. Chiar daca putin prea pregnant mirosul de clor, apa era calda si ne salva inceputul de dupa amiaza, atunci cand era prea cald pentru a scoate copilul afara. Piscina exterioara era curata, cam mica totusi pentru capacitatea hotelului.

Animatia a fost potrivita doar pentru copii. Pentru ca tu ca adult... mai bine te plimbai, erai mai castigat.

Plaja era cam la 5 minute de hotel, curata, cu sezlonguri si umbrele gratuite. Nu era foarte aglomerata desi era plin sezon. Intarea in apa era cam abrupta si plina de pietre. Barul de pe plaja... o alta gluma proasta.

Asa ca eu nu mai revin la Astera si probabil ca nici in Bulgaria.

Trimis de ochiverzi in 04.07.11 14:48:44
Validat / Publicat: 04.07.11 15:56:38

VIZUALIZĂRI: 1700 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ochiverzi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [04.07.11 16:47:23]

... crede-ma, daca le facea fii-mea in prima zi a doua zi nu mai exista nimic, adica si eu pot curata in urma copilului meu, tu nu?

In ceea ce priveste masa si posibilitatea de a scoate alimente din restaurant (contrar politicii serviciului ultra _all) i-ati fi garantat un loc de munca daca ar fi fost data afara fiindca a inchis ochii la o portie de mancare??

Asa ca eu nu mai revin la Astera si probabil ca nici in Bulgaria.

Va ofer litoralul romanesc ca alternativa!

zsolt_tusnad
    [04.07.11 20:36:18]

@pepsi70ro poti sa-mi recomanzi ceva la 1000 ron/pers aceleasi conditii ca la Astera in august la noi pe litoral?

danyepz
    [04.07.11 20:42:01]

Glumesti nu?

alex1968
    [04.07.11 20:56:34]

@zsolt_tusnad,

Este imposibil ca pretul afisat de persoana care a scris acest review sa fie pentru 4 persoane, ceea ce ar insemna 1000 RON/persoana. Anul trecut in august - ca si anul acesta, de altfel - pretul este de puţin sub 500 euro/persoana.

Spre deosebire, insa, de autorul acestui review, eu personal cred ca este un hotel excelent. Am fost atat anul trecut, cat si in acest an si a fost totul excelent.

@ochiverzi

Atunci de ce este "foarte nemulţumit" (ai dat doar 25%) la capitolul cazare?

zsolt_tusnad
    [04.07.11 21:01:55]

Este posibil, este extra sezon. Noi am fost in iulie 2009 cu demipensiune 5 nopti 450 euro.

Este cel mai bun hotel pentru familie cu copil mic (2ani).

alex1968
    [04.07.11 21:07:39]

Nu, nu este extrasezon. La Astera varful de sezon este intre 7 iulie si 31 august. Iar in prima jumatate a lunii septembrie pretul pe persoana depaseste 400 euro.

[05.07.11 09:24:42]

pepsi70ro- crede-ma ca nu fac parte din categoria mamelor care stau cu picioarele pe pereti si asteapta bona sa-i faca treaba! imi cer scuze insa ca nu am luat matura sau aspiratorul de acasa ca sa pot curata micile firmituri.

legat de masa, nu fac parte din categoria turistilor care profita de sistemul UAI pt. o cura de ingrasare. era vorba de un copil de 2 ani care trebuia sa manance. sau cel putin asa cred eu? !

parerea mea este ca ai fost rautacioasa, dar ca sa vezi ca sunt ascultatoare anul asta merg in Romania!

[05.07.11 09:27:02]

in cazul in care s-a inteles gresit: atunci cand am completat in casuta cu pretul sejurului era solicitata suma pe familie. asa ca cei 4000 lei au fost doar pentru 2 adulti si un copil. impreuna cu parintii ne-a costat 8000 lei sejurul.

[05.07.11 09:34:33]

motivul pentru care am depunctat cazarea a fost in principal baia si tot ceea ce tine de canalizare. Este inadmisibil ca intr-un hotel de 4 stele si cu tariful practicat sa nu poti intra in baie din cauza refluxului de apa si a mizeriei. cat despre miros... groaznic!

lenjeria de pat care nu era cum ar fi trebuit sa fie, curatenia care era facuta in bataie de joc au fost iar motive pentru care eu am depunctat cazarea. ma bucur ca ai fost multumit de acest hotel si nu pot sa-ti cer sa fii de acord cu impresiile mele.

nu sunt din categoria celor fitzosi, care cauta nod in papura asa aiurea. insa acel concediu a fost pe banii mei si asteptam ceva servicii de calitate.

[05.07.11 09:38:36]

Am modificat pretul sejurului => 8000 ron, multumim pentru precizari.

theo63
    [16.07.11 16:00:36]

De ce ai scris imresiile la un an de la data sejurului? Daca taceai... ! "Nu fac parte din categoria celor fitzosi! " Oare? ! ? !

[18.07.11 09:19:38]

de ce esti rautacios/rautacioasa? am postat dupa 1 an pentru ca atunci am avut timp s-o fac. am considerat ca e o opinie in plus. cand am ales vacantele, eu una am citit toate parerile. asta ca sa stiu la ce sa ma astept. nu e nevoie sa citesti, nu e nevoie sa comentezi si mai mult sa emiti judecati. daca ai ceva pozitiv de spus despre locatie... feel free to do it. eu nu detin adevarul absolut.

theo63
    [19.07.11 00:03:36]

"Ochiverzi" niciodata sa nu-i crezi, spune o vorba din batrani! Nu sunt rautacios dar cred ca daca ai ceva de spus, spui cand trebuie si nu cand iti aduci aminte!

[19.07.11 08:59:56]

spuse "batranul satului"... daca ar fi fost o parere pe care sa o ignori, tocmai datorita faptului ca nu a fost postata la timp, de ce esti asa de insistent??? let it go...

alex1968, danyepz, ochiverzi, theo63, zsolt_tusnad
    Alte impresii din această RUBRICĂAstera Hotel & Spa Hotel: